عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » رتینوئید چه فوایدی جهت پوست دارد؟

رتینوئید چه فوایدی جهت پوست دارد؟

میزان محصولات و کرم های ضد پیری نسبت به سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ که وارد بازار شده است بودند، دو برابر شده

رتینوئید چه فوایدی جهت پوست دارد؟

میزان محصولات و کرم های ضد پیری نسبت به سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ که وارد بازار شده است بودند، دو برابر شده است هست. این زیاد کردن به این معنی است که زنان و مردها از این محصولات زیاد استفاده می کنند و به همین علت است که تعداد بیشتری از کرم های ضدپیری وارد بازار شده است هست. اگر به ترکیبات این محصولات دقت کنیم متوجه این عنوان خواهیم شد که رتینوئید ماده مشترکی است که در همه ی این محصولات وجود دارد. در این مقاله از دکتر سلام می خواهیم شما را با انواع رتینوئید و فایده های آن جهت پوست آشنا کنیم.

تاریخچه رتینوئید

اگر تا حدودی با محصولات مواظبت پوست آشنایی داشته باشید حتما نام رتینوئید را شنیده اید. شکلی از ویتامین آ که از دهه هفتاد میلادی به عنوان یک ماده ضدپیری پوست مورد استفاده قرار می گرفته هست. آشنا شده است ترین شکل رتینویید رتین آ Retin-A نام دارد که از رتینوئید ترتینویین ساخته شده است است و در دهه ۶۰ میلادی به وسیله آلبرت کلیگمن استاد درماتولوژی دانشگاه پنسیلوانیا ساخته شد و به عنوان یک ماده ضدجوش به وسیله انجمن غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفت. کلیگمن و همکارانش متوجه شدند این ماده روی کم کردن چین و چروک و اصلاح کلی ظاهر پوست در بیماران هم تاثیر دارد و داروی جدیدی را بر پایه ترتینوئین با نام Renova معرفی کردند که به عنوان نخستین کرم ضدپیری و جوان کننده به وسیله انجمن غذا و داروی آمریکا تایید شد. از آن بعد رتینوئید به عنوان یک ماده موثر در زیاد محصولات مراقبتی پوست از کرم مرطوب کننده تا سرم و … مورد استفاده قرار می گیرد.

رتینوئید چه فوایدی جهت پوست دارد؟

تاثیر رتینوئید

دانشمندان معتقدند ضدآفتاب و رتینوئید تنها موادی هستند که جهت جلوگیری از پیری به آن نیاز داریم و مورد نیاز نیست هزینه بیشتری را جهت خرید محصولات دیگر بپردازیم. استفاده از این دو ماده کمک می کند در عین مواظبت از پوست در برابر آفتاب، پوست انعطاف پذیر و محکم با رنگ یکنواخت و روزنه های کوچک تری داشته باشیم. رتینوئید ماده ای چندکاره است و مستقیما روی ترکیبات سلولی پوست اثر می گذارد و عملکرد سلولی را تقویت می کند. عملکرد سلولی معمولا بعد از سی سالگی کندتر می شود به همین علت استفاده از این ماده در این سن و بعد از آن توصیه شده است هست. با زیاد کردن عملکرد سلول های پوست تناوب تولید سلول های تازه و سالم سریع تر صورت می گیرد و لایه بیرونی پوست نازک تر و لایه دوم پوست ضخیم تر می شود در نتیجه پوست درخشان تر و محکم تر به نظر می رسد. ولی تاثیر رتینویید تنها محدود به لایه خارجی پوست نیست بلکه استفاده از آن فرآیند تولید کلاژن را نیز در لایه های زیرین زیاد کردن داده و مانع از ایجاد چروک می شود. شواهد حاکی از آن است که استفاده از رتینوئید با تولید گلیکوزامینوگلیکان ها به مرطوب ماندن پوست کمک می کند و همچنین باعث کم کردن تولید چربی در سطح پوست می شود و به این شکل از ایجاد جوش نیز پیشگیری می کند.

انواع محصولات حاوی رتینوئید

محصولات حاوی این ماده انواع مختلفی دارند و هر نوعی جهت افراد خاصی مناسب هست. طبیعی است که هرچه غلظت رتینوئید یا اسید رتینوئیک در محصول زیاد باشد اثر آن هم سریع تر هست. یکی از مرسوم ترین انواع این ماده رتینول یا پالمیتات رتینیل هست، نوع دیگر رتینالدهید است که روی پوست به اسید رتینوئیک تبدیل می شود ولی انواعی که حاوی خود اسید رتینوئیک باشند نیرومند تر هستند ولی میزان قرمزی، خشکی و پوسته پوسته شدن بعد از مصرف آن نیز زیاد خواهد بود. پزشکان توصیه می کنند انواع حاوی رتینول را مصرف کنید، در چند روز اول بعد از مصرف خواهید دید که پوست شما روشن تر و درخشان تر شده است ولی آثار ضدپیری و جوان کنندگی حدود شش هفته بعد از مصرف آشکار می شود و جهت مشاهده همه فایده های آن مورد نیاز است مصرف تا شش ماه و حتی یک سال ادامه پیدا کند، بعد از عادت کردن پوست می توانید دز رتینوئید را بالاتر ببرید. اگر پوست حساسی دارید جهت کم کردن عوارض مرسوم مثل قرمزی و التهاب این ماده را تنها شب ها استفاده کنید و در صورت استفاده به هنگام روز حتما از مقدار مناسبی کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

روش مصرف محصولات حاوی رتینوئید

میزان محصولات و کرم های ضد پیری نسبت به سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ که وارد بازار شده است بودند، دو برابر شده

۱ . قبل از خواب صورت خود را با پاک کننده مناسب پاک کنید. پاک کننده های حاوی آلفا هیدروکسی اسید یا سالیسیلیک اسید عالی ترین نوع هستند ولی از انواع نیرومند پاک کننده استفاده نکنید. بعد از پاک کردن پوست، بیست دقیقه صبر کنید.

۲ . اندازه یک بند انگشت از کرم مورد نظر خود ( هرچه کمتر بهتر) را برداشته و روی پوست صورت، اطراف چشم و روی گردن بمالید.

۳ . سپس از کرم مرطوب کننده همیشگی خود استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید ابتدا مرطوب کننده بزنید سپس از رتینونید استفاده کنید، دلواپس نباشید این کار تاثیری در نتیجه ندارد.

۴ . اگر احساس سوزش کردید ۱۵ دقیقه بعد کرم را از صورت خود بشویید. با این روش در عن این که سوزش از بین می رود کرم تاثیر خود را نیز خواهد داشت.

۵ . از هر نوع از این محصول که استفاده می کنید دفعات مصرف را در دوبار در هفته شروع کنید و بعد از مدتی به سه بار در هفته برسانید و اگر قرمزی و سوزش احساس کردید مصرف را مجددا کم کردن دهید و این کار را به تعداد دفعاتی تکرار کنید که سوزش و قرمزی مشاهده نشود و احساس راحتی داشته باشید.

منبع: مجله قرمز

رتینوئید چه فوایدی جهت پوست دارد؟

واژه های کلیدی: مرطوب کننده | داروی جدید | استفاده | محصولات | انواع | احساس | انواع محصولات رتینوئید | چگونه از پیری پوست جلوگیری کنیم؟

رتینوئید چه فوایدی جهت پوست دارد؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو