لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علائم و درمان تاندونیت؟

علائم و درمان تاندونیت؟

 تاندونیت در نتیجه تکرار یک عمل یا در اثر حوادث ناگهانی و با شدت آسیب بالا ایجاد می شود، یا می توان گفت: آسیب معمولاً ناشی از فعالیت

علائم و درمان تاندونیت؟

تاندونیت در نتیجه تکرار یک عمل یا در اثر حوادث ناگهانی و با شدت آسیب بالا ایجاد می شود، یا می توان گفت: آسیب معمولاً ناشی از فعالیت ورزشی و یا فعالیت بدنی سخت ایجاد می شود

تاندونیت چیست

درد در محل تاندون و اطراف آن، همراه با محدودیت حرکت و عدم امکان حرکت، به عنوان نمونه در شانه ها که به آن شانه منجمد یا تاندونیت شانه می گویند. حساسیت به لمس و تورم اطراف تاندون ملتهب، در تاندونیت مشاهده می گردد. درد ممکن است به تدریج بروز پیدا کند و یا ناگهانی و با شدت بالا باشد، بخصوص اگر رسوبات کلسیم وجود داشته باشد.

همچنین بعضی از مشاغل هستند که باعث تاندونیت می شوند، مثل :باغبانی، نجاری، نقاشی، پارو کردن، تی کشیدن و جارو کردن، ورزش های گلف، اسکی، بیس بال و تنیس و ورزش هایی که نیاز به پرتاب کردن توپ دارند.

علائم و درمان تاندونیت؟

ورزشکاران ، با اکثر آسیب ها ورزشی دست و پنجه نرم می کنند، ولی شاید از اصطلاحات و یا نام علمی آسیب مورد نظر مطلع نباشند، ولی به محض بیان کردن علائم آن آسیب به خوبی درک خواهند کرد که منظور چیست.

 تاندونیت در نتیجه تکرار یک عمل یا در اثر حوادث ناگهانی و با شدت آسیب بالا ایجاد می شود، یا می توان گفت: آسیب معمولاً ناشی از فعالیت

تعریف تاندونیت :

در ابتدا مورد نیاز است تعریفی از تاندونیت داشته باشیم و شما را زیاد با این مبحث آشنا کنیم:

تاندونیت یعنی التهاب تاندون که همراه با پارگی‌های میکروسکوپی هست. این ضایعه بیانگر یک پاسخ التهابی در داخل تاندون، بدون التهاب لایه خارجی آن هست. استفاده بیش از حد از عضلات، مهمترین عامل تاندونیت محسوب می‌شود. درگیری تاندون ماهیچه‌های مفصل شانه با تشخیص تاندونیت، شیوع بالایی دارد. به عنوان مثال تاندونیت ماهیچه فوق خاری که یکی از ماهیچه‌های کلاهک چرخاننده هست، نسبت به عضلات دیگر زیاد مشاهده می‌گردد. ازجمله عوارض التهاب‌های تاندونی، تاندونیت کلسیفیه، بورسیت و تاندونیت مزمن است.

علائم و درمان تاندونیت؟

عامل مبتلا شدن به تاندونیت چیست؟

حالت بد بدن به هنگام کار کردن در محل کار یا منزل و یا کشش ضعیف بدن و یا آماده نبودن ماهیچه ها قبل از ورزش یا بازی های ورزشی نیز باعث زیاد کردن خطر تاندونیت می شود. فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند خطر تاندونیت را زیاد کردن دهد، مثل:

استخوان و یا مفصلی که شکلی غیر طبیعی و ناهنجار دارد، به عنوان نمونه پاهایی که دارای اختلاف طول هستند و یا التهاب و تورم مفاصل که باعث ایجاد فشار بر بافتهای نرم بدن می شود.

فشار ناشی از بیماری هایی مثل آرتریت روماتوئید، نقرس، پسوریاتیک آرتریت، اختلالات تیروئیدی و یا تصویر العمل هایی غیر طبیعی به داروها.

 تاندونیت در نتیجه تکرار یک عمل یا در اثر حوادث ناگهانی و با شدت آسیب بالا ایجاد می شود، یا می توان گفت: آسیب معمولاً ناشی از فعالیت

فعالیت بدنی بیش از حد معمول به خصوص زمانی که ماهیچه ها آمادگی کافی ندارند و مدت هاست که در حالت کم تحرکی قرار داشته اند. تاندونیت در افرادی که فقط آخر هفته ها به ورزش و فعالیت بدنی می پردازند بسیار مرسوم هست. گاهی اوقات عفونت نیز باعث تاندونیت می شود، بخصوص عفونت ناشی از گاز گرفتن سگ و یا گربه در ناحیه دست و پا.

عوامل زیاد کردن دهنده خطر

استفاده بیش از حد از تاندون ها و مفاصل خاص، در اثر شرکت در مسابقه های ورزشی.

علائم و درمان تاندونیت؟

حرکت غلط و کشیدگی در طی فعالیت . به طور مثال نگه داشتن و حرکت دادن مکرر یک راکت تنیس به طور غلط ممکن است باعث تاندونیت در آرنج گردد (آرنج تنیس بازان) . همچنین پرستاران شاغل در اتاق عمل در صورت عدم عوض کردن اوضاع بمدت طولانی نیز در معرض خطر هستند.

تنوسینوویت

تنوسینوویت عبارت است از التهاب غلاف سینوویال یک تاندون. این حالت ممکن است در تاندون‌هایی که دارای غلاف سینوویال هستند، به دلایل مختلفی رخ دهد. تنوسینوویت علایمی مشابه تاندونیت دارد و درمان نیز همانند تاندونیت هست. التهاب غلاف سینوویال باعث اختلال در حرکت آرام و نرم تاندون مربوطه می‌گردد. در این موارد، احتمال چسبندگی تاندون به غلاف سینوویال وجود دارد که علت آن تولید مواد چسبنده ناشی از پاسخ التهابی در غلاف سینوویال است.

تندینوزیس

تندینوزیس عبارت است از تغییرات تخریبی مزمن تاندون بدون تصویر العمل التهابی حاد. این حالت (ضایعه تاندون‌ها بدون پاسخ التهابی حاد) عموما به عنوان تاندونیت مزمن آشنا می‌شود. در تاندونیت مزمن، پاسخ سلولی مشمول بر جایگزینی گلبول‌های سفید (لکوسیت‌ها) با ماکروفاژها و سلول‌های پلاسما هست. ضایعه ساختمان تاندون‌ها، احتمال پارگی آنها را در طی زمان، تسهیل می‌کند.

پری تاندونیت

پری تاندونیت یعنی التهاب پاراتنون یا بافت‌های اطراف تاندون (اندوتنون و اپی تنون). لایه‌های تاندون از خارج به داخل مشمول بر بافت‌های همبند پاراتنون، اپی تنون و اندوتنون هست. پاراتنون یک بافت همبند دو لایه‌ای است که خارجی ترین لایه تاندون محسوب می‌شود.

چه کسانی در معرض مبتلا شدن به تاندونیت هستند؟

هرکسی ممکن است به تاندونیت مبتلا شود ولی این اوضاع زیاد در افراد ۴۰ سال و بالاتر رخ می دهد. با بالا رفتن سن تحمل تاندون ها نسبت به استرس و فشار کم می شود، خاصیت کشسانی آن کمتر شده است و در نتیجه راحت تر دچار پارگی می گردند.

تاندونیت در چه قسمتی از بدن رخ می دهد؟

تاندونیت در هر قسمتی از بدن و در واقع در هر جایی که تاندون رابط بین استخوان و ماهیچه است می تواند اتفاق بیفتد. تاندونیت در این قسمت ها مرسوم تر است:

قاعده انگشت شست – آرنج – شانه – مفصل ران – زانو – تاندون آشیل

علائم تاندونیت

درد در محل تاندون و اطراف آن، محدودیت حرکت مثلا” در تاندونیت شانه ،عدم امکان حرکت شانه که به آن شانه منجمد می گویند. حساسیت به لمس و تورم اطراف تاندون ملتهب. درد ممکن است به تدریج بروز پیدا کند و یا ناگهانی و با شدت بالا باشد، بخصوص اگر رسوبات کلسیم وجود داشته باشد.

چگونه می توان از تاندونیت جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از مبتلا شدن به تاندونیت، کارهای زیر را انجام دهید:

-در ابتدا هر فعالیتی با سرعت کم انجام دهید و به تدریج شدت آن را زیاد کردن دهید.

-برای انجام کارها از نیروی محدود استفاده کنید و تلاش کنید از انجام کارهای تکرار شونده خودداری کنید یا در حد معمول آن را تکرار کنید.

-اگر در اثر انجام کاری درد غیر طبیعی به سراغتان آمد آن را متوقف کنید، کار دیگری را شروع کنید و انجام این کار را به زمانی دیگر موکول کنید. اگر درد عود کرد انجام آن را به روز بعد بیندازید.

درمان های موجود جهت تاندونیت

درمان های اولیه جهت تاندونیت عبارت است از:

•اجتناب از فعالیت هایی که مسئله را شدت یافتن می کند

•استراحت دادن به قسمت آسیب دیده

•یخ گذاشتن در ناحیه آسیب دیده در روز بروز حادثه

•مصرف قرص و یا ژل های ضد التهابی

اگر بعد از گذشت یک هفته درد و ناراحتی تخفیف پیدا نکرد حتما به دکتر مراجعه کنید. کارها بعدی زیر ممکن است نیاز باشد:

تزریق کورتیکوستروئید: کورتیکوستروئیدها که به استروئیدها معروفند اغلب به علت کم کردن سریع التهاب و درد مورد استفاده قرار می گیرند.

فیزیوتراپی: فیزیوتراپی درمانی بسیار بافایده و موثر است به خاص در درمان شانه منجمد. فیزیوتراپی مشمول بر تمرینات دامنه حرکتی و استفاده از آتل جهت عضو آسیب دیده است..

بعد از مرحله حاد از گرم کردن استفاده کنید. دوش آب داغ بگیرید، در وان حمام غوطه ور شوید، از کمپرس گرم استفاده کنید، از یک لامپ گرم کننده یا پوشش گرم کننده استفاده کنید. بانداژهای کشی ممکن است کمک کننده باشند. تاندونیت مزمن ممکن است مستلزم تغییرات در شیوه زندگی جهت پیشگیری از عود جنبش مفصل باشد.

جراحی: در موارد شدید و به ندرت نیاز به جراحی نیز پیدا می شود.

مدت وقت بهبودی تاندونیت چقدر است؟

طول مدت بهبودی تاندونیت ممکن است از چند هفته تا چند ماه بسته به شدت عارضه طول بکشد.

به شما اکیدا توصیه می کنیم چنانچه علائم زیر را داشتید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید:

•اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم تاندونیت را داشته باشید.

•اگر درد و تورم علی رغم درمان زیاد کردن یابد.

•اگر دچار علایم تازه و غیر قابل توجیه شده است اید. داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند.

•تورم، قرمزی، گرمای عضو.

•ناتوانی در حرکت دادن عضو دچار تاندونیت.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : فعالیت ورزشی – فعالیت بدنی
منبع: elmevarzesh.com

واژه های کلیدی: فعالیت ورزشی | فعالیت بدنی | ضد التهابی | مبتلا شدن | استفاده | فعالیت | درمانی | سلامت

علائم و درمان تاندونیت؟

علائم و درمان تاندونیت؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو