برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » جزئیات خسوف و ماه گرفتگی ۶ مهر ۹۴ + زمان مشاهده

جزئیات خسوف و ماه گرفتگی ۶ مهر ۹۴ + زمان مشاهده

آنچه از خسوف صبحدم فردا باید بدانید / کامل‌ترین ماه گرفتگی سال فردا رخ می دهد / چگونه سحرگاه فردا پدیده‌ نادر ابرماه گرفتگی را تماشا کنیم ؟

خسوف و ماه گرفتگی

شورای مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اعلام کر د:

ورود لبه ماه به سایه زمین در ساعت ۴ و ۳۷ دقیقه بامداد دوشنبه رخ می‌دهد و در ساعت ۵ و ۴۱ ثانیه، سایه زمین تمام قرص ماه را می‌پوشاند و ماه‌گرفتگی کلی آغاز می‌شود. در ساعت ۶ و ۵۳ دقیقه ماه‌گرفتگی کلی تمام شده و ماه شروع به خروج از سایه (باز شدن) می‌کند و پایان ماه‌گرفتگی در ساعت ۷ و ۵۷ دقیقه بامداد دوشنبه است.

براساس این گزارش این گرفتگی که در سراسر کشور قابل رؤیت است به‌جز شرق آسیا و بخش هایی از آسیای میانه، اقیانوسیه و بخش کوچکی از آلاسکا از سراسر دنیا قابل رؤیت است

معمولا ۳ الی ۴ بار در سال خسوف و ۲ الی ۳ بار کسوف اتفاق می‌افتد که می‌توان علت سرخی ماه را بازتاب نور از لایه‌ی ضخیم جو زمین به سمت ماه و جذب بخش آبی طیف نور دانست.

هنگام طلوع هم خورشید و هم ماه به افق نزدیک می‌شوند که سبب خطای دید شده و ماه بزرگتر از حد معمول دیده می‌شود.

—–

این خسوف در تمام کشور قابل مشاهده بوده و در نیمه غربی ایران دقایقی به صورت کلی دیده خواهد شد به این صورت که بجز مناطق شرقی کشور، ساعتی پیش از طلوع خورشید، ماه‌گرفتگی جزئی آغاز می‌شود و دقایقی پس از آغاز ماه‌گرفتگی کلی، ماه سرخ‌گون غروب خواهد کرد.

فردا از ساعت ۴:۳۷ بامداد خواهیم دید قرص ماه از قسمت بالا بتدریج تیره می شود. این وضع تا ساعت ۵:۴۱ ادامه خواهد یافت. در این زمان ماه وارد سایه زمین می شود و از این ساعت لبه سایه زمین بر قرص ماه بیشتر خودنمایی خواهد کرد. حالا با توجه به این که در کجای ایران باشید و زمان غروب ماه در محل شما چه وقت باشد، می توانید مدت بیشتری از پیشروی ماه در سایه زمین را پیش از غروب ماه ببینید. ماه در بیشتر شهرهای ایران در حالی که لحظه به لحظه تیره تر می شود، به لحظه غروب خود نیز نزدیک می شود.

از آنجا که نور ماه هنگام خسوف بازتابی از نور خورشید در جو زمین است، بسته به این که جو زمین چقدر از ابر پوشیده باشد، یا چقدر غبار در جو زمین زیاد باشد ممکن است خسوف خیلی قرمز، قرمز یا تا حدودی قرمز و نارنجی یا اصلا آجری رنگ دیده شود. تجارب قبلی در رصد خسوف نشان می دهد شدت تیره شدن ماه هنگام ماه گرفتگی می تواند معیاری برای ارزیابی وضع غبارآلود بودن جو زمین هنگام رخداد خسوف باشد.

مهم ترین ویژگی های خسوف ۶ مهر ۹۴

رخداد خسوف صبحگاه فردا از چند جهت حائز اهمیت است: قرص ماه به دلیل قرار داشتن کره ماه در نزدیک ترین فاصله از زمین نسبت به دیگر مواقع اندکی بزرگ تر است و حالت اَبَرماه را به وجود آورده است. ابرماه همزمان با خسوف رخ می دهد و از همه جذاب تر این که ابرماه دچار خسوف، در حالت غروب دیده می شود و از این رو به واسطه خطای بصری، قرص ماه نسبت به حالت عادی اندکی بزرگ تر به نظر می رسد.

خسوف بعدی کی رخ می دهد ؟

اگر به هر علتی سحرگاه فردا خواب بمانید و خسوف را نبینید، برای دیدن ماه گرفتگی کلی بعدی باید تا ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ صبر کنید. در آن زمان وقوع ماه رفتگی همزمان با طلوع ماه رخ می دهد. پس از آن در پنجم مرداد ۱۳۹۷، ماه گرفتگی کلی بسیار طولانی را به مدت ۱۰۴ دقیقه خواهیم دید. سپس چند سالی شاهد وقوع ماه گرفتگی کلی در ایران نخواهیم بود تا ۱۶ شهریور ۱۴۰۴ که دوباره شاهد سرخ روی شدن ماه در آسمان ایران خواهیم بود.

—-

زمان دقیق این پدیده در حدود ساعت ۵:۴۰ سحرگاه روز دوشنبه خواهد بود. بار دیگر توجه به این نکته ضروری است که ساکنین مناطق غربی کشور خسوف کامل را شاهد خواهند بود و قبل از کامل شدن این اتفاق در مناطق مرکزی و شرقی ایران ماه غروب خواهد کرد.

دانلود
امتیاز 4.64 ( 25 رای )

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو