نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » باید با نفوذهای حاکم بر دستگاههای اقتصادی مقابله کرد ، برنج و چای غیر استاندارد از مبادی قانونی وارد کشور می شوند

باید با نفوذهای حاکم بر دستگاههای اقتصادی مقابله کرد ، برنج و چای غیر استاندارد از مبادی قانونی وارد کشور می شوند

رئیس سابق مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه قاچاق، ریشه در دستگاههای اقتصادی دارد، گفت: با مجوزهای غیراصولی برنج و چای غیراستاندارد در گمرک توقیف شده است و با نفوذ و رانت وارد کشور می‌شود.

باید با نفوذهای حاکم بر دستگاههای اقتصادی مقابله کرد ، برنج و چای غیر استاندارد از مبادی قانونی وارد کشور می شوند

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، دستگاههای اقتصادی با مجوزهای غیراصولی و تحت سلطه رانت ها و فشارها به ورود کالاهایی دامن می زنند که جز تخریب تولید داخل و پیدایش بحران های اقتصادی و اجتماعی پیامدی ندارند ،در این خصوص با فدا حسین مالکی نماینده خاص مدیر جمهور دولت قبل و مدیر اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفتگویی داشته‌ایم که به شرح ذیل است:

ظرفیت فوق العاده مرزها در خاموشی به سر می برد

فدا حسین مالکی مدیر سابق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی درباه اوضاع قاچاق در کشور اظهار داشت: عنوان قاچاق کالا بسیار مهم هست، به خاص جهت کشوری مثل کشور عزیزمان ایران که مرزهای آبی و خاکی متعددی دارد، بنابراین موقعیت جغرافیایی کشور عزیزمان ایران یک شاخصه ممتازی جهت مبارزه، کم کردن و از بین بردن قاچاق به شمار می رود که باید در سیستم مدیریتی لحاظ گردد، ولی به لحاظ عدم سیاست گذاری ها و استفاده نکردن ازوضعیت ژئو استراتژی، در زمینه کم کردن قاچاق در مرزهای خود موفق نبوده ایم.

وی بیان کرد: حدود ۱۲ سال پیش مقام معظم رهبری در چابهار فرمودند که دولت ها باید از موقعیت و وقت های مرزی جهت معیشت مرز نشینان استفاده کنند.

باید با نفوذهای حاکم بر دستگاههای اقتصادی مقابله کرد ، برنج و چای غیر استاندارد از مبادی قانونی وارد کشور می شوند

نماینده خاص مدیر جمهور سابق ادامه داد: کلمه معیشت مرزنشینان یعنی شکوفایی در اقتصاد کشور و بروز یک تحول تجاری به خاص در استان های همجوار مناطق مرزی، که متأسفانه از آن غافل مانده ایم.

مالکی گفت: کشور یا استان مرزنشین از موقعیت اقتصادی و تجاری فوق العاده ای برخوردار است که می تواند چندین استان همجوار و هم مرز خود را تحت پوشش قرار داده و موجبات رونق اقتصادی و تجاری آن را فراهم کند که در نهایت این عنوان زمینه ساز رشد کلان اقتصادی کشور را نیز فراهم خواهد کرد.

وی با اشاره به تعاریف فرصتی و امنیتی استان های مرزی، افزود: در تعاریف فرصتی ، نهادهای اقتصادی موظف به راه اندازی بازارچه های مرزی هستد؛ همچنین باید به فعال سازی مناطق آزاد تجاری پرداخته و موانع رشد و توسعه را برطرف کرد، این در حالی است که متأسفانه این قاعده درکشورمان اجرایی نمی شود.

استان های مرزی در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارند

نماینده خاص مدیر جمهور سابق تصریح کرد: متأسفانه آنچه دراستان های مرزی خود می بینیم، غیر از موارد اصولی مدیریتی است و باید اذعان داشت که فقیرترین مردم کشورمان، مرزنشینان هستند.

رئیس سابق مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه قاچاق، ریشه در دستگاههای اقتصادی دارد، گفت: با مجوزهای غیراصولی برنج و چای غیراستاندارد در گمرک توقیف شده است و با نفوذ و رانت وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان مرزی سیستان و بلوچستان که دارای دو گلوگاه مرزی است و ازیک سو به دریای آزاد چابهار و از طرفی به منطقه سیستان(خشکی ) منتهی می شود، افزود: با اینکه هیچ استانی از چنین موقعیت خوبی برخوردار نیست، ولی در حالی حاضر این استان با خشکسالی و ریزگردها دست و پنجه نرم کرده و در آستانه تبدیل شدن به یک فاجعه انسانی قرار دارد.

رئیس سابق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: آیا با وجود توافق رؤسای جمهور سابق افغانستان و کشور عزیزمان ایران تا کنون پرسشها اقتصادی و بحران های اجتماعی دو استان مرزی همجوار این دو کشور حل نشده است.

مالکی تصریح کرد: چابهار نیز که یک منطقه آزاد و بین المللی است و با وجود امتیازاتی که دارد، هنوز بعد از چند سال مردم آنجا دچار فقر و گرفتاری هستند. همین اواخر نیز کلیپی منتشر شد که نشان می داد کودکان محصل این منطقه در بدترین شرایط زندگی می کنند، بطوریکه حتی به آب آشامیدنی و سالم نیز دسترسی نداشتند.

وی افزود: البته سایر استان های مرزی همچون کردستان ، بندرعباس و کرمانشاه نیز اوضاع مشابهی مثل سیستان و بلوچستان دارند.

کنترل مبادی قانونی در اولویت باشد

وی با اشاره به ورود کالای قاچاق ازمبادی قانونی و غیر قانونی تأکید کرد: مسئولان باید ابتدا اقدام به کنترل مبادی قانونی کنند و بعد از ساماندهی این عنوان به نظام مندکردن مبادی غیرقانونی بپردازند.

سفیر سابق کشور عزیزمان ایران در افغانستان بیان داشت: جهت مبارزه با قاچاق، مسئولان ابتدا باید بررسی کنند که چه کالاهایی مورد نیاز کشور بوده و در داخل تولید نمی شود، از این رو جهت از بین بردن قاچاق این نوع ازکالاها، اقدام به قانون مندکردن آنها کنند.

باید با نفوذهای حاکم بر دستگاههای اقتصادی مقابله کرد ، برنج و چای غیر استاندارد از مبادی قانونی وارد کشور می شوند

مالکی ادامه داد: همچنین لیست کالاهای مازادی را که باید از کشور خارج شوند را نیز تهیه کنیم و با قانون‌مند کردنشان از خروج آنها به شکل قاچاق جلوگیری کنیم تا شاهد اصطلاحات به حقی مثل مافیای سوخت، مافیای گوشت، مافیای شکرو .. نباشیم.

رئیس سابق مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان کرد: در سال ۹۰_۹۱، حدود ۱۰ میلیارد تومان و به میزان ۵ میلیون لیتر سوخت از مرزهای کشور قاچاق می شد که با جلسات متعدد برگزار شده است در کمیسیون امنیت مجلس و ستاد، تصمیم گرفتیم تا با قانون مند کردن میزان سوخت قاچاق و تخصیص سود آن به کل منطقه از قاچاق سوخت جلوگیری کنیم.

مالکی افزود: با اینکه تصمیم فوق جهت وقت کوتاهی عملیاتی شده است بود، ولی بعد از مدتی دوباره قطع شد.

قاچاق ریشه در دستگاه اقتصادی دارد

رئیس سابق مبارزه با قاچاق کالا تصریح کرد: قاچاق در مرز صورت نمی‌گیرد، بلکه این عنوان ریشه در دستگاه اقتصادی دارد، بطور مثال علی رغم اینکه برنج و چای درحد مطلوب و مرغوب در شمال کشور تولید می شود از کشورهای همجوار به صورت غیر استاندارد وارد شده است و از سوی شرکت استاندارد در گمرک توقیف می شود، ولی به علت فشار، رانت و نفوذهای موجود در نهاد تجاری ، آزاد شده است و به تولید، صنعت و اشتغال ضربه می‌زند.

رئیس سابق مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه قاچاق، ریشه در دستگاههای اقتصادی دارد، گفت: با مجوزهای غیراصولی برنج و چای غیراستاندارد در گمرک توقیف شده است و با نفوذ و رانت وارد کشور می‌شود.

مجوز غیر اصولی واردات و پیدایش بحران اجتماعی -اقتصادی

مالکی در ادامه تأکید کرد: ورود بی رویه کالاهای قاچاق و کالاهای مجوزداری که در اصل به شکل غیراصولی و غیرمنطقی اجازه ورود به کشور را پیدا کرده‌اند، زمینه ساز بحران اقتصادی شده است و همین مسئله نیز به خودی خود بحران اجتماعی را به وجود می آورد.

وی تصریح کرد: آیا دولت و وزارت منزل های اقتصادی کشور چون، صنایع و معادن، تجارت و کشاورزی که خود متولی اقتصاد و تجارت هستند، بدون ارزیابی و زیر سلطه رانت و فشار اجازه ورود کالاهایی را می دهند که درکشور با مازاد تولید آن مواجه ایم.

نماینده خاص مدیر جمهور سابق ادامه داد: اوضاع برنج و چای شمال کشور نماد بی اهمیتی مسئولان به ورود کالاهای غیراصولی و غیرمنطقه‌ای است و هیچ فرقی نمی‌کند دولت راست‌گرا باشد یا چپ‌گرا، هر دولتی باید منافع ملی را بر اساس ظرفیت‌های درونی کشور تأمین و تضمین کند. جهت مثال در یک مقطعی مثل دوران تحریم‌ها هنگامی که نیازمند مواد اولیه یا یک کالا هستیم، باید با مدیریت مبتکرانه و مقتدرانه به هر طریق تحریم‌ها را دور بزنیم و در تحقق این امر نیز می‌توانیم از نقش آفرینی مرزهای آبی و خشکی استفاده کنیم.

تجهیز گمرکات به سامانه ماشینی

مالکی گفت: یکی دیگر از راه های کنترل قاچاق در مرزها، تجهیز گمرکات به سامانه ایکس‌ری است که تا حد بسیار زیادی از دخالت دست می‌کاهد، البته در بخشی از مرزها گمرک نداریم که این عنوان باید هرچه سریعتر سامان دهی شود.

باید با نفوذهای حاکم بر دستگاههای اقتصادی مقابله کرد ، برنج و چای غیر استاندارد از مبادی قانونی وارد کشور می شوند

وی ادامه داد: ایجاد سامانه سیستم بازرسی کانتینری از دولت قبل شروع و اکنون به اتمام رسیده هست.

مالکی ضمن انتقاد از دخالت ۱۵ دستگاه متفاوت در اداره پایانه های مناطق مرزی گفت: تمامی این نهادها ساز و قانون خود را می‌زنند که باید دخالت آنها کمتر شده است و تنها به یک دستگاه واگذار شود، چراکه همین مسئله باعث شده است تا هم سرمایه دارو هم مرزنشینان ضرر ببینند، از این‌رو سرمایه دار به قاچاقی که راحت تر هست، روی خواهد آورد.

بومی سازی تعرفه ها سد قاچاق کالا

وی بیان داشت: یکی دیگر از کارها با قاچاق کالا، عنوان تعرفه است بطوریکه تعرفه ها باید براساس موقعیت درونی کشور که سود بیشتری را عاید مردم کند، تنظیم شود.

معاون سابق مدیر جمهور گفت: وزارتخانه های اقتصادی با بومی سازی سیاست‌گذاری‌های تجاری در مورد کالاهای مورد نیاز کشورمان براساس یک معیار ملی می‌توانند از ورود قاچاق جلوگیری کنند.

رصد مرزها بین دستگاهها تقسیم شود

نماینده خاص مدیر جمهور دولت قبل در تشریح دیگر دلایل مقابله با قاچاق بیان داشت: رصد کالاهایی که به هر دلیلی از مرز وارد کشور می شوند، به وسیله نیروی انتظامی و شرکت حمل و نقل کنترل می گردد، یعنی بار سنگین مبارزه با قاچاق برعهده نیروی انتظامی هست، درحالیکه جهت کم کردن قاچاق، رصد این امر باید بین سایر نهادهای ذی‌ربط تقسیم شود.

طرح مؤثری که به دستور وزارت صنعت به خواب رفت

مالکی با اشاره به طرح شبنم که در دولت قبل جهت مبارزه با قاچاق طراحی و جهت مدتی اجرایی نیز شد، افزود: متأسفانه این طرح از همان روزهای ابتدایی ، از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت لغو شد ولی اجرای موقت آن کمک بسیار زیادی در شناسایی کالای قاچاق و خریدار داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز شنیده می شود که مشابه آن ، طرح جدیدی را می‌خواهند اجرا کنند، درحالیکه طبق اصول منطقی نیازی به صرف هزینه اضافی نیست و بهتر است همان طرح قدیمی را احیا کنند.

حذف قاچاق و نجات اقتصاد داخلی

مالکی یادآور شد: مقام معظم رهبری در ابتدای سال دغدغه خود را اعلام کردند و فرمودند که باید عنوان قاچاق جدی گرفته شود، چراکه قاچاق مهمترین خطری است که می‌تواند اقتصاد ملی هر کشوری را ترساندن کند، ایشان همچنین فرمودند که مبارزه با قاچاق راهکارهای متعددی دارد که باید اجرایی شود.

وی گفت: عنوان کنترل قاچاق حلقه ای به هم مرتبط از اصول ذکر شده است در موارد فوق است که برایند آن شکوفایی اقتصادی بوده و تولید داخل را از مخاطره ای که اکنون درگیر آن است نجات داده، بیکاری کم کردن و کارخانجات رشد خواهند کرد.

نبود آمار جامع و درست ،کشور را با حجمه ای از قاچاق روبرو کرده است

رئیس سابق مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن انتقاد از وجود آمارهای متعدد راجع به میزان قاچاق وارده به کشور گفت: نمی‌توانیم روی آمارهای ارائه شده است ازنهادهای ذی‌ربط حساب کنیم، چراکه هر دستگاهی نظر خود را ارائه می دهد، بنابراین نباید با تکیه بر این داده ها دچار اشتباه شویم و فقط باید به کم کردن قاچاق به‌عنوان نشانه متمرکز شویم.

مالکی تصریح کرد: ولی باید اذعان داشت که اگر آمار درست و جامعی دردست نباشد، سیاست گذاری درست نبوده و در عمل هم موفق نخواهیم شد، همانطورکه کماکان با این شرایط مواجه بوده و با حجمه ای از قاچاق در کشور روبرو هستیم.

رئیس اسبق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در آخر گفت: از آقای وزیر صنایع پرسش کنید که چه میزان از کالاهایی که وارد کشور می شوند ، قاچاق بوده و چه میزان دیگر از طریق مجوزهایی که ارائه شده است ورود پیدا کرده اند، همچنین باید سرال کرد که چه میزان از واردات در داخل کشور تولید می شوند، قطعاً آمار درستی نخواهند داشت از اینرو هنگامی که آمار دقیقی در دست نباشد، چطور مجوز می دهند؟

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مبارزه با قاچاق | رونق اقتصادی | کالای قاچاق | قاچاق کالا | سوخت قاچاق | استاندارد | قانونی | استانی | اقتصادی | کنترل | تجارت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو