ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » ۸ علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

۸ علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

 علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی دوران قاعدگی شما می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله به ۸ علت معمول در میان زن ها می پردازیم.

8 علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی دوران قاعدگی شما می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله به ۸ علت معمول در میان زن ها می پردازیم.

چرا خونریزی قاعدگی شما کم تر و سبک تر از قبل شده است است؟

بسیاری از ما از قاعدگی شکایت داریم و این شکایت به علت روزهایی با خونریزی زیاد و سنگین، نفخ کردن، دل درد و خستگی که به علت همه اینها ممکن است ایجاد شود، هست. بعد اگر قاعدگی یا پریودتان ناگهان خیلی سبک تر از معمول شود شاید به نظرتان خوشایند باشد. خونریزی کمتر ممکن است خیلی خوب بوده و باعث راحتی شما شود ولی ممکن است گاهی نشانه خطر هم باشد. ( یک دوره قاعدگی خیلی سنگین تر از حد معمول هم باید موجب نگرانی تان شود. )

دکتر لینا آکوپاینز Lina Akopians, متخصص غدد تولید مثلی در مرکز باروری جنوب کالیفرنیا می گوید کمتر شدن قابل ملاحظه خونریزی دوران قاعدگی می تواند یک مسئله هورمونی بوده و یا بر اثر یک عوض کردن ساختاری باشد ( یعنی اتفاقی در بدن یا یکی از ارگان های آن افتاده است) . در ادامه این مقاله ۸ دلیلی که می تواند کمتر شدن خونریزی قاعدگی شما را توضیح دهد، بیان می کنیم:

۸ علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

۱٫ علت کم شدن خونریزی قاعدگی: شما باردار هستید

بعضی از زنان ادعا می کنند که از بارداری خود بی خبر بوده اند و احتمالا با خودتان فکر می کنید که این زنان دیوانه اند. چطور ممکن است یک نفر متوجه رشد یک نوزاد در طول ۹ ماه نشود؟

 علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی دوران قاعدگی شما می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله به ۸ علت معمول در میان زن ها می پردازیم.

در حالی که نمی توانیم توضیح بدهیم چطور ممکن است با وجود بزرگ شدن شکم هنوز هم مادرانی باشند که فکر می کنند تا زمانی که پریود شوند باردار نیستند. ولی مشخص شده است که این باور کاملا اشتباه است و امکان پریود شدن حتی در دوران بارداری هم جهت بعضی از مادران وجود دارد.

با این که اغلب زنان به محض باردار شدن دیگر پریود نمی شوند ولی باز هم تعدادی هستند که تجربه این خونریزی را دارند. به گفته دکتر جانت چوی Janet Choi, متخصص باروری در نیویورک او گاهی با بیمارانی سر و کار داشته که جهت باردار شدن تلاش می کرده اند ولی بعد از این که یک دوره پریود سبک را تجربه می کرده اند از تلاش خود ناامید می شده است اند ولی بعد از مدتی متوجه می شدند که واقعا باردار بوده اند.

کم شدن غیر معمول خونریزی قاعدگی یا لکه بینی می تواند گاهی نشان دهنده بارداری خارج از رحم باشد ( زمانی که تخمک در جایی غیر از رحم بارور شود ) که می تواند بسیار خطرناک باشد. بهتر است در چنین مواقعی تست حاملگی بدهید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : ۶ رنگ خون قاعدگی و ۶ توصیه ای که راجع به سلامتی شما می گوید

۲٫علت کم شدن خونریزی قاعدگی: مقدار زیادی وزن اضافه کرده یا کم کرده اید

۸ علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

باوجود این که بدنتان قادر است وجود دیگری را در خودش حمل کند ولی شیمی بدن شما واقعا ظریف است و زمانی که مقدار زیادی وزن از آن کم کرده یا به آن اضافه کنید، به هم می ریزد. یکی از راه هایی که این به هم خوردن شیمی بدن را نشان می دهد قطع شدن قاعدگی در یک ماه یا کم شدن فاصله دوره ها و یا کم شدن مقدار خونریزی آن هست. به گفته دکتر آکوپاینز Akopians “با این که شاید این مساله برایتان خوشایند باشد ولی اگر می خواهید بدنتان به طور معمول به کارش ادامه دهد نیاز به یک تعادل سالم بین پروتئین، کربوهیدرات، چربی و ویتامین ها دارد.”

۳٫علت کم شدن خونریزی قاعدگی: استرس زیادی داشته اید

 علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی دوران قاعدگی شما می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله به ۸ علت معمول در میان زن ها می پردازیم.

وجود نارضایتی های معمول روزانه مانند دعوا با همسر یا مشکلاتی در محل کار می تواند به اندازه کافی روی تداخل هورمونی شما تاثیر بگذارد. به گفته چویی این استرس های عمده در زندگی – به عنوان مثال مرگ والدین – هم می تواند همین مسئله را ایجاد کند. ضمن این که ورزش بیش از حد هم می تواند به علت ایجاد استرس جسمی زیاد روی بدن باعث سبک تر شدن قاعدگی شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : ۵ درد شکم دوران قاعدگی که می توانند نشانه یک مسئله جدی باشند

۸ علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

۴٫ علت کم شدن خونریزی قاعدگی: در حال استفاده از قرص های هورمونی ضد بارداری هستید

یکی از مرسوم ترین دلایل سبک تر شدن قاعدگی یا پریود استفاده از قرص های ضد بارداری است . حتی بعضی از پزشکان این قرص ها را جهت زنانی که قاعدگی سنگینی دارند تجویز می کنند تا خونریزی کمتری داشته باشند. اگر ا خیرا از قرص های هورمونی یا IUD هورمونی استفاده کرده اید از سبک تر شدن پریودتان لذت ببرید.

۵٫ علت کم شدن خونریزی قاعدگی: سن تان بالا رفته است

نگران نباشید. منظورمان این نیست که پیر شده است اید. ولی زمانی که یک بیمار می گوید که جهت خرید نوار بهداشتی هزینه کمتری صرف می کند نخستین چیزی که به نظر دکتر چویی می رسد، سن هست. شاید نزدیک به دوران یائسگی شده است اید البته هر لحظه اینطور نیست. ” با بالا رفتن سن گاهی تغییراتی در سیکل قاعدگی رخ می دهد و البته لزوما نمی تواند نشانه ناباروری باشد. فردی که در دهه ۲۰ زندگی خود نیاز به استفاده از پدهای فوق العاده بزرگ دارد ممکن است در دهه ۳۰ زندگی اش نیاز به مواظبت کمتری داشته باشد. “

اگر می خواهید زیاد بدانید : سیکل قاعدگی و شرح اوضاع بدنی و نواسانات خلقی بانوان طی این ۲۸ روز

۶٫ علت کم شدن خونریزی قاعدگی: دچار تنگی مجرای گردنی cervical stenosis دهانه رحم شده است اید

تنگی مجرای گردنی دهانه رحم یک مسئله نادر ولی ناراحت کننده هست. به گفته دکتر آکوپاینز این مسئله زمانی رخ می دهد که گردن رحم تنگ شده است یا به طور کامل بسته می شد در نتیجه خون در رحم به دام افتاده و باقی می ماند یا این که با جریان بسیار کم خارج می شود. اگر با وجود سبک شدن خونریزی قاعدگی تان دل درد و گرفتگی شدیدی حس می کنید حتما با پزشکتان مشورت کنید.

۷٫ علت کم شدن خونریزی قاعدگی: وجود بافت اسکار در رحم

بسیاری از زنان که از طریق کورتاژ و اتساع رحم dilation and curettage ( D & C )، سقط می کنند معمولا بدون عوارض اصلاح پیدا می کنند ولی گاهی زخم شدید باعث می شود که دیواره های رحم به هم بچسبند، مشکلی که به عنوان سندرم آشرمن Asherman’s syndrome آشنا می شود. اگر بعد از سقط جنین خونریزی قاعدگی تان خیلی کمتر از قبل شده ممکن است به همین مسئله دچار شده است باشید و نیاز باشد جهت خارج کردن بافت اسکار جراحی کنید.

۸٫ علت کم شدن خونریزی قاعدگی: هنگام تولد نوزاد مقدار زیادی خون از دست داده باشید

به گفته آکوپاینز ” این شرایط بسیار نادر است ” از دست دادن مقدار زیادی خون، بدن را از اکسیژن خالی می کند که در نهایت ممکن است باعث آسیب رسیدن به غده هیپوفیز و ایجاد سندرم شیهان Sheehan’s syndrome شود. که به نوبه خود به شدت غدد تولید هورمون را تحت تاثیر قرار داده و باعث کم کردن تناوب قاعدگی می شود که احتمالا جهت حل این مسئله به درمان جایگزینی هورمون نیاز پیدا خواهید کرد.

نتیجه گیری:

داشتن یک دوره قاعدگی سبک تر ، عادی است و نیازی به نگرانی ندارد ولی تغییرات را نادیده نگیرید و چندین ماه حواستان به پیگیری این تغییرات باشد و اگر به حالت عادی برنگشتند بهتر است که با متخصص زنان مشورت نمایید.

عبارات مهم : دوران یائسگی – سیکل قاعدگی

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ


واژه های کلیدی: دوران یائسگی | سیکل قاعدگی | بارداری | استفاده | باردار | خونریزی | سلامت | سلامت خانواده

۸ علت کم شدن و سبک تر شدن خونریزی قاعدگی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو