آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » کاهش تشنگی روزه‌ داری با راهکارهای طب سنتی

کاهش تشنگی روزه‌ داری با راهکارهای طب سنتی

در ماه رمضان تا زمانی که مجاز به خوردن و آشامیدن هستیم می‌توانیم در حد ظرفیتمان از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی جهت تامین و ذخیره آب در بدنمان استفاده

کاهش تشنگی روزه‌ داری با راهکارهای طب سنتی

در ماه رمضان تا زمانی که مجاز به خوردن و آشامیدن هستیم می‌توانیم در حد ظرفیتمان از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی جهت تامین و ذخیره آب در بدنمان استفاده کنیم، ولی پرسش اینجاست اگر در ساعات روزه‌داری دچار عطش و حرارت بدن شدیم، از چه کارها و روش‌هایی می‌توانیم کمک بگیریم؟

چگونه با عطش روزه داری مقابله کنیم

دکتر ناصر رضایی‌پور، متخصص طب ایرانی می‌گوید: راه‌ها و روش‌های زیادی جهت کمک به برطرف عطش در ساعات روزه‌داری وجود دارد. بوییدن سیب گلاب، خیار، لیمو و گلاب، اسپری‌کردن گلاب خنک در فضای اتاق و شست‌وشوی سر و گردن و سینه با آب خنک آغشته به گلاب، تنفس هوا و نسیم خنک، حرارت زاید قلب را کم کردن می‌دهند.

وی می‌افزاید: خواب روزانه حدود یک ساعت که بهتر است پیش ‌از ظهر باشد و نه نزدیک غروب آفتاب (در جای تاریک با ‌هوای خنک و بوهای خنک)، همچنین توقف کمتر در آفتاب و کم کردن فعالیت‌های جسمی و درگیری‌های فکری، بویژه در محیط‌های گرم نیز، به کم کردن عطش روزه‌داران در روزهای گرم سال کمک می‌کند. از سوی دیگر، استفاده کمتر از رنگ‌های گرم و پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های روشن و محیط زیست خنک، پرهیز از بوها و عطرهای گرم و مالیدن روغن بادام یا بنفشه به بدن، شکم، گونه‌ها، پیشانی و پشت گوش، از نخستین گام‌ها جهت کم کردن عطش در ساعات روزه‌داری است.

کاهش تشنگی روزه‌ داری با راهکارهای طب سنتی

در مواجهه با عطش شدید چه باید کرد؟

به گفته دکتر رضایی‌پور کسانی که طی ساعات روزه‌داری، دچار تشنگی شدید و کم کردن رطوبت بدن می‌شوند، می‌توانند با مصرف ماءالشعیر طبی به جای آب و چای، در سحر و ساعات بعد از افطار، عوارض ناخواسته احتمالی را کم کردن دهند.

این متخصص تصریح می‌کند در رمضان‌های تابستانه، قطع مصرف نوشیدنی‌ها و خوراک‌های تری‌بخش و خنکی‌بخش در کنار رویارویی با گرمای خورشید و عوامل گرم‌کننده دیگر مانند فعالیت‌های بدنی موجب کم کردن رطوبت بدن و غلبه گرمی و خشکی بر قلب و کبد و معده می‌شود و فرد دچار تشنگی زیاد می‌شود. این اوضاع موجب خشکی پوست و مزاج،‌ پرسشها روحی، عدم تمرکز، افکار بد، کم خوابی و بدخوابی، عصبانیت، تحریک‌پذیری و بی‌قراری، بویژه در افراد گرم و خشک ‌مزاج می‌‌شود.

در ماه رمضان تا زمانی که مجاز به خوردن و آشامیدن هستیم می‌توانیم در حد ظرفیتمان از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی جهت تامین و ذخیره آب در بدنمان استفاده

چه غذاهایی به برطرف تشنگی کمک می‌کند؟

علاوه بر مایعات، غذاهایی هم هستند که می‌توان با مصرف یا پرهیز از آنها با تشنگی زیاد در وقت روزه‌داری مقابله کرد. دکتر رضایی‌پور اظهار می‌کند، می‌توان در وعده‌های سحر و افطار با خوردن خورش‌های همراه با آلو، تمرهندی و زرشک، پرهیز از غذاهای عطش‌آور چون بادنجان، کشک، ماکارونی، ماهی، انواع کنسروها و خوراکی‌های چرب، دوری از خوردن میوه‌های گرمسیری چون موز و انبه، مصرف کمتر شیرینی‌های قنادی چون زولبیا و بامیه یا پشمک، از ایجاد تشنگی زیاد در طول روز پیشگیری کرد.

این متخصص طب سنتی می‌افزاید باید توجه کنیم که تشنگی، الزاما با نوشیدن آب برطرف نمی‌شود و مصرف تری‌بخش‌هایی چون کاهو، خیار بوته‌ای بدون پوست و نمک، خاکشیر، جو و همچنین مصرف شربت‌های سرکه ‌شیره، سکنجبین، شربت آبلیمو، شربت بیدمشک با گلاب، آب آلو، زرشک، نوشیدن عرق کاسنی به تنهایی یا همراه با یک قاشق چایخوری تخم خرفه به تأمین رطوبت مورد نیاز بدن کمک می‌کند.

یک توصیه خوشمزه جهت برطرف تشنگی کاذب این است که دو ساعت بعد از افطار، فالوده هندوانه با سکنجبین یا عرق کاهو و تخم خرفه یا فالوده خیار با سکنجبین میل کنید.

کاهش تشنگی روزه‌ داری با راهکارهای طب سنتی

تخم خرفه،‌کاهنده عطش مفرط

دکتر الهام قدمی یزدی، متخصص طب سنتی می‌گوید جهت کمک به برطرف عطش در ماه مبارک رمضان پیشنهاد می‌شود در شربتی که در تهیه آن خاکشیر، عرق کاسنی، عرق شاه‌تره و کمی شکر به کار رفته، از تخم خرفه نیز استفاده کنید. با افزودن مقدار کمی از تخم خرفه به نوشیدنی فوق، می‌توان از ایجاد عطش مفرط پیشگیری کرد.

این متخصص می‌افزاید، عالی ترین خوردنی که مصرف آن جهت جلوگیری از تشنگی در وعده سحر توصیه می‌شود، تخم خرفه خیسانده شده است در دوغ هست. به این روش که تخم خرفه کوبیده را در ظرفی بریزید و روی آن کمی دوغ بریزید و بگذارید تا خشک شود. این عمل را سه تا هفت بار تکرار کنید تا تخم خرفه آماده مصرف شود. این ترکیب در طولانی‌مدت از بروز تشنگی جلوگیری خواهد کرد.

در ماه رمضان تا زمانی که مجاز به خوردن و آشامیدن هستیم می‌توانیم در حد ظرفیتمان از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی جهت تامین و ذخیره آب در بدنمان استفاده

تشنگی ناشی از عطش قلبی چیست؟

برخی تشنگی‌ها ناشی از عطش قلبی هستند که به علت تنفس در هوای گرم و بعضی عوامل معنوی ایجاد می‌شوند. دکتر رضایی‌پور ضمن اشاره به این عنوان می‌گوید این تشنگی‌ها معمولا با نوشیدن آب خنک چندان برطرف نمی‌شوند و تنها با قرار گرفتن در محیط خنک و به‌کام‌کشیدن هوای خنک برطرف می‌شوند، ضمن این که از دیگر روش‌های کم کردن این نوع عطش، بوییدن خیار رنده شده است و لیمو و گلاب است.

در وعده سحر هم می‌توان چای نوشید اما…

کاهش تشنگی روزه‌ داری با راهکارهای طب سنتی

طبیعت چای، گرم و خشک و بسیار مدر است .این نوشیدنی جهت مصرف سحرگاهی چندان مناسب نیست. البته جهت کسانی که نفخ و سنگینی معده همراه با زبان باردار سفید و مرطوب دارند، می‌توان توصیه کرد که در ابتدای بیدارشدن جهت سحر، یک استکان چای همراه با کمی دارچین یا هل بنوشند، لیکن این کار به پاک‌شدن مواد لزج و چسبیده به سطح مخاط معده کمک می‌کند و موجب اصلاح هضم وعده سحری می‌شود، ولی افراد گرم‌مزاج، بهتر است در سحر چای ننوشند یا چای را کم‌رنگ‌ و بدون دارچین و زنجبیل مصرف کنند.

آیا دوغ به برطرف تشنگی کمک می‌کند؟

دوغ، اگر چرب، پرنمک و گازدار نباشد، می‌تواند به عنوان یک نوشیدنی مفید، حدود نیم تا یک ساعت بعد از غذا در ماه رمضان میل شود. جهت جلوگیری از بروز اختلال در گوارش غذا بیش از یک لیوان دوغ مصرف نکنید و به هر لیوان از آن یک قاشق مرباخوری پونه یا نعنا خشک بیفزایید. همچنین با در نظرگرفتن این که سیب و آب سیب، تقویت‌کننده معده و قلب و مغز هست، مصرف سحرگاهی سیب یا آب آن موجب می‌شود فرد در طول روزه‌داری، از عطش و التهاب معده، کم کردن تمرکز و بی‌حوصلگی دور بماند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : خوردن میوه – ماه رمضان
منبع: jamejamonline.ir

واژه های کلیدی: خوردن میوه | ماه رمضان | نوشیدنی | استفاده | نوشیدنی | جلوگیری | همراه | رطوبت | رضایی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو