هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » اعزام حجاج از اول تا ۲۶ مرداد از ۱۹ فرودگاه، اعلام شرایط نقل و انتقال فیش‌های حج

اعزام حجاج از اول تا ۲۶ مرداد از ۱۹ فرودگاه، اعلام شرایط نقل و انتقال فیش‌های حج

رئیس شرکت حج و زیارت گفت: اعزام حجاج از اول مرداد شروع و تا ۲۶ مرداد ادامه خواهد شد. همچنین نخستین گروه از حجاج ۱۴ ذی الحجه به

اعزام حجاج از اول تا ۲۶ مرداد از ۱۹ فرودگاه، اعلام شرایط نقل و انتقال فیش‌های حج

رئیس شرکت حج و زیارت گفت: اعزام حجاج از اول مرداد شروع و تا ۲۶ مرداد ادامه خواهد شد. همچنین نخستین گروه از حجاج ۱۴ ذی الحجه به کشور بازخواهند گشت. ضمن اینکه مدت وقت اقامت آنان در مدینه و مکه بین ۳۰ تا ۳۳ روز خواهد بود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، حمید محمدی در خصوص روند عضویت از واجدین تشرف به حج امسال گفت: عضویت اولیه تشرف به حج تمتع امسال از ۲۳ فروردین ماه شروع شده است و همچنان ادامه دارد و دارندگان اسناد ودیعه گذاری حج تا آخر شهریور ماه سال ۱۳۸۵ می‌توانند جهت انجام این فرآیند به شعب بانک ملی سراسر کشور مراجعه کنند.

وی با اشاره به امضای دیر هنگام توافق‌نامه حج امسال و به دنبال آن اعزام با تاخیر تیم مسکن حج به عربستان، اظهار داشت: کشور عزیزمان ایران آخرین کشوری است که جهت عقد قرارداد خدمات حج در کشور عربستان اقدام می‌کند. در حوزه اجاره مسکن حجاج یکی از مهم‌ترین بخش‌های خدماتی حج است با این چالش مواجه بودیم که بخش عمده‌ای از هتل‌ها به وسیله دیگر کشورها اجاره شد بود و دلواپس این بودیم که نتوانیم جهت همه جمعیت حجاج ایرانی تامین مسکن کنیم از این رو اولویت‌ها را محتاطانه اعلام کردیم. ولی به دنبال روند خوب اجاره مسکن حجاج در مکه و مدینه اولویت های حج را تا ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۸۵ زیاد کردن دادیم.

اعزام حجاج از اول تا ۲۶ مرداد از ۱۹ فرودگاه، اعلام شرایط نقل و انتقال فیش‌های حج

تکمیل سقف هزینه سفر حج تا ۱۰ میلیون تومان به وسیله حجاج
مدیر شرکت حج ادامه داد: اگر بتوانیم هتل‌های بیشتری متناسب با استانداردها و شاخص‌هایی که در شرکت حج و زیارت تعریف شده است را تامین کنیم، احتمال این وجود دارد که اولویت‌های بیشتری را جهت حج امسال فراخوان کنیم.

حمید محمدی در خصوص میزان سهمیه حجاج ایرانی یادآور شد: در چند سال گذشته بدلیل اجرای طرح توسعه مسجدالحرام ۲۰ درصد از سهمیه حج همه کشورهای اسلامی کسر شده است بود و در آخرین اعزام حجاج ایرانی، ۶۴ هزار زائر به حج اعزام شدند ولی با تکمیل بخش عمده‌ای از طرح توسعه، طرف سعودی امسال آن ۲۰ درصد را جبران کرد از سویی با تلاش هیئت حج جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران موفق شدیم سهمیه حج را ۳۵ درصد نسبت به سال ۹۴ زیاد کردن دهیم و امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر به حج اعزام می‌شوند.

رئیس شرکت حج و زیارت گفت: اعزام حجاج از اول مرداد شروع و تا ۲۶ مرداد ادامه خواهد شد. همچنین نخستین گروه از حجاج ۱۴ ذی الحجه به

مدیر شرکت حج و زیارت با بیان اینکه یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در انتظار تشرف به حج تمتع هستند، عنوان کرد: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل‌های حجاج در عربستان احتمال اعلام اولویت‌های تازه جهت اعزام به حج وجود خواهد داشت.

وی در خصوص چگونگی فرآیند عضویت اولیه تشرف به حج امسال توضیح داد: دارندگان فیش‌های اولویت‌دار حج به همراه سند ودیعه گذاری و شناسنامه و کارت ملی خود به یکی از شعب بانک ملی در سراسر کشور مراجعه می‌کنند که مبلغ ودیعه گذاری اولیه و سود متعلقه به آن محاسبه شده است و متقاضیان بقیه این مبلغ را تا سقف حداقل ۱۰ میلیون تومان تکمیل می‌کنند.

محمدی راجع به وقت اعلام کاروان‌های حج امسال گفت: با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل‌های زائران، لیست کاروان‌های حج و قیمت نهایی آنها متناسب با درجه کاروان اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج که نسبت به عضویت اولیه تشرف در بانک‌ها اقدام کرده‌اند، می‌توانند در کاروان‌ها عضویت کنند.

اعزام حجاج از اول تا ۲۶ مرداد از ۱۹ فرودگاه، اعلام شرایط نقل و انتقال فیش‌های حج

اعلام قیمت نهایی کاروان‌های حج تا یک هفته آینده

رئیس شرکت حج و زیارت در خصوص قیمت کاروان‌های حج عنوان کرد: ما همه تلاش خود را بکار برده‌ایم تا افزایشی در قیمت کاروان‌های حج نسبت به سال ۹۴ نداشته باشیم ولی قیمت ارز نسبت به سال ۹۴ عوض کردن کرده و از سوی دیگر بخشی از خدمات از جمله حمل و نقل و یا چادرهای زائران در عرفات عوض کردن کرده که می‌خواهیم خیمه‌های بهتری جهت حجاج تهیه شود که این زیاد کردن قیمت به علت زیاد کردن کیفی خدمات خواهد بود.

محمدی در خصوص وقت اعلام هزینه نهایی کاروانها گفت: امیدواریم با نهایی شدن فرآیند اجاره هتل حجاج، قیمت نهایی کاروان‌های حج بر مبنای درجات آنها تا یک هفته آینده اعلام شود.

رئیس شرکت حج و زیارت گفت: اعزام حجاج از اول مرداد شروع و تا ۲۶ مرداد ادامه خواهد شد. همچنین نخستین گروه از حجاج ۱۴ ذی الحجه به

وی به واجدین شرایط تشرف به حج امسال تاکید کرد: حتما در این دوره نسبت انجام فرآیند عضویت اولیه تشرف به حج سالجاری در شعب بانک ملی اقدام کنند و این عضویت را به وقت اعلام کاروان‌های حج موکول نکنند.

حمید محمدی در خصوص فرآیند عضویت کاروان‌های حج بعد از نهایی شدن هتل‌های حجاج گفت: بصورت عمومی و همچنین از طریق رسانه‌های استانی وقت عضویت در کاروان‌های حج اعلام خواهد شد و واجدین شرایط اعزام به حج در شهرهای محل سکونت خود می‌توانند جهت عضویت در کاروان ها اقدام کنند.

اعزام حجاج از اول تا ۲۶ مرداد از ۱۹ فرودگاه، اعلام شرایط نقل و انتقال فیش‌های حج

اطلاع رسانی به حجاج از طریق پیامک

عبارات مهم : حج و زیارت – اعزام حجاج
وی در خصوص اطلاع رسانی فردی به زائران نیز بیان کرد: بعد از عضویت زائران در کاروان‌های حج، اطلاع رسانی به زائران از طریق ارسال پیامک هم انجام خواهد شد.

رئیس شرکت حج و زیارت در خصوص نقل و انتقال اسناد ودیعه‌های گذاری حج توضیح داد: دارندگان اسناد ودیعه گذاری اولویت دار حج می‌توانند نسبت به واگذاری فیش حج خود به دیگران اقدام کنند که جهت این کار مورد نیاز است انتقال دهنده و انتقال گیرنده فیش حج به یکی از دفاتر زیارتی مجاز شرکت حج و زیارت مراجعه کنند و هزینه این فیش بر مبنای توافق در ۲ طرف است و شرکت حج در این مقوله وارد نمی‌شود. این فرآیند ایجاد شده است تا از حضور دلالان در این حوزه معنوی و ایجاد بازار سیاه جهت فیش‌های حج جلوگیری شود.

محمدی در ادامه در خصوص آخرین برنامه‌ریزی‌های و کارها حج امسال گفت: عملیات حج فرآیند وسیعی است که جهت اجرای آن کمیته‌ها و کارگروه‌های متعددی فعالیت می‌کنند و هر سال بعد از عملیات حج آسیب شناسی صورت می‌گیرد و در حوزه‌های متفاوت عملیاتی همچون حمل و نقل، اسکان، امداد و … کارگروه‌های ویژه‌ای تشکیل می‌شود که این کارگروه‌ها از ۳ ماه گذشته تشکیل شده است و در حال برنامه‌ریزی امور هستند.

بازنگری در گزینش مدیران کاروان‌های حج

وی در خصوص برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی حجاج گفت: بعد از عضویت زائران در کاروان‌های حج، این جلسات برگزار شده است و سرفصل‌های آموزشی این جلسات بازبینی جدی شده است و کاملا عملیاتی و کاربردی شده است است به گونه‌ای که با توجه به اینکه حجاج تنها یک بار به حج مشرف می‌شوند پیش از اعزام نسبت به مکانی که به آنجا اعزام می‌شوند و همچنین فضای پرازدحام حج، آگاهی و آمادگی داشته باشند.

رئیس شرکت حج و زیارت در این خصوص اضافه کرد: علاوه بر جلسات آموزشی کاروان‌ها، همایش‌های متمرکز آموزشی و توجیهی نیز جهت همه زائران هر استان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: جهت مدیران کاروان‌های حج آموزش‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است همچنین در گزینش مدیران کاروان‌های حج شرایط گزینش ویژه‌ای داشتیم و در ضوابط بازبینی کردیم. نشست‌های استانی با مدیران و عاملان حج برگزار می‌شود تا با یک آمادگی کامل به استقبال خدمات رسانی به حجاج برویم.

فشرده بودن انجام بعضی فرآیندهای اجرایی حج
محمدی در خصوص مشکلاتی که ممکن است زائران در حج با آن مواجه باشند، توضیح داد: موسم حج امسال در فصل اوج گرما خواهد بود و ما در جلسات آموزشی به زائران یادآور خواهیم شد که در شرایطی از این دست چگونه واکنش‌ها کنند که آسیب نبینند. مرکز پزشکی حج خدمات پزشکی خود را ارتقا داده است و جهت ارائه خدمات به زائران مهیا می‌باشد ولی مورد نیاز است زائران نیز در این زمینه‌ها به توجیهات و آموزش‌های که در جلسات مربوطه ارائه می‌شود کاملا توجه کنند.

رئیس شرکت حج و زیارت همچنین گفت: در مذاکرات حج به دغدغه‌ها و نگرانی‌های نظام و مردم پرداخته شد و با توجه به حوادث حج ۲ سال گذشته راهکار و مصادیق اجرایی جهت جلوگیری از تکرار آن حوادث تعریف شد که بصورت مکتوب نیز در تفاهم نامه آمده تا دیگر شاهد اینگونه حوادث در حج نبوده و شاهد حضور عزتمندانه زائران در حج باشیم.

وی در خصوص تفاوت‌های حج امسال با سال‌های قبل گفت: با توجه به تعلیق در عملیات حج در سال گذشته، امسال بعضی فرآیندهای اجرایی حج بصورت فشرده صورت می‌گیرد و علیرغم آنکه بعضی از زیرساخت های خدماتی که در سال های گذشته در اختیار داشتیم از دست رفته است ولی بدنه اجرایی و مجموعه عاملان تلاش مضاعفی می‌کنند تا این سازوکار و زیر ساختها فراهم شود و قطعا خدماتی شایسته به زائران ارائه شود.

رئیس شرکت حج در خصوص وقت اعزام حجاج به سرزمین وحی بیان کرد: اعزام حجاج از اول مرداد شروع خواهد شد که نیمی از زائران در قالب کاروان‌های مدینه قبل و نیمی با کاروا‌ن‌های مدینه بعد به حج مشرف می‌شوند و این اعزام‌ها حدودا تا ۲۶ مرداد ادامه خواهد شد. همچنین نخستین گروه از حجاج ۱۴ ذی الحجه به کشور بازخواهند گشت.

وی در خصوص مدت سفر حجاج گفت: مدت وقت سفر حجاج و اقامت آنان در مدینه منوره و مکه مکرمه بین ۳۰ تا ۳۳ روز خواهد بود.

محمدی در خصوص تعداد فرودگاه‌های تعیین شده است جهت انجام پروازهای حج نیز بیان کرد: پروازهای حج از ۱۹ فرودگاه کشور انجام می‌گیرد.

استفاده توامان از مچ بند الکترونیکی و کارت شناسایی زائر
مدیر شرکت حج و زیارت در خصوص استفاده حجاج از کارت و مچ بند شناسایی تصریح کرد: عنوان استفاده از مچ بند شناسایی جهت حجاج عنوان بسیار راحت و بسیطی است ولی متاسفانه این روزها در اینترنت عده‌ای که ممکن است با اصل فریضه حج مسئله داشته باشند در این خصوص فضاسازی می‌کنند و جو منفی در کشور ایجاد می‌کنند.

وی در این باره اضافه کرد: هر ساله کارت شناسایی جهت حجاج تهیه می‌شود که اطلاعات فردی و مهم زائران روی آن درج شده است هست. همراه داشتن کارت شناسایی در شرایط پر ازدحام حج ضروریست ولی بسیار اتفاق می‌افتد که بعضی از حجاج بویژه سالخوردگان یا فراموش می‌کنند یا به همراه داشتن آن اهمیت نمی‌دهند که خود این امر مسئله ساز هست. در حج احتمال گرمازدگی، بیماری و یا تصادف و یا گم شدن زائران در آن ازدحام جمعیت وجود دارد و از طرفی میانگین سنی نیمی از زائران ما بالای ۵۰ سال است و احتمال گم شدن زائر و همراه نداشتن کارت زائر وجود دارد. از این رو کارشناسان ما به این نتیجه رسیدند که علاوه بر کارت شناسایی زائر، همچون دیگر کشورها از مچ بند هم استفاده کنیم. بدلیل اینکه این مچ بند هر لحظه همراه زائران خواهد بود و دغدغه گم شدن و همراه نداشتن کارت زائر اینگونه مرتفع خواهد شد و این جای تعجب است که عده‌ای این عنوان راحت را در جامعه تبدیل به یک بحران کرده‌اند.

اسکان زائران در مدینه در تنگناست
وی در ادامه گفت: بعثه مقام معظم رهبری کتبی را در حوزه فرهنگی و معارف بری زائران تهیه و تدوین می‌کند و ما در حوزه اجرایی ملزم هستیم که فضایی را فراهم کنیم تا زائران از فضای معنوی حج بیشترین استفاده را داشته باشند.

رئیس شرکت حج و زیارت به حجاج توصیه کرد که حتما در جلسات آموزشی کاروان‌ها حضور داشته باشند و به نکاتی که در آن جلسات مطرح می‌شود توجه جدی داشته باشند و هر پرسش و ابهامی که در خصوص حج وجود دارد را در آن جلسات مطرح کنند و مدیران و عاملان حج اینگونه موارد را به ما اعلام کنند. اگر زائران با این آمادگی و آگاهی در حج حضور پیدا کنند، مشکلی جهت آنان بوجود نخواهد آمد.

حمید محمدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علی رغم کمبود وقت، تیم مسکن حج تمام تلاش خود را بکار گرفته که حتی هتل‌هایی با کیفیت‌تر از حج گذشته را جهت زائران اجاره کنند ولی از ۳ سال قبل با توجه به اجرای طرح توسعه مسجد شریف نبوی(ص) در مدینه منوره، تمام هتل‌های محدوده حرم تخریب شده است و ما و دیگر کشورها در مدینه جهت اسکان در تنگنا هستیم با این حال تلاش کردیم علی رغم همه محدودیت‌ها

بهترین هتل‌های موجود را جهت زائران اجاره کنیم و از شاخص‌های خود کوتاه نیامدیم.

تعیین وظیفه حج عمره بعد حج تمتع
وی افزود: در حوزه تدارکات و تغذیه حج، تنوع در برنامه غذایی ضمن توجه به سلامت جسمانی حجاج در نظر گرفته شده است هست. در حوزه پزشکی حج نیز کارها خوبی صورت گرفته هست.

رئیس شرکت حج و زیارت در آخر در خصوص از سرگیری سفرهای عمره توضیح داد: با توجه به اتفاق فرودگاه جده، کشور عزیزمان ایران اعزام عمره گزاران را متوقف کرد و شرط ما جهت از سرگیری عمره مجازات ۲ پلیس خاطی فرودگاه جده بود که در مذاکرات حج رسما به ما اعلام شد که این ۲ مامور در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند، از این رو شرط ما تامین شده است هست. لذا در صورتی که سعودی در حج به تعهدات خود عمل کنند عمره بعد از حج از سر گرفته خواهد شد.

واژه های کلیدی: حج و زیارت | اعزام حجاج | آموزشی | مدینه | اجاره | زائران | خبر | اجتماعی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو