کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » علم و فناوری » روش نگهداری از گل ها در منزل

روش نگهداری از گل ها در منزل

آبیاری | نگهداری | گلدان | باغچه | آفتاب | گیاهان،حیوانات و آکواریوم

روش نگهداری از گل ها در منزل

روش نگهداری از گل ها در خانه

عبارات مهم : آبیاری – نگهداری

بیایید کمی به تجربیات باغبانی و گلکاری تان اضافه کنید. مطلب زیر پر از ولی و اگرهایی است که ممکن است جواب پرسش شما هم باشد. جهت آن هایی که گل هایی را خریده اند و نمی دانند با آن ها چه کنند، مطلب داریم تا کسی که تازه می خواهند در ابتدای بهار رونقی به منزل ارزش بدهند.

شاید هم بعضی ها به عنوان کسی که اطلاعاتی از گلکاری دارید، به شما مراجعه کنند و سوالاتی بپرسند. شاید تجربیات ما بتواند شما را غنی کند. در روزهای آغازین فصل بهار گشت و گذاری به میادین خرید گل و گیاه زدیم تا عالی ترین گیاه های تزیین و سبز آپارتمانی را بررسی کنیم. طبیعتا تعداد گیاه های موجود و مقاوم خیلی زیاد از این هاست ولی در مطلب زیر تلاش شده است مناسب ترین و سازگارترین ارزش معرفی شود. شاید هم تعدادی از آن ها را داشته باشید. این جا با اسم و رسم ارزش آشنا شوید.

روش نگهداری از گل ها در منزل

اگر گل های تزیینی خریده اید

گل های سنبل و لاله

آبیاری | نگهداری | گلدان | باغچه | آفتاب | گیاهان،حیوانات و آکواریوم

خیلی ها معتقدند سنبل گیاهی اساطیری است و وجودش سر سفره هفت سین خیر و برکت می آورد. بگذریم که بوی خوشش مثال زدنی است ولی افسوس که عمرش کوتاه هست. جهت این که احساس نکنید در خریدش اشتباه کرده اید، آن را جهت سال های بعد هم حفظ کنید. اول این که گلدان گرانقیمت برایش نخرید. دوم این که بعد از خشک شدن گلدان را دور نیندازید. بگذارید ساقه گیاه خشک شود و بعد خاک آن را کنار بزنید و پیاز را خارج کنید. بگذارید پیاز خوب خشک شود بعد آن را در پاکتی کاغذی بپیچید و در جای خشک و تاریک و خنک نگهداری کنید. دی ماه سال بعد پیاز را یک روز خیس کرده و بعد در خاک چال کنید. تا نوروز گیاه شما صاحب گل خواهد شد. لاله هم دقیقا همین اوضاع را دارد.

عمر گل های لاله و سنبل کوتاه است

گل پامچال

روش نگهداری از گل ها در منزل

گل پامچال سرمادوست هست. علاوه بر تنوع رنگی، خودش هم چندرنگ است و به باغچه و گلدان های بالکنی قشنگی می دهد. تقریبا از اواسط اسفند بازارش گرم می شود ولی به محض این که هوا از سرما بیفتد، کم کم گل هایش کوچک و خشک می شوند ولی شما ناامید نشوید. اول بگذارید گلش خشک شود و بعدا گیاه را به سایه انتقال یافته کنید تا مدت ها برگش سبز خواهدماند. ولی اگر آپارتمان شما باغچه دارد، تصمیم خوبی است که پامچال ها را به بخش سایه باغچه انتقال یافته کنید و اوایل اسفندماه سال بعد که موعد گل دهی اش می شود، دوباره آن ها را به گلدانتان انتقال یافته کنید.

گل زنبق

اگر یک گلدان زنبق خریده اید و گلش به شما وفا نکرد، اصلا دلواپس نباشید. زنبق گل باوفایی است که در رنگ های سفید و بنفش دیده می شود. کافی است آن را یک جا بکارید. سال بعد این قدر زیاد می شود و ریشه می دواند که نمی توانید حدسش را بزنید. زنبق هم سرمادوست است اگر با آن مهربان باشید تا آخر اردیبهشت به شما گل می دهد.

آبیاری | نگهداری | گلدان | باغچه | آفتاب | گیاهان،حیوانات و آکواریوم

گل شب بو

آیین نوروز حکم می کند گل شب بو یا در خاک یا در آب کنار سفره هفت سین باشد. اگر در خاک باشد، شانس آورده اید، چون بعد از مدتی که گل هایش خشک شدند، غلافی پر از دانه به وجود می آید که حکم میوه این گیاه را دارد. بهتر است بذرها را از غلاف خارج کنید و پهن کنید تا خشک شوند. اول دی ماه سال بعد بذرها را در سرما بکارید تا گیاه شب بو از نو رشد کند.

روش نگهداری از گل ها در منزل

اگر می خواهید یک سال گل داشته باشید

عروس بگونیا

از گل های قدیمی است که مادربزرگ ها در منزل آن را زیاد می کردند. بگونیا را بعد از خشک شدن گلش دور نیندازید. بگونیا جای گرم و مرطوب را دوست دارد ولی حواستان باشد که این به این معنی نیست که به برگ هایش آب بپاشید. چون برگ هایش پرزدار است و اگر آب مابینش بماند کپک می زند. فقط سه روز یک بار پایش مقدار کمی آب بریزید تا مرطوب بماند. این گل چند دوره گل دهی دارد که اگر در آفتاب باشد، فواصل این دوره ها کمتر هم می شود. از کنار ساقه بگونیا بریده و آن را مستقیما در خاک قرار دهید خودش ریشه کرده و رشد می کند.

گل عروس بگونیا جای گرم و مرطوب را دوست دارد

سیکلامن

گیاهی از خانواده پامچال است با این تفاوت که گرما را دوست دارد. گل هایی با رنگ های تند و شاد قرمز و صورتی و سفید دارد و برگ هایش سبز پررنگ هستند. روش زیاد شدنش این است که ریشه های غده مانندش را از هم جدا کرده و در یک گلدان دیگر همراه با کود مناسب بکارید. حواستان باشد حتما دستکش دستتان کنید چون غده هایش سمی هست. در تمام طول سال به شما گل می دهد، به شرط آن که آن را زیاد آب ندهید، چون خاکش باید هر لحظه خشک بماند. بعد از هر ریزش گل مناسب ترین وقت آب دهی است.

گازانیا

گلی شبیه به خورشید دارد و زیاد به رنگ های زرد و نارنجی و قهوه ای دیده می شود. از لحاظ مقاومت شبیه گل جعفری هست. در برابر گرما مقاوم است و اگر برابر آفتاب باشد و هفته ای یک بار آب بخورد، مدام گل هایش را به شما نشان می دهد. آب بیش از اندازه ریشه گیاه را می پوساند. توصیه این که این گیاه با بذر زیاد می شود. باید گل گازانیا خشک شود و بذرهایش از درون کاسبرگ ها استخراج شوند.

حنا

کسانی که از سایه منزل خود گلایه دارند، دلواپس نباشند گل حنا با سایه رابطه خوبی دارد ولی فراموش نکنید که مرتب آب می خواهد و باید خاکش مرطوب باشد. ضمنا این گل جهت آویزهای خانگی هم مناسب است و نهایت رشدی که دارد ۶۰ سانتی متر است ولی گل های سفید و صورتی قشنگی دارد اگر گل پرپشتی دارید بخش هایی از ساقه هایش را جدا کنید و مستقیما در ماسه مرطوب قرار دهید تا گل های حنای بیشتری داشته باشید.

اگر می خواهید گل هر لحظه سبز داشته باشید

شامادورا

گیاهی مهربان و هر لحظه سبز است که شباهت زیادی به نخل خرما دارد. با هر شرایط آب و هوایی سازگار هست. حتی نور پشت شیشه و سایه را هم می پسندد. اگر طالب گیاه آپارتمانی بی دردسر هستید، شامادورا عالی ترین گزینش هست. ضمن این که رشدش این قدر چشمگیر است و تقریبا ماهی یک برگ به آن اضافه می شود که شما را امیدوار می کند. گل های این گیاه شبیه کپسول های زرد کوچکی هستند که روی یک شاخه سبز بدون برگ ظاهر می شوند. جهت ازدیاد این گل، بذر درون کپسول ها را در بهار بکارید یا از پاجوش های گیاه استفاده کنید.

شامادورا شباهت زیادی به نخل خرما دارد و با هر شرایط آب و هوایی سازگار است

پاندانوس

هم سبز یکدست دارد و هم ابلق. نوع ابلق آن زیاد طرفدار دارد، چون برگ هایش یکی در میان سبز و سفیدند. پاندانوس به خاطره سازگار بودنش در منزل ها و ادارات طرفدار زیادی دارد ولی یک توصیه این که هر قدر برگ ها قشنگ و براقند، در پشتشان تیغ های برنده ای وجود دارد که به شدت خطرناک هستند. این گیاه، جهت منزل هایی با فرزند های کوچک توصیه نمی شود. البته تیغ ها فقط به یک سمت برنده اند و مثل فرش خواب دارند اگر به سمت ریشه آن ها دست بکشید اتفاقا خیلی هم خوشایند است.

پاندانوس فرزند زاست و مدام از پایه ساقه اش فرزند یا پاجوش می دهد که شما می توانید آن را از محل اتصال ساقه جدا کنید و یک هفته در آب قرار داده و بعد بکارید. در تمام طول سال می توانید این گیاه را اضافه کنید.

لیندا

گیاهی با برگ های سوزنی و دراز که مثل گیسوانی فرو می ریزند. لیندا از یک پیاز به وجود می آید که علی رغم دیگر گیاه ها نباید پیازش مخفی باشد. حواستان باشد اگر گلدان این گیاه را عوض کردید، نیمی از پیاز خاک را بیرون باشد. فواصل آب دهی آن زیاد است و باید صبر کنید خاکش کاملا خشک شود تا آن را آبیاری کنید. لیندا آفتاب دوست هست. اگر آفتاب مستقیم و از بالا به آن بتابد قد لیندا بلند می شود اگر از کناره ها بتابد گیاه چتری با قد کوتاه رشد می کند ازدیاد آن فقط از طریق کاشت پیاز صورت می گیرد.

شفلرا

گیاهی با برگ های پنجه ای است که در دو نوع سبز پررنگ و ابلق دیده می شود. گیاهی سخت جان و مناسب آپارتمان و راهرو و ادارات هست. نور پشت شیشه برایش کافی است و حتی اگر نور زیاد داشته باشد هم آسیبی به آن نمی رسد. کافی است در فصل بهار یکی از برگ های جوان آن را جدا کرده و در آب بگذارید تا ریشه کند بعد آن را در خاک بکارید. هنوز بهار تمام نشده گیاه شفلرا مثل لوبیای سحرآمیز چند برابر می شود. سابقه به شکل تساعدی رشد می کند و مثل درخت شاخه شاخه می شود. از خوبی های شفلرا این است که می توانید با قطع شاخه های اضافی آن را به بن سای تبدیل کنید.

اگر می خواهید گل های لاکچری بخرید

درختچه آیلکس

اگر طالب خرید گل جهت شرکت یا گالری هنری هستید بد نیست با این دسته از گل های لاکچری آشنا شوید. درختچه آیلکس شما را یاد فیلم های کریسمس می اندازد. هر درختچه آن قیمت بالایی دارد و باید مراقب باشید کسی آن را ندزدد. بسیار سرمادوست است ولی مثل کاج در تمام طول سال برگ سبز و سفید دارد و میوه های قرمز می دهد. به این راحتی ها خشک نمی شود و آب کمی مورد نیاز دارد. هفته ای یک بار به آن آب بدهید.

درختچه آیلکس مناسب جهت شرکت یا گالری هنری می باشد

کنتیا

شبیه درخت نخل است منتها ظریف تر و با برگ های روشن تر. گلی است که در لابی هتل های پنج ستاره بسیار دیده می شود. علی رغم قیمت بالایش نگهداری مشکل ندارد. از این جهت مناسب لابی های آپارتمان و هتل است که نور نمی خواهد. هر قدر گلدان آن بلندتر شود، قیمت آن زیاد می شود.

کاتلیا

از خانواده ارکیده هاست. گلی بنفش رنگ دارد. ارکیده ها دوست ندارند تا مرز خشکیدگی و پژمردگی بی آب بمانند. به همین خاطر باید قبل از خشک شدن کامل گلدان، آن را آبیاری کرد و البته به همان نسبت به سر کردن در شرایط ماندابی حساس هستند. بعد باید صبر کرد تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد و بعد آبیاریشان کرد. حدود یک بار در هفته تا ۱۰ روز یک بار، تقریبا عالی ترین فاصله آبیاری هست. در زمستان ها که لوازم گرمایشی روشن شده است و رطوبت هوا کم می شود، نیاز به آبیاری زیاد خواهدبود. مراقب باشید روی غنچه ها و شکوفه ها آب نریزید که عمر گل ها کم می شود.

استرپتوکارپوس

اگر بنفشه آفریقایی تکراری شده است و به دنبال گلی شیک و باکلاس با همان مایه هستید، این گیاه را خریداری کنید. فقط این که آن را زیر نور مستقیم لامپ قرار دهید تا فرآیند گل دهی اش سریع تر شود. درست مثل بنفشه آفریقایی هر دو هفته یک بار کود گل دهی نیاز دارد، البته تلاش کنید مایع کود روی برگ هایش نریزد.

گل استرپتوکارپوس را زیر نور مستقیم لامپ قرار دهید تا فرآیند گل دهی اش سریع تر شود

ریحان یکی از خوش عطرترین و خوش مزه ترین سبزی هاست. شما می توانید در تمام طول سال یک باغچه کوچک از ریحان در منزل کنار دستتان داشته باشید. جهت این کار یک گلدان، کمی بذر ریحان و مقداری خاک نیاز دارید. می توانید این گلدان را روی میز غذاخوری جای دهید.

شما می توانید بعضی از صیفی جات تزیینی را در منزل کشت کنید. با این کار دو نشان زده اید هم می توانید از قشنگی آن بهره منده شوید هم محصولش را نوش جان کنید. توت فرنگی یکی از این محصولات هیجان انگیز هست. علاوه بر اینکه میوه گرانبهایی هست، رشد و چیدنش هیجان خاصی دارد.

فلفل تزیینی از آن صیفی جاتی است که کاشتنش بی دردسر هست. تنوع رنگی اش هم بالاست و در آن واحد فلفل های قرمز و زرد و نارنجی را یک جا دارید. این گیاه سخت جان است و در درازمدت میوه می دهد. پربار هم هست. می توانید از دانه هایش در غذا و جهت کشت دوباره آن استفاده کنید.

منبع : javan.hmg.ir

واژه های کلیدی: آبیاری | نگهداری | گلدان | باغچه | آفتاب | گیاهان،حیوانات و آکواریوم

روش نگهداری از گل ها در منزل

روش نگهداری از گل ها در منزل

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو