هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » شب های احیا خارج از نظارت دامپزشکی دام ذبح نکنید

شب های احیا خارج از نظارت دامپزشکی دام ذبح نکنید

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان به بیماری تب کریمه کنگو به ۴۶ نفر رسید ولی امسال زیاد کردن

شب های احیا خارج از نظارت دامپزشکی دام ذبح نکنید

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان به بیماری تب کریمه کنگو به ۴۶ نفر رسید ولی امسال زیاد کردن غیر قابل انتظاری از این بیماری نداشته‌ایم و کمترین میزان فوت و میر این بیماری را شاهد هستیم.

تب «تب کریمه کنگو» فروکش کرد

درمان و آموزش پزشکی، محمد مهدی گویا روز سه شنبه افزود: از ابتدای امسال ۴۶ نفر در کشور به این بیماری مبتلا شدند و ۳ نفر هم به علت تاخیر در مراجعه به مراکز درمانی فوت کردند و بیشترین موارد مبتلا شدن نیز در استان سیستان و بلوچستان بوده هست.
گویا گفت: هر ساله بین ۵۰ تا ۱۰۰ مورد از این بیماری را در کشور داریم و به ندرت بیش از ۱۰۰ مورد این بیماری را شاهد بوده‌ایم، بنابراین امسال زیاد کردن غیر قابل انتظاری در رابطه با بیماری تب کریمه کنگو نداشتیم.

عبارات مهم : وزارت بهداشت – دامپزشکی

*فیلم های تب کریمه کنگو را بازنشر نکنید
وی افزود: اخبار و فیلم های انتشار یافته در اینترنت باعث نگرانی مردم می شود و بهتر است مردم از بازنشر این فیلم پرهیز کنند آیا که این بیماری با سایر بیماری‌ها متفاوت هست.
گویا گفت: بیماری تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی است که از طریق تماس با دام، ذبح دام و گزش کنه روی بدن دام به انسان انتقال یافته می‌شود.
وی افزود: این بیماری همچنین از طریق تماس با فرد مبتلا به این بیماری به خصوص افرادی که در بیمارستان بستری هستند و تماس با خون و ترشحات بدن فرد مبتلا به این بیماری انتقال می‌یابد.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیوع هر سال این بیماری در فصل بهار و تابستان در بعضی از مناطق کشور، افزود: آموزش و اطلاع رسانی در مورد پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری یکی از کارها وزارت بهداشت در برخورد با این بیماری است تا مردم زیاد از خود مواظبت کنند و کمتر در تماس با دام باشند و هنگام تماس با دام، نکات بهداشتی را رعایت کنند.

**شبهای احیا بدون نظارت دامپزشکی، دام ذبح نکنید
گویا بر لزوم رعایت نکات بهداشتی هنگام ذبح دام تاکید کرد و افزود: ذبح دام باید به شیوه مدرن انجام شود و تحت نظر شرکت دامپزشکی و زیر مجموعه های آن صورت گیرد.
وی با اشاره به فرا رسیدن ایام شبهای قدر در ماه مبارک رمضان و توزیع نذری در این ماه، تاکید کرد: باید افرادی که نذری دارند خود از ذبح دام جدا خودداری کنند و این اقدام را به شرکت دامپزشکی و زیر مجموعه‌های آن بسپارند و گوشت را از مراکز معتبر خریداری کنند آیا که در غیر این صورت ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.
گویا گفت:‌ کادر درمانی، کارکنان آزمایشگاه‌ها و افرادی که با این بیماران یا با خون و ترشحات آنها سر و کار دارند و نیز افرادی که با دام یا گوشت خام سر و کار دارند، باید از لباس، دستکش و عینک مخصوص به منظور پیشگیری از مبتلا شدن به این بیماری استفاده کنند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: این کارها رعایت اصول اولیه بهداشتی است و اتفاق غیر معمولی نیست که بعضی افراد بخواهند از آن فیلم تهیه کنند.
گویا افزود: در صورتی که فرد مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو فوت کند، در شرایط خاص با رعایت کامل ضوابط شرعی دفن می‌شود. دفن این افراد با روش های عادی تفاوت دارد و همه این کارها به منظور پیشگیری از تماس با اجساد و انتقال بیماری است.

شب های احیا خارج از نظارت دامپزشکی دام ذبح نکنید

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir

واژه های کلیدی: وزارت بهداشت | دامپزشکی | مبتلا شدن | مدیریت | بیماری | بهداشت | پیشگیری | بهداشتی | آموزش | مجموعه | انتقال

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو