قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » فرهنگ و هنر » سینما و تلویزیون » من ستاره نیستم+رضا کیانیان+عکس

من ستاره نیستم+رضا کیانیان+عکس

تفاوت در ایفای نقش‌های مختلف یک بازیگر را برای مخاطب جذاب می‌کند.
من ستاره نیستم!
من ستاره نیستم+رضا کیانیان+عکس

تفاوت بازی هنرپیشه در مقابل دوربین هر فیلم ساز برای یک فرد هنر دوست بسیار جذاب است در اصل بازیگری یعنی همین کار یعنی اینکه هنرپیشه نقشی را شبیه نقش دیگر به مخاطب عرضه نکند و بتواند برای هر نقش شورشی عمیق در خود ایجاد کند تا به محتوای آن شخصیت برسد.

برای رسیدن به این مطلب می بایست نقش های یک هنر پیشه را در کنار هم گذاشت. مثلا برای رضا کیانیان وقتی عبدالله بن زبیر در «مختارنامه» را در کنار جمشید «شلیک نهایی» و سلحشور «آژانس شیشه‌ای» می‌گذاری، ردپایی از تکرار برای این بازیگر در نقش ها پیدا نمی کنی. اینجا می‌رسیم به همان حرف که دلیل جذاب بودن بازیگری مثل کیانیان برای مشتاقان فیلم، تکرار نشدنش در نقش هاست.رضا کیانیان اغلب با بازی های شاخص و متفاوت در نقش های گوناگون به این هنر معنا داده است و می شود از بازی وی مفهوم هنرپیشگی را فهمید. این بازیگر مشهدی دیگر نقشی نمانده که بازی نکرده باشد از قاضی دادگاه تا روحانی، مسن، پدر خانواده ، پلیس و…

وی در این سالها جوایز مختلفی به خاطر بازی های متفاوت خود دریافت کرده است و از این حیث نیز با دیگر بازیگران فرق دارد. نکته دیگر و قابل توجه برای کیانیان اینکه شاید او تنها بازیگر معروفی باشد که در مشهد درس طلبگی را خوانده و بعد به این حرفه روی آورده است. کیانیان در همان ابتدا نیز فکری طراح داشته است کارهایی نظیر طراحی نقشه‌های ساختمانی و دکوراسون داخلی از شمار همین افکار است و شاید جسارت بازی و خلاقیتش در پیاده کردن یک نقش از همان زمان شروع شده است.

با تمام قابلیت های درونی کیانیان وی نگاهی متفاوت به ستاره بودن دارد و خود را در سینما ستاره نمی داند و معتقد است:«رفتاره ستاره این طور است که گاهی پر فروغ است و زمانی افول می کند و از بین می رود در سینما هم همین است مثلا بازیگری به خاطر فیزیک مناسب روزی در اوج است و وقتی آن شرایط جسمانی را از دست می دهد دیگر افول می کند و نقش را خراب می کند در سینمای خودمان نیز این نمونه ها وجود دارد اما شخصی مثل آقای انتظامی افول نمی کند و همین الان هم اگر نقشی مناسب با سنش به او سپرده شود از عهده آن بر می آید».

کیانیان که با «وسوسه های زمین» مرحوم سمندریان به دنیای پر زرق و برق سینما آمد، با نگاهی متفاوت به جوانتر های دلباخته سینما می گوید:«منتظر این نباشید که کسی بیاید و دست شما را بگیرد و فلان نقش را به شما بدهد همه شما ابزار ساختن یک فیلم آماتور را در اختیار دارید اول برای ساختن یک فیلم دوربین می خواهیدکه تلفن همراه شما ، دوربین شماست دوم محل فیلم برداری که از این بابت در اطراف شما پارک و خیابان و…پر است و سوم بازیگر که آن هم خودتان و دوستانتان حضور دارید وقتی شما این کار را انجام دهید کم کم دیده می شوید کسی دست بزرگتر های سینما را نگرفته و به آنها نقش نداده است آنها با تلاششان به اینجا رسیده است».

حالا کیانیان با این نگاه توانسته به بازی خود در اشکال مختلف فرم و قاعده خاصی دهد. امروز برای رضا کیانیان روزی متفاوت است و او از حالا وارد ۶۵امین سال زندگی خود می شود. ۲۹ خرداد ماه سالروز تولد این هنر پیشه مطرح سینما و تلویزیون است.

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو