آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » هشدار جدی بیماری مالاریا، ۳ استان را درگیر کرده است

هشدار جدی بیماری مالاریا، ۳ استان را درگیر کرده است

وزیر بهداشت، مالاریا را از مهم‌ترین علل فوت و میر در بعضی کشورهای در حال توسعه خواند و گفت: در کشور ما، موارد اولیه بیماری عمدتا از کشورهای

هشدار جدی بیماری مالاریا، 3 استان را درگیر کرده است

وزیر بهداشت، مالاریا را از مهم‌ترین علل فوت و میر در بعضی کشورهای در حال توسعه خواند و گفت: در کشور ما، موارد اولیه بیماری عمدتا از کشورهای مجاور بخصوص همسایه‌های شرقی و بویژه پاکستان وارد کشور می‌شود و طبیعی است که موارد ثانوی این بیماری از طریق گزش پشه به دیگران انتقال می‌یابد.

بیماری مالاریا، ۳ استان را درگیر کرده است

دکتر سید حسن هاشمی در پیامی به مناسبت روز جهانی مالاریا آورده‌ است: «مالاریا هنوز از مهم­‌ترین علل فوت ­و میر در بعضی کشورهای در حال توسعه هست. انتقال این بیماری کماکان در ۹۹ کشور دنیا گزارش می‌شود و در دنیا حدود ۳.۳ میلیارد نفر در معرض خطر مبتلا شدن به مالاریا قرار دارند.بر اساس آخرین تخمین انتشار یافته به وسیله شرکت جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵، تعداد مبتلایان ۲۱۴ میلیون نفر بوده و مالاریا باعث فوت ۴۳۸ هزار نفر شده است است که ۳۰۶ هزار نفر آنها کودکان زیر پنج سال بوده‌اند.

در کشور ما، موارد اولیه بیماری عمدتا از کشورهای مجاور بخصوص همسایه‌های شرقی و بویژه پاکستان وارد کشور می‌شود و طبیعی است که موارد ثانوی این بیماری از طریق گزش پشه به دیگران انتقال می‌یابد. نمود این واقعیت در استان­‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان قابل مشاهده است.

هشدار جدی بیماری مالاریا، ۳ استان را درگیر کرده است

در گذشته البته این بیماری در اغلب مناطق کشور مرسوم بوده و موجب ابتلای میلیون‌ها نفر و فوت ‌و میر هزاران نفر بوده هست. خوشبختانه بعد از تصویب برنامه از بین بردن مالاریا در شورای عالی سلامت و امنیت غذا در سال ۱۳۸۹ و به دنبال آن اجرای برنامه‌های کنترل و پیشگیری مناسب، اکنون جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از کشورهای موفق و پیش­ رو دنیا در زمینه از بین بردن مالاریا مطرح است.

بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تعداد موارد بومی مالاریا در پنج سال گذشته از حدود هشت هزار مورد به کمتر از ۱۰۰ مورد در آخر سال ۱۳۹۵ رسیده است که موفقیت بزرگی جهت کشور محسوب می‌شود و شیوه پیشگیری در کشور عزیزمان ایران را به الگویی جهت سایر کشورها تبدیل کرده است.

برای گام‌های بعدی ولی همگام با توسعه پایدار کشور، نیاز به تقویت همکاری‌های مؤثر بین بخشی جهت سرعت بخشیدن حرکت به سوی اهداف برنامه داریم؛ در این زمینه، همکاری با وزارت نیرو به منظور برق­‌رسانی به مناطق مالاریاخیز، از تجارب موفق بوده است.

عقد تفاهم‌نامه با شرکت مناطق آزاد تجاری، صنعتی کشور نیز می‌تواند آغازگر حرکتی جدی جهت از بین بردن مالاریا از این مناطق باشد.

وزیر بهداشت، مالاریا را از مهم‌ترین علل فوت و میر در بعضی کشورهای در حال توسعه خواند و گفت: در کشور ما، موارد اولیه بیماری عمدتا از کشورهای

در آخر مورد نیاز می‌دانم از همه دست­‌اندرکاران برنامه از بین بردن مالاریا، به خاص کارکنان زحمت­کش شاغل در مناطق مالاریاخیز جنوب و جنوب‌شرقی کشور که با تلاش‌های مؤثر، موفقیت­‌های بزرگی را جهت نظام سلامت رقم زده‌اند، صمیمانه تقدیر کرده، شادابی و سلامت روزافزون را برایشان آرزو کنم.»

منبع: ایسنا

واژه های کلیدی: بیماری | برنامه | پیشگیری | سلامت | ایران | آخرین | همکاری | برنامه | انتقال

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو