امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » تاثیر بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی مردان چیست؟

تاثیر بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی مردان چیست؟

بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostate Hyperplasia = BPH) جزو فرایند طبیعی زندگی مردان هست. همانطور که با زیاد کردن سن موهای مرد سفید شده است و دوربین

تاثیر بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی مردان چیست؟

بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostate Hyperplasia = BPH) جزو فرایند طبیعی زندگی مردان هست. همانطور که با زیاد کردن سن موهای مرد سفید شده است و دوربین می شود، پروستات وی نیز بزرگ می شود، یعنی تقریباً هیچ مردی را فراری از بزرگی خوش خیم پروستات نیست ولی شدت و ضعف دارد

رابطه عملکرد جنسی و بزرگی خوش خیم پروستات در مردان

از هر سه نفر مرد یک نفر آن در طول زندگی پروستات خود را عمل جراحی می کند. هشت درصد مردان ۴۰-۳۱ سال، ۵۰ درصد مردان ۶۰-۵۱ سال، ۷۰ درصد مردان ۷۰-۶۱ سال و ۹۰ درصد مردان ۹۰-۸۱ سال دارای بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) هستند. خود اختلالات جنسی (Sexual Dysfunction) هم در مردان و هم در زنان نسبتاً مرسوم هستند. حدود یک سوم مردان در طول زندگی از یکی از اختلالات جنسی در زحمت خواهند بود.

بزرگی خوش خیم پروستات باعث یک عده علائم ادراری مزاحم می شود، مثل تکرر ادرار، سوزش ادرار، تکرر ادرار شبانه، تأخیر در شروع ادرار کردن و جریان ادرار ضعیف و باریک. مردانیکه مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات هستند، میزان شیوع اختلالات جنسی در آنها زیاد هست، ولی خود بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) باعث زیاد کردن انواع بخصوصی از اختلالات جنسی می شود.

تاثیر بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی مردان چیست؟

در مردانیکه بعلت بزرگی خوش خیم پروستات دارای علائم ادراری هستند، میزان اختلال نعوظ Erectile Dysfunction ، حدود ۴۹ درصد است که ۱۰ درصد آن اختلال نعوظ کامل می باشد. در این مردان میزان شیوع اختلالات انزال ۴۶ درصد است که در ۵ درصد آنها، فقدان کامل انزال وجود دارد. میزان اختلالات جنسی و اختلالات انزال رابطه بسیار نزدیکی با سن بیمار و شدت علائم ادراری دارد. هر قدر سن بیمار زیاد و شدت علائم ادراری زیاد باشد، احتمال وجود اختلالات جنسی نیز زیاد هست. میزان شیوع اختلالات جنسی در مردان مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostate Hyperplasia = BPH) تقریباً دو برابر مردان عادی است.

اختلالات جنسی در مردان مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات دارای سه منشاء می باشد:

-بزرگ شدن خود پروستات

-درمانهای داروئی بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostate Hyperplasia = BPH) جزو فرایند طبیعی زندگی مردان هست. همانطور که با زیاد کردن سن موهای مرد سفید شده است و دوربین

-درمانهای جراحی بزرگی خوش خیم پروستات

اثرات بزرگ شدن پروستات بر عملکرد جنسی مردان

در مردان آلت تناسلی دارای دو جسم غاری است که سرشار از عضلات صاف می باشند. هرگاه عضلات صاف متسع یا گشاد شوند، جریان خون ورودی به آلت تناسلی زیاد شده است و باعث نعوظ در مردان می شود و هر گاه عضلات صاف منقبض شوند، باعث خروج خون از آلت تناسلی شده است و حالت شلی آلت تناسلی ایجاد می شود. این مهمترین مکانیسم نعوظ در مردان است و با استفاده از داروهای متفاوت می توان انبساط یا انقباض عضلات صاف موجود در آلت تناسلی را عوض کردن داد.

پروستات حاوی یک کپسول است که سرشار از عضلات صاف هست. شما می توانید پرتقال را تجسم کنید که پوست پرتقال به عنوان کپسول پروستات عمل می کند. در بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) تعداد عضلات صاف موجود در کپسول پروستات ازدیاد پیدا می کنند و با انقباض خود باعث مسدود شدن گردن مثانه شده است و تخلیه مثانه را با مسئله مواجه می کنند. در بدن انسان عضلات صاف دارای گیرنده های آلفا می باشند. هرگاه این گیرنده های آلفا جنبش شوند، عضله صاف منقبض می شود و هرگاه این گیرنده های آلفا مهار شوند، عضله صاف منبسط می شود. جدار عروق در بدن انسان سرشار از عضلات صاف با گیرنده های آلفا هستند. در بیمارانیکه دارای فشار خون می باشند، اگر داروئی تجویز کنیم که گیرنده های آلفا را مهار کند، باعث اتساع عروق شده است و فشار خون بیمار کم کردن پیدا می کند، از این مکانیسم جهت درمان فشار خون استفاده می شود. غرض از توضیح فیزیولوژی فوق این است که در بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) نه تنها تعداد عضلات صاف موجود در کپسول پروستات زیاد می شوند، بلکه فعالیت گیرنده های آلفا نیز زیاد کردن می یابد و باعث انسداد گردن مثانه می شود. با زیاد کردن فعالیت گیرنده های آلفا، عضلات صاف موجود در اجسام غاری نیز منقبض شده است و باعث شلی آلت تناسلی و اختلال نعوظ می شوند.

اثرات درمان داروئی بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی

برای درمان داروئی بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostate Hyperplasia = BPH) از دو گروه دارو استفاده می شود:

تاثیر بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی مردان چیست؟

-داروهائیکه باعث مهار گیرنده های آلفا در کپسول پروستات شده است و با انبساط عضلات صاف موجود در کپسول پروستات باعث باز شدن گردن مثانه و ساده شدن تخلیه مثانه می شوند. در حالت طبیعی هنگامی که انزال روی می دهد گردن مثانه بصورت خودکار بسته شده است و باعث می شود که مایع منی بیرون بریزد. گردن مثانه سرشار از عضلات صاف با گیرنده های آلفا هست. وقتی با تجویز دارو گیرنده های آلفا مهار می شوند، گردن مثانه در حین انزال باز باقی مانده و منی راه نزدیک را گزینش کرده و به عوض اینکه از طریق مجرای ادرار به بیرون بریزد به طرف عقب به داخل مثانه رفته و ایجاد انزال پسگرد را می کند. در اینگونه مردان در آخر نزدیکی یا اصلاً منی خارج نمی شود و یا اینکه فقط چند قطره منی خارج می گردد. داروهائیکه باعث مهار گیرنده های آلفا در کپسول پروستات می شوند زیاد جنبه تسکینی داشته و اثر درمانی ندارند.

جهت درمان مورد نیاز است داروئی تجویز شود که در دراز مدت باعث کوچک شدن پروستات گردد. بزرگی پروستات بشدت تحت تأثیر هورمون تستوسترون می باشد. در حقیقت مردانیکه فاقد هورمون تستوسترون هستند، پروستات آنها بزرگ نمی شود. منتها خود هورمون تستوسترون نیست که باعث بزرگی پروستات می گردد بلکه آن باید در ابتدا تبدیل به هورمون دی هیدور تستوسترون شده است و سپس اثرات درمانی خود را اعمال کند. امروزه داورهائی هستند که ار تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون جلوگیری کرده و بعد از چند ماه باعث کوچک شدن پروستات می شوند. ولی این داروها در ۳۰ درصد موارد باعث ایجاد اختلالات جنسی از جمله کم کردن میل جنسی می شوند.

اثرات درمان جراحی بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی

روشهای متفاوت جراحی جهت درمان بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) وجود دارند و امروزه تبلیغات وسیع در مورد انواع روشهای جراحی جهت پروستات در رسانه ها وجود دارند. درمانی جهت بزرگی خوش خیم پروستات مؤثر است که باعث برداشته شدن آن قسمتی از پروستات شود که گردن مثانه را مسدود ساخته است و بیماران نباید قول تبلیغات واهی را بخورند. در حین عمل جراحی پروستات گردن مثانه نیز به اجبار برداشته می شود و این باعث می شود که در بیش از ۸۰ درصد موارد بعد از عمل جراحی پروستات، بیمار مبتلا به انزال پسگرد شود.

بزرگی خوش خیم پروستات (Benign Prostate Hyperplasia = BPH) جزو فرایند طبیعی زندگی مردان هست. همانطور که با زیاد کردن سن موهای مرد سفید شده است و دوربین

علاوه از آن جهت ایجاد نعوظ طبیعی در مردان باید عصب گیری آلت تناسلی سالم باشد. اعصاب آلت تناسلی از کناره های پروستات وارد آلت تناسلی می شوند. اگر حین عمل جراحی پروستات به این اعصاب آسیب وارد شود بیمار بعد از عمل جراحی دچار ناتوانی جنسی خواهد شد. حدود ۱۰ درصد مردان بعد از عمل جراحی پروستات دچار درجاتی از اختلال نعوظ می شوند.

مواردی که باید در درمان اختلالات جنسی در مبتلایان به بزرگی خوش خیم پروستات مورد توجه قرار گیرند

درمان اختلالات جنسی در مردان مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) پیچیده است و باید جهت درمان موفقیت آمیز موارد زیر را مد نظر قرار داد:

-شدت بزرگی پروستات

تاثیر بزرگی خوش خیم پروستات بر عملکرد جنسی مردان چیست؟

-شدت علائم ادراری

-داروهائیکه جهت درمان بزرگی خوش خیم پروستات مصرف می شوند.

-مصرف سایر داروها مثل داروهای ضد فشار خون و داروهای اعصاب

-وجود همزمان سایر بیماریها مثل دیابت و بیماری عروق کرونر قلب

-سن بیمار

-وضعیت جسمانی وی مثل وزن و میزان تحرک روزانه

-سایر موارد مثل کشیدن سیگار، رژیم غذائی و مصرف مواد مخدر یا الکل

-سابقه هر نوع عمل جراحی

-اگر بیمار تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته است چه نوع عملی بوده است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : درمان اختلالات جنسی – درمان فشار خون
منبع: drsafarinejad.net

واژه های کلیدی: درمان اختلالات جنسی | درمان فشار خون | اختلالات جنسی | عمل جراحی | سوزش ادرار | تکرر ادرار | تستوسترون | درمان مو | بیماری | پروستات | کپسول

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو