هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » اردوغان : مجازات اعدام به خواست مردم ترکیه + کودتای ترکیه

اردوغان : مجازات اعدام به خواست مردم ترکیه + کودتای ترکیه

 

9505-30t2812

 

اردوغان از دولت آلمان به خاطر عدم اجازه برقراری تماس تلویزیونی او با گردهمایی حامیانش در این کشور به شدت انتقاد کرد و گفت دولت برلین به او اجازه نمی دهد اما به رهبران گروه پ.ک.ک در قندیل عراق این امکان را فراهم می کند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در گردهمایی سراسری مخالفان کودتا در میدان “ینی کاپی ” استانبول بر ضرورت توجه به خواست مردم ترکیه برای بازگرداندن مجازات اعدام به قوانین جزایی ترکیه تاکید کرد.اردوغان : مجازات اعدام به خواست مردم ترکیه بازخواهدگشت

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه اردوغان یکشنبه شب در گردهمایی سراسری ” دموکراسی و شهدا” که با حضور رهبران و طرفداران احزاب مختلف ترکیه و مقامات و مردم  در استانبول برگزار شد، درباره بازگرداندن مجازات اعدام به قوانین جزایی ترکیه گفت:” اگر مردم ترکیه خواستار بازگرداندن این مجازات هستند معتقدم احزاب مختلف نیز به این تصمیم مردم ترکیه احترام گذاشته و این خواسته را برآورده خواهند کرد.”

لغو مجازات اعدام از قوانین جزایی ترکیه یکی از شروط عضویت این کشور در اتحادیه اروپاست و دولت اردوغان در سال ۲۰۰۵ این مجازات را از قوانین ترکیه حذف کرده است.

در هفته های گذشته و پس از کودتای نافرجام ترکیه، طرفداران حزب عدالت و توسعه در گردهمایی های شبانه خود در میادین اصلی شهرهای ترکیه با سردادن شعارهایی خواستار بازگرداندن مجازات اعدام شده اند.

مقامات اتحادیه اروپا از بازگرداندن مجازات اعدام به ترکیه ابراز نگرانی کرده اند، اما مقامات آنکارا می گویند این خواسته بخش بزرگی از مردم ترکیه است که کودتاگرانی که دست شان به خون مردم آلوده شده، اعدام شوند.

اردوغان در سخنان خود از دولت آلمان نیز به شدت انتقاد کرد و گفت دولت آنکارا رفتار هفته گذشته دولت برلین را رفاموش نخواهد کرد. هفته گذشته دولت برلین اجازه سخنرانی  تلویزیونی اردوغان برای تظاهرات حامیان حزب حاکم ترکیه در شهر کلن آلمان را نداد.

اردوغان با انتقاد از این تصمیم گفت ، دولت آلمان در حالی اجازه برقراری تماس زنده تصویری برای سخنرانی او در تظاهرات مخالفان کودتا در آلمان را نداده است، که این امکان را برای میتینگ های گروه پ.ک.ک در آلمان فراهم می کند. او گفت دولت آلمان اجازه می دهد رهبران تروریستی مستقر در “قندیل ” – عراق- برای گردهمایی های اعضای پ.ک.ک در آلمان ،به صورت ویدئو کنفرانس سخنرانی کنند.

اردوغان گفت آنها از پ.ک.ک حمایت می کنند و روزی چوب حمایت خود از این گروه تروریستی را خواهند خورد.

روابط ترکیه و کشورهای غربی در پی دستگیری های متعاقب کودتای نافرجام در ترکیه تیره شده است. دولت ترکیه در برابر انتقادهای غربی ها از تصفیه های گسترده در این کشور این موضوع را یک مساله داخلی دانسته و این کشورها را به حمایت از کودتاگران در ترکیه متهم کرده است.

دولت ترکیه از زمان سرکوب کودتای نافرجام در این کشور نزدیک به ۷۰ هزار نفر را از نهادی مختلف ترکیه پاکسازی کرده است. بیش از ۱۷ هزار تن از این افراد بازداشت شده اند.

اردوغان در سخنرانی یکشنبه شب خود بار دیگر از دست های توطئه گر در پشت پرده کودتای این کشور و از تلاش دولت آنکارا برای افشای این دست ها و حامیان بیرونی کودتا در کشورش خبر داد.

اردوغان همچننین با تاکید بر اینکه گردهمایی بزرگ یکشنبه شب در “ینی کاپی” یک علامت “ویرگول” در سلسله تظاهرات  شبانه اخیر در شهرهای ترکیه است، گفت آخرین نقطه در تظاهرات و گردهمایی های شبانه چهارشنبه شب همین هفته خواهد بود و این گردهمایی های شبانه در چهارشنبه همین هفته خاتمه خواهد یافت.

گردهمایی یکشنبه شب در ینی کاپی در پی  پیشنهاد هفته گذشته اردوغان انجام شد.

در این گردهمایی “کمال قلیچدار اوغلو” رهبر حزب اپوزیسیون جمهوریخواه خلق (CHP) و “دولت باغچه لی” رهبر حزب ملی گرای حرکت ملی (MHP) نیز شرکت داشتند و برای حاضران سخنرانی کردند.

در ابتدای مراسم هنگامی که مجری برنامه  نام مهمانان ویژه گردهمایی از جمله قلیچدار اوغلو را از تریبون خطاب به حاضران خواند، جمعیت حاضر در میدان این رهبر اپوزیسیون را ” هو ” کردند اما مجری از آنها خواست تا برای رهبر مخالفان حکومت ترکیه دست بزنند و پس از این درخواست عده ای از حاضران دست زدند.

ژنرال “خلوصی آکار” رییس ستاد ارتش ترکیه نیز یکی از شرکت کنندگان و سخنرانان این مراسم بود . او کودتای نافرجام اخیر را لکه ننگی بر دامن ارتش خواند و کودتاگران را یک گروه نفوذ کرده به ساختار این نهاد نظامی نامید.

بسیاری از شخصیت ها و مقامات سابق ترکیه از جمله “عبدالله گل” رییس جمهور سابق، “احمد داوود اوغلو” نخست وزیر سابق ترکیه و خانم “تانسو چیللر” نخست وزیر اسبق ترکیه نیز در این مراسم حضور داشتند.

اردوغان : مجازات اعدام به خواست مردم ترکیه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو