یكدیگر را مسخره نكنید (اگر دین دارید)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » گردشگری » مکان های گردشگری ایران » در کشاکش دره قاهان قم

در کشاکش دره قاهان قم

هر چند که کمتر کسی است که جهت دیدن جاذبه های طبیعی یا آثار باستانی به قم بیاید ولی این استان ظرفیت های گردشگری خاص ای دارد که اگر

در کشاکش دره قاهان قم

در کشاکش دره قاهان قم

هر چند که کمتر کسی است که جهت دیدن جاذبه های طبیعی یا آثار باستانی به قم بیاید ولی این استان ظرفیت های گردشگری خاص ای دارد که اگر آنها را بشناسیم ، شاید در کنار زیارت بتوانیم بهره بیشتری از سفر به قم داشته باشیم.در قم از جنگل های سرسبز و انبوه، رودخانه خروشان، دریای نیلگون و کوهستان پربرف خبری نیست، ولی همین استان کویری جاذبه هایی در قلب خود جای داده که با آنها می توان روزهای خوشی را تجربه کرد.

فرآوری : علیرضا عابدینی- بخش گردشگری تبیان

دره قاهان یکی از جاذبه های گردشگری استان قم محسوب می شود که هر ساله تعداد زیادی از مسافران را مجذوب خود می کند و در ایام بهار مسافرانی که به استان قم سفر می کنند، بهتر است از این دره نیز دیدار کنند.

دهستان قاهان قم دارای دو دره هست. یکی دره «کهندان» در روستان «ونان» (عروس خلجستان) و دره دیگر که از «آغلک» شروع و بعد از روستای زیبای «بنابر» و روستاهای «جمیزقان»، «قاهان» و «نویس» به «کاسوا» و «انجیله» ختم می شود. ما در این مقاله قصد داریم قشنگی های منحصر بفرد دره دوم را به شما معرفی کنیم.

در کشاکش دره قاهان قم

دره قاهان در ۳۵ کیلومتری بزرگراه ساوه – سلفچگان واقع شده است است و به لحاظ تقسیمات کشوری در حوزه استحفاظی استان قم است و یکی از بخش های خلجستان به حساب می آید. طول این دره حدود ۳۰ کیلومتر است که یک مجموعه دِه را در خود جای داده هست.

مسیر مهم دسترسی به تمام این روستاها، از طریق بزرگراه ای فرعی و البته آسفالته است كه از بزرگراه سلفچگان جدا می شود . روستاهای این منطقه مشمول بر آغلک، بنابر، جمیزقان، قاهان، نویس، کاسوا و انجیله است که هر چه از بزرگراه مهم دور می شوید ، به سمت قسمت نهایی دره حرکت می کنید و این در حالی است که فضای دِه کوهستانی تر می شود تا جایی که سه روستای نهایی یعنی نویس، کاسوا و انجیله به شکل پلکانی در دل کوهستان قرار دارند و همین امر بااهمیت ترین عامل جذب گردشگران کشور به این دره است.

در این دره با فاصله زمانی كمتر از نیم ساعت، گردشگران كویر ناگهان با محیط زیست و آب وهوایی كاملاً متفاوت و با تفاوت دمایی قابل توجه روبه رو می شوند كه گاهی اوقات این اختلاف دما، به بیش از ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد!

دره قاهان، سرزمین چهار فصلی است که در هر وقت قشنگی های خاص خود را دارد که از آن جمله می توان به بهار پرشکوفه، تابستان ییلاقی، پاییز رنگارنگ و زمستان های سرد و سپید اشاره کرد که قدرت برف می تواند مسیر های ارتباطی به این دِه را قطع کند.

هر چند که کمتر کسی است که جهت دیدن جاذبه های طبیعی یا آثار باستانی به قم بیاید ولی این استان ظرفیت های گردشگری خاص ای دارد که اگر

وجود رودخانه های فصلی و حاصل دست قنات كاران ایرانی هم این منظومه قشنگ را به مكانی منحصربفرد تبدیل كرده است تا دره ای سرسبز و پرمحصول شكل بگیرد. از تعداد دقیق قنات های دره قاهان اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی حدود ۲۰ قنات در دهستان قاهان و ۱۵ قنات در روستای انجلیه شناسایی شده است اند که هم اکنون بااهمیت ترین منبع تامین آب منطقه به شمار می روند.

علاوه بر شب های منحصربفرد دره قاهان كه میراث شب های كویر پایین دست هست، شگفتی های طبیعی دره قاهان در فصول مختلف، بااهمیت ترین جاذبه گردشگری این منطقه به شمار می رود، بویژه این كه در فصل بهار، این دره سبز از شكوفه های رنگارنگ پر می شود و كوهستان بكر و زیبایش نیز از گیاه های معطر كوهی سرشار می شود كه جاذبه ای بسیار تماشایی جهت محیط زیست گردان است.

بهار بیدمشک در دره قاهان

دره قاهان، هر فصلش قشنگی های خاص خود را دارد و بهار قاهان، بهار بیدمشك هست. بیدمشك در دهستان قاهان، هم نماد شروع بهار است و هم بهانه ای جهت نشاط و شروع دوره كشت و كار و زراعت كه البته به علت نبود كارگاه های گلابگیری، این بیدمشك ها به كارگاه های گلابگیری كاشان انتقال یافته می شوند.

روستایی جهت علاقه مندان نجوم

دره قاهان و بویژه روستای «نویس»، یكی از مناطق مورد علاقه گردشگران علاقه مند به نجوم هست؛ به همین سبب، این دِه در فصول متفاوت سال و بخصوص در وقت رخدادهای نجوم، همواره پذیرای ستاره شناسان داخلی و خارجی است كه آسمان شب را در این روستای بكر و كوهستانی رصد می كنند.

چارتاقی «نویس»

«چارتاقی نویس» در دامنه ارتفاعات غربی روستای نویس بر فراز دشتی به نام دشت برزو واقع شده است هست. این آتشكده باستانی مربوط به دوران ساسانیان است كه مردم محلی آن را به طور سنتی با نام «چارتاق» می شناسند و با همین نام در فهرست آثار ملی ثبت شده است هست. مسیر دسترسی به این چارتاقی، حدود یك كیلومتر بعد از روستای نویس است كه مسیری مالرو دارد.

روستای پلكانی كویر

«انجیله» روستای نهایی این سفر است و بعد از آن كوه انجیله هست. انجیله روستایی پلكانی است و فرهنگ و طبیعتش بیش از سایر روستاهای منطقه به تفرش نزدیك هست. بین این دِه و تفرش هر چند بزرگراه آسفالته ای وجود ندارد، ولی تنها یك گردنه بین این شهر و دِه فاصله انداخته است كه بومی ها آن را گردنه «خرسه در» می نامند و محیط زیست گران و افراد بومی با استفاده از یك بزرگراه مالرو، این گردنه را پشت سر می گذارند.

در کشاکش دره قاهان قم

دشت موسیر در ییلاقات بالادستی روستای انجیله، انواع گونه های گون، خارخسک، سیرک، گزنه، قازیاقی و انواع سبزی های معطر پونه، تحفه ای است که محیط زیست دره قاهان در بهار پیشکش مهمانان می کند.


منابع : تسنیم، مهر، توریسم آنلاین، قم شهر

واژه های کلیدی: آثار باستانی | گردشگری | بزرگراه | گردشگران | استان قم | استانی | بهار بیدمشک در دره قاهان | روستایی جهت علاقه مندان نجوم

در کشاکش دره قاهان قم

در کشاکش دره قاهان قم

در کشاکش دره قاهان قم

در کشاکش دره قاهان قم

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو