قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » تفریح و سرگرمی » بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

علی نصیریان در سال ۱۳۱۳ در پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۵ دیپلم هنرپیشگی‎ ‎خود را گرفت. بسیاری از آثار مطرح سینمای کشور عزیزمان

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

عبارات مهم : بیوگرافی علی نصیریان – عزت الله انتظامی

علی نصیریان (زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۱۳) در پایتخت کشور عزیزمان ایران است

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

علی نصیریان در سال ۱۳۱۳ در پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۵ دیپلم هنرپیشگی‎ ‎خود را گرفت. بسیاری از آثار مطرح سینمای کشور عزیزمان ایران مزین به هنر بازیگری وی هست. علی نصیریان در فیلم هایی چون گاو، آقای هالو، پستچی، آفتاب نشین ها، کفش های میرزا نوروز، ناخدا خورشید، برج مینو، کمیته مجازات، دیوانه ای از قفس پرید، شاه خاموش، روز باشکوه، پول خارجی، کمال الملک، ستارخان و سرایدار بازی کرده است.

علی نصیریان نام مهم
بازیگر و کارگردانی در سینما، تئاتر و تلویزیون زمینه فعالیت
۱۵ بهمن ۱۳۱۳

تولد
تهران
محل زندگی
ایرانی ملیت
۱۳۲۹ تا کنون سال های فعالیت
فاطمه بیات همسر
سه پسر فرزندان

علی نصیریان (زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۱۳) در تهران، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و نمایشنامه نویس ایرانی هست. وی در سال ۱۳۸۰ نشان درجه یک هنری را از مدیر جمهور وقت دریافت کرد.

زندگی نامه علی نصیریان
علی نصیریان، روز دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ شمسی به دنیا آمد. وی در سال ۱۳۲۶ به دبیرستان پیرنیا در چهار راه گمرک رفت و در آنجا با جمشید لایق، اسماعیل داورفر و مهدی فتحی همکلاسی شد. در سال ۱۳۲۹ همزمان با درس دبیرستان، در کلاس جامعه باربد در خیابان لاله زار هم اسم نوشت. این کلاس را اسماعیل مهرتاش در سال ۱۳۰۵ راه انداخته بود و در آن موسیقی، تئاتر و ادبیات درس می داد. او در سال ۱۳۳۰ کتاب هنر تئاتر را خواند. او در کلاس تئاتر سعدی که همسر عبدالحسین نوشین آن را اداره می کرد هم شرکت کرد. وی در سال ۱۳۳۵ جایزهٔ نخستین مسابقهٔ نمایش نامه نویسی را جهت نمایش بلبل سرگشته دریافت کرد. فیلم گاو ساخته داریوش مهرجویی نخستین فعالیت سینمایی او بود. نصیریان در سال ۱۳۶۲ نقش قاضی شارح را در سریال سربداران بازی کرد، نقشی که بین تمام نقش هایش تا آن تاریخ منحصر به فرد بود. آقای هالو، کفش های میرزا نوروز، شیر سنگی، ناخدا خورشید، هزاردستان، سال های خاکستری، بوی پیراهن یوسف و میوه ممنوعه از آثارهای قابل توجه و ماندگار وی می باشد. وی در ۱۳۸۰ به عنوان یکی از اشخاص ماندگار ایرانی در رشتهٔ بازیگری تئاتر و سینما آشنا شد.

گفتگو با علی نصیریان
چه شد که وارد عرصه بازیگری شدید؟
پدرم بسیار مذهبی و در عین حال صاحب ذوق بود. منزل ما هم آن وقت در میدان شاپور بود. در آن جا قهوه منزل های بسیاری وجود داشت که هر لحظه مراسم نقالی برپا بود. در ایام محرم هم گروه های تعزیه بسیاری به محله ما می آمدند. من با پدرم به تماشای تعزیه می رفتم و از همان وقت به بازیگری علاقه مند شدم.

اگر بخواهید به گذشته بازگردید، به یاد چه چیزی می افتید؟
به یاد تقلید کردن هایم از آدم هایی که بازی می کردند، تعزیه اجرا می کردند یا معرکه می گرفتند و… . این تقلیدها برایم خیلی جالب و شیرین بود؛ به شکلی که هنگامی که به آن دوران فکر می کنم، بلافاصله همین ها در ذهنم نقش می بندد.

علی نصیریان در سال ۱۳۱۳ در پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۵ دیپلم هنرپیشگی‎ ‎خود را گرفت. بسیاری از آثار مطرح سینمای کشور عزیزمان

این علاقه مندی از چه زمانی جهت تان جدی شد؟
از سال دوم دبیرستان به شکل جدی کار خودم را شروع کردم. در دبیرستان دوستی داشتم به نام بهمن فرسی که یکی دو سال از ما بزرگ تر بود. او یک روز به من گفت که می خواهم تئاتر کار کنم. من هم رفتم و با او همکاری کردم.

اولین تجربه بازیگری تان چگونه بود؟
هرگاه به تماشای نمایش های سیاه بازی می رفتم، آن قدر تحت تأثیر آن ها قرار می گرفتم که حرکات آن ها را تقلید می کردم، ولی نخستین حضور جدی من در تئاتر مربوط به دوران دبیرستان است که با چند نفر از دوستانم ـ که همه آن ها بعدها از بازیگران بزرگ تئاتر شدند ـ گروه تئاتر راه انداختیم. به کلاس های تئاتر هم می رفتم. به همین علت لاله زار پاتوق مهم ام شده است بود. به علت اجرای تئاترهای خاص در آن دوران، خیلی سریع نام گروه ما بر سر زبان ها افتاد. جمشید مشایخی و عزت الله انتظامی هم از اعضای ثابت گروه ما بودند، ولی به علت شرایط خاص آن زمان، از ما در سینما استفاده نمی شد. هر چند من خیلی علاقه مند به بازیگری در سینما بودم.

کی وارد تلویزیون شدید؟
در سال ۱۳۳۷ تلویزیون شخصی کشور عزیزمان ایران راه اندازی شد و دو سال بعد همکاری اداره هنرهای دراماتیک با تلویزیون در قالب اجرای نمایش های زنده تلویزیونی شکل گرفت. جهت این اجراها ۶ گروه گزینش شد و من هم که از سال ۳۶ به استخدام اداره هنرهای قشنگ درآمده بودم، سرپرستی یکی از این گروه ها را برعهده گرفتم و نمایش های زیادی را در تلویزیون اجرا کردم که موجب شد مردم مرا بشناسند. در مجموع بیش از ۵۰ تئاتر تلویزیونی در مقام بازیگر یا کارگردان داشتم و هم وقت با افتتاح تالار سنگلج، کارگردان یا بازیگر اجراهای صحنه ای نیز بودم.

علی نصیریان، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و نمایشنامه نویس ایرانی است

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

فکر می کنم با فیلم گاو وارد سینما شدید.
بله، همین طور هست. سال ۱۳۴۲ نمایشی را به نام گاو در تلویزیون به صورت زنده اجرا کرد یم که در سال ۴۸ غلامحسین ساعدی نویسنده این کار، داریوش مهرجویی را به ما معرفی کرد و گفت: در حال نوشتن فیلم نامه ای با همین نام و عنوان هستم. قصدشان این بود تا کاری تازه و سوا از سینمای مرسوم بسازند. گروه ما در این فیلم بازی کرد و من نقش مش اسلام را داشتم. در آن وقت ۳۴ ساله بودم. بعد از گاو به پیشنهاد آقای مهرجویی، سناریوی آقای هالو را نوشتم که فیلم دوم من بود. آقای هالو تنها تجربه من در زمینه فیلم نامه نویسی بود و با توجه به علاقه ام به کار اجرا، دیگر فیلم نامه نویسی را ادامه ندادم. پستچی، دایره مینا و حیاط پشتی مدرسه آفاق که بعدها نامش به مدرسه ای که می رفتیم عوض کردن کرد، از جمله فیلم هایی بود که گروه ما با مهرجویی همکاری کرد‎.‎

کارهای بزرگ شما مثل سربداران و هزار دستان بعد از انقلاب شکل گرفت، در این باره بیش تر توضیح بدهید.
در سال ۵۹ بازنشسته شدم و چون دیگر گروه نداشتیم، تئاتر کار نکردم و وارد کارهای تصویری شدم و در سریال های هزاردستان و سربداران که جزو نخستین مجموعه های تلویزیونی بعد از انقلاب بود، حضور پیدا کردم. محمد علی نجفی را قبل از انقلاب دیده بودم. او جهت بازی در نقش قاضی شارع، در مجموعه سربداران از من دعوت کرد و بعد از خواندن سناریو احساس کردم نقش خیلی خوبی است که تفاوت زیادی هم با نقش های قبلی ام دارد. مرحوم رهگذر متن بسیار خوبی جهت این مجموعه نوشته بود. بازی ام در سربداران رو به آخر بود که آقای حاتمی پیشنهاد نقش ابوالفتح در هزار دستان را مطرح کرد که قرار بود در همان شهرک سینمایی کار شود. علی حاتمی جهت هزاردستان آلبومی از هنرپیشگان را گرد آورد و با گروهی از فرزند های تئاتر که از دهه ۳۰ کار خودشان را شروع کرده بودند، این مجموعه را ساخت. ساخت هزاردستان طولانی شد. البته من تنها دو ماه در لوکیشن بازارچه مشغول بودم. حاتمی می خواست این مجموعه نو باشد. تا حدود زیادی هم موفق شد. در واقع جمع کردن این همه هنرپیشه کار آسانی نبود. حاتمی به خاطر خلق خوشش توانست همه را دور خودش جمع کند.

درباره فیلم کفش های میرزا نوروز توضیح بفرمایید.
در سال ۶۴ فیلم «کفش های میرزا نوروز» را با محمد متوسلانی کار کردم که فیلمی کمدی بود و در آن وقت استقبال زیادی از آن شد و هنوز هم مردم آن را خیلی دوست دارند. خیلی ها هنگامی که مرا می بینند، به آن فیلم اشاره می کنند و می پرسند کفش ها چه شد؟ تجربه دیگر کمدی ام سه قسمت از مجموعه ای به نام خیرالله و صندوق چه رازها به کارگردانی داریوش مؤدبیان بود که نقش ماشاءالله خان را بازی می کردم که آن هم کار خوبی بود.

در یک نگاه کلی به تئاتر و سینما، شما تئاتر را جلوتر می بینید یا سینما را؟
تئاتر باعث رشد اندیشه شده است هست. سینما هم بدون فکر و اندیشه نیست. چون سینما به هر حال تصویری تر هست. آخرین کار سینمایی من فیلم جزیره آهنی بود که کارگردان بسیار جوان، متفکر و ب استعدادی داشت. البته تئاتر بیش تر انسان را به اندیشیدن وا می دارد تا سینما، ولی سینمای ما هم فرهنگ و اندیشه دارد و اگر در دنیا مطرح می شود به همین علت هست. من فکر می کنم در هر دو جا می توان تفکر را دید.

علی نصیریان در سال ۱۳۱۳ در پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۵ دیپلم هنرپیشگی‎ ‎خود را گرفت. بسیاری از آثار مطرح سینمای کشور عزیزمان

فکر می کنید انجام کار مذهبی چه تفاوتی با کارهای دیگر دارد؟
کارگردانی که اقدام به اجرای نمایش مذهبی می کند، خود باید دارای اعتقادات مذهبی باشد تا در اثرش صداقت دیده شود. اگر باورهای مذهبی کسی نیرومند نباشد و دست به اجرای نمایش مذهبی بزند، کار صادقانه ای نکرده هست. بعضی افراد آیین و مذهب را بهانه کار کردن و پول درآوردن قرار می دهند. به علت فراهم شدن موقعیت اجرای نمایش مذهبی نباید به سراغ این ژانر از تئاتر رفت، بلکه باید نسبت به این مقوله باور داشت تا در این کار موفق شویم.

سینمای بعد از انقلاب را چه طور ارزیابی می کنید؟
بعد از انقلاب، سینما دچار تحولی اساسی شد و به سرعت به سمت پیشرفت و موفقیت نسبی حرکت کرد. در این دوره کارگردان های بسیار موفقی وارد عرصه شدند که همکاری با آن ها جهت من لذت بخش بود. در این دوره فعالیت سینمایی من بر فعالیت های تئاتری غلبه کرد، به طوری که من در دهه ۶۰ یکی از پرکارترین بازیگران سینما بودم و در ۱۲ فیلم حضور جدی داشتم.

علی نصیریان در سال ۱۳۶۲ نقش قاضی شارح را در سریال سربداران بازی کرد

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

کارهای خودتان را چه طور می بینید؟
من کارهای زیادی در تلویزیون داشتم و بعضی از مجموعه ها از جمله سربداران، هزار دستان، گرگ ها و همسایه ها، جزو آثار موفق وقت خودشان بوده اند، ولی هیچ وقت میل به خاصی ندارم جهت این که حتماً در تلویزیون یا سینما باشم. بستگی دارد که چه چیزی پیش آید و آن چیزی را که تا حدودی احساس کنم، بد نباشد قبول می کنم. هنرپیشه باید حضور داشته باشد و نمی شود وقت طولانی نباشد و دیده نشود و کم و بیش باید تلاش خودش را داشته باشد. شیخ بهایی به کارگردانی شهرام اسدی از کارهای تلویزیونی ام است که هنوز پخش نشد و در فاز دوم این مجموعه نقش پیری شیخ بهایی را در وقت شاه عباس بازی کردم.

نظرتان راجع به تجلیل از بازیگران و صورت های معروف و گزینش اشخاص ماندگار چیست؟
بعد از انقلاب این کارها جا افتاده هست، به خصوص جهت کسانی که زحمت کشیده اند و حالا به پیری رسیده اند. بعضی از این ها ممکن است خیلی کم تحمل باشند و این برنامه ها باعث می شود دل گیر و افسرده نشوند. این بزرگداشت ها و تجلیل ها جهت نسل جوان هم خوب است که ببینند اگر زحمت بکشند، زمانی از آن ها تقدیر خواهد شد. ما ایرانی ها هر لحظه حرمت استاد را نگه داشته ایم و این سنتی دیرین است و کاری هم که الان می شود، بر اساس همین سنت است که خیلی خوب و ارزش مند است.

آخرین حرف تان؟
برای همه دوستان، آشنایان و فامیل آرزوی سلامتی دارم. هنگامی که می گویم فامیل، منظورم همه مردم هست. چون ما با همه مردم فامیل هستیم. سلامتی بالاترین نعمت خداوند هست. امیدوارم مردم مراقب خودشان باشند و آرزوی من این است که مردم شریف کشور عزیزمان ایران سلامت باشند.

علی نصیریان, با فیلم گاو وارد سینما شد

آثار علی نصیریان
آثار سینمایی علی نصیریان

نام فیلم سال
ایران برگر (۱۳۹۳)
ارتباط خانوادگی (۱۳۸۹)
شکارچی شنبه (۱۳۸۸)
پستچی سه بار در نمی زند (۱۳۸۷)
جزیره آهنی (۱۳۸۳)
شاه خاموش (۱۳۸۲)
دیوانه ای از قفس پرید (۱۳۸۱)
زندانی ۷۰۷ (۱۳۸۰)
کمیته مجازات (۱۳۷۷)
برج مینو (۱۳۷۴)
بوی پیراهن یوسف (۱۳۷۴)
شعله های خشم (۱۳۷۱)
عشق من شهر من (۱۳۷۰)
پول خارجی (۱۳۶۸)
روز باشکوه (۱۳۶۷)
سال های خاکستری (۱۳۶۷)
ترنج (۱۳۶۵)
دزد و نویسنده (۱۳۶۵)
شیر سنگی (۱۳۶۵)
ناخدا خورشید (۱۳۶۵)
جاده های سرد (۱۳۶۴)
کفش های میرزا نوروز (۱۳۶۴)
کمال الملک (۱۳۶۲)
جایزه (۱۳۶۱)
آفتاب نشین ها (۱۳۶۰)
بند (۱۳۶۰)
فصل خون (۱۳۶۰)
مدرسه ای که می رفتیم (۱۳۵۹)
دایره مینا (۱۳۵۷)
سرایدار (۱۳۵۵)
مهرگیاه (۱۳۵۴)
پستچی (۱۳۵۱)
ستارخان (۱۳۵۱)
آقای هالو (۱۳۴۹)
گاو (۱۳۴۸)

آثار تلویزیونی علی نصیریان

سال عنوان سمت کارگردان پخش
۱۳۹۴ شهرزاد بازیگر حسن فتحی شبکه نمایش خانگی
۱۳۹۳–۱۳۹۲ قاب خاطره بازیگر حجت ذیجودی شبکه آی فیلم
۱۳۹۲ تله فیلم «در شروع یک روز» بازیگر بهرام توکلی شبکه ۴
۱۳۹۳–۱۳۹۱ جلال الدین بازیگر شهرام اسدی
آرش معیریان
پخش از دی ماه ۱۳۹۳ از شبکه ۱
۱۳۹۱ رؤیای گنجشک ها بازیگر راما قویدل شبکه ۲
۱۳۹۰–۱۳۸۹ تله فیلم «قلب دوم» بازیگر بهنام بهزادی
۱۳۸۸ تله فیلم «درخت چشمه» بازیگر محسن تربیت دوست شبکه ۳
۱۳۸۸ زمین انسان ها بازیگر ابوالحسن داوودی آغاز پخش از فروردین ۱۳۹۰ – شبکه تهران
۱۳۸۷ بهشت و بهار بازیگر جمشید بیات ترک پخش در نوروز ۱۳۸۸ – شبکه ۱
۱۳۸۷ تله تئاتر «آدم خوابش میگیره» نویسنده محمد یعقوبی شبکه ۴
۱۳۸۷ شیخ بهایی بازیگر شهرام اسدی
۱۳۸۶ میوه ممنوعه بازیگر حسن فتحی شبکه ۲
۱۳۸۵ پرواز در حباب بازیگر سیروس مقدم شبکه ۳
۱۳۸۲ نیمهٔ گمشده بازیگر فیاض موسوی
۱۳۸۳ مهر و ماه بازیگر فیاض موسوی شبکه ۱
۱۳۸۱ روزهای بیادماندنی بازیگر همایون شهنواز شبکه ۱
۱۳۸۱–۱۳۷۸ روشن تر از خاموشی بازیگر حسن فتحی
۱۳۸۰ تصمیم نهایی بازیگر محسن شاه محمدی شبکه ۱
۱۳۷۹ همسایه ها بازیگر محمدحسین لطیفی شبکه ۳
۱۳۷۸ ثقةالاسلام تبریزی
(۱۲ روز از تاریخ مشروطه)
بازیگر حجت قاسم زاده اصل تهیه شده است جهت سیمای آذری شبکه جهانی سحر
۱۳۷۸ زمان شوریدگی بازیگر محمدعلی نجفی
۱۳۷۸–۱۳۷۵ آژانس دوستی بازیگر مهمان گروه کارگردانان
۱۳۷۷ تله تئاتر «نیرنگ بازی های آقای اسکابن» بازیگر داریوش مؤدبیان
۱۳۷۷ همشاگردی ها بازیگر احمد نجیب زاده
مسعود شاه محمدی
۱۳۷۶ نسیم بازیگر ابوالقاسم معارفی پخش در رمضان ۱۳۷۶ – شبکه ۱
۱۳۷۵ بهشت گم شده بازیگر کامران قدکچیان شبکه ۳
۱۳۷۴ عیاران بازیگر کاظم بلوچی
۱۳۷۴ زیر گنبد کبود بازیگر بهمن زرین پور شبکه تهران
۱۳۷۴ در چهارچوب مقررات بازیگر داریوش مؤدبیان شبکه ۱
۱۳۷۴ پردهٔ عجایب بازیگر داریوش مؤدبیان شبکه ۲
۱۳۷۲–۱۳۷۰ مش خیرالله صندوقچه اسرار بازیگر داریوش مؤدبیان
حسین فردرو
بازی در اپیزود «ماشالله پسر شمشیر»
۱۳۶۶–۱۳۶۵ گرگها بازیگر داود میرباقری
۱۳۶۶–۱۳۵۸ هزاردستان بازیگر علی حاتمی
۱۳۶۳ تله تئاتر «سوزنبانان» بازیگر داریوش مؤدبیان
حسین فردرو
۱۳۶۳ سربداران بازیگر محمدعلی نجفی در نقش «قاضی شارح»
۱۳۵۴ تله تئاتر «استعمال دخانیات ممنوع» نویسنده خسرو شجاع زاده کارگردان تلویزیونی: «مسعود فروتن»
۱۳۴۶ تله تئاتر «خانه روشنی» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «غلامحسین ساعدی»
۱۳۴۵ تله تئاتر «مجسمهٔ جاندار» بازیگر عزت الله انتظامی «فرزانه تأئیدی» هم در این نمایش بازی کرده بود.
۱۳۴۵ تله تئاتر «سیزده به در» نویسنده
کارگردان هنری
علی نصیریان
۱۳۴۵ تله تئاتر «رعد در خیابان» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان
۱۳۴۵ تله تئاتر «لولو سر خرمن» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «منوچهر شیبانی»
۱۳۴۴ تله تئاتر «گاو» بازیگر جعفر والی نسخه سینمایی آن در سال ۱۳۴۸، بر اساس داستان چهارم
کتاب «عزاداران بیل» اثر «غلامحسین ساعدی»، توسط
«داریوش مهرجویی» ساخته شد.
۱۳۴۴ تله تئاتر «جعفرخان از فرنگ برگشته» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «حسن مقدم»
در آذرماه ۱۳۴۴ پخش شد.
۱۳۴۳ تله تئاتر «یک کلاغ، چهل کلاغ» بازیگر ؟ «خسرو شجاع زاده»، «ظفیره داداشیان»، «محمود رئوفی» ،
«فرزانه تأئیدی»، «جمیله شیخی»، «مهین شهابی» و
«عزت الله انتظامی»، هم در این نمایش تلویزیونی بازی
کرده بودند.
۱۳۴۳ تله تئاتر «گوهر شب چراغ» نویسنده
کارگردان هنری
علی نصیریان
۱۳۴۳ تله تئاتر «پهلوان کچل» نویسنده
کارگردان هنری
علی نصیریان
۱۳۴۳ تله تئاتر «روشنایی های منزل ما» بازیگر عزت الله انتظامی
۱۳۴۳ تله تئاتر «مرداب» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «لسلی ساندرز»
در مرداد ۱۳۴۳ پخش شد و «جمیله شیخی» و
«فرزانه تأئیدی» نیز در این نمایش تلویزیونی بازی کرده بودند.
۱۳۴۲ تله تئاتر «عروسک های گوشتی» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «پرویز صیاد»
در اسفند ۱۳۴۲ پخش شد و «عزت الله انتظامی» هم در آن
بازی کرده بود.
۱۳۴۲ تله تئاتر «ابرام آقا» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «پرویز صیاد»
در اسفند ۱۳۴۲ پخش شد و «عزت الله انتظامی» هم در آن
بازی کرده بود.
۱۳۴۲ تله تئاتر «بیگانه در خانه» نویسنده
کارگردان هنری
علی نصیریان
۱۳۴۲ تله تئاتر «کنار جاده» بازنویسی متن عزت الله انتظامی نمایشنامه را «مهین تجدد» نوشته است.
۱۳۴۲ تله تئاتر «هالو» نویسنده
کارگردان هنری
علی نصیریان بعدها، «داریوش مهرجویی» بر اساس همین نمایشنامه،
فیلم «آقای هالو» را در سال ۱۳۴۹ ساخت.
۱۳۴۲ تله تئاتر «دشتبان» نویسنده
کارگردان هنری
علی نصیریان
۱۳۴۲ تله تئاتر «سیسیل یا مکتب پدران» بازیگر جعفر والی «داوود رشیدی» و «فرزانه تأئیدی» هم در آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۲ تله تئاتر «افعی طلایی» نویسنده عباس جوانمرد «جمشید مشایخی» هم در آن بازی کرده بود.
۱۳۴۲ تله تئاتر «پنجره» بازیگر جعفر والی «فرزانه تأئیدی» هم در آن بازی کرده بود.
۱۳۴۲ تله تئاتر «سیاه» نویسنده
کارگردان هنری
علی نصیریان بنا به گفته خودش، نسخه تئاتری این نمایشنامه، نخستین اثری
بود که علی نصیریان با کارگردانی خودش در فروردین ماه ۱۳۴۰
به روی «صحنه» برد.[۵]
۱۳۴۱ تله تئاتر «آتشکده» کارگردان هنری علی نصیریان نویسنده: «پرویز صیاد»
«منوچهر فرید»، «فرزانه تأئیدی» و «مهین شهابی» هم در
آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۱ تله تئاتر «مارتی» کارگردان هنری علی نصیریان نویسنده: «پَدی چایفسکی»
۱۳۴۱ تله تئاتر «بازگشتی نیست» بازیگر عزت الله انتظامی در فروردین ماه ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۰ تله تئاتر «ترانهٔ شادی» نویسنده جعفر والی
۱۳۴۰ تله تئاتر «شیدوش و ناهید» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «ابوالحسن فروغی»
در شهریور ۱۳۴۰ پخش شد و «محمدعلی کشاورز» و
«عزت الله انتظامی» در آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۰ تله تئاتر «رستاخیز» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «پرویز صیاد»
در مرداد ۱۳۴۰ پخش شد و «عزت الله انتظامی» هم در آن بازی
کرده بود.
۱۳۴۰ تله تئاتر «تابستان طولانی» بازیگر ؟ «محمدعلی کشاورز»، «فرزانه تأئیدی»، «جمیله شیخی»
و «پوران رجبی پور» هم در آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۰ تله تئاتر «بن بست» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «پرویز صیاد»
«جمیله شیخی» هم در آن بازی کرده بود.
۱۳۴۰ تله تئاتر «طلسم» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «پرویز صیاد»
در اردیبهشت ۱۳۴۰ پخش شد و عزت الله انتظامی هم در آن
بازی کرده بود.
۱۳۴۰ تله تئاتر «عروسی جناب میرزا» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «محمدطاهر قاجار»
در فروردین ۱۳۴۰ پخش شد و عزت الله انتظامی هم در آن
بازی کرده بود.
۱۳۳۹ تله تئاتر «شام خصوصی» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «ایو شاتلین»
«محمدعلی کشاورز» و «نصرت پرتوی» هم در آن بازی کرده
بودند.
۱۳۳۹ تله تئاتر «ویلای یوکا» بازیگر عباس جوانمرد نویسنده: «ایزابل شرایبر»
در آبان ۱۳۳۹ پخش شد و در آن «محمدعلی کشاورز» ،
«اسماعیل داورفر»، «عزت الله انتظامی»، «ایرج تاجبخش» ،
«جمیله شیخی»، «عباس جوانمرد»، «عباس امجدی» و
«جمشید لایق» هم بازی کرده بودند.
۱۳۳۹ تله تئاتر «غرور زندگی» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «پل ژرالدی»
در آبان ماه ۱۳۳۹ پخش شد و «اسماعیل شنگله» هم
در آن بازی کرده بود.
۱۳۳۹ تله تئاتر «پزشک دهکده کوکونیان» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «ماکس روکت»
در مهرماه ۱۳۳۹ پخش شد و در آن «جمیله شیخی» ،
«عزت الله انتظامی»، «اسماعیل شنگله» و «نصرت پرتوی»
هم بازی کرده بودند.
۱۳۳۹ تله تئاتر «خانهٔ اجاره ای» بازیگر عزت الله انتظامی در شهریور ۱۳۳۹ پخش شد و در آن «عزت الله انتظامی» ،
«محمدعلی کشاورز»، «جعفر والی»، «عزت پریان»
و «علی آزاد» هم بازی کرده بودند.
۱۳۳۹ تله تئاتر «منطقه جنگی» بازیگر عباس جوانمرد نویسنده: «یوجین اونیل»
در مرداد ماه ۱۳۳۹ پخش شد.
۱۳۳۹ تله تئاتر «بعد از سی سال» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان در مرداد ۱۳۳۹ پخش شد و در آن «جمیله شیخی» ،
«جمشید لایق»، «اسماعیل شنگله»، «جمشید مشایخی»
و «پرویز کاردان» هم بازی کرده بودند.
۱۳۳۹ تله تئاتر «خودکشی» بازیگر
کارگردان هنری
علی نصیریان نویسنده: «روبر دلاور»
در تیرماه ۱۳۳۹ پخش شد و در آن «جمیله شیخی» و
«محمدعلی کشاورز» هم بازی کرده بودند.

تصویرهای علی نصیریان

علی نصیریان

عکس های علی نصیریان

گردآوری:بخش بازیگران بیتوته

منابع:

wikipedia.org
hawzah.net

واژه های کلیدی: بیوگرافی علی نصیریان | عزت الله انتظامی | داریوش مهرجویی | جمشید مشایخی | علی نصیریان | نمایشنامه | تلویزیون | کارگردانی | نویسنده | سینمایی | بازیگری

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

بیوگرافی علی نصیریان، مرد هزار نقش سینما

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو