اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » بیماری عجیب کیمیا علیزاده آشنا شوید/ با سندرم گلین باره

بیماری عجیب کیمیا علیزاده آشنا شوید/ با سندرم گلین باره

سارا جمهوری،فیزیوتراپ کیمیا علیزاده راجع به آخرین اوضاع او بعد از بازگشت از مسابقه های جهانی کره جنوبی گفته است که او دچار نوعی سندرم است که به نوعی

بیماری عجیب کیمیا علیزاده آشنا شوید/ با سندرم گلین باره

بیماری کیمیا علیزاده که به سندرم گلین باره معروف است, چیست؟

سندرم گلین باره چیست؟

سارا جمهوری،فیزیوتراپ کیمیا علیزاده راجع به آخرین اوضاع او بعد از بازگشت از مسابقه های جهانی کره جنوبی گفته است که او دچار نوعی سندرم است که به نوعی سیستم عصبی و عضلات محیطی وی را درگیر می کند. البته درمان این بیماری تا سه هفته طول می کشد. ولی «سندرم گلین باره» که دارنده مدال نقره مسابقه های جهانی به آن مبتلا شده است چه خصوصیاتی دارد؟

عبارات مهم : کیمیا علیزاده – بیمارستان
سندرم گیلن باره (Guillain-Barré syndrome)‏ اختلال نادری است که در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود. به دنبال این حمله، احساس ضعف در ماهیچه ها، بی حسی، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود.

در این بیماری سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله می کند که باعث ضعف بدن و پرسشها حسی می شود. سوزش و حالت خواب رفتگی ناگهانی در پا و انتقال این حس در نقاط متفاوت بدن یکی از علایم بارز این بیماری است که ممکن است با حسی در پا و همراه با ضعف عضلانی بدن رخ دهد. این بیماری زیاد در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی دیده شده است هست، ولی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد.

این بیماری مزمن نیست و با یک دوره دارویی قابل درمان است که در صورت درمان نشدن به موقع ممکن است مسئله تنفسی ایجاد کرده و بدن را بسیار ضعیف کند.

اختلالات خود ایمنی به حالتی گفته می شود که در آن سیستم ایمنی بدن به جای دفاع از بدن در برابر عوامل بیماری زا، سلول های سالم را به عنوان یک عامل خارجی قلمداد می کند و به آن حمله می کند.
این اختلال می تواند بسته به پیشرفت، به یک یا چندین بافت بدن آسیب وارد کند. دیابت نوع ۱، ام اس، آرتریت روماتویید و لوپوس از مرسوم ترین بیماری های خود ایمنی هستند. بیماری گلین باره نیز یکی از اختلالات خودایمنی نادر هست. در این بیماری، پوشش اعصاب محیطی (میلین) مورد نشانه سیستم ایمنی قرار می گیرد.

گاهی اوقات آکسون های عصبی نیز مورد حمله قرار می گیرند. زمانی که پوشش سلول های عصبی از بین می رود، اعصاب در انتقال احساس لمسی به مغز با مسئله مواجه می شوند و از طرفی مغز قادر به انتقال سیگنال به اندام های بدن نیست و به همین علت ماهیچه ها ضعیف می شوند. این بیماری کاملا اورژانسی است و به محض مشاهده نخستین علایم درمان شروع می شود.

بیماری عجیب کیمیا علیزاده آشنا شوید/ با سندرم گلین باره

آمار نشان می دهد از هر ۱۰۰ هزار نفر، یک نفر به این اختلال مبتلا می شود. مهمترین مشخصه این بیماری حمله به سیستم عصبی محیطی است که به ضعف و فلج بیمار منجر می شود و می تواند تا ماه ها ادامه داشته باشد.
معمولا این بیماری به دنبال یک عفونت ویروسی ملایم شروع می شود و علایم آن ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عفونت بروز می کند. علایم اولیه بیماری مشمول بر سوزن سوزن شدن و ضعف عضلانی است.بیماری به میزان پنج درصد احتمال عود دارد.یک نوع نادر از سندرم گلین باره میلر فیشر نام دارد که روی عضلات صورت و حرکات چشم تاثیر می گذارد.

 بیماری چه علائمی داد؟

-احساس ضعف در قسمت پایین بدن و به مرور قسمت های بالای بدن
-عدم تعادل و ثبات هنگام راه رفتن
-عدم کنترل ماهیچه های صورت، به خاص هنگام جویدن و صحبت کردن
-گرفتگی و درد عضلات به خاص در شب
-عدم کنترل روده و مثانه
-احساس درد در ۵۰ درصد بیماران
-افزایش ضربان قلب
-نوسانات فشار خون
-ایجاد لخته
-تنفس دشوار
-بروز پرسشها روانشناختی به علت روند سریع بیماری و علایم ناتوان کننده

این بیماری سه مرحله حاد، نقاهت و بهبودی دارد. معمولا افراد مبتلا به گلین باره اصلاح می یابند، ولی ممکن است وقت زیادی طول بکشد. در اکثر افراد، ضعف در طی ۲ تا ۳ هفته بدتر شده است و سپس شروع به بهتر شدن می کند و بعد از مدتی به طور کامل از بین می رود. اگرچه بهبودی کامل ممکن است تا دو سال طول بکشد.

چطور درمان می شود؟

سارا جمهوری،فیزیوتراپ کیمیا علیزاده راجع به آخرین اوضاع او بعد از بازگشت از مسابقه های جهانی کره جنوبی گفته است که او دچار نوعی سندرم است که به نوعی

گلین باره درمان قطعی ندارد، ولی راه هایی وجود دارد که علائم را اصلاح می بخشد:

– ایمنوگلوبولین درمانی: این دارو از جنس پروتئین است و از سیستم ایمنی در برابر حملات آنتی بادی های مهاجم محافظت می کند.

–  پلاسما فرزیس: دستگاهی به بدن شما وصل می شود که خون به درون آن کشیده می شود و آنتی بادی های حمله کننده به اعصاب بدینوسیله از خون جدا می شوند. این آنتی بادی ها، پروتئین هایی هستند که در خون وجود دارند و باعث حمله به سیستم ایمنی بدن می شوند.

بیمار مبتلا به سندروم گیلن باره نیاز دارد که چند روز تا چند هفته در بیمارستان بماند. وقت بستری ماندن در بیمارستان به شدت بیماری و مقدار مواظبت هایی که بیمار نیاز دارد، بستگی دارد. در موارد پیشرفته بیماری ممکن است فرد قادر به خوردن از راه دهان نباشد که جهت او لوله بینی – معدی می گذارند و از طریق لوله به او غذا داده می شود. رژیم غذایی بیمار باید پرکالری و پر پروتئین باشد تا قدرت عضلاتی او حفظ و بازسازی شود. همچنین ممکن است غذا با حجم کم و در دفعات زیاد جهت بیمار تجویز شود.

در وقت بستری بودن در بیمارستان، اگر ضعف عضلات تنفسی موجب اختلال تنفس در فرد شود، ممکن است به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کند همچنین جهت کمک به حفظ قدرت و انعطاف پذیری عضلات، فیزیوتراپی جهت فرد انجام شود.

علاوه بر موارد فوق از داروهای زیر برحسب نیاز و به منظور تسکین علایم استفاده می شود:

– کورتون، که التهاب و تورم اعصاب را کم کردن می دهد.

– سرکوب کننده ایمنی مانند آزارام یا سایتوکسان که در مرحله حاد بیماری تجویز می شود.

– مُسکن ها و ضد درد ها

– سایر دارو ها مانند کاربامازپین

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khabaronline.ir

واژه های کلیدی: کیمیا علیزاده | بیمارستان | بیمارستان | بیماری | پروتئین | عضلات | سیستم | ایمنی | احساس | درمانی | انتقال

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو