هرچه اکنون هستیم محصول افکاری است که سابقاً داشته ایم و حالا داریم.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » سندرم گیلن باره Guillen Barre چیست؟

سندرم گیلن باره Guillen Barre چیست؟

سندرم گیلن باره اختلال نادری است که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود به دنبال این حمله احساس ضعف در ماهیچه ها

سندرم گیلن باره Guillen Barre چیست؟

سندرم گیلن باره اختلال نادری است که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود به دنبال این حمله احساس ضعف در ماهیچه ها ، بی حسی ، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود

با علل و عوامل سندرم گیلن Guillen Barre باره آشنا شوید

علت این بیماری هنوز به روشنی مشخص نیست ولی معمولاً بعد از یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا اتفاق می افتد همچنین بعد از عفونت با یک باکتری به نام کامپیلکوباکتر هم ممکن است بیماری بروز نماید عفونت با کامپیلوباکتر ممکن است بعد از خوردن آب آلوده یا غذای نپخته ( مخصوصاً مرغ و ماهی و … ) رخ دهد.
در بعضی موارد ممکن است علایم گیلن باره بعد از اعمال جراحی اتفاق بیفتد گاهی هم هیچ گونه عامل آشنا شده است ای وجود ندارد ولی در همه موارد ذکر شده است به طور حتم اختلال درعملکرد سیستم ایمنی وجود دارد.

عبارات مهم : فیزیوتراپی – بیمارستان

علایم و نشانه های سندرم گیلن باره
نشانه های گلین باره معمولاً با بی حسی و ضعف در پاها شروع می شود (ممکن است شما احساس گزگز شدن داشته باشید) نشانه ها اغلب در عرض مدت کمی حدود چند روز یا چند هفته به قسمت های بالایی بدن کشیده می شود ؛ بازوها و اندام فوقانی ضعیف و بی حس می شوند . گاهی اوقات ضعف آن قدر شدید است که شما اصلاً قادر به راه رفتن نیستید و همچنین ممکن است به فلجی کامل منجر شود.

تشخیص سندرم گیلن باره
آزمایش دقیق و قطعی جهت تشخیص گیلن باره وجود ندارد ولی تشخیص براساس علایم از جمله ضعف ماهیچه ها و ناتوانی در راه رفتن ، آزمایشات و تاریخچه ی بیماری شما صورت می گیرد . دکتر از شما راجع به علایم و نشانه ها می پرسد و شما را معاینه می کند.

آزمایشاتی که جهت شما انجام می شود شامل:
۱- نوار عصب و عضله
۲- گرفتن آب کمر از کانال نخاعی

درمان سندرم گیلن باره:
گلین باره درمان قطعی ندارد ولی راههایی وجود دارد که علائم را اصلاح می بخشد:
الف ) IvIg: (ایمنوگلوبولین درمانی ) این دارو از جنس پروتئین است و سیستم ایمنی را دربرابر حملات آنتی بادی های مهاجم محافظت می کند .
ب) پلاسما فرزیس: دستگاهی به بدن شما وصل می شود که خون به درون آن کشیده می شود و آنتی بادی ها ی حمله کننده به اعصاب بدینوسیله از خون جدا می شوند. این آنتی بادی ها، پروتئین هایی هستند که در خون وجود دارند و باعث حمله به سیستم ایمنی بدن می شوند.

برای این که تحت نظر باشید و امکان درمان علایم بیماری وجود داشته باشد، احتمالاً در بیمارستان بستری می شوید.
در موارد پیشرفته بیماری ممکن است شما قادر به خوردن از راه دهان نباشید، که جهت شما لوله ی بینی – معدی می گذارند و از طریق لوله به شما غذا داده می شود. رژیم غذایی شما باید پرکالری و پر پروتئین باشد تا قدرت عضلاتی شما حفظ و بازسازی شود. ممکن است غذا با حجم کم و در دفعات زیاد جهت شما تجویز شود.
در وقت بستری بودن در بیمارستان اگرضعف عضلات تنفسی موجب تهویه نامناسب و اختلال تنفس در شما شود ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کنید.
تا زمانی که در بیمارستان بستری هستید دکتر و پرستار به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از بی حرکتی اقداماتی را جهت شما انجام می دهند. ممکن است جهت کمک به حفظ قدرت و انعطاف پذیری عضلاتتان فیزیوتراپی شوید.

سندرم گیلن باره Guillen Barre چیست؟

علاوه برموارد فوق از داروهای زیر برحسب نیاز و به منظور تسکین علایم استفاده می شود:
۱- کورتون که التهاب و تورم اعصاب را کم کردن می دهد.
۲- سرکوب کننده ایمنی مانند آزارام یا سایتوکسان که در مرحله حاد بیماری تجویز می شود.
۳- مسکن ها و ضد درد ها مانند آسپیرین
۴- سایر داروها مانند کاربامازپین

پیش اگهی:
این بیماری سه مرحله حاد، نقاهت و بهبودی دارد. معمولاً افراد مبتلا به گیلن باره اصلاح می یابند ولی ممکن است وقت زیادی طول بکشد. در اکثر افراد ضعف در طی ۳-۲ هفته بدتر شده است و سپس شروع به بهتر شدن می کند و بعد از مدتی به طور کامل از بین می رود اگرچه بهبودی کامل ممکن است تا ۲ سال طول بکشد. بعضی از افراد تا ماهها ضعف دارند و در موارد کمی این ضعف تا سال ها باقی می ماند، بعضی دیگر هم هرگز قدرت عضلاتشان بر نمی گردد. گاهی اوقات این سندرم بعد از نخستین حمله دوباره عود می کند.

نحوه مواظبت از خود:
از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.
با دقت توصیه های دکتر و پرستارتان را دنبال کنید.
داروی خود را درست و سر وقت مصرف کنید.
اگر فیزیوتراپی می شوید به دقت ورزش های فیزیوتراپی را انجام دهید تا عضلاتتان دوباره انعطاف پذیر و قدرتمند شود.
مشاوره با یک روانشناس به سازگار شدن شما با شرایط بیماری و کیفیت زندگی مطلوب کمک می کند.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: namazi.sums.ac.ir

واژه های کلیدی: فیزیوتراپی | بیمارستان | بیماری | پروتئین | عفونت | سیستم | ایمنی | درمانی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو