کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » مشعل کارخانه آهن اسفنجی میانه روشن می شود

مشعل کارخانه آهن اسفنجی میانه روشن می شود

کرباسیان گفت: تا آخر خرداد، واحد آهن اسفنجی فولاد شادگان به تولید محصول می رسد و بعد از آن نیز مشعل کارخانه آهن اسفنجی فولاد میانه هم روشن می شود.

مشعل کارخانه آهن اسفنجی میانه روشن می شود

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، مهدی کرباسیان در جلسه ارائه بروزترین ویرایش طرح جامع فولاد کشور عزیزمان ایران ضمن بیان این مطلب گفت: با تلاش ها و پیگیری های انجام شده، ۷ طرح فولاد استانی به تدریج وارد مرحله بهره برداری می شوند و تا آخر خرداد، علاوه بر شادگان، مشعل های واحد آهن اسفنجی طرح میانه نیز روشن می شود.
وی ادامه داد: در زنجیره تولید طی سال های گذشته با مسئله زیادی مواجه بودیم و واردات گندله جزو چالش های تولید فولاد بود، ولی اکنون با طرح هایی که به بهره برداری می رسند، به سمت توازن تولید پیش می رویم.

عبارات مهم : زنجیره – اقتصادی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اکتشاف ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی صورت گرفته در دولت یازدهم، تصریح کرد: دولت با این اقدام، کار بزرگی انجام داد که البته نتیجه های آن سریع حاصل نمی شود، با این حال، بررسی ها نشان می دهد که خبرهای خوشی در راه اند. به عنوان مثال، در منطقه سنگان که به معادن سنگ آهن معروف هست، معادن بزرگ روی کشف شده است است.
کرباسیان به نتیجه های اجتماعی طرح های توسعه ایمیدرو اشاره و تصریح کرد: در شورابه های دریاچه نمک خور و بیابانک، که مردم بعد از خشکسالی دچار گرفتاری شدند، اکنون با اجرای طرح توسعه در آن، بیش از ۷۰۰ نفر مشغول کار شده است اند و تا آخر این دولت، ۲ طرح تازه در آن منطقه اجرایی می شود.
وی ادامه داد: با راه اندازی معدن آنتیموان سفیدابه و واحد نیمه صنعتی آن، مردم منطقه از زیاد کردن امنیت سخن می گویند. خوشبختانه با زیاد کردن ذخایر این معدن، قرار است طرح صنعتی فرآوری آنتیموان در این منطقه اجرایی شود.
صدور مجوز توسعه صنعت فولاد کارشناسی تر شده است است
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم شرکت ملی فولاد منحل شده است بود و با واردات ۱۱ میلیون تنی فولاد مواجه بودیم، گفت: با پیگیری های صورت گرفته این شرکت از لیست انحلال خارج شد و تلاش ها و سیاستگذاری هایی که در این صنعت انجام گرفت باعث ارتقای صادرات فولاد شد به طوری که سال گذشته، صادرات فولاد به بیش از ۶ میلیون تن رسید.
وی ادامه داد: امروز بین نهادهای مربوطه نظر یکسان وجود دارد و به صورت عقلایی و کارشناسی به طرح های فولادی مجوز داده می شود. الان بحث ۳۰۰ و ۵۰۰ هزار تن ظرفیت بسیار کم شده است و عنوان توجیه اقتصادی مطرح شده است هست. کشور عزیزمان ایران ظرفیت های ارزشمندی دارد که اگر از تجربه های جهانی استفاده کنیم، می توانیم در این صنعت، هم افزایی کنیم.
توانایی اجرای ۱۰۰ درصدی کارخانه احیای مستقیم
در این جلسه، عبدالمجید شریفی، مدیر عامل شرکت ملی فولاد کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه از سال ۹۳ نسخه پایش طرح جامع فولاد کشور شروع و در سال ۹۴ بازبینی شد، گفت: این نسخه هر سال باید بازبینی شود. صنعت فولاد استراتژیک است و با توجه به افق ۱۴۰۴، باید ظرفیت فولاد را جهت تولید ۵۵ هزار تن فراهم شود.
وی ادامه داد: جهت این منظور باید ظرفیت های تولید آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره را به حد مورد نیاز برسانیم. اکنون با ۳۰ درصد تولید جهانی (۱۶- ۱۷ میلیون تن از ۵۴ میلیون تن در دنیا) رتبه نخست تولید را در آهن اسفنجی دنیا داریم و از شرکت هایی برخوردار هستیم که می توانند صفر تا ۱۰۰ درصد کارخانه تولید احیای مستقیم را اجرا کنند.
شریفی با اشاره به میزان سرمایه گذاری مورد نیاز جهت صنعت فولاد افزود: جهت تکمیل زنجیره تولید فولاد حدود ۹ میلیارد دلار و جهت زیربناها ۱۴ میلیارد دلار نیاز است.
وی ادامه داد: طرح های اجرایی باید توجیه اقتصادی نیرومند داشته باشند و به مولفه هایی نظیر مکان مناسب، اقتصادی بودن ظرفیت ها و فناوری مناسب توجه شود.
مدیر عامل شرکت ملی فولاد کشور عزیزمان ایران خاطرنشان کرد: سال گذشته میلادی با تولید ۱۸٫۵ میلیون تن فولاد خام رتبه ۱۴ جهانی را به دست آوردیم که امسال با تولید ۲۰ میلیون تن می توانیم به رتبه ۱۳ دست یابیم.
کاهش مجوز فولاد از ۱۷۴ به ۹۲ میلیون تن
محمد ابکا، مدیر عامل شرکت فولاد تکنیک و مجری پایش طرح جامع فولاد کشور در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از چالش های این طرح وجود ۱۷۴ میلیون تن مجوز جهت ایجاد ظرفیت تولید فولاد بود، گفت: با تلاش های دکتر کرباسیان و سایر معاونت های وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعداد مجوزها به ۹۲ میلیون تن کم کردن یافت که کار بزرگی محسوب می شود. در حال حاضر، ظرفیت فعلی تولید فولاد خام ۲۹٫۸ میلیون تن، آهن اسفنجی ۲۴٫۵ میلیون تن، گندله ۳۲ میلیون تن و کنسانتره سنگ آهن ۳۴٫۳ میلیون تن است.
وی ادامه داد: اکنون ۲۲٫۵ میلیون تن فولاد خام، ۱۸٫۵ میلیون تن آهن اسفنجی، ۴۲٫۶ میلیون تن گندله و ۲۶ میلیون تن کنسانتره به صورت طرح در دست اجرا در کشور وجود دارد که با توجه به افق ۱۴۰۴ جهت ۵۵ میلیون تن فولاد، به ترتیب ۳، ۹، ۵ و ۱۶ میلیون تن ظرفیت در زنجیره کمبود داریم.
انهای پیام/

واژه های کلیدی: زنجیره | اقتصادی | ایران | میلیون | کرباسیان | ایمیدرو | فولاد میانه | کارخانه آهن

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو