نباید از خسته بودن خود شرمنده باشی بلکه فقط باید سعی کنی خسته آور نباشی.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » حجم اسکناس در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسید .

حجم اسکناس در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسید .

<!– –> <!– –><!– –>

حجم اسکناس در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسید.

گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان  – بررسی ها نشان می دهد حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان سال گذشته به ۳۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید ، به این ترتیب سرانه اسکناس و مسکوک در دست ایرانیان به حدود ۴۷۸ هزار تومان رسیده است . آمارهای بانک مرکزی در خصوص میزان اسکناس و مسکوک در دست افراد دلالت بر این آمار دارد . به این ترتیب هر ایرانی در سال گذشته ۴۷۸ هزار تومان پول نقد داشته است و سایر دارایی اش به صورت چک پول و سپرده های بانکی و … بوده است.
حجم اسکناس در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسید .
پول نقد این روزها با فراگیر شدن ابزارهایی مانند کارت های اعتباری، کاربرد پیشین خود را در داد و ستدها و معاملات از دست داده اند. در حال حاضر بسیاری از پرداخت های خرد مردم و خریدهای روزانه نیز با استفاده از کارت های اعتباری صورت می گیرد . با این حال ابزاری مانند پول نقد نیز در محاسبات عمومی اهمیت قابل توجهی را داراست .

بررسی ها نشان می دهد پول نقد کارایی خود را برای پرداخت ها در ایران از دست داده است چرا که با توجه به سطح عمومی قیمت ها ، درشت ترین اسکناس ایران که ۱۰ هزار تومانی است برای پرداخت خریدهای متوسط جامعه ایرانی مانند پوشاک و کفش و … چندان مناسب نیست .

در بسیاری از کشورهای اروپایی و پیشرفته نیز که ابزارهای پرداخت الکترونیک گسترش فروانی یافته اند اما ارزش اسکناس های متداول در مقایسه با ایران بیشتر است . چک پول ها را می توان ابزاری دانست که در سال های اخیر با هدف جبران نقص اسکناس های موجود در بازار ایران به کمک آمده اند . با این حال آمار سرانه اسکناس و مسکوک بدون محاسبه چک پول ها از سوی بانک مرکزی برآورد شده است .

در پایان سال ۱۳۹۳ حجم اسکناس و مسکوک در دست اشخاص ۳۵ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بود که این رقم با افزایشی ۵٫۸ درصدی به حدود ۳۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است .

در سال های فعالیت دولت یازدهم ، روند رشد اسکناس و مسکوک در دست اشخاص رشدی بسیار کمتر از مدت مشابه سال های قبل را تجربه کرده است . در حقیقت می توان چنین برآورد کرد که رشد دو رقمی حجم اسکناس و مسکوک در دست افراد در این سه سال به کمتر از ۶ درصد محدود شده است .

نمودار زیر نشانگر حجم اسکناس و مسکوک در دست افراد در ۱۸ سال اخیر است :

مردم ایران چقدر پول نقد دارند؟
حجم اسکناس در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسید .
حجم اسکناس در دست مردم به بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان رسید .
دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو