کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » صنایع بیمار، گردابی که تولیدکننده داخلی را می‌بلعد

صنایع بیمار، گردابی که تولیدکننده داخلی را می‌بلعد

مشکلات صنایع، یکی از دغدغه‌های بزرگ فعالان بخش شخصی است که تا بحال اطراف آن راهکارهای مختلفی ارائه شده، ولی بنظر می‌رسد نه تنها این قبیل کارها راهگشا

صنایع بیمار، گردابی که تولیدکننده داخلی را می‌بلعد

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان بسیاری از کارشناسان امر معتقدند که باید جهت حل پرسشها بی‌شمار موجود در صنایع کشور، ابتدا آنها را با دقت بازبینی کرده و سپس راهکار مناسبی جهت آن پیشنهاد دهیم.

درک درستی از پرسشها صنایع کشور زمانی محقق می شود که با افرادی که در متن تولیدات صنعتی قرار دارند و این پرسشها را از نزدیک لمس کرده اند به گفتگو بنشینیم. این در حالی است که بسیاری از مسئولان تصمیم‌گیرِ صنعتی کشور می‌خواهند، سکاندار این کشتی طوفان‌زده از پشت میزهای خود باشند، با این روش قطعاً راه به جایی نخواهیم برد.

صنایع بیمار، گردابی که تولیدکننده داخلی را می‌بلعد

در استای این نشانه و واکاوی ریشه‌ای پرسشها صنعت کشور،در پی گفتگو و دیدار از واحدها و کارخانه های صنعتی کشور برآمده تا شاید با بیان این پرسشها ،تلنگری به مسئولان امر در این حوزه زده باشیم.

برای روشن تر شدن زوایای بیشتری از این عنوان با شاهین فاجانی نایب رییس اتحادیه ماشین سازی وفلز تراش پردیس و تولیدکننده موفق صنعتی به گفتگو نشسته ایم؛

به نظر شما علت مهم رکود فعلی در صنایع کشور چیست؟

فاجانی : به علت کوچک شدن بازارهای نشانه شاهد رکود وسیع در صنایع کشور هستیم.ما نمی توانیم بازار ایجاد کرده و کارخانجات قادر به فروش محصولات خود نیستند و در نتیجه شاهد دپوی بالای محصولات تولیدی در انبار کارخانجات و کارگاه های صنعتی هستیم.

مشکلات صنایع، یکی از دغدغه‌های بزرگ فعالان بخش شخصی است که تا بحال اطراف آن راهکارهای مختلفی ارائه شده، ولی بنظر می‌رسد نه تنها این قبیل کارها راهگشا

چه راهکاری را به‌منظور ایجاد بازارهای تازه و برطرف رکود پیشنهاد می دهید؟

فاجانی : باید بازارهای هدف را بزرگتر کرده و مهمترین اصل در این راه زیاد کردن صادرات است که آن هم زیاد به عظم جدی دولت در این حوزه بستگی دارد. یک اصل مهم دیگر آن است که دولت باید یارانه مخصوصی به تولید کننده صنعتی جهت شرکت در نمایشگاه های خارجی بدهد و یا شرکت هایی را تعیین کند که بتوانند محصولات ایرانی را در نمایشگاه های خارج از کشور معرفی و بازاریابی کنند. همچنین نباید از ظرفیت بالای کشورهای منطقه همچون افغانستان، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس غافل شویم.

با توجه به غیرقانونی شدن واردات محصولات مشابه تولید داخل، آیا تابحال اقدام عملی در این حوزه صورت گرفته است؟

فاجانی : متأسفانه ما اقدام عملی در این حوزه ندیده ایم ، بعنوان مثال شرکت ما به توانایی تولید قطعه ای بر اساس مهندسی معکوس دست یافته بود و سال ها آن را در داخل می فروختیم ولی با امضای برجام بعضی این قطعه را از کشور انگلستان وارد کردند و در نتیجه ما مجبور به قطع تولید آن شدیم.

بنظر شما صنایع ما توانسته اند خود را با تغییرات جهانی همگام کنند؟

صنایع بیمار، گردابی که تولیدکننده داخلی را می‌بلعد

فاجانی : خیر.دلیل مهم این عنوان استفاده از دستگاه های قدیمی مربوط به دهه ۷۰ و۸۰ میلادی است و بروزرسانی بشرط فروش محصولات اتفاق می‌افتد و با وجود کارکرد کارخانه‌های کشور با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصدی ، چگونه می‌توانند خود را به دستگاه ها وتکنولوژی های روز دنیا مجهز کنند. بهتر بود دولت جایگزین اخذ مالیات، شرط واردات ماشین آلات و دستگاه های تازه را به ازای پرداخت مالیات قرار می داد.

برخی کارشناسان می گویند که با نوسازی دستگاه های صنعتی،کارگران بیشتری بدون کار می شوند،نظر شما در این مورد چیست؟

فاجانی : این حرف را قبول ندارم ،دستگاه های تازه ایجاد ارزش افزوده بالاتر و سود بیشتری می‌کنند، در نتیجه واحد تولیدی می تواند کارگر بیشتری را استخدام کند.

در خصوص مشکلاتی که پرداخت مالیات جهت تولیدکننده ها ایجاد کرده، توضیح دهید.

مشکلات صنایع، یکی از دغدغه‌های بزرگ فعالان بخش شخصی است که تا بحال اطراف آن راهکارهای مختلفی ارائه شده، ولی بنظر می‌رسد نه تنها این قبیل کارها راهگشا

فاجانی : در چند سال گذشته فشارهای مالیاتی، بسیاری از تولیدکنندگان کشور را از پا درآورد و موجب بیکاری تعداد زیادی کارگر شد. روزی نیست که واحدی اعلام بیکاری نکنند. این در حالی است که خیلی ها به‌منظور فرار از مالیات به فعالیت زیر پله‌ای رو آورده اند تا جاییکه حتی نمی توانیم آمار دقیقی از تولیدکننده های کشور ارائه دهیم.

چه راهکاری پیشنهاد می دهید تا فشارهای مالیاتی از دوش تولیدکنندگان داخلی برداشته شود؟

فاجانی : دولت نباید از تولید مالیات بگیرد، بلکه باید از محصول فروخته شده است ، مالیات اخذ شود.

آیا پرداخت بیمه هم جهت کارفرمایان ایجاد مسئله کرده است؟

صنایع بیمار، گردابی که تولیدکننده داخلی را می‌بلعد

فاجانی : بله. پرداخت ۳۰ درصد بیمه به‌ویژه جهت واحدهای کوچک صنعتی کار بسیار مشکل است و باید توجه داشت که اگر بخواهیم جهت یک نفر درصنایع کوچک شغل ایجاد کنیم، باید ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سرمایه صرف شود ، این در حالی است که بسیاری از تولیدکننده ها نیاز به کارگر دارند ولی از وحشت قوانین سخت بیمه و کار ،اقدام به استخدام تازه نمی‌کنند. دولت باید حق بیمه را به ده درصد در ازای جذب نیروی کار زیاد بگذارد، در این‌صورت هم به تولیدکننده فشاری وارد نشده و هم اشتغالزایی زیاد می‌شود.

فاجانی در آخر یادآور شد: برای نجات صنعت، اول باید بازار ایجاد کنیم، آن وقت که حق با مشتری بود گذشت، الان باید جهت مشتری محصول خاصش را تولید کنیم تا از فروش آن مطمئن شویم. در صورتیکه تولیدکنند‌های ما سرمایه کافی را داشته باشند، قادر به توسعه و تحقیق و گسترش هسستند. باید توجه داشت که توان بالایی در تولیدکننده ایرانی وجود دارد.

انتهای پیام/

بازارسازی مهمترین راهکار نجات صنعت بیمار کشور

واژه های کلیدی: کارخانه های صنعتی | دستگاه | کارگران | محصولات | کارگر | مالیات | کارخانه | تولید

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو