کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » خطر در همین نزدیکی است

خطر در همین نزدیکی است

 پزشکی قانونی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران اخیرا آماری از میزان تلفات رانندگی در معابر درون شهری منتشر کرده که نشان می دهد خطر جانی در هر گوشه

خطر در همین نزدیکی است

پزشکی قانونی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران اخیرا آماری از میزان تلفات رانندگی در معابر درون شهری منتشر کرده که نشان می دهد خطر جانی در هر گوشه ای از شهر، ما را ترساندن می کند در حالی که جهت برطرف این مسئله چاره ای جز ایجاد عزم ملی جهت از بین بردن آن وجود ندارد.

بیشترین فوت در اثر تصادفات رانندگی

بر اساس این آمار، معابر درون شهری با ۸۲۸ مورد، بیشترین فوت در اثر تصادفات رانندگی را به خود اختصاص داده اند و بعد از آن بزرگراه های برون شهری با ۳۰۳ مورد، معابر و بزرگراه های روستایی با ۱۲ مورد در جایگاه بعدی قرار دارند.
این آمار دور نمای آشفته ای از شیوه رانندگی و تردد عابران پیاده در معابر عمومی جامعه ما حکایت می کند. حوادثی که به دنبال خود پرسشها مختلفی از جمله از دست دادن اعضای خانواده و به دنبال آن خسارات فراوان به سیستم درمانی کشور به همراه دارد.

عبارات مهم : عابر پیاده – معابر عمومی
کوچه ها و خیابان ها، محل تردد و رفت و آمد عابران پیاده و البته خودروها است که هرکدام جهت تردد در این محل ها دارای حقوق خاص هستند. به بیان دیگر همان طور که عابر پیاده جهت رفت و آمد در این مکان ها دارای حقوقی مشخص هست، رانندگان وسایل نقلیه نیز از حقوق خاص خود برخوردارند.
بسیاری از حوادث رانندگی ناشی از رعایت نکردن مقررات راهنمایی و رانندگی است که این عارضه به وفور در خیابان های شهر دیده می شود.
همانطور که آمار پزشکی قانونی نشان می دهد میزان تلفات رانندگی در معابر درون شهری بالا است و این نشان می دهد هنگامی که به بیرون از منزل پا می گذاریم امنیت ما به حداقل می رسد؛ خیابان های شهر و حتی اتوبان های شهر، محل سرعت و سبقت های غیرمجاز نیست و فرهنگ ترافیک می گوید که در رانندگی به خاص در معابر شهری آهسته و آرام حرکت کنیم و کاملا بر ماشین تسلط داشته باشیم لیکن ممکن است هر لحظه با عابر پیاده مواجه شویم که اگر سرعت زیاد و قابل کنترل نباشد شاهد حوادث ناگوار و تلفات سنگین خواهیم بود.
رانندگی در جوامع پیشرفته از جمله کشورهای اروپایی می تواند به عنوان یک الگو در جامعه ما مورد توجه قرار گیرد. خودروها در معابر عمومی درون شهری این کشورها با سرعت کم و با دقت فراوان رانندگی می کنند که همین مساله تلفات رانندگی در این کشورها را به شدت کم کردن داده هست.
در سفری که چند سال قبل به ایتالیا داشتم و تحقیقی که در این زمینه انجام داده ام به جنبه های مختلفی از فرهنگ رانندگی در این کشور و کشورهای اروپایی پی بردم.
در این کشور فارغ از اینکه خودروها کاملا مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت می کردند، عابران پیاده نیز در رعایت این قوانین وسواس مثال زدنی از خود نشان می دادند. عابران پیاده هرگز از چراغ قرمز عبور نمی کردند هر چند اصلا خودرویی در آن حوالی نباشد.
عابران پیاده خود را ملزم می کردند که از روی خطوط خاص عابر حرکت کنند و در تمام طول خیابان ها و کوچه ها نیز این مقررات از سوی عابران پیاده رعایت می شد. متاسفانه در جامعه ما این پرسشها رعایت نمی شود و همین مساله نیز عامل زیاد کردن آمار تلفات رانندگی هست.
مقررات راهنمایی و رانندگی فقط جهت رانندگان نوشته نشده و همه از جمله عابران پیاده باید آن را رعایت کنند هر چند در خیلی مواقع مقصر رانندگان هستند که عامل اغلب این تصادف ها نیز سرعت غیرمجاز اعلام می شود.
هنوز مقررات راهنمایی و رانندگی در خیلی از خیابان ها و کوچه های شهر نادیده گرفته می شود که نتیجه آن زیاد کردن تلفات رانندگی هست. خیلی از موتورسواران هنوز به رعایت قوانین راهنمایی و راهنمایی پایبند نیستند و همین عامل تلفات رانندگی را زیاد کردن داده هست.
بسیاری از راکبان موتور به حریم عابران پیاده تجاوز می کنند و با عبور از خط قرمز، مقررات راهنمایی و رانندگی را به چالش می کشند که سرعت غیرمجاز آنان خطرات جانی را بالا برده هست.
برای داشتن یک شهر امن، مورد نیاز است همه این معضلات برطرف شود. اگر این پرسشها برطرف نشود، همچنان آمار تلفات بالا خواهد بود و کودکان شهر همچنان خواب های آشفته خواهند دید و این قطعا در سلامتی آنان تاثیر منفی خواهد گذاشت.
آموزش به رانندگان خودروها و موتورسواران باید دائمی شود لیکن ممکن است بعضی از همین رانندگان وقت دریافت گواهینامه رانندگی آنان به بیش از یک دهه برسد بنابراین، یادآوری مقررات راهنمایی و رانندگی یک ضرورت جهت این دسته از افراد محسوب می شود.
تبلیغات شهری و حتی رسانه ای جهت درست رانندگی کردن یک ضرورت انکارناپذیر است در حالی که این مهم در جامعه ما در اوضاع مساعدی قرار ندارد و جا دارد همه دستگاه های ذیربط از جمله راهنمایی و رانندگی، شرکت ترافیک، شهرداری ها و رسانه ها در این زمینه اقدام کنند.
برای رسیدن به یک شهر امن، یک راه وجود دارد و آن رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی هست. این نسخه درمان این معضل است و اگر دیر بجنبدیم همچنان تلفات بالا خواهد ماند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: irna.ir

خطر در همین نزدیکی است

واژه های کلیدی: عابر پیاده | معابر عمومی | راهنمایی | رانندگی | خیابان | غیرمجاز | رانندگی | کشورها | قوانین

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو