به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علل کمبود+ ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان

علل کمبود+ ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان

اگر با وجود داشتن یک رژیم غذایی سالم هنوز هم بگوییم که شما احتمالا کمبود ویتامین و مواد مغذی دارید و باید ویتامین ها و مواد معدنی مورد

علل کمبود+ ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان

اگر با وجود داشتن یک رژیم غذایی سالم هنوز هم بگوییم که شما احتمالا کمبود ویتامین و مواد مغذی دارید و باید ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان را تامین کنید، تعجب می کنید. این مطلب را مطالعه کنید تا متوجه شوید بدن تان چگونه ویتامین ها و مواد معدنی که بدست آورده را به آسانی از دست می دهد!!!

در یک دنیای ایده آل رژیم غذایی مان مشمول بر خوراکی های سریع هضم، ارگانیک و سرشار از مواد مغذی و متنوع است که ویتامین های مورد نیازمان را تامین می کند. ولی این امر هر لحظه امکان پذیر نیست یا جهت بسیاری از مردان واقعیت ندارد، مردان از نظر مواد مغذی کمبودهای مشترک و در نتیجه پرسشها سلامتی مشترکی دارند. بسیاری از مردم تصور می کنند که کمبود ویتامین یا مواد معدنی در قرن ۲۱ ام مسئله کشورهای دنیا سوم است ولی در حقیقت تحقیقات به ما می گویند که حتی در کشورهای توسعه یافته بهترین ویتامین ها جهت مردان به اندازه کافی مصرف نمی شود.

درصد بالایی از مردان امروز که به طور معمول از یک ” رژیم غذایی غربی ” پیروی می کنند حداقل کمبود یک ماده معدنی یا ویتامین را تجربه می کنند، زیاد به خاطر خوردن رژیم غذایی فاقد خوراکی های سرشار از ویتامین از قبیل میوه ها و سبزیجات. در سال ۲۰۰۹ بر اساس گزارشی که در اخبار NBC ارائه شد ” مطالعات نشان داده اند که ۷۷ درصد مردان منیزم کافی مصرف نمی کنند، بسیاری از ما کمبود ویتامین D داریم و ویتامین B12 در رژیم غذاییمان ممکن است به خاطر داروهای معمول سوزش سر دل به اندازه کافی جذب بدن نشود. و شاید نیازی به ذکر مشکلاتی که با پتاسیم و ید داریم، نباشد.

علل کمبود+ ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان

اشتباه نکنید، مردان هم درست به اندازه زنان در برابر پایین بودن سطوح ویتامین ها و مواد معدنی حساس هستند. حل کمبودها و مصرف مواد مغذی زیاد به اصلاح بسیاری از جنبه های سلامت کلی مردان کمک می کند: قدرت و تقویت بهتر عضلات، افزایش سرعت سوخت ساز و از دست دادن چربی، انرژی بیشتر، خواب بهتر، بهبود عملکرد در رابطه جنسی و محافظت در برابر پرسشها سلامتی مانند حملات گرمایی، سرطان پروستات یا روده بزرگ، هست. به همین علت مهم است تا جایی که می توانید عالی ترین ویتامین هایی که جهت مردان مورد نیاز است را از رژیم غذایی دیافت کنید چون بسیاری از این کمبودها جهت بدن مخرب است.

بهترین ویتامین ها جهت مردان

براساس آمارها راجع به این که کدام ویتامین ها درصد کمبود بیشتری در مردان دارند، در این مقاله بااهمیت ترین و عالی ترین ویتامین ها جهت مردان را معرفی می کنیم تا مطمئن شوید خودتان یا عشق تان به اندازه کافی از این ویتامین ها دریافت می کند:

اگر با وجود داشتن یک رژیم غذایی سالم هنوز هم بگوییم که شما احتمالا کمبود ویتامین و مواد مغذی دارید و باید ویتامین ها و مواد معدنی مورد

۱٫ ویتامین D

کمبود ویتامین D یکی از شایع ترین کمبود ها در مردان و زنان بالغ هست. تخمین زده شده است که ۴۵ تا ۷۵ درصد بزرگسالان آمریکایی حداقل یک بار مقادیری از کمبود ویتامین D را تجربه کرده اند. به خصوص افرادی که در مناطق سرد سیر و یا زیاد اوقات خود را در محیط های بسته سپری می کنند.

مردان جهت تولید کافی تستوسترون، حفظ استحکام استخوان ها، حفاظت از سلامت مغز، جلوگیری از اختلالات خلقی مانند افسردگی و کمک به کنترل کلسترول و فشار خون به ویتامین D نیاز دارند. ضمن این که ویتامین D قادر است به کاهش التهاب در بدن یاری کند به همین علت است که بعضی مطالعات نشان داده اند مردانی که کمبود ویتامین D دارند ممکن است تا ۸۰ درصد بیشتر دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شوند.

منابع ویتامین D:

ویتامین D را می توان از خوردن مواد غذایی خاص مانند: تخم مرغ، برخی محصولات لبنی و حتی قارچ هایی خاص بدست آورد ولی ما زیاد ویتامین D مورد نیازمان را مستقیما از نور خورشید بدست می آوریم البته بدون پوشیده بودن پوست به وسیله لباس یا ضد آفتاب. با سپری کردن ۱۵ – 20 دقیقه در اغلب روزهای هفته بیرون از منزل بدون استفاده از ضد آفتاب، نور خورشید با تماس به پوستتان به سنتز ویتامین D در بدن کمک می کند به علاوه بدنتان را با نور خورشید سم زدایی هم می کنید. در طول ماه های سردتر سال یا اگر نمی توانید از منزل بیرون بروید جهت جبران این کمبود مصرف مکمل این ویتامین را در نظر قرار بدهید.

۲٫ ویتامین B12

بسیاری از مردان و زنان دچار کمبود ویتامین B12 می شوند هر چند بنا به دلایلی متفاوت هست. مطالعات نشان می دهد که بسیاری از مردان معمولا ویتامین B12 مورد نیازشان را مصرف می کنند ( از منابع ویتامین B12 مانند: گوشت گاو، گوشت پرندگان و تخم مرغ ) ولی جذب این ویتامین ها به علت استفاده از داروها به درستی در بدنشان انجام نمی شود، به خصوص مردان مسن تر که همزمان در حال استفاده از چند نسخه دارو هستند. داروهایی مثل: کاهش دهنده اسید معده و کنترل کننده فشار خون و دیابت می توانند در متابولیسم B12 در بدن اختلال ایجاد کنند. کمبود ویتامین B12 در بدن می تواند منجر به خستگی و مشکلات سیستم عصبی مرکزی شود.

منابع ویتامین B12:

یک گزارش از دانشکده پزشکی هاروارد اظهار داشت که برآوردها نشان می دهد حدود ۳ تا ۴ درصد بزرگسالان کمبود شدید B12 دارند ولی حدود ۲۰ درصد روی مرز کمبود این ویتامین هستند که باز هم خطرساز هست. B12 را از مصرف زیاد پروتئین های حیوانی می توان بدست آورد، به خصوص گوسفند، گاو و سالمون. اگر از مصرف همه یا بعضی محصولات حیوانی خودداری می کنید یا در حال مصرف دارو به صورت منظم هستید، ایده خوبی است که سطح این ویتامین را در بدنتان آزمون نموده و در صورت نیاز از مکمل B12 به صورت روزانه استفاده نمایید.

علل کمبود+ ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان

۳٫ ویتامین های آنتی آکسیدانی ( ویتامین A ، C و E )

مصرف یک رژیم غذایی با خوراکی های غنی از آنتی اکسیدان مانند: میوه ها و سبزیجات ، به خصوص سبزیجات برگ سبز مانند: اسفناج، کلم کیل kale یا کولارد سبز collard greens عالی ترین راه جهت کسب آنتی اکسیدان های محافظ مانند: ویتامین A و C هست. این ویتامین های محلول در چربی توسط بدن ساخته نمی شوند بعد باید از طریق رژیم غذایی مصرف شوند. مهم ترین فایده آن ها مبارزه با آسیب هایی است که به وسیله رادیکال های آزاد ایجاد می شوند (استرس اکسیداتیو oxidative stress هم نامیده می شود ) که سرعت زیاد کردن سن را بالا برده و مردان را در معرض خطراتی مانند سرطان، کم کردن عملکرد ادراکی، از دست دادن بینایی و بیماری های قلبی قرار می دهد.

همان طور که مردها مسن تر می شوند، مصرف آنتی اکسیدان ها به محافظت از سلامت سلول ها، جلوگیری از جهش سلولی و رشد تومور، کاهش توده عضلانی، کم کردن آسیب عروق و بافت ها کمک می کند. خشکی، پوست جنبش شده و دید ضعیف ( مشمول بر شب کوری یا حساسیت به نور ) می تواند نشانه هایی از کمبود ویتامین A یا ویتامین E باشد، در حالی که کمبود ویتامین C ممکن است با ضعف سیستم ایمنی، پشت سر هم بیمار شدن، تورم لثه یا خون دماغ خودش را نشان دهد.

منابع ویتامین C, A و E:

مطمئن شوید که رژیم غذایی رنگی داشته باشید، خوراکی های رنگی دارای ویتامین C هستند، سبزیجات و میوه ها – به علاوه آجیل و دانه هایی مثل: بادام و دانه آفتابگردان غنی از ویتامین E هستند — مصرف این ویتامین ها باعث کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری هایی از قبیل: آلزایمر، تصلب شرایین، آسیب های پوستی و دیابت می شود.

اگر با وجود داشتن یک رژیم غذایی سالم هنوز هم بگوییم که شما احتمالا کمبود ویتامین و مواد مغذی دارید و باید ویتامین ها و مواد معدنی مورد

۴٫ ویتامین K

ویتامین K برای ایجاد و حفظ استخوان های قوی، لخته شدن خون و جلوگیری از بیماری های قلبی مهم است.در حال حاضر علت شماره ۱ فوت در مردان بالغ در آمریکا و سایر کشورهای غربی، بیماری های قلبی است.

چرا یک مرد دچار کمبود ویتامین K می شود؟

– مردانی که به طور منظم سبزیجات یا محصولات لبنی مصرف نمی کنند،

– مردانی که آنتی بیوتیک یا داروهایی دیگر مصرف می کنند.

علل کمبود+ ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان

– مردانی که مبتلا به سندرم روده جنبش پذیر یا التهاب روده هستند نمی توانند این ویتامین را به درستی جذب کنند.

منابع ویتامین K:

ویتامین K1 در بسیاری از سبزیجات یافت می شود، در حالی که ویتامین K2 در محصولات لبنی زیاد هست. عالی ترین راه جهت پیشگیری از کمبود ویتامین K مصرف مقدار زیاد سبزیجات مختلف از جمله: سبزیجات برگ سبز، کلم بروکلی، کولارد سبز و کلم به علاوه Wild-Caught Fish (ماهی های دریا نه ماهی های پرورشی در استخرها) و تخم مرغ محلی است.

علاوه بر بااهمیت ترین ویتامین های مورد نیاز مردان که در بالا اشاره شد باید این مواد معدنی و اسیدهای چرب مهم را هم حتما استفاده نمایند:

بهترین مواد معدنی و اسیدهای چرب جهت مردان:

۵٫ منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی الکترولیت مهم است که در بیش از ۳۰۰ فرایند شیمیایی نقش دارد. یک بخش از تنظیم سطح کلسیم، پتاسیم و سدیم بدن به خاطر منیزیم هست، منیزیم از فشار خون بالا، اسپاسم ماهیچه ای، سردرد و بیماری های قلبی پیشگیری می کند، سطح منیزیم در مواد غذایی مدرن پایین رفته که یکی از عللش می تواند فرسایش زمین باشد جهت همین ممکن است افراد میزان کمتری منیزیم دریافت کنند. هنگامی که یک مرد تحت استرس زیاد است اغلب دچار اختلال گوارشی می شود که عمل جذب را مسدود می کند و احتمال بیشتری دارد که مبتلا به کاهش سطح منیزیم شود.

علایم کمبود منیزیم:

نشانه های کمبود منیزیم گسترده و یکسان هستند

– پریدن عضلات چشم، اضطراب

– مسئله رفتن به دستشویی

– مسئله خواب خوب

منابع منیزیم :

مطمئن شوید که با مصرف غذاهای غنی از منیزیم مقدار کافی از آن را به بدن می رسانید، مثل: سبزیجات برگ سبز، خانواده کلم، گیاهان دریایی مثل جلبک، حبوبات، مغز ها و دانه ها. با در نظرگرفتن این که مطالعات نشان داده بسیاری از افراد مسن در معرض مبتلا شدن به کاهش جذب منیزیم از طریق روده، کاهش ذخیر منیزیم در استخوان ها و از دست دادن منیزم از طریق ادرار هستند، مصرف مکمل های منیزیم هم ایده خوبی به نظر می رسد.

۶٫ امگا۳ – روغن ماهی

تحقیقات نشان داده اند که مزایای زیادی در مصرف ماهی های Wild-Caught Fish (ماهی های دریا نه ماهی های پرورشی در استخرها) که اسیدهای چرب امگا ۳ زیادی دارند، مثل: سالمون، ساردین، ماهی تن و هالیبوت halibut(نوعی ماهی پهن بزرگ)، وجود دارد. مکمل های روغن ماهی امگا۳ می توانند به رسیدن به میزان مناسب از اسیدهای چرب امگا۳ در رژیم غذاییتان کمک کننده باشند. اغلب افرادی که از رژیم غذایی غربی پیروی می کنند مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا۳ دریافت می کنند که خاصیت ضد التهابی داشته و در بسته بندی خوراکی ها و روغن های گیاهی یافت می شود ولی نه به اندازه امگا ۳ ای که در ماهی، تخم مرغ، مغزها و دانه ها یافت می شود.

به صورت ایده آل ، همه مردان ( و زنان ) باید نسبتی از امگا۶ و امگا۳ به اندازه ۱:۲ تا ۴:۱ ( تقریبا امگا۶ مصرفی باید ۲ برابر امگا۳ باشد ) دریافت نمایند. با این حال بعضی مردان ممکن است امگا۶ ای که مصرف می کنند ۱۰ برابر امگا۳ باشد! جهت پایین نگه داشتن التهاب، محافظت از قلب، مغز و سیستم ایمنی بدن باید این سطح تعادل را حفظ نماییم. مصرف ماهی های صید شده است از دریا چند بار در هفته یا مصرف مکمل امگا۳ به اندازه ۱۰۰۰ میلی گرم در روز عالی ترین راه جهت اطمینان از آن است.

۷٫ پتاسیم

پایین بودن سطح پتاسیم احتمال خطر پرسشها قلبی عروقی به خصوص فشار خون بالا را زیاد کردن می دهد که روی حدود یک سوم مردان تاثیر گذار هست. همچنین با ضعف سلامت استخوان ها، کاهش متابولیسم، خستگی ( چون به سلول ها کمک می کند از گلوکز جهت انرژی استفاده کنند. ) هضم ضعیف، و اسپاسم عضلات در ارتباط هست. بسیاری از بزرگسالان در ایالات متحده و دیگر کشورهای توسعه یافته از کمبود پتاسیم زحمت می برند. در واقع تحقیقات انجام شده است به وسیله وزارت کشاورزی ایالات متحده نشان می دهد که درصد قابل توجهی از بزرگسالان حتی نیمی از مقدار توصیه شده است پتاسیم روزانه را دریافت نمی کنند!

کمبود پتاسیم در کدام مردان مرسوم تر است؟

– در مردانی که جهت درمان فشار خون بالا از داروها یا دیورتیک (ادرار آور)استفاده می کنند.

– دیابت یا بیماری عروق کرونر دارند.

– افرادی که جهت برطرف یبوست، مسهل مصرف می کنند.

مردان با سابقه اختلالات کلیه یا مبتلا به اختلال آدرنال (غدد فوق کلیوی)هستند.

– مردانی که الکی هستند.

– مردانی که بیش از ۱ تا ۲ ساعت در روز ورزش می کنند.

– اگر در اثر تب یا اسهال آب بدن خود را از دست بدهید شانس این که بیش تر از حد معمول دچار کمبود پتاسیم شوید، وجود دارد.

منابع پتاسیم:

شما می توانید با مصرف خوراکی هایی مانند: لوبیا، آووکادو، سیب زمینی شیرین، موز، ماهی سالمون، گوشت گاو علفخوار، پتاسیم بدن خود را تامین کنید.

***

۱۳ ویتامین مهم و مورد نیاز بدن مردان

۱۳ ویتامین مهم وجود دارد که همه مردان به آنها نیاز دارند – شامل: ویتامین C ،A ،D ،E ،K و ویتامین های گروه B ( از قبیل تیامین و ویتامین B12 ) – به علاوه تعدادی از مواد معدنی مهم، الکترولیت و اسیدهای چرب. شما می توانید کمبود ویتامین یا پایین بودن سطح مواد معدنی را تجربه کنید بدون این که علامت یا نشانه ای در بدنتان بروز کند، بنابراین فکر نکنید چون در ظاهر چیزی معلوم نیست بعد کمبود ویتامین ندارید و عالی ترین ویتامین های مورد نیاز بدنتان را دریافت نموده اید.

علل و علت کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن یک مرد:

– تحقیقات نشان می دهد که مردان در صورت مصرف زیاد غذاهای آماده دچار کمبود ویتامین می شوند ( بر خلاف غذاهای خانگی ).

داشتن یک رژیم غذایی نامناسب، به خصوص با کمبود میوه ها و سبزیجات تازه.

– زیاد کردن سن ( مطالعات نشان می دهد اوضاع تغذیه در مردان مسن به علت کم کردن میزان متابولیسم پایه و اشتها، کم کردن ترشح آنزیم های گوارشی معده، عوض کردن مایعات و الکترولیت ها و بیماری های مزمن، در اوضاع بدی قرار می گیرد.)

– سابقه کمبود ویتامین در خانواده

دوری از خوردن بعضی یا تمام محصولات حیوانی ( گیاه ذلت یا رژیم بدون گوشت )

– داشتن هرگونه آلرژی غذایی که باعث از بین بردن گروه های مواد غذایی خاص و تداخل با فرایندهای متابولیک به عنوان نمونه تحمل محصولات لبنی.

– کم وزن بودن و مصرف کالری بسیار کم ( کمبود وزن به طور کلی به BMI زیر ۱۸٫۵ گفته می شود)

داشتن فقراقتصادی یا فقر فرهنگی و آموزش مناسب ( که خرید با کیفیت و خوراکی های تازه را مسئله می کند)

– نقاهت بعد از بیماری که جذب مواد غذایی در دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد.

مصرف داروهایی که جلوی اثرگذاری بعضی از ویتامین ها را می گیرد.

رژیم غذایی تان به اندازه کافی ویتامین های مورد نیاز بدن تان را تامین می کند؟

شاید در حال حاضر از یک رژیم غذایی بسیاز سخت که حاوی خوراکی های غنی از مواد مغذی است به صورت روزانه پیروی می کنید. شاید تعجب کنید که اگر بگوییم هنوز هم در معرض خطر پایین بودن سطوح عالی ترین ویتاوین ها جهت مردان هستید؟ عوامل خطر ذکر شده است در بالا در مورد کمبود مواد مغذی مردان مرسوم تر است بنابراین عاقلانه است که مکمل های خوراکی مناسب استفاده نمایید. تحقیقات نشان داده اند که گروه های خاصی از مردان زیاد در معرض از دست دادن ویتامین های کلیدی قرار دارند بنابراین آن ها تبدیل به کاندیداهای مناسبی جهت مصرف مکمل های ویتامینی و مواد معدنی اضافه به منظور تامین نیازهای خود هستند:

کدام مردان زیاد در معرض از دست دادن ویتامین ها و مواد معدنی هستند؟

شما به ندرت غذاهای دریایی یا گوشت، تخم مرغ، لبنیات و مرغ می خورید:

گیاهخواران و کسانی که گوشت مصرف نمی کنند به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین B12، آهن، اسید آمینه های ضروری و امگا۳ هستند. اگر از مصرف تمام خوراکی های حیوانی اجتناب می کنید، بهتر است روزانه از مکمل ها استفاده نمایید و اگر ماهی یا غذاهای دریای مصرف نمی کنید بهتر است از مکمل های امگا۳ استفاده نمایید.

فقر آهن یکی از کمبودهای مرسوم در دنیا است، در حالی که بسیاری از مردم فکر می کنند زنان زیاد دچار کم خونی و کمبود آهن می شوند، مردان هم ممکن است به آن دچار شوند. حداقل مصرف بعضی از پروتئین های حیوانی را در کنار منابع گیاهی غنی از آهن ( مثل دانه ها و لوبیاها ) در کنار خوراکی های سرشار از ویتامین C برای اصلاح جذب آهن، در نظر بگیرید.

شما سابقه پرسشها روده ای دارید که از جذب جلوگیری می کند:

حتی اگر رژیم غذاییتان سرشار از مواد مغذی باشد، فایده ای ندارد اگر بدنتان نتواند به درستی جذبشان کند. فقدان آنزیم های گوارشی و اسید معده می تواند باعث اختلال در جذب ویتامین ها شود. این مسئله به خصوص در میان افراد مبتلا به بیماری التهابی روده یا آلرژی غذایی ، پیرمردانی که به طور طبیعی اختلال در عملکرد گوارشی را تجربه می کنند، به علاوه افرادی که التهاب زیادی دارند، زیاد دیده می شود.

شما در حال مصرف دارو هستید:

داروهای متداول می تواند سطح ویتامین ها و مواد معدنی را کم کردن دهد، مطالعات نشان می دهد که نزدیک به ۵۰ درصد بزرگسالان آمریکایی به طور منظم یک نسخه دارو استفاده می کنند. ( ۲۰ درصد، سه بار یا زیاد ). به عنوان مثال، آنتی بیوتیک ها معمولا جلوی جذب مواد معدنی مهم مانند کلسیم، منیزیم، آهن و روی را با اتصال به دستگاه گوارش می گیرند.

آنتی اسیدها، داروهای پایین آورنده کلسترول خون، داروهای مورد استفاده جهت فشار خون بالا و دیابت، و داروهایی که PH خون و دستگاه گوارش را عوض کردن می دهند، مسیر متابولیسم بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را به هم می ریزند.

*حداقل سالی یک بار سطح ویتامین ها و مواد معدنی خونتان را آزمایش کرده و در صورت نیاز به صورت روزانه مولتی ویتامین مصرف نمایید.

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ

عبارات مهم : مواد غذایی – رژیم غذایی
seemorgh.com/news
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: مواد غذایی | رژیم غذایی | آلرژی غذایی | رژیم غذایی | کمبود آهن | ویتامین | سبزیجات | استفاده | خوراکی | بیماری | ویتامین

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو