آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » خام فروشی محصول ناپختگی تدبیر است ، توقف دیپلماسی دولت در ایستگاه خام فروشان نفت

خام فروشی محصول ناپختگی تدبیر است ، توقف دیپلماسی دولت در ایستگاه خام فروشان نفت

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس دهم گفت:دولت یازدهم در زمینه دیپلماسی اقتصادی،کاهش خام فروشی و سهم نفت در بودجه کشور توفیقی نداشته هست.

خام فروشی محصول ناپختگی تدبیر است ، توقف دیپلماسی دولت در ایستگاه خام فروشان نفت

حسن حسینی شاهرودی دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،درباره ناتوانی دولت در دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه و زیاد کردن صادرات نفت خام که مغایر با قانون جلوگیری از خام فروشی است ،اظهار داشت: این عنوان که باید دیپلماسی سیاسی و اقتصادی خود را با کشورهای همسایه از جمله عراق و قطر که مخازن مشترکی با آنها داریم،فعال کنیم تفکری کاملا منطقی و عقلانی و پیشنهادی درست است،چراکه عملکرد ضعیف در این زمینه باعث بروز یک مسابقه منفی مابین کشورهای منطقه در برداشت از مخازن یکسان شده است و بر بازارهای جهانی نفت و گاز تاثیر سوء خواهد گذاشت.

عبارات مهم : کشورهای دیگر – دولت یازدهم
وی ادامه داد:بنابراین اگر از جهات سیاسی با کشورهای همسایه مسلمان خود در خلیج به تفاهمی برسیم که برداشت از مخازن یکسان معقول باشد و به جای مسابقه و مسابقه در برداشت و خام فروشی،نفت استخراج شده است را به کالای دست دوم و چندم تبدیل کنیم ، طبیعتا این عنوان ارزش افزوده بالایی را نصیب کشور خواهد کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت:بنابراین این بحث تفکر نوینی در عرصه دیپلماسی اقتصادی هست، مشروط بر اینکه بتوانیم دیپلماسی سیاسی خود را با کشورهای همسایه تنظیم کنیم.

حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم در عرصه دیپلماسی اقتصادی توقیق نداشته است ،افزود:همچنین این دولت علی رغم تلاش های بسیار جهت فعال بودن در عرصه دیپلماسی سیاست خارجه ،درایجاد ارتباط مثبت با کشورهای دیگر به خاص همسایه ها حتی عراق که در عرصه امنیت مدیون ماست نداشته است.

وی در ادامه تصریح کرد: دولت یازدهم حتی نتوانسته بازار عراق را که امنیتش را مدیون کشور ما است جلب کرده و در اختیار بگیرد حال چه برسد به حوزه خلیج فارس !؟

*ناکامی دولت در کم کردن خام فروشی/ نفت همچنان در بودجه کشور جاری است

نماینده مردم شاهرود همچنین راجع به زیاد کردن صادرات نفت خام در دولت یازدهم بیان داشت:در طی این چهار سال گذشته طبق اعلام خود دولت ،صادرات خام که بخشی از آن به نفت و بخشی دیگر به میعانات گازی اختصاص دارد از یک میلیون بشکه به دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه زیاد کردن یافته است،از این رو زیاد کردن صادرات نفت خام که مغایر با جلوگیری از خام فروشی است در دولت یازدهم قطعی است .

حسینی شاهرودی ادامه داد:آمار فوق تنها مربوط به میزان خام فروشی است و میزان مربوط به صادرات تبدیلی های میعانات گازی مجزای از آن است .

وی با بیان اینکه توسعه حوزه نفتی عسلویه بیش از ۱۵ سال است که در دست اقدام است ،افزود:طبیعتا اگر حوزه های نفتی ما مثل عسلویه زیاد از این فعال می شد می توانست در زمینه جلوگیری از خام فروشی مثمر ثمر باشد.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس دهم تصریح کرد:دولت توانسته بعضی از فازهای نیمه تمام یا در حال اتمام عسلویه را کامل کند ولی این عنوان در فراهم کردن صادرات محصولات نفتی و جلوگیری از خام فروشی کفایت نمی کند.

حسینی شاهرودی در آخر گفت:ما در این دولت به نوعی شاهد زیاد کردن خام فروشی بوده ایم چراکه سهم نفت و فروش آن در بودجه ۹۶ هم نشانگر آن است که ما نتوانسته ایم به اهداف برنامه پنجم دست پیدا کرده و به کم کردن صادرات نفت به شکل خام و سهم فروش آن در بودجه جاری کشور برسیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کشورهای دیگر | دولت یازدهم | بودجه کشور | بودجه ۹۶ | مسابقه | صادرات | کمیسیون | جلوگیری | اقتصادی | سیاسی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو