باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » اثر پرسشها سلامتی روی صورت شما

اثر پرسشها سلامتی روی صورت شما

بیدار شدن از خواب با صورتی پر از جوش، چیزی نیست که هر فردی بخواهد روز خود را با آن شروع کند؛ خریدن

اثر پرسشها سلامتی روی صورت شما

بیدار شدن از خواب با صورتی پر از جوش، چیزی نیست که هر فردی بخواهد روز خود را با آن شروع کند؛ خریدن یک صابون دارویی و حل این مشکل، یک راهکار وسوسه انگیز هست. شاید گزینش دوم ارزشمند تر باشد. اگر این جوشها نشانه ای از یک عنوان ریشه ای و عمیق مربوط به سلامتی باشد، یا یک آلرژی غذایی باشد چه؟ اگر حتی کمبود یک ویتامین (مثلا ویتامینA) یا روی یا امگا۳ باشد چه؟ آیا صابون دارویی اثر دارد؟

اثر پرسشها سلامتی روی صورت شما

در این مقاله تلاش شده است است که لیستی از پرسشها مرسوم در مورد زیبایی، که ممکن است ناشی از عدم سلامت شما باشد، آورده شود. از طرف دیگر روشایی جهت برطرف کردن این پرسشها ریشه دار نیز در این مقاله گنجانده شده است هست؛ با هم نگاهی بیندازیم:

۱- موی زائد صورت

برای خانمها، وجود موی زائد روی صورتشان نشانی از تغییرات هورمونی در نتیجه تولید اضافی آندروژن (هورمونی که به وسیله غدد آدرنال و جنسی ساخته میشوند) می باشد. میتواند همچنین نشانی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشد. قبل از اینکه تعداد ویزیت های پزشکان را زیاد کنید، متخصص غدد را جهت تعادل هورمونهای بدن خود ملاقات کنید. دکتر کیتس عقیده دارد: این کار ممکن است به کم کردن تولید اضافه آندروژن کمک کند.

۲- حلقه سیاه زیر چشم

عدم خواب کافی، ممکن است علت مهم این حلقه سیاه زیر چشمان شما باشد. این عارضه که “چشم آلرژیک” نیز نامیده میشود، ممکن است ناشی از خوردن مواد غذایی باشد که از نظر بدن شما سمی هست. دکتر کیتس میگوید: “برای مدت ۱۰ روز از غذاهای آلرژی زای مرسوم مثل لبنیات، گلوتن و تخم مرغ دوری کنید، تا ببینید آیا نشانه ها کم کردن یافته است یا خیر. اگر کم کردن نیافته بود، باید یک آزمون آلرژیک جهت یافتن حساسیت های محیطی مثل قارچها، شوره سر یا گرده گیاه های نیز بدهید؛ چون اینها نیز میتوانند باعث حلقه سیاه زیر چشم شما شوند.

بیدار شدن از خواب با صورتی پر از جوش، چیزی نیست که هر فردی بخواهد روز خود را با آن شروع کند؛ خریدن

۳- آکنه

تصور میشود که آکنه از موردی به مورد دیگر متفاوت هست. یک علت عمده آن میتواند رژیم غذایی شما باشد. بر طبق تحقیقات، با یک رژیم مشمول بر پایین آورنده های قند خون (شامل قطع آرد سفید، شکر و غذاهای فرآوری شده است و بالا بردن میزان مصرف سبزیجات و غلات کامل)، میتواند کم کردن یابد. چون ارتباطی بین مصرف آنها و زیاد کردن سبوم (یک ماده روغنی که از غدد چربی داری که از خشکی پوست جلوگیری میکند) وجود دارد.

۴- جوشهای تکه ای کوچک

برجستگیهای سفید یا قرمز، میتوانند به آسانی با جوش کوچک اشتباه تشخیص داده شده است و در نتیجه درمان مناسب جوش جهت آنها تجویز شود. ولی درواقع آنها یک شرایط پوستی هستند که درنتیجه مصرف ناکافی اسیدهای چرب ضروری، روی و یا ویتامین A، روی صورت شما ظاهر میشوند. این برجستگیها  “Keratosis Pilaris  نامیده میشوند. دکتر کیتس عقیده دارد: “برای کمک به پوست خود از اسیدهای چرب مهم مثل امگا۳ (گرفته شده است از سالمون وحشی) استفاده کنید؛

برای بالا بردن میزان روی، به آن مقداری دانه کدو حلوایی، بذر کتان، لوبیا و گوشت گاو علفخوار اضافه کنید. این برجستگیها، همزمان ممکن است روی آرنج، سرین و ران نیز ظاهر شوند.

۵- لبهای ترک خورده

یک نبرد دائمی با ترک لب، زیاد به رژیم غذایی شما برمیگردد. میتواند نشانه ای از کمبود یا مصرف ناکافی نیاسین یا روی در رژیم غذایی باشد. گیاهخواران این مسئله را زیاد تجربه میکنند، چون محصولات حیوانی (مثل جوجه، جگر ویا ماهی) حاوی بیشترین مقدار روی و نیاسین می باشند. از منابع گیاهی میتوان به ترکیباتی از نخود و دانه کدو حلوایی جهت روی، و بادام زمینی و قارچ جهت نیاسین اشاره کرد.

۶- تاول روی گوشه دهان

اگر ترک و تاول به صورت ثابت در گوشه دهان باشد، علت بر نگرانی دیگری از رژیم غذایی هست. بر طبق گفته دکتر کیتس: “هرگونه ترک داشتن، تاول زدن و یا پوسته پوسته شدن در این ناحیه، نشانی از کمبود آهن و ویتامین هست؛ بخصوص ویتامینهای B2  و B12 .

اثر پرسشها سلامتی روی صورت شما

وحشت زده نشوید! چون هر دو به آسانی درست میشوند؛ فقط نیاز به بالا بردن مصرف مواد غذایی غنی از آهن و ویتامینB (مثل سبزیجات برگدار تیره، لوبیا، مرغ های آزاد و گوشت گاو علفخوار) دارد. بنابراین جهت اینکه از جذب کافی آهن و ویتامین B به وسیله بدنتان مطمئن شوید، هر دوی آنها را با حبوبات غنی از فیبر و سبزیجات و یا غذاهای حاوی آنزیم مثل پاپایا مخلوط کنید.

۷- ابروهای نازک

اگر ابروهای شما روز به روز نازکتر میشوند، ممکن است علامتی از کم کاری غده تیروئید شما باشد. علائم دیگر ناشی از کم کاری تیروئید که باید به آنها توجه کرد شامل:

  • اضافه وزن
  • یبوست
  • خستگی

۸- پوست رنگ پریده

اگرچه که اغلب آن را ژنتیک و وابسته به نژاد معرفی میکنند، ولی یک علت پنهانی آن نیز میتواند آنمی باشد که در اثر کمبود ویتامین های B6 –B12 ، فولات و یا آهن رخ می دهد. این مسئله در افرادی که رژیم گیاهخواری دارند، افراد مبتلا به اختلال هضم و جذب غذا و نیز افرادی که داروی خاصی مصرف میکنند (مثل آنتی اسیدها و یا متفورمین)، زیاد دیده میشود. دکتر کیتس میگوید: “آزمایش خون جهت آنمی و کمبودهای مواد غذایی داده و از سبزیجات برگدار تیره، لوبیا، مرغ آزاد و گوشت گاو علفخوار استفاده کنید.

بیدار شدن از خواب با صورتی پر از جوش، چیزی نیست که هر فردی بخواهد روز خود را با آن شروع کند؛ خریدن

۹- خشکی پوست

اغلب این مسئله از همبستگی بین خشکی پوست و کم آبی بدن معرفی میشود؛ ولی ممکن است نوشیدن آب زیاد عالی ترین و یا تنها راه حل جهت پوست خشک شما نباشد. جهت افراد مبتلا به اگزما یا درماتیت، زیاد کردن مصرف چربی های اشباع نشده مثل اسیدهای چرب امگا۳ و یا اسید گاما لینولنیک (اسید چرب امگا۶) ممکن است موفق عمل کند؛ چون این چربیها به سلولهای پوست، توانایی حفظ رطوبت می دهد.

۱۰- چین و چروک پوست

درست است که نمیتوانیم از روند زیاد کردن سن جلوگیری کنیم، ولی ممکن است قادر به کنترل چگونگی شروع چین و چروک در ظاهر خود، قبل از موعد باشیم. اگر چین و چروک زودرس دارید، توجه داشته باشید که محققان دریافته اند که ارتباطی بین کمبود شدید ویتامین C و احتمال چین وچروک گسترده وجود دارد. دکتر کانر میگوید: “ویتامین C نه تنها یک آنتی اکسیدان هست، بلکه کلاژن را نیز می سازد (یک پروتئین ساختاری که در واقع شبکه سازنده پوست است). یک تحقیق دیگر نشان داده است که مکمل کلاژن ممکن است باعث کم کردن خشکی پوست و چین و چروک شود. جهت بررسی این تئوری تحقیقات بیشتری مورد نیاز هست. شما میتوانید کلاژن زیاد را از طریق مصرف پاپایا، فلفل دلمه ای، توت فرنگی و آناناس دریافت کنید.

اثر پرسشها سلامتی روی صورت شما

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.

واژه های کلیدی: مواد غذایی | رژیم غذایی | آلرژی غذایی | اضافه وزن | کمبود آهن | ویتامینها | ویتامین C | ویتامین | سبزیجات | ویتامین | میتواند

اثر پرسشها سلامتی روی صورت شما

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو