پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » سقط جنین با ۲۵۰ هزار تومان!

سقط جنین با ۲۵۰ هزار تومان!

سقط‌های قانونی به منظور جلوگیری از معلولیت زایی صورت گرفته و باید اجرا شوند. سقط‌های عمدی نیز به علت آنکه فرد قصد به دنیا آوردن نوزاد خود را

سقط جنین با 250 هزار تومان!

سقط‌های قانونی به منظور جلوگیری از معلولیت زایی صورت گرفته و باید اجرا شوند. سقط‌های عمدی نیز به علت آنکه فرد قصد به دنیا آوردن نوزاد خود را ندارد به هر طریقی اقدام به سقط می‌کند و حتی اگر سقط انجام نشود نیز در صورت تولد نوزاد، فرد عملا از بارداری‌های بعدی خود جلوگیری می‌کند.

بازار سیاه «قرص سقط جنین»

نگین باقری: بالا رفتن سن ازدواج از یک طرف و سقط جنین از طرف دیگر قیمت باروری را در کشور عزیزمان ایران به چالش کشانده‌اند، آن‌چنان که متولیان امر نسبت به آن هشدار داده و خواهان پیگیری به این معضل هستند. از سوی دیگر، بازار سیاه «قرص سقط جنین» به این مساله دامن زده و موجی از سقط جنین غیرقانونی را رقم زده هست؛ این ماجرا نظارت زیاد دستگاه‌های مسئول را می‌طلبد.

عبارات مهم : تولد نوزاد – بارداری
هر روز زنان باردار بسیاری تا یک قدمی فوت می‌روند؛ زنانی که قربانی فقر فرهنگی و آموزشی‌اند. آنها به هر دلیلی از حفظ آبرو گرفته تا نداشتن امکانات قید فرزندآوری را زده و روی احساس مادرانه خود خط بطلان می‌کشند؛ زنانی که حتی ممکن است تا آخر عمر طعم مادر شدن را نیز نچشند. هر سال در دنیا حدود ۲۰۵‌میلیون بارداری اتفاق می‌افتد. بیش از یک سوم آنها ناخواسته هستند و در حدود یک پنجم به سقط جنین عمدی ختم می‌شوند. این در حالی است ‌‌نشانه هایی از سقط جنین در دو‌هزار و ۷۰۰ سال قبل از میلادی در تمدن‌ چین،‌هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد در تمدن مصر باستان و ۲۰۰ سال قبل از میلاد در امپراطوری رم مشهود است.

بر اساس آمارهای موجود در شرکت پزشکی قانونی کشور آمار مراجعان و تعداد مجوزهای صادر شده است با زیاد کردن مواجه بوده هست، به گونه‌ای که در شش‌ماهه نخست سال گذشته ۵۷۲۰ نفر جهت دریافت مجوز سقط درمانی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که جهت ۴۰۱۹ نفر از آنان مجوز صادر شد. آمار مراجعان سقط درمانی در نیمه نخست سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۹/۱۷‌درصدی روبه رو بوده و تعداد مجوزهای صادر شده است ۳/۱۴‌درصد رشد داشته هست. البته داستان به اینجا ختم نمی‌شود، آیا که اطلاعاتی از سقط‌های غیرقانونی در دست نیست و این مساله عمق ماجرا را می‌رساند، آیا که تنها کافی است با جست‌و‌جو در اینترنت به انواع قرص‌های سقط جنین دست یابید. افرادی پای شبکه‌های اجتماعی نشسته و سریعا جوابگوی مشتریان خود هستند. نیازی به تحقیق نیست. آدرس سرراستی دارند. کافی است در قسمت جست‌و‌جو در اینستاگرام سه کلمه «قرص سقط جنین» را بنویسید. بلافاصله تعداد زیادی پیشنهاد پیش روی شماست. بر همین اساس «آرمان» در این گزارش به سراغ فروشندگان قرص‌های سقط جنین رفته است که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

قرص زخم معده جهت سقط جنین

انگار هر لحظه خدا آنلاین اند؛ قاتلان جنین را می‌گوییم. طوری خیمه زده و به سرعت پیام‌های خود را بررسی می‌کنند که گویا سقط جنین تنها رسالت آنها در زندگی است! با چند نفری از آنها صحبت کرده و متوجه می‌شویم که قیمت قرص سقط جنین از ۲۵۰ تا ۳۵۰‌هزار تومان هست. یکی از فروشندگان این قرص به «آرمان» می‌گوید: سقط جنین زیاد شده است و قرص مخصوص آن تنها تا سه ماه اول بارداری اثربخش هست. او اظهار می‌‌کند: تقریبا این قرص را همه دارند؛ از ماما و متخصص زنان و وضع حمل گرفته تا عطاری‌ها و بعضی شاغلان داروخانه ها. در واقع قرص سقط جنین زیاد به صورت رابطه‌ای تهیه می‌شود. از او راجع به عوارضش می‌پرسیم که می‌گوید: کاربرد قرص سقط جنین در اصل جهت زخم معده هست، ولی بعدها متوجه شدند که به سقط جنین هم کمک می‌کند. تهوع، اسهال، استفراغ و آهسته شدن ضربان قلب مادر از جمله پیامدهای این قرص است که جای نگرانی ندارد.

گرچه سقط جنین در کشور عزیزمان ایران ناپسند است و همچون قتل در نظر گرفته می‌شود، ولی این آسیب اجتماعی روزبه‌روز در حال زیاد کردن است و معمولا پنهانی از مراکز درمانی انجام می‌شود. از سوی دیگر، هیچ‌نظارتی هم در این بین اتفاق نمی‌افتد و باعث می‌شود که قرص سقط جنین به آسانی در دسترس همگان باشد؛ قرصی که در اصل بودن آن ابهام است و مصرف نادرست آن تبعاتی را با خود به همراه دارد. از این رو خلأ نظارتی و نبود آموزش صحیح سلامت مادران را به خطر می‌اندازد. بنابراین ضعف تنظیم خانواده بار دیگر در این زمینه خود را نشان می‌دهد، آیا که بسیاری از معضلات ریشه در ناآگاهی دارد.

۳۰‌درصد سقط‌ها «غیرعمد» هستند

هر‌ساله بالغ بر ۲۰۰‌هزار سقط جنین در کشور به وقوع می‌پیوندد. بنابر بیانات یک جمعیت شناس، در حال حاضر قیمت باروری کشور ۹/۱ کودک به ازای هر زن است و بعضی از زنان بعد از چندین سقط دچار ناباروری می‌شوند. این در حالی است که چنانچه سقط‌های «غیرعمد» در کشور کنترل شوند، قیمت باروری از ۹/۱ به ۲/۲ خواهد رسید. چندی پیش شهلا کاظمی پور با بیان آنکه دو نوع سقط «عمد» و «غیر عمد» وجود دارد گفت: سقط‌های غیر عمد ۳۰‌درصد سقط‌های کشور را مشمول بر می‌شوند؛ این در حالی است که هیچ‌آمار قطعی در مورد سقط‌های غیر قانونی در کشور وجود ندارد و آمار آنها در جایی ثبت نمی‌شود. آمارهای ارائه شده است نیز بر اساس برآوردهای صورت گرفته اعلام می‌شوند. او با بیان آنکه مسئولان وزارت بهداشت آمارهای ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار سقط در کشور را اعلام کرده‌اند، افزود: در برابر ۵/۱‌میلیون تولد، هر سال حدود یک پنجم این رقم سقط جنین در کشور اتفاق می‌افتد که مشمول بر سقط‌های عمد و غیر عمد می‌شوند.

این جمعیت شناس راجع به «سقط‌های غیر عمد» تصریح کرد: سقط‌های غیر عمد از جمله سقط‌هایی هستند که به صورت خود به خودی و در اثر حادثه، ضعف مادر، آسیب دیدگی، آلودگی‌های زیست‌محیطی، عدم مراقبت‌های بهداشتی و… اتفاق می‌افتند و این نوع سقط بیشترین تاثیر را در قیمت جمعیت کشور بر جای می‌گذارد. کاظمی پور با تاکید بر آنکه سقط‌های غیر عمد بیشترین تاثیر را بر قیمت جمعیت می‌گذارند، تصریح کرد: سقط‌های قانونی به منظور جلوگیری از معلولیت زایی صورت گرفته و باید اجرا شوند. سقط‌های عمدی نیز به علت آنکه فرد قصد به دنیا آوردن نوزاد خود را ندارد به هر طریقی اقدام به سقط می‌کند و حتی اگر سقط انجام نشود نیز در صورت تولد نوزاد، فرد عملا از بارداری‌های بعدی خود جلوگیری می‌کند. به همین علت بیشترین سقطی که بر روی قیمت جمعیت تاثیر می‌گذارد سقط‌های غیر عمد هستند.

مقابله با سقط جنین با فرهنگسازی

«به‌طور کلی اگر ختم بارداری به هر دلیلی زیر ۲۰ هفته باشد، سقط جنین صورت گرفته هست. البته برخی‌ها سه ماه اول را در نظر می‌گیرند، ولی از نظر قانونی در کشور ما زیر ۲۰ هفته سقط محسوب می‌شود.» اینها را مستانه نیکفر کارشناس مامایی به «آرمان» می‌گوید. به گفته او آمار دقیقی از سقط عمد و غیرعمد وجود ندارد و بعضی سقط‌ها بر اساس غربالگری‌ها به علت اینکه مادر یا جنین دچار عارضه می‌شوند قانونی هست، ولی تعداد زیادی از سقط‌ها به دلایل فرهنگی و اینکه شاید قشر وسیعی از جامعه اطلاعاتی از تنظیم خانواده نداشته باشند، ایجاد می‌شوند. جهت مثال جوانانی که آگاهی ندارند، موجب سقط جنین می‌شوند.

نیکفر اضافه می‌کند: سقط عوارض دارد. تعداد زیادی از سقط‌های غیرعمد به صورت غیر درمانی به وسیله افرادی که توانایی علمی ندارند، انجام می‌شوند. همچنین داروهای استفاده شده است کنترل نشده است و تمامی این موارد باعث آسیب‌دیدگی و در مواردی موجب فوت مادر می‌شوند. البته سقط عوارض دیگری هم دارد و در سال‌های بعد فرزندآوری را ترساندن می‌کند. این کارشناس مامایی توضیح می‌دهد: بنا به دلایلی اطلاعات زیاد به جوانان نمی‌دهیم، در حالی که جوانان در کشور‌های درحال‌توسعه می‌خواهند مانند جوامع پیشرفته عمل کنند، ولی آگاهی ندارند. او عنوان می‌کند: نداشتن این آگاهی موجب فرزند ناخواسته می‌شود و آنها به هر طریقی خود را به خطری می‌اندازند تا جنین را از بین ببرند. نیکفر تاکید می‌کند: این عنوان علاوه بر آنکه ضربه به خودشان می‌زند، به جامعه هم آسیب می‌رساند.

از سوی دیگر، نسل آینده هم جوانانی هستند که بسیاری از آنها به دلایل متفاوت پرسشها نازایی و ناباروی دارند و سقط غیرعمد هم این مساله را شدت یافتن می‌کند. او اعتقاد است: باید فرهنگسازی و آموزش از مدارس شروع شود. با توجه به درک کودکان باید آموزش را از این سنین شروع کرد. نیکفر با اشاره به اینکه زیاد کردن جمعیت با توجه به سیاست‌های کشور مهم هست، خاطرنشان می‌کند: باید آموزش تنظیم خانواده مورد توجه باشد و اگر فردی ناخواسته در این شرایط قرار داده شد و به هر دلیلی خواهان فرزندآوری نبود و مرتکب سقط شد، به مشاوره، روانشناس و متخصص زنان ارجاع داده شود. به عبارت دیگر باید زیرساخت‌ها مهیا باشد، چون فردی که خواهان فرزند نیست خود را به آب و آتش می‌زند تا جنین را از بین ببرد.

این کارشناس مامایی می‌گوید: سقط جنین تبعاتی دارد که باید مانع آن شد و تنها راه آموزش جوانان هست. در آخر باید گفت که امروزه داشتن دانش جنسی به حدی حائز اهمیت است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، آیا که سقط جنین ثمره این ناآگاهی است و اوضاع باروری کشور را در حالت هشدار قرار داده است.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه آرمان


سقط جنین با ۲۵۰ هزار تومان!

واژه های کلیدی: تولد نوزاد | بارداری | ناباروری | قانونی | آموزشی | جلوگیری | بارداری | نوزاد | جمعیت | آموزش | درمانی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو