در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » علم و فناوری » آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

مثلث برمودا | اقیانوس | دریایی | آمریکا | اقیانوس | طوفان | آیا می دانید ؟

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

عبارات مهم : مثلث برمودا – اقیانوس

قسمتی از اقیانوس اطلس که به شکل مثلثى در میان پورتوریکو، فلوریدا و برمودا واقع شده، تعریفی مبهم و شُهرتى ناخجسته دارد. این ناحیه که نام “مثلث برمودا” را برایش گزینش کرده اند، با چندین مورد ناپدید شدگی در سال ۱۹۴۵ میلادی ارتباط داشته هست. در این سال، گُردان متشکل از پنج هواپیمای نیروی دریایی آمریکا بدون باقی گذاشتن هیچ اثری ناپدید گشت.

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

مثلث برمودا در قسمتی از اقیانوس اطلس که به شکل مثلث واقع شده است است

اینکه چه بلایی بر سر آن هواپیما ها و حتی کشتی ها و هواپیماهایى که بعد از آن در مثلث به ورطه نابودی کشیده شدند آمد، هنوز جای سؤال هست. نظریات متعددی هم از رخدادهای ماورا طبیعی گرفته تا علمی – تخیلی مطرح شده است اند. داده های ثبت شده است به وسیله شبکه امنیت هوایی و گارد ساحلی ایالات متحده آمریکا(USCG) نشان می دهد که می توان بسیاری از موارد ناپدید شدگی را به فعالیت طوفان ها در ناحیهٔ مذکور یا اوضاع نا امن در خود وسایل حمل و نقل نسبت داد. در وب سایت USCG پاسخی جهت پرسش زیر ارائه شده است است: – آیا مثلث برمودا واقعاً وجود دارد؟

مثلث برمودا | اقیانوس | دریایی | آمریکا | اقیانوس | طوفان | آیا می دانید ؟

در بررسی های بعمل آمده از هواپیماها و کشتی های ناپدید شده است در این ناحیه از اقیانوس اطلس، هیچ شواهدی مبنی بر نسبت دادن حوداث مشکوک به غیر ار علل فیزیکی کشف نشده هست. به عبارت دیگر، فرآیند های عادی اقیانوسی و اشتباهات راحت انسانی نقش مهم را در بروز این رویدادها دارند؛ لذا مثلث برمودا دیگر سحرآمیز، شبهه برانگیز و خطرناک تر از سایر قسمت های اقیانوس پهناور نیست.

در اعماق اقیانوس

بنابه گزارش سرویس ملی اقیانوس ها، دریاهای زمین تقریباً ۷۰ درصد از سیاره را تحت پوشش قرار می دهند. عمق آنها بطور میانگین معادل ۳۷۰۰ متر بوده و ژرف ترین نقطه آن در عمق ۱۱ هزار متری قرار دارد. دریاها تقریباً حاوی ۱۳۳۸ کیلومتر مکعب، آب هستند؛ بعد هیچ جای تعجب ندارد که کشتی ها و هواپیماها در اعماق دریاها ناپدید شوند و هیچ اثری از خود بر جای نگذارند.

در سال ۱۹۶۴ میلادی گزارشگری به نام وینسنت گادیس ناحیهٔ واقع در ۱,۳ میلیون کیلومتر مربع از ساحل آتلانتیک جنوب شرقی آمریکا را “مثلث برمودا” نامگذاری کرد. گادیس این عنوان را از داستانی برگزید که در مجله آرگوسى چاپ شده است بود. این داستان به توصیف ناپدید شدن پرواز ۱۹ سال ۱۹۴۵ می پرداخت. پنج هواپیمای نیروی دریایی به همراه چهارده نفر از کارکنان آنها ناپدید شدند. هاوارد روزنبرگ، گزارشگر و افسر نیروی دریایی آمریکا در مقاله ای جهت مرکز میراث و تاریخ نیروی دریایی چنین می نویسد: علاوه براین، یک فروند هواپیمای نیروی دریایی که با ۱۳ خدمه جهت یافتن “پرواز ۱۹” گمشده عازم شده است بود، هیچگاه برنگشت.

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

کشتی ها و هواپیماها در مثلث برمودا در اعماق دریاها ناپدید شدند و هیچ اثری از خود جای نگذاشتند

مثلث برمودا | اقیانوس | دریایی | آمریکا | اقیانوس | طوفان | آیا می دانید ؟

به گفتهٔ روزنبرگ، احتمالا خلبانان پرواز ۱۹ راه خود را گم کرده و سوخت گازشان به آخر رسید. اگر آنها سقوط می کردند، هواپیمای بزرگ و سنگین ارزش در اثر برخورد به زیر آب فرو می رفت؛ حتی اگر از سقوط جان سالم به در می بردند، آب آنقدر سرد بوده که خدمه هواپیما توان زنده ماندن به مدت طولانی را نداشته اند. هواپیمای نجات موسوم به PBM Mariner عمدتاً به یک مخزن گاز در حال پرواز تشبیه می شود لیکن بسیار قابل اشتعال هست. به اعتقاد روزنبرگ، احتمال اینکه نجات دهندگان در اثر اتفاق ای آتشین جان خود را از دست داده باشند، بالاست.

از آن وقت به بعد شایعات و اکاذیب مختلفی در خصوص مثلث برمودا بر سر زبان ها افتاده هست، ولی تعداد موارد ناپدید شدگی در نواحی پر تردد اقیانوس زیاد از سایر بخش های اقیانوس نیست. روزنبرگ به صورت زیر شرح می دهد: ناحیه مثلث یکی از پر رفت و آمدترین نواحی در دنیا به شمار می آید؛ هر چقدر تعداد کشتی ها و هواپیماها زیاد باشد، احتمال بروز اتفاق جهت بعضی تردد کنندگان نیز بالا خواهد رفت.

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

هوای طوفانی

بر اساس پژوهش مرکز ملی اوضاع جوّی و اقیانوسی(NOAA)، طوفان های حاره ای و تُندبادهای دریایی در این ناحیه از اقیانوس اطلس بسیار اتفاق می افتند که شاید علت عمدهٔ ناپدید شدن کشتی ها و هواپیماها در ناحیه مثلث برمودا باشد. کشتی هایی که در گذشته از این ناحیه گذر می کردند، در برابر تغییرات هوایی شدید و ناگهانی آسیب پذیر تر از کشتی های امروزی بودند. کشتی های مدرن امروزی به آینده نگری های دقیقی از اوضاع هوا دسترسی دارند. طوفان های دریایی سهمگین نیز که بدون هیچ هشداری بر دریاها می تازند، می توانند در این قضایا نقش داشته است باشند. این طوفان ها برقراری ارتباط را با اختلال روبرو کرده و امواج هولناکی را پدید می آورند.

وجود جزایر متعدد در دریای کارائیب باعث ایجاد آب های سطحی گوناگونی می شود که دردسرهایى را جهت کشتی های بزرگ به همراه دارند. اگر اتفاق ای اتفاق بیفتد، کوسه ها و نیزه ماهی ها با ولع به جان پیکر ها افتاده و آنها را تکه پاره می کنند. جریان گلف استریم خلیج مکزیک نیز سریعاً هرگونه شواهد ویرانی را از محل اتفاق یا انفجار پراکنده می سازد. مقامات مرکز NOAA در گزارشی اظهار داشتند: اقیانوس همواره مکان اسرارآمیزی جهت انسان بوده هست؛ اگر آب و هوای نامناسب یا هدایت ناشیانه وسایل ترابری مزید بر علت باشند، شانس زنده ماندن در مخمصه اقیانوس از بین می رود و جان افراد به خطر می افتد.

طوفان های حاره ای و تندبادها علت عمدهٔ ناپدید شدن کشتی ها و هواپیماها در مثلث برمودا می باشد

متان

حتی در حال حاضر نیز خرافات بسیاری راجع به قدرت مثلث برمودا در اذهان عمومی جریان دارد. بر اساس اکتشافات زمین شناسی جدید، بعضی از خرافات ریشه دوانده اند. تحقیقات ماه مارس ۲۰۱۵ از یک مجموعه گودال ها در دریای بارنتس و در نزدیکی ساحل نروژ خبر داد. بررسی انجام شده است به وسیله محققان نشان داد که این گودال ها شاید در اثر انفجار متان در سال های دور پدید آمده اند؛ احتمال می رود گازهای متان در ۱۱۷۰۰ سال قبل و بعد از آخر آخرین عصر یخبندان آزاد شده است باشند. آزاد شدن متان زمانی اتفاق افتاد که دمای بالای اقیانوس ها باعث زیاد کردن فشار شد و زمینه جهت رها شدن متان از هیدرات گاز هموار گشت.

بر اساس بعضی گزارش های دیگر، انفجار های شدید و ناگهانی متان در ایجاد گودال ها یا حباب های گازی که سریعا کشتی ها را از کار انداخته و باعث کشیده شدن آنها به زیر آب شده است هست، نقش داشته اند. به گفتهٔ “کارولین راپل” ژئوفیزیکدان و مدیر پروژه بررسی زمین شناسی هیدرات گاز آمریکا، این توضیح بسیار غیرمُحتمل است.

راپل در مصاحبه ای بیان کرد: « ما اکنون از خروج گاز متان از کف اقیانوس اطلاع داریم. ولی از آنجا که نشت گاز متان بصورت طبیعی رخ می دهد، انفجارهایی که در مقیاس های بزرگ که در عصر یخبندان به وقوع پیوسته اند از آن وقت تاکنون به ثبت نرسیده اند. در واقع، زیاد گاز متانی که امروزه به اقیانوس تراوش می کند، قبل از رسیدن به سطح اقیانوس به وسیله میکروب ها به کربن دی اکسید تبدیل می شوند. بعد در چند قرن آتی هیچ فاجعه عظیمی انتظار نمی رود.»

ابرهای شش گوشه

دستاورد جدیدی در مورد “مثلث برمودا” که از روی تجزیه و تحلیل تصویرهای ماهواره ناسا بدست آمده، نشان می دهد، شرایط منطقه برمودا می تواند بر اثر وجود ابرهای شش ضلعی به وجود آید. محققان ابرهای شش گوشه ای را مشاهده کرده اند که عرضی در دامنه ی ۳۲ تا ۸۸ کیلومتر دارد. ابرها در ۲۴۰ کیلومتری ساحل فلوریدا دیده شده است اند. استیون میلر کارشناس هواشناسی از دانشگاه ایالت کلورادو در مصاحبه با کانال دیسکاوری به این توصیه اشاره کرد که ظاهر ابرها غیرعادی به نظر می رسند.

شرایط منطقه برمودا می تواند بر اثر وجود ابرهای شش ضلعی به وجود آید

میلر افزود: معمولا لبه های صاف و مسطح در کنار ابرها دیده نمی شوند. ابرها در اکثر مواقع بصورت تصادفی توزیع می شوند. ابرها نمی توانند آن قدرها هم نامتداول باشند، ولی تیم تحقیقاتی شکل های مشابهی از ابرها را در دریای شمال و سواحل انگلیس مورد بررسی قرار داده اند. آنان دریافتند که ابرها با بادهای سطح دریا که سرعتی بالغ بر ۱۶۰ کیلومتر در ساعت، ارتباط دارند. این بادها از نیروی مورد نیاز جهت ایجاد امواجی با بیش از ۱۴ متر ارتفاع برخور دارند.

این بادها در اثر پدیده ای به نام “غرش کوچک” شکل می گیرند و نوعی جریان هوایی شدید به حساب می آیند که از بخش تحتانی ابرها نشأت گرفته و به سطح اقیانوس برخورد می کنند. در این شرایط، امواج بسیار بزرگی به وجود آمده و به برهمکنش با یکدیگر می پردازند. به گفته محققان این ابرهای شش ضلعی بعنوان بمب های هوایی عمل نموده و منجر به غرق شدن کشتی ها و پایین کشیدن هواپیماها می گردد.

منابع: bigbangpage.com – sciencealert.com – livescience.com

واژه های کلیدی: مثلث برمودا | اقیانوس | دریایی | آمریکا | اقیانوس | طوفان | آیا می دانید ؟

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

آیا مثلث برمودا واقعاً خطرناک است؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو