یكدیگر را مسخره نكنید (اگر دین دارید)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید ۱۰دقیقه از وقت مصرف قرص‌تان گذشته است و باید هرچه سریع‌تر داروی خود را مصرف کنید، در این شرایط، چیزی که مهم

نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید ۱۰دقیقه از وقت مصرف قرص‌تان گذشته است و باید هرچه سریع‌تر داروی خود را مصرف کنید، در این شرایط، چیزی که مهم است سر موقع خوردن داروهاست ولی باید مراقب نوشیدنی که دارو را با آن میل می کنید هم باشید

با دارو هایمان چه نوشیدنی هایی را باید بخوریم یا نخوریم

به‌دنبال یک نوشیدنی هستید تا قرص‌تان را میل کنید، حالا فرقی ندارد چای باشد یا قهوه، سرد باشد یا گرم، شیرین باشد یا ترش مهم این است که قرص سرموقع مصرف شود. حتی بعضی از افراد منتظر نوشیدنی نمانده و تلاش می‌کنند بدون مایعات قرص خود را ببلعند.

اما تا به حال شده است از خود بپرسید آیا این کار درستی است یا نه؟ آیا هیچ محدودیتی درمورد نوع نوشیدنی هنگام مصرف قرص وجود ندارد؟

نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

داشتن اطلاعات کافی در این زمینه جهت به حداکثر رساندن کارایی داروها و جذب بهینه مواد مغذی، امری مهم و غیرقابل انکار هست. دکتر صالح‌پور، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دکتر سروش شمشیری، داروساز، در مطلب زیر به چند توصیه مهم درمورد مصرف بعضی داروها اشاره می‌کنند که دانستن این نکات می‌تواند حائزاهمیت باشد.

با مایعات اسیدی این داروها را مصرف کنید!

بنا به گفته دکتر صالح‌پور، جذب بعضی داروها در دستگاه گوارش در محیط اسیدی بهتر خواهد بود. به‌عنوان مثال می‌توان به داروی کتوکونازول (ضدقارچ) اشاره کرد. بنابراین افرادی که دچار کم کردن ترشح اسید معده هستند، در جذب این دارو دچار مسئله می‌شوند، درنتیجه نوشیدن مایعات اسیدی مانند آب‌پرتقال و نوشابه‌های گازدار همراه با این دسته از داروها توصیه می‌شود.

به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید ۱۰دقیقه از وقت مصرف قرص‌تان گذشته است و باید هرچه سریع‌تر داروی خود را مصرف کنید، در این شرایط، چیزی که مهم

کتوکونازول، ایتراکونازول (ضد قارچ)، آتازاناویر( در درمان HIV)، سفپودوکسیم (آنتی بیوتیک)، انوکسازین (داروی آنتی باکتریال در درمان عفونت های مجاری ادراری) و دیپیریدامول (داروی ضد تجمع پلاکت) از جمله داروهایی هستند که مصرف آنها با نوشیدنی‌های اسیدی بلامانع است.

با غذا این داروها را مصرف نکنید!

بعضی داروها و مکمل‌ها چنانچه همراه با غذا مصرف شوند به‌طور چشمگیری جذب‌شان کم کردن پیدا می‌کند.

دکتر صالح‌پور متخصص تغذیه می‌گوید: «ازجمله این داروها می‌توان به داروهای ضدپوکی استخوان مانند آلندرونات و ایباندرونات اشاره کرد. جهت مثال می‌توان به مکمل آهن نیز اشاره کرد. این مکمل باید در فواصل بین وعده‌های غذایی و ترجیحا با شکم خالی همراه با آب یا آب‌پرتقال (ویتامینC، جذب آهن را زیاد کردن می‌دهد) مصرف شود.

جالب است بدانید که جذب بعضی دیگر از داروها همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن زیاد کردن می‌یابد، داروی ضد رتروویروس ساکیناویر (عمدتا جهت درمان عفونت ویروس نقص ایمنی اکتسابی یا ویروس ایدز به کار می‌روند) و مکمل کلسیم، از این دسته از داروها هستند.»

نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

دور آب گریپ‌فروت خط بکشید!

دکتر سروش شمشیری و دکتر صالح‌پور هر دو بر این عقیده هستند که بعضی ترکیبات ازجمله آهن، کلسیم و پروتئین جهت جذب بیشتر، بهتر است با ویتامین‌ها مصرف شوند، به این علت که ویتامین باعث زیاد کردن جذب این ترکیبات خواهد شد. ولی سوالی که ممکن است به وجود بیایید این است که گریپ‌فروت یا آب گریپ‌فروت چطور؟!

آیا می‌توان همزمان با مصرف داروها آن را نوشید؟! در پاسخ به این پرسش باید گفت، به‌طور کلی گریپ فروت به علت دارا بودن ترکیباتی مثل پتاسیم بسیار جهت سلامت بافایده هست، ولی زمانی که پای مصرف دارو به میان می‌آید باید بسیار با احتیاط مصرف شوند، لیکن گریپ‌فروت دارای ترکیباتی است که باعث مهار آنزیمی در بدن می‌شود و در نتیجه تجزیه و دفع دارو به مسئله خورده و میزان دارو در بدن زیاد کردن یافته باعث شدت یافتن یا ایجاد عوارض جانبی دارو می‌شود. ممکن است داروهایی که در این تداخل جای می‌گیرند زیاد باشند.

به ساعت نگاه می‌کنید و می‌بینید ۱۰دقیقه از وقت مصرف قرص‌تان گذشته است و باید هرچه سریع‌تر داروی خود را مصرف کنید، در این شرایط، چیزی که مهم

در ادامه تعدادی از آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

– بعضی داروهای کاهنده فشار خون مثل نیفدیپین

– بعضی داروهای کاهنده کلسترول مثل آدورواستاتین

نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

– بعضی داروهای ضداضطراب مثل بوپیرون

– بعضی داروهای ضدآریتمی مثل آمیو دارون

– بعضی داروهای ضدحساسیت مثل فکسوفنادین

برای پیشگیری از این تداخلات بهتر است اگر می‌توانید بروشور دارو را مطالعه کنید یا از دکتر و داروساز خود کمک بگیرید.

آیا مصرف شیر با دارو مجاز است؟

شیر مشمول بر مواد معدنی مثل کلسیم و منیزیم است که با بعضی داروها و تعدادی از آنتی‌بیوتیک‌ها، یک ترکیب غیرقابل حل شدن ایجاد می‌کند و درنتیجه جذب و اثربخشی این ترکیبات را دچار مسئله می‌کند. بسیاری از افرادی که پرسشها گوارشی و معده دارند، آنتی‌بیوتیک‌ها را با شیر مصرف می‌کنند تا دچار مسئله معده نشوند، ولی این کار ممکن است بر روند جذب و خاصیت دارویی قرص تاثیر منفی داشته باشد و این اقدام اساسا اشتباه هست، به‌همین علت توصیه می‌کنیم این افراد دارو را با معده خالی به هیچ عنوان مصرف نکرده و همراه با غذا آن را مصرف کنند.

با کدام دارو چای نخورید؟

به‌طور کلی مصرف داروها با قهوه و چای توصیه نمی‏شود. دکتر صالح‌پور می‌گوید: «چای حاوی کافئین و تانن هست. بعضی داروها منجر به شدت یافتن اثرات کافئین در بدن (افزایش ضربان قلب، زیاد کردن فشارخون و…) می‏شوند و بعضی دیگر سرعت کلیرانس کافئین را کم کردن می‏دهند. به‌علاوه تانن موجود در چای با آهن موجود در موادغذایی یا مکمل‏ها، باند شده است و از جذب آن جلوگیری می‏کند.»

دکتر شمشیری در ادامه اضافه می‌کند: غیر از مسئله جذب باید به این توصیه توجه داشت که آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل سیپروفلوکساسین و خانواده کینولون‌ها جزء داروهایی هستند که منع مصرف با چای و قهوه دارند، چراکه باعث زیاد کردن اثرات جانبی می‌شوند. آلپرازولام دیازپام، کلونازپام و کاربامازپین (داروی ضدتشنج) هم نباید با چای مصرف شوند چون اثرشان کم کردن می‏یابد.

سایمتیدین باعث زیاد کردن اثرات جانبی کافئین موجود در چای شده است و چای باعث زیاد کردن اثرات داروی اعصاب کلوزاپین می‏شود و در تجزیه دارو تداخل ایجاد می‏کند. با بعضی داروهایی که جهت آسم مصرف می‌شوند هم چای نباید نوشیده شود، به این علت که باعث جنبش قلب و پرسشها قلبی خواهد شد.

اسامی داروهایی که نباید با ترکیبات کافئین‌دار مصرف شوند:

cimetidine Tagamet: دارویی است که جهت پرسشها و ناراحتی های معده از جمله تولید بیش از حد اسید معده مصرف می‌شود.

quinolone antibiotics : این دسته از داروها جهت درمان بیماری‌های باکتریایی و عفونت‌های جدی و بیمارستانی مصرف می‌شوند. همچنین اگر بدن نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های دیگر مقاوم شده است باشد، می‌توان از این آنتی‌بیوتیک استفاده کرد.

ciprofloxacin Cipro: جهت درمان عفونت‌های باکتریایی، انواع متفاوت طاعون و سیاه‌زخم استفاده می‌شود.

( norfloxacin (Noroxin: این آنتی بیوتیک زیر شاخه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌های( quinolone antibiotics) ‌هستند و جهت درمان عفونت‌های ویروسی مثل آنفلوآنزا کاربرد دارد.

floxacin Floxin: جهت درمان عفونت‌های باکتریایی پوست، ریه، پروستات و مجاری ادرار (مثانه و کلیه) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوغ را فراموش کنید

دوغ هم اثراتی مشابه شیر داشته، بنابراین استفاده از آن هم توصیه نمی‏شود. دکتر صالح‌پور در مورد مصرف دوغ بر این عقیده است: دوغ حاوی کلسیم است که بعضی داروها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری می‏کنند، پس به‌طور کلی آب گزینه بهتری نسبت به سایر نوشیدنی‌هاست.

تداخل دارویی را جدی بگیرید

دکتر شمشیری، داروساز، درمورد مصرف دارو همراه با عرقیات گیاهی می‌گوید: درمورد تداخلات عرقیات گیاهی بررسی‌های کمی انجام شده است است.

با این حال توصیه می‌شود عرقیات گیاهی با فاصله از دارو نوشیده شوند تا از موارد تداخلات ناخواسته جلوگیری شود، مثلا داروهایی که به‌عنوان ضدریفلاکس اسید معده هستند، نباید با عرق نعناع استفاده شوند یا داروهای آرامبخش نباید با عرقیجاتی که چنین اثری دارند، مصرف شوند، چون ممکن است اثرات یکدیگر را شدت یافتن کنند که معمولا نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

گردآوری: گروه سلانت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : درمان بیماری – تداخل دارویی
منبع: salamati.ir

واژه های کلیدی: درمان بیماری | تداخل دارویی | درمان عفونت | آنتی بیوتیک | درمان HIV | نوشیدنی | استفاده | کافئین | نوشیدنی | کلسیم | همراه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو