آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » تکرار واترگیت جهت ترامپ؟

تکرار واترگیت جهت ترامپ؟

دست‌نوشته‌های مدیر F.B.I نشان می‌دهد دونالد ترامپ، در دیداری با کومی او را به آخر دادن به تحقیقات در مورد مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی دعوت کرده بود.

تکرار واترگیت جهت ترامپ؟

تکرار واترگیت جهت ترامپ؟

عبارات مهم : مجلس نمایندگان – ریاست جمهوری

دست نوشته های مدیر F.B.I نشان می دهد دونالد ترامپ، در دیداری با کومی او را به آخر دادن به تحقیقات در مورد مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی دعوت کرده بود. به دنبال انتشار این یادداشت ها، جان مک کین سناتور ارشد جمهوری خواه گفته است که رسوایی های دولت ترامپ اکنون «به ابعاد واترگیت» رسیده هست. دیوید گرگن که مشاور چند مدیر جمهور بوده گفت: «فکر می کنم اکنون در منطقه استیضاح هستیم.»

به گزارش دنیای اقتصاد، کومی به جنگ علنی با ترامپ برخاست. او روز گذشته به‏طور غیرمستقیم و از طریق واسطه‏هایش به شایعات چند روز گذشته مهر تایید زد. به گزارش سی‏ان‏ان یک هفته بعد از اخراج جیمز کومی، مدیر برکنار شده است پلیس فدرال آمریکا بخشی از دست نوشته‏های روزانه او انتشار یافته است که نشان می‏دهد دونالد ترامپ، مدیر ‏جمهور آمریکا در دیداری با کومی او را به آخر دادن به تحقیقات در مورد مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی دعوت کرده بود.

تکرار واترگیت جهت ترامپ؟

همچنین روزنامه نیویورک‏تایمز گزارش خود را به نوشته‏ای که بعد از گفت‏وگوی جیمز کومی در ۱۴ فوریه با دونالد ترامپ نوشته شده، مستند کرده هست. طبق آنچه از این یادداشت‏های روزانه کومی به‏دست آمده، ترامپ در مورد تحقیقاتی که وی در دست انجام داشته، به او گفته است: «من امیدوارم که شما این مساله را رها کنید.»

ترامپ بارها به کومی گفته بود که فلین آدم خوبی است و هیچ اشتباهی مرتکب نشده است ولی کومی تنها پاسخ داده است: «من تایید می‏کنم که او آدم خوبی است.»

دست‌نوشته‌های مدیر F.B.I نشان می‌دهد دونالد ترامپ، در دیداری با کومی او را به آخر دادن به تحقیقات در مورد مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی دعوت کرده بود.

این نوشته بخشی از خاطرات روزانه کومی است که از سوی منابع مستقل از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس تایید شده است است ولی شبکه خبری سی‏ان‏ان گفته است که این سند را رویت نکرده ولی به منابع ناشناس که صحت این نوشته را قبول کرده اند، استناد می‏کند.

کاخ سفید تکذیب کرد

در حالی که ترامپ هنوز متهم است که در دیدار با وزیر امور خارجه روسیه، رازها طبقه‏بندی شده است را به لاوروف، گفته و هنوز به‏خاطر این مساله تحت فشار هست، با این حال عنوان تازه حکایت از آن دارد که ترامپ جهت ادامه ریاست‏جمهوری دوران آسوده‏ای نخواهد داشت. بعضی از نمایندگان کنگره خواستار استیضاح ترامپ شدند. آدام شیف، بلندپایه‏ترین مقام حزب دموکرات در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان گفت که این «مداخله» از سوی ترامپ اگر دقیق باشد معادل «مداخله یا کارشکنی در روند تحقیقات» است.

بنا به گزارش ها جان مکین سناتور ارشد جمهوری خواه گفته است که رسوایی‏های دولت ترامپ اکنون «به ابعاد واترگیت» رسیده هست. دیوید گرگن که مشاور چند رئیس‏جمهور بوده گفت: «فکر می‏کنم اکنون در منطقه استیضاح هستیم.»

تکرار واترگیت جهت ترامپ؟

اگنس کینگ، عضو مستقل سنا، در پاسخ به پرسش سی‏ان‏ان که آیا به یک استیضاح احتمالی نزدیک می‏شویم، گفت: «باید بگویم بله، چون کارشکنی در مسیر عدالت یک جرم جدی است.» قوانین آمریکا تصریح می‏کند که امکان طرح اتهام علیه هر کسی که «در یک روند رسمی کارشکنی، نفوذ یا مانع‏تراشی می‏کند یا در جهت آن تلاش می‏کند» وجود دارد.

در تصویر العمل به سند منتسب به کومی، کاخ سفید این گفته‏ها را به ‏سرعت تکذیب و اعلام کرد، ترامپ هرگز خواستار آخر هیچ تحقیقاتی نشده، از جمله تحقیقات علیه فلین. کاخ سفید گفته است: رئیس‏جمهور آمریکا احترام زیادی جهت همه تحقیقات و همه مقام‏های مجری قانون قائل است.

دست‌نوشته‌های مدیر F.B.I نشان می‌دهد دونالد ترامپ، در دیداری با کومی او را به آخر دادن به تحقیقات در مورد مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی دعوت کرده بود.

به گفته کاخ سفید این سند محتوای گفت ‏وگو بین ترامپ و کومی را دقیق بازتاب نداده هست. پلیس فدرال آمریکا موضع‏گیری در این مورد را رد کرده هست. روزنامه نیویورک‏تایمز، این نوشته را در اختیار ندارد و نتوانسته به‏طور مستقل آن را مطالعه کند. ولی منبع این خبر دو نفری هستند که از عنوان آگاهی دارند. یکی از آنها پاراگراف‏هایی از متن را قرائت کرده هست. یکی از افراد مورد اعتماد کومی که این سند را خوانده، گفته است این روزنامه محتوای گفت‏وگوی ترامپ و کومی را درست بازتاب داده است.

ترامپ روز ۹ مه جیمز کومی را اخراج کرد. کومی از جمله تحقیقاتی را در دست داشت که محور آن نفوذ احتمالی روسیه بر انتخابات ریاست‏جمهوری آمریکا به نفع ترامپ بود. مایکل فلین، مشاور پیشین ترامپ در زمینه امنیت ملی اواسط فوریه بعد از آن که اذعان کرد، اطلاعات نادرستی در مورد تماس با سفیر روسیه ارائه کرده، از سمتش اخراج شد. او پیش از شروع ریاست‏جمهوری ترامپ به صورت غیرقانونی با سفیر روسیه مذاکره کرده و این گفت‏وگو را مخفی نگاه داشته بود.

تکرار واترگیت جهت ترامپ؟

هفته پر‏دردسر جهت ترامپ چگونه شکل گرفت؟

گزارش‏های تازه در حالی انتشار یافته که طی یک هفته گذشته، عنوان برکناری جیمز کومی، واکنش‏ها به آن، دیدار ترامپ با مقام‏های روسیه و در نهایت انتشار جزئیاتی در مورد گفت‏وگوهای رئیس‏جمهوری آمریکا و وزیر خارجه روسیه، در مرکز توجهات قرار گرفته‏ است.

جیمز کومی در ۹ ماه مه از ریاست اف‏بی‏آی برکنار شد. یک روز بعد دونالد ترامپ با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن دیدار کرد. در روز ۱۵ ماه مه شماری از رسانه‏ها و خبرگزاری‏ها به نقل از مقام‏هایی که نامشان فاش نشده گفتند در این دیدار، ترامپ «اطلاعاتی سری» در مورد «داعش» در اختیار مقام‏های روس گذاشته ‏است. توییت ترامپ نشان می‏دهد که وی در دیدار با لاوروف اطلاعات حساسی را در اختیار روس‏ها گذاشته است.

در این ‏باره مدیر ‏جمهوری ایالات‏متحده نیز از تصمیم خود جهت در میان گذاشتن بعضی اطلاعات «مربوط به تروریسم و امنیت خطوط هوایی» با مقام‏های روسی دفاع کرده و گفته که این اقدام «حق مسلم» او هست. بنا بر تازه‏ترین گزارش‏ها، مدیر پیشین اف‏بی‏آی، خواسته مطرح‏شده از سوی رئیس‏جمهوری جهت آخر دادن به تحقیقات در مورد مایکل فلین را در یادداشت‏های خود این‏گونه شرح داده ‏است: «امیدوارم موافق این عنوان باشی که این جریان تمام شود برود؛ فلین تمام شود، برود. او انسان خوبی ا‏ست.»

مایکل فلین بعد از انتشار گزارش‏ها در مورد «تماس» با سفیر روسیه در آمریکا و «گفت‏وگو در مورد تحریم‏های اعمال‏شده»، در ماه فوریه از مقام خود کناره‏گیری کرد. او در نامه کناره‏گیری خود اذعان کرد که در فاصله بین دوره انتقالی دولت ترامپ با دولت گذشته، تماس ‏های متعددی با سفیر روسیه در آمریکا داشته و به مایک پنس، معاون رئیس‏جمهوری اطلاعات «ناقصی» درخصوص محتوای این تماس ‏ها ارائه کرده هست. نیویورک‏تایمز می‏نویسد در جریان دیدار مدیر پیشین اف‏بی‏آی و رئیس‏ جمهوری آمریکا در کاخ سفید، دونالد ترامپ در عین حال از درز اطلاعات دولتی به رسانه‏ها انتقاد کرده و از جیمز کومی خواسته تا مساله تعقیب قانونی خبرنگاران جهت انتشار اطلاعات محرمانه را در نظر بگیرد.

واکنش‏ها در کنگره چگونه بود؟

کاخ سفید که در مورد عنوان قبلی از در تکذیب وارد شده است بود، این‏بار نیز به همان شیوه متوسل شد. کاخ سفید در بیانیه‏ای که تصویر العمل نمایندگان کنگره را در پی داشت، اعلام کرد: «این نوشته، تصویری حقیقی و دقیق از گفت‏وگو بین رئیس‏جمهوری و جیمز کومی نمی‏دهد، رئیس‏جمهوری هرگز از کومی یا هیچ‏کس دیگری نخواسته تا به روند هیچ‏یک از تحقیقات خاتمه دهند.» همین بند از بیانیه ولی با تصویر العمل تند نمایندگان دموکرات روبه‏رو شده است است.

به نوشته نیویورک‏تایمز، نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا در مورد گزارش‏های تازه هشدار داده‏اند. سناتور دیک دوربین، دومین نماینده ارشد اقلیت دموکرات در مجلس سنا، گفته است این گزارش‏ها «یکی از جدی‏ترین اتهام‏هایی ا‏ست که می‏تواند علیه یک رهبر سیاسی مطرح شود.» رهبر دموکرات‏ها در سنا، چاک شومر نیز گفته است: «کشور در حال بعد دادن آزمایشی بی‏سابقه است.»

شماری از نمایندگان جمهوری‏خواه نیز ابراز نگرانی کرده و خواستار رویت یادداشت‏های جیمز کومی که منبع گزارش‏های رسانه‏ای قرار گرفته، شده‏اند. جیسون چفتز، مدیر ‏جمهوری‏خواه کمیته نظارت در مجلس نمایندگان آمریکا که در حال انجام تحقیقاتی در مورد روسیه است نیز گفته این یادداشت‏ها نگرانی‏هایی را در مورد دخالت نامناسب در روند تحقیقاتی که در حال انجام هست، ایجاد می‏کند. چفتز گفته کمیته او خواستار رویت یادداشت‏های جیمز کومی ا‏ست و در صورت لزوم آماده ‏است وزارت دادگستری را به ارائه گزارش‏ها مکلف کند.

یکی از منابع که خواسته ناشناس باقی بماند به سی‏ان‏ان گفته است که کومی یادداشت‏های فراوانی دارد که در آنها به دیدارهای خود با ترامپ اشاره شده است و در بعضی از آنها به شدت احساس نگرانی کرده هست. این منبع ولی می‏گوید که نمی‏داند کومی چه مقدار یادداشت در این‏باره دارد. به نظر می‏رسد یادداشت‏های کومی در تصویر العمل به سخنان تهدید‏آمیز ترامپ بوده که به مدیر ‏برکنار شده است اف‏بی‏آی گفته بود اگر با رسانه‏ها گفت‏وگو کند کاخ سفید نیز نوارهایی را که از وی ضبط کرده است منتشر می‏کند.

این منبع در این خصوص هم گفت: کومی مایل است محتوای این مکالمات ضبط شده است منتشر شود. این فرد می‏افزاید: یکی از دلایل نوشتن این یادداشت‏ها این بوده است که کومی نتواند مستندات را راجع به دیدارهایش با ترامپ اثبات کند، ولی اگر نوارهایی وجود داشته باشد دیگر نیازی به این یادداشت‏ها هم نیست و کومی دوست دارد این نوارها را داشته باشد.

فضای ناامیدانه کاخ سفید

گفته می‏شود که بعد از انتشار بخشی از یادداشت‏های کومی فضای ناامیدانه‏ای کاخ سفید را در بر گرفته هست. یکی از جمهوری‏خواهان می‏گوید: همه این اتفاقات تقصیر ترامپ است اگر او گوش شنوایی داشت و به حرف‏های مشاورانش در بخش غربی کاخ سفید (بخش اداری) گوش می‏کرد الان موقعیت کاخ سفید این‏گونه نبود. البته این فضا پیش از انتشار یادداشت‏های کومی هم وجود داشت، لیکن کاخ سفید به‏دلیل پرسشها مطروحه در دیدار با مقامات روسیه تحت فشار بود ولی عنوان اخیر این فشارها را دو چندان کرده است.

نظرسنجی راجع به استیضاح ترامپ

حدود نیمی از آمریکایی ها خواستار استیضاح مدیر جمهوری کشورشان هستند. نتیجه های نظرسنجی «پابلیک پالیسی» نشان می دهد ۴۸درصد آمریکایی ها معتقدند که دونالد ترامپ، مدیر جمهوری کشورشان باید استیضاح شود. براساس نتیجه های این نظرسنجی، همچنین ۴۱ درصد شرکت کنندگان با عنوان استیضاح ترامپ مخالف هستند.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می دهد به اعتقاد ۴۳ درصد از آمریکایی ها ترامپ دوره چهار ساله ریاست جمهوری خود را به آخر خواهد رساند و این در حالی است که ۴۵ درصد از شرکت کنندگان گفته اند، فکر نمی کنند که ترامپ بتواند دوره چهار ساله ریاست جمهوری خود را به آخر برساند.

واژه های کلیدی: مجلس نمایندگان | ریاست جمهوری | دونالد ترامپ | توییت ترامپ | دولت ترامپ | دموکرات | اطلاعات | آمریکایی | آمریکا | یادداشت | تحقیقات

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو