کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » کامپیوتر و اینترنت » ابداع شبکه ارتباطی غیر قابل هک

ابداع شبکه ارتباطی غیر قابل هک

محققان چینی با ارسال یک سیگنال کوانتومی در فضای اطراف زمین، گام بلندی در راه اندازی شبکه‌های ارتباطی غیر هک برداشته اند.

ابداع شبکه ارتباطی غیر قابل هک

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ امروزه با تجربه انتقال اطلاعات به وسیله فیبر نوری و دستگاه‌های بی سیم، نشانه بعدی دانشمندان رسیدن به یک روش سریع تر و ایمن تر با استفاده از سیگنالهای کوانتومی هست. با در نظرگرفتن این که رکورد قبلی جهت انتقال یک سیگنال کوانتومی غیر قابل هک به فضا۱۰۰ کیلومتر بوده است.

به گزارش وی تی وی؛ محققانیک سیگنال کوانتومی را به یک ایستگاه زمینی به سمت ماهواره چینی Micius ارسال کرده اند. بعد از رسیدن به رکورد ارسال یک سیگنال کوانتومی غیرقابل هک به صد کیلومتری زمین، حالا این رکورد به ۱۲۰۰ کیلومتر ارتقا یافته است.

محققان بر این باور هستند که امکان ارسال ذرات فوتون درهم تنیده به این شیوه هم از طریق خطوط ارتباطی بین زمینی و هم از زمین به سمت ماهواره ها وجود دارد که این عنوان نشان دهنده توانایی بالای این روش می باشد. دانشمندان عرصه ارتباطات امید دارند تا با تکمیل روش ارسال اطلاعات با ذرات کوانتومی و ساخت تجهیزات و رایانه های کوانتومی بتوانند انقلابی تازه در این حوزه به وجود آورند. از مزیت های مهم استفاده از ذرات کوانتونی این است که اطلاعاتی که با این روش انتقال یافته می شوند در برابر نفوذ هکرها ایمن هستند و از لحاظ ایمنی در سطح بالایی قرار دارند.

ابداع شبکه ارتباطی غیر قابل هک

از جمله تغییراتی که جلوی دزدی و رمزگشایی داده های در حال ارسال را میگیرد این است که، در این روش که محققان چینی آن را در هم تنیدگی کوانتومی نامیدند، ذرات زیراتمی در اوضاع کوانتومی به یکدیگر متصل می شوند و عوض کردن اوضاع مداوم این ذرات در تعامل با یکدیگر منجر به انتقال ایمن اطلاعات می شود. در واقع اوضاع این ذرات در حین ارسال به یک شکل است و در هنگام دریافت نیز دارای اوضاع دگرگون شده است ای هستند به همین خاطر رمزگشایی و هک این اطلاعات، کاری غیر ممکن به نظر میرسد.

یکی از مشکلاتی که دانشمندان را درگیر خود کرده هست، کنترل همین بی ثباتی و عوض کردن و تحولات در دنیا واقعی هست. اجرای این طرح شاید در خلاء و در شرایط خارج از جو زمین با ثبات تر و راحت تر به نظر بیاید اما، جهت انتقال این ذرات از طریق خطوط فیبر نوری و یا هوا هنوز دشواری هایی وجود دارد و با شرایط و امکانات امروزی ممکن نیست.

منبع: کلیک

محققان چینی با ارسال یک سیگنال کوانتومی در فضای اطراف زمین، گام بلندی در راه اندازی شبکه‌های ارتباطی غیر هک برداشته اند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: دانشمندان | ماهواره | اطلاعات | سیگنال | اطلاعات | ارسال | محققان | سیگنال | انتقال

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو