پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » ادعای جدید موسسه آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران

ادعای جدید موسسه آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران

index3

ادعای جدید موسسه آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران

در سالگرد حصول توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ و در شرایطی که روند اجرای تعهدات از سوی دو طرف مدت هاست که آغاز شده، ادعاها علیه برنامه هسته ای ایران از سوی برخی دولت ها و نهادها همچنان ادامه دارد. در تازه ترین مورد، موسسه آمریکایی علوم و امنیت بین المللی در گزارش خود مواردی را درباره برنامه هسته ای ایران پس از حصول برجام مطرح کرده است.
به گزارش «تابناک»، یک هفته پس از آنکه دولت آلمان به استناد گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور، مدعی تلاش ایران برای خرید اقلام ممنوعه هسته ای شد، موسسه علوم و امنیت بین المللی آمریکا نیز که همواره به طرح ادعاهای مختلف درباره موضوع هسته ای ایران مشهور بوده، در تازه ترین گزارش خود موارد جدید را علیه ایران مطرح کرده است.
نشریه «نیوزویک» خلاصه ای از گزارش این موسسه را در سایت خود منتشر کرده که در آن آمده: «موسسه علوم و امنیت بین المللی دریافته که سازمان انرژی اتمی ایران اخیراً برای خرید چندین تن فیبر کربن کنترل شده از یک کشور اقدام کرده است. این اقدام، پس از روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صورت گرفته است».
این مطلب می افزاید: «تلاش ایران برای دستیابی به فیبر کربن، از سوی تأمین کننده این ماده و همچنین دولت متبوع آن تکذیب شده است. با این وجود، سازمان انرژی اتمی ایران به اندازه کافی فیبر کربن برای جایگزین کردن بخش گردان سانتریفیوژهای فعلی خود در اختیار داشته و تا چند سال آینده، نیازی به فیبر کربن اضافی برای این منظور پیدا نمی کند؛ چه برسد به خریداری چندین تن از این ماده».
در ادامه این گزارش آمده: «این تلاش، نگرانی هایی را درباره پایبندی ایران به برجام ایجاد کرده است. به طور مشخص، ایران ممکن است درصدد ذخیره سازی فیبر کربن باشد تا بتواند اقدام به ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته کند که از نیازهایش بر اساس برجام، بسیار فراتر است. این کار به این کشور امکان می دهد تا در صورت تصمیم به رها کردن یا نادیده گرفتن برجام طی چند سال آینده، یک نیروگاه غنی سازی پیشرفته احداث کند. علاوه بر این، تلاش برای خرید فیبر کربن، نمونه دیگری از تلاش گروه ۱+۵ برای محرمانه نگه داشته اقدامات مسئله دار ایران است».
بر اساس همین گزارش، «نیوزویک» مدعی شده از زمان حصول توافق هسته ای، ایران نه تنها در موضوعاتی همچون عراق و سوریه رویکرد تهاجمی تری در پیش گرفته، بلکه درباره خود توافق هسته ای نیز اقدام به «تقلب» و فریبکاری کرده است. این نشریه همچنین دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا را به دلیل عدم اتخاذ رویکردی مناسب در مقابل این اقدامات ایران، مورد انتقاد قرار داده است.
این در حالی است که موسسه علوم و امنیت بین المللی، گزارش خود را مطابق معمول به صورت کاملاً غیرمستند و مبهم منتشر کرده است؛ بدین معنا که در آن، نه اشاره ای به نام کشوری که ادعا شده ایران قصد خرید فیبر کربن از آن را داشته، شده است و نه منبعی که این اطلاعات را در اختیار موسسه مذکور گذاشته مشخص است. از سوی دیگر، این موسسه با وجود اشاره به تکذیب ماجرا از سوی کشور به اصطلاح فروشنده، باز هم بدون هیچ گونه استنادی بر ادعای خود پافشاری کرده است.
از سوی دیگر، باید طرح این ادعا را در راستای فضاسازی های اخیر علیه برنامه هسته ای ایران قلمداد کرد که به ویژه در جریان گزارش اخیر نهادهای اطلاعاتی آلمان درباره ایران نمود پیدا کرد. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز اخیراً ادعاهای را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرده که آن را نیز باید در همین راستا ارزیابی کرد.
ادعای جدید موسسه آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران
دانلود
برچسب ها : ,

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو