آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » روانشناسی » چگونه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟

چگونه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟

 

download (1)

 • چگونه از به تعويق انداختن كارها جلوگيري كنيم؟!

 • ?شايد اين سوال براي شما هم پيش آمده باشد كه چرا كارها و يا اهداف را به تعويق مي اندازيم؟!
  چرا زماني كه هدفي تعيين مي كنيم، هيجان زده مي شويم، احساس اميدواري به آينده پيدا مي كنيم ، تفكرات مثبت به سراغ مان مي آيد ولي در كوتاه زماني همه انرژي و انگيزه از بين مي رود و ما آن را به فردا موكول مي كنيم؟! تعويق انداختن كارها دلايل فراواني دارد كه در زير دلايل مهم آن بررسي خواهد شد:
  یک. ترس از موفقيت:
  گاهي فرد به دليل عدم اطمينان به خود و اعتماد به نفس و عزت نفس پايينش ترس از موفقيت دارد. يعني ممكن است تلاش كند ولي ناخودآگاه دست به تخريب مي زند. چرا كه خود را از آن چه هست پايين تر مي داند و همچنين خود را لايق داشتن نمي داند. از طرفي خود را در سطحي پايين نگه مي دارد تا از انتقاد ديگران مصون بماند. اين مسئله باعث مي گردد فرد كارها و اهداف را به تعويق بياندازد. از طرفي ناخودآگاه فرد فعاليت هاي پيش پاافتاده اي مانند؛ تماشاي تلويزيون، فضاي مجازي و… را پيشنهاد مي دهد. پس از يك هفته به صورت خود آگاه اين سوال مطرح مي شود:
  چرا من كارها را عقب مي اندازم؟!
  دو. ترس از شكست:
  مانند ترس از موفقيت در اين جا هم فرد از سيستم دفاعي سيندروم بهانه تراشي براي محافظت از Ego خود استفاده مي كند. در اين جا فرد فقط كارها و اهداف را با خود تعيين مي كند ولي دست به اقدام نمي زند. ترس از شكست حاصل سوق دهنده كامل باش مي باشد و فرد بسيار مي ترسد كه اشتباه كند و مورد انتقاد قرار گيرد. بنابراين بهانه ها و مجادله هاي خود آگاه شروع مي شوند تا اينكه فرد كارها را به تعويق مي اندازد. يعني خداحافظي با هدف.
  ?سه.ناتواني در ترك محيط امن:
  تغيير عموما با مقاومت و اضطراب همراه مي باشد. به خصوص افرادي كه عزت نفس پاييني دارند، باوجودي كه مي دانند چه مي خواهند ولي كمتر حاضر هستند دست به تغيير بزنند. يعني از اينكه از محيط امن خود خارج شوند واهمه دارند و بنابراين زماني كه هدفي تعيين مي كنند، كشش محيط امن باعث مي شود آن را به تعويق بياندازند.

  چهار.عادت به تعويق انداختن:
  گاهي اين امر به صورت عادتي در آمده وحتي فرد آن را به عنوان تنبيه و خودآزاري استفاده مي كند. يعني اهدافي قرار مي دهد تلاش نمي كند و سپس به خود احساس گناه و شرم مي دهد. به اين دسته متوقف كننده نيز مي گويند.
  اين فرايند حاصل پيام والدي زير مي باشد:
  تو هرگز، كاري را تمام نمي كني. تو هرگز نمي خواهي تمام كني.

چگونه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟

 

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو