هنر ما را به گونه اي رويايي از درد هستي رها مي سازد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » دو جت F-16 کودتاگران هواپیمای اردوغان را در تیررس خود داشته‌اند اما چرا نزدند؟

دو جت F-16 کودتاگران هواپیمای اردوغان را در تیررس خود داشته‌اند اما چرا نزدند؟

حداقل دو جت جنگنده F-16 متعلق به نیروی هوایی ارتش و کودتاگران در زمانی که رجب طیب اردوغان در حال بازگشت به استانبول برای در دست گرفتن کنترل اوضاع پس از کودتا بود، هواپیمای وی و دو جنگنده محافظش را در تیررس خود داشتند اما از شلیک به آنها و ساقط کردن هواپیمای اردوغان منصرف شده‌اند.

دو جت F-16 کودتاگران هواپیمای اردوغان را در تیررس خود داشته‌اند اما چرا نزدند؟

«آن گونه که خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقام‌های نظامی ترکیه اعلام کرده است، زمانی که رجیب طیب اردوغان پس از وقوع کودتا در ترکیه قصد بازگشت به استانبول را داشت، دو جت F-16 کودتاگران هواپیمای وی را در تیررس خود داشته‌اند اما از شلیک به آن منصرف شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه،

این مقام نظامی ترکیه اظهار کرد این که چرا این دو جت جنگنده اقدام به حمله به هواپیمای اردوغان نکرده‌اند، یک معما و راز است. این موضوعی است که یکی دیگر از مقامات ارشد ترکیه نیز آن را تأیید کرده که هواپیمای اختصاصی اردوغان از سوی دو جت F-۱۶ کودتاگران تعقیب شده ولی به سلامت در فرودگاه استانبول فرود آمده است. یکی دیگر از مقام‌ها نیز با تأکید بر این نکته که در هوا مشکلاتی برای اردوغان پیش آمده بود، از در اختیار گذاشتن جزئیات بیشتر صرف نظر کرده است.

دو جت F-16 کودتاگران هواپیمای اردوغان را در تیررس خود داشته‌اند اما چرا نزدند؟

گفته می‌شود توطئه‌گران سعی کرده‌اند شخص اردوغان را بعد از افشا شدن ماجرای کودتا در محل اقامتش در مرمریس به قتل رسانده و اقدام به بمباران این محل کرده‌اند که وی تنها ظرف چند دقیقه از مرگ نجات یافته است. این موضوع نیز از زبان مقامات ارشد ترک به خبرگزاری رویترز گفته شده است. این در حالی است که خبرگزاری CNN ترکیه گزارش داده است، تنها چند لحظه پس از آن که اردوغان محل اقامت خود را ترک کرده، ۲۵ کماندو با یک بالگرد در هتل محل اقامت وی پیاده شده و ظاهرا برای دستگیری وی تیراندازی کرده بودند.

همچنین وب‌سایت‌های رصد پرواز نیز نشان می‌دهد که یک فروند جت تجاری Gulfstream IV که در اختیار دولت ترکیه قرار دارد، از فرودگاه «دالامان» در فاصله یک ساعت با مرمریس، حدود ساعت ۱۰ و ۴۰ دقیقه به وقت محلی پرواز کرده و مسیر خود را به سمت جنوب استانبول پیموده است.

هنوز دقیقا مشخص نیست که چرا جت‌های کودتاگران در حالی که هواپیمای اردوغان را در تیررس خود داشته‌اند، اجازه ادامه پرواز و فرود در فرودگاه استانبول را به آن داده‌اند اما رویترز گزارش داده که شکست کودتا در ترکیه بیش از همه ناشی از این بوده است که کودتاگران حساب بیش از اندازه‌ای روی حمایت‌ها در رده‌های بالای ارتش از اقدام خود باز کرده بودند.

«سینان اولجن»، دیپلمات سابق ترک و محقق Carnegie Europe در این باره گفته است، کودتاگران منابع اندکی داشتند و برای دستیابی به اهداف استراتژیک خود، کامل تجهیز نشده بودند. به گفته وی این کودتا در برابر نمونه‌های سابق درجه بالایی از بی‌کفایتی و ناهماهنگی داشته است.

دو جت F-16 کودتاگران هواپیمای اردوغان را در تیررس خود داشته‌اند اما چرا نزدند؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو