آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » دنیای مد » نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

هواپیمای مسافربری | هواپیمای بوئینگ | خطوط هوایی | هواپیما | هواپیما | پرواز | معرفی | کمپانی | بوئینگ

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ 

بوئینگ معتبرترین هواپیماسازی دنیا هست. برترین هواپیماهای دنیا را بوئینگ می سازد و در تمام دنیا نیز کاملا آشنا شده است هست.در سال ۱۹۹۴ و در چنین روزهایی هواپیمای غول پیکر بوئینگ ۷۷۷ نخستین پرواز خود را انجام داد و عصری اخیر را در دنیای هوانوردی شروع نمود. هر چند دهه یک بار هواپیمای جدیدی معرفی شده

و توانایی هاي شرکت هاي سازنده هواپیماهای مسافربری را به رخ می کشد. در سال ۱۹۵۷ شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ساخت نخستین جت مسافربری ۷۰۷ خود قاعده ي بازی در خطوط هوایی را عوض کردن داد. در سال ۱۹۶۹، بار دیگر این کمپانی با معرف جمبوجت ۷۴۷ همگان را غافلگیر کرد و در سال ۱۹۹۴ با به پرواز در آمدن نخستین هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ بار دیگر همگان خلاقیت و نبوغ مهندسان این شرکت را ستودند.

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ بعد از گذشت بیش از دو دهه از نخستین پرواز خود هنوز هم قابل اطمینان ترین هواپیمای مسافربری جهت شرکت هاي خطوط هوایی در سراسر دنیا به شمار می آید. از سال ۱۹۹۴ تا ماه می سال کنونی شرکت بوئینگ توانسته بیش از ۱٫۹۱۱ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را به فروش برساند که آن را به پرفروش ترین هواپیمای مسافربری مقیاس بزرگ در تاریخ کوتاه ي این کمپانی تبدیل میکند.

در ادامه ي این مقاله قصد داریم نگاهی بیندازیم به تاریخ کوتاه ي پرافتخار به شاهکاری که کمپانی بوئینگ به علت ساخت آن به خود می بالد.

هواپیمای مسافربری | هواپیمای بوئینگ | خطوط هوایی | هواپیما | هواپیما | پرواز | معرفی | کمپانی | بوئینگ

راه هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ از زمانی شروع شد که در اکتبر سال ۱۹۹۰ خطوط هواپیمایی یونایتد ایرلاینز سفارش ساخت یک هواپیمای دو موتوره ي بزرگ تر از بوئینگ ۷۶۷ را به مسئولین کمپانی بوئینگ ارائه داد.

مسئولین یونایتد ایرلاینز می درخواست کردند که این هواپیمای سفارشی کوچک تر از جمبوجت ۷۴۷ باشد.

طرح ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ تحت نظر آلن مولالی اجرا شد که در سال ۲۰۰۶ جهت به دست گرفتن سمت مدیر عاملی شرکت فورد موتور، بوئینگ را ترک کرد.

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در طول ریاست هشت ساله ي مولالی در کمپانی فورد وی با موفقیت توانست شرکت خود را از بحران هاي مالی نجات دهد بدون اینکه نیازی به کمک و وام دولتی داشته باشد. همۀ وی را برترین مدیر عامل شرکت فورد در طول سال هاي بعد از هنری فورد میدانند.

از همان ابتدا مسئولین شرکت بوئینگ می دانستند که بوئینگ ۷۷۷ محصول خاص و پرطرفداری خواهد بود. بوئینگ ۷۷۷ نخستین هواپیمای مسافربری بود که کاملاً با بهره گیری از کامپیوتر طراحی می شد.

هواپیمای مسافربری | هواپیمای بوئینگ | خطوط هوایی | هواپیما | هواپیما | پرواز | معرفی | کمپانی | بوئینگ

با بهره گیری از گرافیک هاي سه بعدی کامپیوتری، مهندسان شرکت بوئینگ توانستند به صورت دیجیتالی قطعات بوئینگ ۷۷۷ را به هم وصل کنند که نیاز به مدلهای هزینه بردار و وقت بر گلی را مرتفع می کرد.

برای ساخت بوئینگ ۷۷۷، کمپانی بوئینگ واحد خود در اوِرِت واشنگتن را گزینش کرد.

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

اگر چه مدل ۷۷۷-۲۰۰ از مدل ۷۷۷ کوچک تر است ولی با طول تقریبی ۶۴ متر و بال هایي به طول بیش از ۵۸ متر و وزن ۳۰ تن همچنان یک هواپیمای بسیار بزرگ به شمار می آید.

موتورهای جت توربوفن این هواپیمای غول پیکر به وسیله شرکت رولز رویس، پرَت اند ویتنی و جی اي ساخته شده است و بزرگترین موتورهایی به شمار می آیند که تاکنون روی یک هواپیما راه اندازی شده است اند.

در این عکس یکی از چرخ دنده هاي سه محوره مهم فرود هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را می بینید.

کابین خلبان دو نفره و کاملاً دیجیتال هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ یک شاهکار هنری به شمار می آید.

در قسمت درجه یک این هواپیما مسافران میتوانند کاملاً دراز بکشند.

در قسمت معمولی هواپیما نیز مسافران پرواز آرام و خوشایندی را تجربه کرده و تمامی تجهیزات سرگرم کننده جهت آنها تدارک دیده شده است هست.

در ۲۱ ژوئن سال ۱۹۹۴ زحمات تمامی کارکنان شرکت بوئینگ با به پرواز درآمدن نخستین هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ به ثمر نشست.

این هواپیمای پیشرفته می توانست بین ۳۰۵ تا ۴۴۰ مسافر را با پروازی به مسافت ۱۳٫۳۱۰ کیلومتر به مقصد برساند. هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ می توانست با سرعت ۹۹۰ کیلومتر در ساعت و در ارتفاع ۳۷٫۹۰۰ پایی پرواز کند.

در ژوئن سال ۱۹۹۵ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ جهت نخستین بار در خطوط هوایی یونایتد ایرلاینز به پرواز درآمد و عصر جدیدی را در دنیای هوانوردی شروع نمود.

به طور سنتی منطق ایجاب میکرد که هواپیماهای با قدرت پرواز در مسافت هاي طولانی باید تعداد موتورهای بیشتری داشته باشند تا ایمنی ان ها بالا برود. به همین علت هواپیماهای بوئینگ ۷۷۷، داگلاس دی سی ۸ و بعدها بوئینگ ۷۴۷ همه ي ۴ موتوره بودند. بدین ترتیب در صورتی که یکی از موتورها از کار می افتاد سه موتور دیگر توانایی نگه داشتن هواپیما در آسمان را داشتند.

با پیشرفت تکنولوژی توربوفن، هواپیماهای سه موتوره ي کوچکتری مثل مک دانل داگلاس دی سی ۱۰ و لاکهید ال ۱۰۱۱ مشتریان بیشتری پیدا کردند.

در همین دوره نخستین جت هاي بلند دو موتوره از قبیل ایرباس A300B2 جهت مسافت هاي نیمه طولانی مورد بهره گیری قرار گرفتند.

در سال ۱۹۸۵، اداره ي هوانوردی فدرال ایالات متحده محدودیت هاي خود در مورد مسافت هایي که جت هاي دو موتوره می توانند طی کنند را کم کردن داد. این عنوان باعث شد که بوئینگ ۷۶۷ بتواند پروازهای با بهره گیری از یک موتور تا ۱۲۰ دقیقه را نیز انجام دهد. این قانون اخیر به بوئینگ ۷۶۷ اجازه داد که در طول اقیانوس اطلس به پرواز درآید و وقت هاي جدیدی را در اختیار کمپانی هاي سازنده هواپیما قرار دهد.

با ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ شرکت بوئینگ توانست شرکت هوانوردی فدرال را به کم کردن دادن محدودیت هاي مربوط به مسافت هاي پروازی ترغیب کند.

قوانین تازه باعث شد که هواپیماهای سه موتوره ي مدرنی مانندمک دانل داگلاس ام دی ۱۱ یک شبه بی مصرف شوند لیکن این هواپیماها توانایی مسابقه با جمبوجت هاي چهار موتوره را نداشتند و از طرف دیگر از لحاظ هزینه و کارآیی نیز در حد جت هاي دو موتوره نبودند.

گرچه هواپیماهای جمبوجت چهار موتوره نیز با حضور هواپیمایی مثل بوئینگ ۷۷۷ نمی توانستند سیطره ي خود بر بازار فروش هواپیما را ادامه دهند. بوئینگ ۷۷۷ همراه با هواپیمای دو موتوره ي ایرباس A330 بازار را به قبضه ي خود درآوردند.

حتی هواپیمای رکوردشکن ایرباس A380 سوپرجمبو و هواپیمای منحصر به فرد بوئینگ ۷۴۷-۸ اینترکانتیننتال نیز نتوانستند مانع سیطره ي بوئینگ ۷۷۷ بر بازار شوند. این عنوان باعث کم کردن ساخت این دو هواپیمای پیشرفته و دوست داشتنی شد.

در سال ۱۹۹۶ شرکت بوئینگ نسخه ي پیشرفته تری از بوئینگ ۷۷۷ با نام ۷۷۷-۲۰۰IGW را با قدرت پرواز طولانی تر معرفی کرد که بعدها نام آن به ۷۷۷-۲۰۰ER عوض کردن داده شد.

در سال ۱۹۹۸، شرکت بوئینگ طول هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را زیاد کردن داد و نسخه ي ۷۷۷-۳۰۰ را با توانایی حمل ۵۵۰ مسافر ساخت کرد.

درس ال ۲۰۰۲، بوئینگ با ساخت نسخه ي موسوم به ۷۷۷-۳۰۰ER بار دیگر حرکت بی نظیر اي از خود نشان داد. این هواپیمای غول پیکر با ۸۰۰ فروند فروش تاکنون پرطرفدارترین مدل بوئینگ ۷۷۷ لقب گرفته هست.

در سال ۲۰۰۶، شرکت بوئینگ نسخه ي ۷۷۷-۲۰۰LR با قدرت مسافت پروازی بسیار بالای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را معرفی کرد.

این نسخه که به «WorldLiner» نیز مشهور است می توانست ۳۰۱ مسافر را تا مسافتی بیش از ۱۷٫۵۰۰ کیلومتر انتقال یافته کند.

امروزه هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ یکی از هواپیماهای محبوب در دنیا به شمار می آید و در تعداد زیادی از خطوط هوایی دنیا از جمله آمریکن ایرلاینز، یونایتد ایرلاینز، سنگاپور ایرلاینز، قطر ایرلاینز، اتحاد ایرلاینز، ایرفرانس، ایر کانادا و ترکیش ایرلاینز به کار گرفته می شود.

با این وجود هیچ کس به اندازه ي شیخ احمد بن سعید آل مکتوم به هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ علاقه نداشت. در سال ۱۹۹۶ خطوط هوایی کوچک متعلق به این میلیاردر عرب که در دوبی واقع بود نخستین هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ خود را دریافت کرد.

در طول دو دهه بعد از آن خطوط هوایی کشور امارات به یکی از بزرگترین خطوط هواپیمایی دنیا تبدیل شد و بیش از ۱۲۰ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را در اختیار گرفت که بزرگترین ناوگان این هواپیما در دنیا به شمار می آمد.

 به گزارش پارس ناز در واقع خطوط هوایی امارات متحده عربی بیش از ۱۵ درصد از کل خریدهای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را به خود اختصاص داد.

با بیش از دو دهه حضور موفقیت آمیز در آسمان، بوئینگ ۷۷۷ خود را جهت یک بروزسازی بزرگ آماده میکند. قرار است در سال ۲۰۱۹ شرکت بوئینگ نسل اخیر هواپیماهای بوئینگ ۷۷۷X را معرفی کند. دیدنی اینکه نیمی از پیش سفارش هاي هواپیماهای ۷۷۷X نیز از طرف خطوط هواپیمایی امارات متحده عربی ارائه شده است هست.

واژه های کلیدی: هواپیمای مسافربری | هواپیمای بوئینگ | خطوط هوایی | هواپیما | هواپیما | پرواز | معرفی | کمپانی | بوئینگ

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو