آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » روانشناسی » نحوه و مقدار تحسین کودک چقدر است؟

نحوه و مقدار تحسین کودک چقدر است؟

نحوه و مقدار تحسین کودک چقدر است؟

چگونه کودک را تحسین کنیمنحوه و مقدار تحسین کودک چقدر است؟

فلسفه های زیادی برای نحوه ی تشویق کودک وجود دارد. برخی اعتقاد دارند برای ایجاد حس عزت نفس در کودک باید او را با کوهی از تحسین روبه رو کرد. برخی اعتقاد دارند که تحسین زیاد کودک برای وی بد است. پس پدر و مادر باید چه کار کنند. در این چگونه به نحوه و مقدار تحسین کودک می پردازیم.

چگونه

۱

به جای ویژگی های شخصی کودک، اعمال او را تشویق کنید. بهتر است به جای اینکه بگویید «تو خیلی باهوش هستی» بگویید «خیلی خوب روی آن کار کردی». نتایج نشان داده اند که کودکانی که به خاطر تلاش هایشان تشویق شده اند و بعدا به مشکلی با احتمال شکست در آن برخورد کرده اند، تلاش خود را بیشتر کرده و سعی در رفع مشکل داشته اند. اما کودکانی که به خاطر هوششان تشویق شده اند، در هنگام مواجهه با چنین مشکلاتی تسلیم شده اند. این کودکان به دلیل خطر از دست دادن تایید دیگران ترجیح می دهند از تلاش دست بکشند تا اینکه خطر شکست را بپذیرند. به عقیده ی پژوهشگران اطلاق صفت زیبا یا باهوش درست به اندازه ی زشت و خنگ به کودک مخرب است.

۲

به جای تحسین صرف، وارد بحث و گفتگو با او شوید. اگر کودک نقاشی کشیده است به جای اینکه بگویید «چه نقاشی قشنگی» از او در مورد نحوه ی انجام کار و تفسیر اشکال بپرسید. این کار چندین مزیت دارد. اول اینکه به جای مکالمه ای کوتاه در تعاملی بلند مدت تر با کودک وارد شده اید. دوم از طریق گوش کردن به حرف های او به چیزهایی که برای وی مهم است و افکار وی پی می برید. از سوی دیگر با ترغیب کودک به تفسیر و توضیح نقاشی ذهن او را پرورش می دهید. کودک چه ۳ ساله باشد و چه ۱۳ ساله، شما با گوش کردن به صحبت های وی و اهمیت دادن به حرف های او عزت نفس او را تقویت می کنید.

۳

رفتارهای خوب او را تحسین کنید. وقتی کار خوبی انجام می دهد آن را تشویق کنید. مثلا بگویید «از اینکه رخت خوابت را مرتب کردی خوشحالم». هرگز صرفا خود او را مورد تشویق قرار ندهید بلکه به رفتار مناسب اشاره کنید.

۴

پیشرفت های کوچک را تشویق کنید. هر کسی با آزمون و خطا پیشرفت می کند. هنگامی که متوجه گامی هر چند کوچک در مسیر درست می شوید آن را تشویق کنید. این کار باعث می شود کودک همواره در مسیر درست تلاش کند.

۵

مثال خوبی باشید. خودتان هم به رفتارهایی را که مشوق آنها هستید عمل کنید. اگر رفتاری را تشویق کنید اما شما برعکس آن را در خانه انجام دهید این تشویق هیچ تاثیری نخواهد داشت.

۶

کودک را غافلگیر کنید. هر از گاهی کودک را در هنگام انجام کار خوبی غافل گیر کنید و او را تشویق کنید. این کار باعث می شود او احساس کند شما همواره به او توجه می کنید و کارهای خوبش به چشم می آید.

۷

با کودکان بزرگ تر مانند نوپا رفتار نکنید. وقتی کودک ۶ ساله ای کار خوبی می کند نگویید «واای، خیلی خیلی خوبه» و برایش کودکانه دست بزنید و بالا و پایین بپرید. با کودک مناسب سنش رفتار کنید.

۸

وقتی از کاری ناامید شده و از آن دست کشیده به جای اینکه فریاد بکشید که کارت اشتباه است، بنشینید و برایش توضیح دهید چرا در انجام این کار موفق نشده است. اجازه دهید خودش اشتباهش را در یابد، مگراینکه از شما کمک بخواهد.

۹

رفتارهای متناقض نداشته باشید. اگر گاهی او را دائما تشویق کنید و ناگهان خشمگین می شوید و سر او داد می زنید، کاملا در اشتباه هستید. این کار باعث سردرگمی کودک در رفتار درست و نادرست می شود.

۱۰

برای ایجاد حس عزت نفس در کودک نیازی به تشویق دائمی و بی پایان نیست. نیازی نیست در تمام روز تمام رفتارهای خوب او را تشویق کنید. این کار درست به اندازه ی تنبیه بی اندازه مخرب است. تنها رفتارهایی را تشویق کنید که برای اولین بار یا دومین بار بروز کرده اند و جایگزین رفتارهای بد شده اند. در صورتی که متوجه برخی رفتارهای بد در فرزند خود شدید از محروم کردن وی از برخی امتیازها ابایی نداشته باشید.

نحوه و مقدار تحسین کودک چقدر است؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو