ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » گالری عکس » عکس های ترول و خنده دار » راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

انرژی هسته | دانشمندان | طبیعی | تصویر | انرژی | محققان | علمی و دانستنی ها

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا 

غنی سازی اورانیوم مربوط به وقت حال است و یکی از تکنولوژی هاي اخیر دنیا به شمار می رود و اینکه راکتور در وقت قدیم وجود داشته باشد بسیار عجیب به نظر می رسد. اکتشاف یک راکتور هسته اي باستانی در معدن اورانیوم اوکلو در جمهوری گابن، تعداد زیادی از دانشمندان و متخصصان انرژی اتمی را بهت زده کرده هست!کشف راکتور هسته اي باستانی ۲ میلیارد ساله در آفریقا، دانشمندان را بهت زده کرد!

در سال ۱۹۷۲ میلادی، کارگری در یک کارخانه فرآوری سوخت هسته اي، متوجه یک چیز مشکوک در یک قطعه اورانیوم استخراج شده است از معادن آفریقا شد. مثل تمامی اورانیوم هاي طبیعی، این قطعه نیز مشمول بر ۳ ایزوتوپ جرم هاي اتمی گوناگون بود که شامل: فراوان ترین نوع آن یعنی اورانیوم ۲۳۸، کمیاب ترین نوع آن یعنی اورانیوم ۲۳۴ و اورانیوم غنی شده است ۲۳۵ هست. این کشف اخیر، متخصصان کمیسیون انرژی اتمی فرانسه «CEA» را جهت هفته ها بهت زده کرد!

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

در جاهای دیگر پوسته زمین و یا بر روی سطح کره ماه یا شهاب سنگ ها، مقدار فراوانی طبیعی ایزوتوپ هاي اورانیوم ۲۳۵، سهمی ۰٫۷۲۰ درصدی از کل اورانیوم هاي طبیعی را به خود اختصاص داده هست. ولی آنالیزهای صورت گرفته بر روی قطعه اورانیوم کشف شده است در معدن اورانیوم اوکلو «Oklo» در جمهوری گابن،

۰٫۷۱۷ درصد از کل را مشمول بر می شود. همین اختلاف بسیار جزئی در اعداد، موجب تعجب محققان فرانسوی شد. این تفاوت غیرعادی، نشان میدهد که قسمتی از این معدن از مقدار استاندارد اورانیوم ۲۳۵ پایین تر بوده؛ به بیان دقیق تر، حدود ۲۰۰ کیلوگرم از این اورانیوم در قبل اي دور استخراج شده است هست.

انرژی هسته | دانشمندان | طبیعی | تصویر | انرژی | محققان | علمی و دانستنی ها

آن چیزی که در معدن اوکلو کشف شد، همۀ را شگفت زده کرد! به عقیده دانشمندان، این معدن در واقع راکتور هسته اي باستانی بسیار پیشرفته اي بوده که حتی احتمالا دانش امروزی ما نیز از آن عقب تر هست! بر اساس برآوردهای صورت گرفته، قدمت این راکتور هسته اي باستانی به ۱٫۸ میلیارد سال قبل بازمی گردد.

همین طور این راکتور هسته اي باستانی ۲ میلیارد ساله ، به مدت ۵۰۰ هزار سال فعالیت داشته هست. محققان با انجام چند آزمایش دقیق دیگر، نتیجه های مربوطه را در یک نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت عمومی اعلام کردند. بر اساس گزارشات آژانس هاي خبری آفریقا، محققان با بررسی مناطق اطراف این معدن، پیروز به کشف ضایعات هسته اي و همین طور نشانه هایي از شکافت اتمی شدند!

باورنکردنی است اگر بدانید که مقایسه این راکتور هسته اي باستانی ، با راکتورهای امروزی ما چه نتیجه اي خواهد داشت! گفته می شود که این راکتور اتمی باستانی با قدمتی ۲ میلیارد ساله، هم در طراحی ظاهری و هم از نظر طراحی عملکرد، تفاوت بسیاری با راکتورهای امروزی ما داشته هست.

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

در واقع راکتورهای امروزی ما، با این راکتور هسته اي باستانی غول پیکر قابل مقایسه نیستند؛ آیا که طول این راکتور قدیمی، چندین کیلومتر بوده هست! توصیه دیدنی دقت این است که تاثیرات گرمایی این راکتور هسته اي باستانی ، به شعاع ۴۰ متری اطراف محدود بوده هست. دیدنی تر اینکه دانشمندان با بررسی مکان هاي اطراف این معدن، پسماندهای رادیواکتیوی مربوطه را نیز کشف کرده اند!

نکته دیگر اینکه این تصویر العمل هسته اي زنجیره اي، نه تنها در قبل اي دور رخ داده، بلکه کاملا بازرسی و تعدیل شده است بوده هست! با استناد به علم امروزی بشر، نتیجه آزادسازی انرژی یک تصویر العمل هسته اي، انفجاری بزرگ و لحظه اي هست. توصیه دیدنی در مورد این راکتور هسته اي باستانی، این است که راکتور مذکور، ضمن پیشگیري از وقوع انفجار، مانع تخلیه ناگهانی لحظه اي انرژی شده است و تمامی این فرآیند، به صورت بازرسی شده است در اختیار گذشتگان قرار داشته هست.

انرژی هسته | دانشمندان | طبیعی | تصویر | انرژی | محققان | علمی و دانستنی ها

محققان راکتور هسته اي اوکلو را یک راکتور هسته اي طبیعی نام گذاری کرده اند، ولی به نظر می رسد که حقیقت چیزی فراتر از این هاست. بعضی از محققان حاضر در این آزمایش، به این نتیجه رسیدند که مواد معدنی در این معدن، در قبل اي دور غنی سازی شده است و به صورت خود به خود، منجر به شکل گیری یک تصویر العمل زنجیره اي شده است هست.

در واقع این راکتور هسته اي باستانی ، از یک سیستم بازرسی کننده آبی پیشرفته اي بهره گیری می کرده هست. این در حالی ست که راکتورهای عصر مدرن، از میله هاي کادمیوم و گرافیت جهت نظارت شرایط بهره گیری می کنند.با این حال دکتر گلن سیبورگ «Glenn T. Seaborg»، بعنوان مدیر سابق کمیسیون انرژی اتمی

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

کشور آمریکا و برنده جایزه نوبل در اساس پیوند عنصرهای سنگین، می گوید جهت سوختن اورانیوم در یک واکنش، مورد نیاز است تمامی شرایط درست و دقیق باشند. جهت مثال، آبی که در تصویر العمل هاي هسته اي بهره گیری می شود، می بایست کاملا خالص باشد. حتی وجود مقدار بسیار کمی از ناخالصی در آب، موجب توقف در عملیات می شود. مسئله مهم این جاست که آب خالص، به طور طبیعی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد!

عبارات مهم : انرژی هسته – دانشمندان

تا به این جا، چندین متخصص در مورد این کشف عجیب و غریب در معدن ۲ میلیارد ساله آفریقا صحبت کردند. تعدادی از این دانشمندان، اظهار داشته اند که در هیچ یک از دوره هاي زمین شناسی در منطقه اوکلو، اورانیوم ۲۳۵ به صورت طبیعی وجود نداشته هست؛ از این رو تا حد بسیاری میتوان احتمال وقوع این تصویر العمل هسته اي

به صورت «طبیعی» را رد کرد. اگر این مواد معدنی به صورت خودکار شروع به انباشته شدن کرده باشند، با دقت به کندی تجزیه رادیواکتیو در اورانیوم ۲۳۵، مواد قابل شکافت تنها ۳ درصد از مقدار کل آنان را تشکیل می داده هست. این مقدار جهت وقوع یک تصویر العمل هسته اي به صورت طبیعی بسیار بسیار اندک هست.

راکتور هسته اي ۲ میلیارد ساله باستانی در جمهوری گابن، بر اساس گفته هاي کارشناسان، صد ها هزار سال فعالیت داشته و در فواصل زمانی منظم، غیر فعال و مجددا فعال شده است هست. فرآیند شکافت هسته اي تا وقت موجود بودن آب در این راکتور ادامه داشت و زمانی این عملیات متوقف شد که تمامی منبع آب موجود، به خاطر حرارت هاي این راکتور هسته اي به بخار تبدیل شد. تصویر العمل هسته اي، با در دسترس بودن مجدد آب، امکان شروع دوباره داشت.

بدین ترتیب، به خاطر فعال و غیرفعال شدن هاي متناوب در عملکرد این راکتور هسته اي باستانی، راکتور اتمی اوکلو از نوع پایدارترین این راکتورها بود. گفته می شود که با آخر یافتن اورانیوم ۲۳۵ قابل شکافت، آخر فعالیت راکتور طبیعی گابن متوقف شده است هست.

عمر طولانی مدت عملکرد راکتور اتمی گابون، نسبت به پیدایش آن از اهمیت بیشتری برخوردار هست! این راکتور هسته اي باستانی ، توانسته تا ۲ میلیارد سال دوام داشته باشد. ثبات بسیار بالای این راکتور، به ۲ فاکتور مهم بستگی دارد: ثبات بسیار چندان در پوسته قاره آفریقا و عدم ترکیب ذخایر اورانیوم با اکسید آب هاي زیرزمینی.

 به گزارش پارس ناز راکتورهای هسته اي باستانی در گابن، تا حد بسیاری به وسیله مواد کربن و خاک رس احاطه شده است بود و همین امر، موجب جنبش مناسب اورانیوم و سایر عنصرهای رادیواکتیو گردیده هست.این احتمال نیز وجود دارد که در حدود ۲ میلیارد سال قبل، راکتورهای اتمی دیگری نیز در سایر نقاط گوناگون دنیا نیز وجود داشته باشند.

احتمالا هنوز هم در نقط مختلفی از زمین، راکتورهای طبیعی دیگری نیز وجود داشته باشند، ولی با این حال هم چنان راکتور هسته اي باستانی گابن، از با ارزش ترین و پایدارترین آنان به شمار می رود. مطالعه علمی این راکتورها، چشم اندازهای منحصر به فردی را از انرژی هسته اي تولید انسان و ذخیره سازی زباله هاي هسته اي به ما نشان میدهد.

واژه های کلیدی: انرژی هسته | دانشمندان | طبیعی | تصویر | انرژی | محققان | علمی و دانستنی ها

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

راکتور هسته ای باستانی در معدن اورانیوم آفریقا

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو