کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

اسهال یک تصویر العمل طبیعی به کم شدن آب بدن، عفونت یا سمومی است که باید از سیستم گوارش بیرون رانده شوند. به عنوان مثال انواع خاصی از

کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

اسهال یک تصویر العمل طبیعی به کم شدن آب بدن، عفونت یا سمومی است که باید از سیستم گوارش بیرون رانده شوند. به عنوان مثال انواع خاصی از باکتری، انگل ها، آلرژی غذایی یا سایر میکروب ها. و حالا راجع به درمان خانگی اسهال، علت و علایم در نوزادان, کودکان و بزرگسالان بخوانید.

اسهال نوعی ناراحتی یا عفونت دستگاه گوارش هست. که باعث خروج مکرر و بیش از اندازه از روده ها به شکل مدفوع غیر طبیعی رقیق و درد شکم می شود. اگر شما اخیرا اسهال داشته اید، نخستین سوالی که دوست دارید بپرسید این است که” چطور اسهال را سریعا متوقف کنم؟ “

اگر دچار هر کدام از علایم شرح داده شده است در بالا هستید، ممکن است دچار اسهال حاد شده است باشید. اسهال حاد، یک تا دو هفته طول می کشد و به طور موقت شما را بیمار می کند. یا ممکن است دچار اسهال مزمن شده است باشید که تا چندین هفته ادامه داشته باشد. اگر در عرض ۲۴ ساعت ۳ بار یا زیاد مدفوع رقیق داشتید یعنی اسهال هستید. شاید باور نکنید ولی اسهال حال یکی از عالی ترین مکانیسم های دفاعی بدن شما در برابر عفونت یا ویروس است. اگر چه بودن در اوضاع اسهال ناراحت کننده و تلخ هست، اسهال کمک می کند که به سرعت مواد مضر از دستگاه گوارش خارج شوند، قبل از این که وقت پیدا کنند عوارض و پرسشها بیشتری جهت بدن بوجود بیاورند.

کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

*تفاوت درد مزمن با درد حاد چیست؟ حاد یعنی اینكه مسئله ای مهم شده است به اوج رسیده باید فورأ به آن پیگیری شود و مزمن یعنی مسئله ای كم كم رخنه كرده و كهنه شده است و درمان آن بسیار مشكله.

از سوی دیگر علایم اسهال مزمن کمی متفاوت هست. این علایم بسته به رژیم غذایی و سایر عوامل سبک زندگی می آیند و می روند. که مشمول بر وضعیت سیستم ایمنی بدن شما و سطح استرسی که با آن روبرو هستید می شود. تحقیقات نشان می دهد که ۳ درصد افرادی که به کشورهای درحال توسعه سفر می کنند، به اسهال مزمن مبتلا می شوند. اسهال حال معمولا بدون دارو یا مداخله جدی درمان می شود. و اسهال مزمن پرسشها بیشتری بوجود می آورد. این امر می تواند باعث کمبود آب بدن و کمبود مواد مغذی بدن شود. خبر خوب این است که شما می توانید کارها مختلفی جهت درمان هر دو نوع اسهال انجام دهید. در زیر می توانید اقداماتی که منجر به سفت شدن مدفوع، آبرسانی مجدد به بدن و غلبه بر علایم اسهال می شود را بیاموزید:

اسهال چیست؟

اسهال یک تصویر العمل طبیعی به کم شدن آب بدن، عفونت یا سمومی است که باید از سیستم گوارش بیرون رانده شوند. به عنوان مثال انواع خاصی از باکتری، انگل ها، آلرژی غذایی یا سایر میکروب ها. یکی از خطرات مرتبط با اسهال این است که اگر از قبل بیمار باشید باعث کم آب شدن بیشتر بدنتان می شود. علتش هم این است که با اسهال، بدن، بیش از حد آب و مواد معدنی از جمله الکترولیت هایی مانند سدیم را از دست می دهد.

اسهال یک تصویر العمل طبیعی به کم شدن آب بدن، عفونت یا سمومی است که باید از سیستم گوارش بیرون رانده شوند. به عنوان مثال انواع خاصی از

اگر می خواهید زیاد بدانید : اختلال آب و الکترولیت در بدن و علل و علائم آن

علایم اسهال:

 • – حرکات مکرر روده، ازجمه رفتن به دستشویی جهت دفع مدفوع بیش از ۱ – 2 بار در روز
 • – مدفوع شل و آبکی
 • – درد شکم، گرفتگی و گاهی نفخ شکم
 • – گاهی تهوع و استفراغ
 • – درد معده/شکم و گاهی از دست دادن اشتها، مسئله به اندازه خوردن/ یا کم کردن وزن
 • – زیاد کردن تشنگی به علت از دست دادن آب زیاد از حد معمول هنگامی که به طور مکرر به دستشویی می روید
 • – گاهی اوقات وجود علایم تب، بسته به عامل ایجاد کننده اسهال ( مانند عفونت یا بیماری )
 • علایم کم آبی بدن که می تواند مشمول بر ضعف، گیجی، ناراحتی معده، سرگیجه و تغییرات فشار خون باشد

اگر می خواهید زیاد بدانید : چه طور می‌توان علائم هشدار دهندۀ کم آب شدن بدن را تشخیص داد؟

کلید یادگیری برای متوقف کردن سریع علایم اسهال بعد از شروع شدن، و همچنین پیشگیری از بازگشت آن در آینده به علل اساسی ایجاد کننده این بیماری بستگی دارد. اسهال می تواند به دلایل متفاوت از جمله، کم شدن آب بدن، بیماری یا مسمومیت غذایی ایجاد شود.کودکان، نوزادان، بزرگسالان و سالخوردگان ممکن است به دلایل مختلفی درگیر اسهال شوند. این علل شامل:

 • – مسئله در به درستی هضم نشدن غذا
 • – سندرم روده جنبش پذیر
 • – استرس عاطفی مرتبط با IBS
 • – ننوشیدن آب به اندازه کافی

باشد.

کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

علل خطرناک ایجاد اسهال:

علل و عوامل خطرناک اسهال در بزرگسالان عبارت است از:

عفونت باکتریایی که می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال یافته شود یا از سطوح آلوده انتقال یافته شود.

آلرژی غذایی مانند عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در لبنیات ). کارشناسان معتقدند که عدم تحمل لاکتوز یکی از دلایل مرسوم ایجاد اسهال در کودکان و بزرگسالان است به خاص هنگامی که اسهال مزمن باشد. چالش موجود در مورد عدم تحمل لاکتوز اینجاست که ممکن است تا سال های سال خود را نشان ندهد یا به علت تغییرات هورمونی مانند حاملگی بروز کند.

مصرف آب آلوده که می تواند مشمول بر انگل ها، باکتری ها و غیره باشد.

مسمومیت غذایی به علت خوردن غذای آلوده به انواع میکروب های مضر.

اسهال یک تصویر العمل طبیعی به کم شدن آب بدن، عفونت یا سمومی است که باید از سیستم گوارش بیرون رانده شوند. به عنوان مثال انواع خاصی از

از دست دادن آب بدن که علت آن به اندازه کافی آب ننوشید یا از دست دادن آب بیش از حد به علت استفراغ، بیماری یا سایر عوامل.

هضم ضعیف مواد غذایی به وسیله بدن و پرسشها مرتبط با سندرم روده جنبش پذیر IBS، بیماری التهابی روده IBD یا بیماری های خود ایمنی مانند کرون.

مصرف بیش از حد مایعات در مدت وقت کوتاه.

خوردن بیش از حد میوه های نرسیده یا زیادی رسیده.

کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

خوردن بیش از حد غذاهای پرچرب که هضمشان مسئله است.

مصرف بیش از حد کافئین یا الکل که می تواند منجر به کم شدن آب بدن و سوءهاضمه شود.

استرس و اضطراب احساسی

– به علت عوارض جانبی مصرف بعضی از داروها به خاص آنتی اسیدها (داروهای کم کردن دهنده اسید معده). کارشناسان معتقدند که آنتی اسیدها مرسوم ترین علت اسهال مربوط به مصرف داروها هستند لیکن حاوی منیزیم هستند که باعث آبکی شدن مدفوع می شود. اگر این داروها را جهت کنترل علایم رفلاکس اسید معده استفاده می کنید عالی ترین کار این است که عوامل ایجاد سوءهاضمه را کنار بگذارید ولی اگر مجبور به مصرف این داروها هستید تلاش کنید آن هایی که منیزیم کمی دارند یا فاقد منیزیم هستند را استفاده کنید.

مکمل ها و داروهای دیگر از جمله آنتی بیوتیک ها، کینیدین quinidine ، لاکتالوز lactulose و کلشیسین colchicines هم می توانند باعث ایجاد اسهال شوند. مصرف بیش از حد ویتامین C و منیزیم در مکمل ها هم می تواند همین علایم را ایجاد کند.

علت اسهال کودکان و نوزادان چیست؟ علل ایجاد آن می تواند شامل:

روتاویروس Rotavirus، که مرسوم ترین علت اسهال در کودکان ۲ ساله و کوچکتر است.

آلرژی غذایی، از جمله حساسیت به شیر ( عدم تحمل لاکتوز ) و دیگر آلرژی زاهای مرسوم مانند بادام زمینی، تخم مرغ و غیره باشد.

واکنش به فرمول شیر خشک مصرفی یا گاهی اوقات به شیر مادر در صورتی که چیزی مصرف کرده باشد که هضمش سخت است.

مصرف کم مایعات یا مصرف بیش از حد ( مانند آبمیوه )

عفونت باکتریایی، از جمله لمس سطوح کثیف، اسباب بازی ها یا افراد دیگر و سپس بردن دست به دهان. نوزادان در مراکز مراقبتی روزانه در معرض خطر بالایی از انتقال باکتری هستند که می تواند عفونت های روده ای ایجاد کرده و منجر به اسهال شود.

مصرف آنتی بیوتیک ها، که می تواند باعث عوض کردن در سیستم گوارش به علت کشتن باکتری های سالم شود.

به یاد داشته باشید که کودکان و نوزادان حرکات روده ای نرم تری نسبت به بزرگسالان دارند. مدفوع آن ها ممکن است در وقت های مختلف، رنگ های مختلفی داشته باشد و حرکات روده (کار کردن شکم) آن ها ممکن است بیش از یک بار در روز باشد به خصوص در نوزادان، ولی جایی جهت نگرانی نیست. کودکان مبتلا به اسهال ممکن است دچار تب شوند، پر سر و صدا شوند، یا اشتهایشان را از دست بدهند.

اگر اسهال کودک شما بیش از چند روز طول کشید، به خصوص اگر علایم کم شدن آب بدن را در او مشاهده کردید، حتما به دکتر مراجعه کنید.

علایم کم آبی بدن در نوزادان و کودکان:

 • – کمتر خیس شدن پوشک
 • – داشتن چشم های خشک هنگام گریه کردن
 • – داشتن دهان خشک
 • – داشتن چشمان بی حال و افتاده
 • – بوی خیلی بد در سه بار یا زیاد مدفوع اسهالی
 • – خونریزی مقعدی (رکتوم) یا وجود خون در مدفوع، یا اسهال شدید هنگام مصرف آنتی بیوتیک

درمان های متداول جهت اسهال

مگر این که علایم اسهال را زیاد از یک تا دو هفته داشته باشید، به خصوص اگر مطمئن نیستید که علت اسهال شما چیست، و با درمان های توصیف شده است هیچ نشانه بهبودی مشاهده نمی کنید معمولا نیازی به دیدن دکتر نیست. اگر تصمیم گرفتید نظر یک حرفه ای را بدانید، پزشکتان احتمالا یکی از درمان های زیر را جهت اسهال در نظر می گیرد:

– داروهای ضد اسهال:

این داروها می توانند به سرعت به علائم اسهال خاتمه دهند اما این امر لزوما هر لحظه خوب نیست. چون اسهال یکی از مکانیسم های طبیعی بدن شما جهت بیرون راندن سموم یا میکروب هایی است که به سیستم گوارشتان راه پیدا کرده اند و اگر جلوی تخلیه آن ها را بگیرید ممکن است باعث باقی ماندن باکتری های مضر جهت وقت زیاد در بدنتان شود. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان در حال حاضر توصیه می کنند در صورتی که می توانید، بدون مصرف دارو عوارض اسهال را تحمل کنید، البته تا زمانی که خطری متوجه تان نباشد و تلاش کنید به طور طبیعی با آن مقابله نمایید.

-پیروی از یک رژیم غذایی محدود:

اگر از علایم اسهال مزمن زحمت می برید، پزشکتان به شما توصیه می کند با پیروی از یک رژیم غذایی محدود خوراکی هایی که دستگاه گوارش شما جهت هضمشان دچار مسئله می شود را از رژیم غذایی تان از بین بردن نمایید. به این معنی که از غذاهایی خاص از قبیل محصولات لبنی جهت یک مدت وقت معین اجتناب کنید تا ببینید آیا علایم بیماری اصلاح پیدا می کند یا خیر. به محض افزودن یک غذای مشکوک به رژیم غذاییتان می توانید در صورت بازگشت علایم آن را ردیابی کنید و تصمیم بگیرید کدام خوراکی برایتان بافایده است و کدام یک مضر.

– به اندازه کافی به بدنتان آبرسانی کنید و غذای سبک بخورید، خوراکی ها را به صورت پوره مصرف کنید تا زمانی که حالتان بهتر شود.

۵ درمان خانگی جهت اسهال

۱٫ خوردن غذاهای تسکین دهنده که هضمشان راحت است

وقتی اسهال دارم چه غذایی باید بخورم؟

در اینجا تعدادی از عالی ترین غذاهایی که می تواند علایم اسهال را متوقف کند را به شما معرفی می کنیم:

– غذاهای سبک بخورید:

بیشتر غذاهایی که مصرف می کنید، دستگاه گوارشتان جهت هضم زیاد غذاها باید سخت تر کار کند. زمانی که اسهال دارید اشتهای زیادی به مصرف غذا ندارید بعد تلاش کنید مقدار کمتر و در وعده های کوچک تر غذا بخورید.

– غذاهای راحت که راحت تر هضم می شوند را بخورید:

با غذاهای ملایم مانند غلات کامل ساده، سیب، موز و برنج چند روز اول را بگذرانید. هضم این غذاها جهت دستگاه گوارش راحت است و می تواند مقداری فیبر جهت اضافه کردن به حجم مدفوع به بدنتان برساند.

– روغن کتان:

این روغن می تواند مدت وقت اسهال را کم کردن دهد.

– میوه ها و سبزیجات:

اینها آب، فیبر و الکترولیت بدن را تامین می کنند. تلاش کنید با میوه ها، اسموتی یا سوربت (نوعی دسر شبیه بستنی یا یخ در بهشت) درست کنید و با بخار پز کردن سبزیجات هضمشان را راحت تر کنید. حواستان به علایم باشد تا مطمئن شوید که بدتر نمی شوند، با این حال، مراقب باشید چون بعضی افراد به مصرف قند طبیعی بیش از حد تصویر العمل نشان می دهند.

– عسل و زنجبیل خام:

بعضی افراد متوجه شدند که اضافه کردن مقدار کمی عسل و ریشه زنجبیل به چای های گیاهی، معده را تسکین داده و تحریکات آن را کم کردن می دهد.

غذاهایی که باید از آنها هنگامی که اسهال حاد دارید یا علایمی که خبر از عود مجدد بیماری را می دهند دارید، پرهیز کنید:

– لبنیات سنتی:

لبنیات فرآوری شده است سخت هضم می شود و اسهال را بدتر می کند. با این حال لبنیات تخمیر شده است خام محلی مانند ماست و کفیر سرشار از پروبیوتیک هستند که می توانند عملکرد روده را تقویت کنند.

– هر گونه آلرژن(موادی که باعث آلرژی می شوند) بالقوه:

همان طور که در بالا ذکر شد، اسهال می تواند در اثر آلرژی غذایی به گلوتن، آجیل، صدف یا لبنیات ایجاد شود.

– چربی ها و روغن های فرآوری شده:

چربی بیش از حد می تواند معده حساس را ناراحت کند و اسهال را بدتر نماید. این لیست مشمول بر محصولات بسته بندی شده است با روغن گیاهی تصفیه شده، فست فودها ، غذاهای پنیری، گوشت های فرآوری شده است یا غذاهای سرخ شده است می باشد.

– قند و شیرینی های مصنوعی اضافه شده:

باکتری ها عاشق خوردن قند هستند، و شکر باعث کم کردن سیستم ایمنی بدن و عملکرد گوارشی در بسیاری از موارد می شود.

– کافئین:

کافئین می تواند عضلات دستگاه گوارش را جنبش کند، حرکات روده را زیاد کردن دهد و گرفتگی را زیاد کند.

– نوشیدنی های گاز دار و شیرین

– الکل

– کربوهیدرات های FODMAP:

به صورت بلقوه، غذاهایی که کربوهیدرات های FODMAP* دارند، علایم اسهال شما را بدتر می کنند. تصویر العمل بدن اشخاص متفاوت به این مواد غذایی با هم تفاوت دارد ولی مسئله ساز ترین خوراکی های این گروه می تواند شامل: گلابی، جو دوسر، لوبیا/حبوبات، گندم، ذرت، سویا، سیب زمینی و هر نوع سبوس باشد.

*کربوهیدرات های FODMAP:کربوهیدرات های زنجیره کوتاهی هستند که در روده کوچک جذب می شوند.

۲ . هیدراته بمانید – به اندازه کافی به بدنتان آبرسانی کنید

می خواهید بدانید چطور علایم اسهال نظیر سرگیجه یا ضعف که در اثر کمبود آب ایجاد می شود را کنترل کنید؟

هنگامی که مقدار زیادی آب به همراه مدفوع از دست می دهید، نوشیدن آب به اندازه کافی مهم است تا از بدتر شدن علایم کم آبی در وقت اسهال پیشگیری کنید، تلاش کنید هر ساعت ۴۰۰ میلی لیتر مایعات مصرف کنید. همچنین می توانید این مایعات را از طریق مصرف عصاره گوشت و استخوان که به صورت خانگی تهیه شده است باشد دریافت کنید که بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را هم تامین کند ( مثل آمینو اسیدها و الکترولیت ها ). چای های گیاهی از جمله زنجبیل، نعنا، پوست جو، شیرین بیان/رازیانه یا چای انار ( بدون کافئین ) هم می تواند باعث تسکین معده شود.

گرچه راه حل خوبی جهت همه نیست ولی نوشیدن آب نارگیل ( یک منبع طبیعی الکترولیت) ،آب سبزیجات تازه یا مکیدن میوه های یخ زده تازه هم می تواند راهی مناسب جهت بدست آوردن آب و مواد مغذی جهت سیستم بدنتان باشد. با این حال آب میوه بیش از حد استفاده نکنید یا پشت سر هم مایعات زیادی ننوشید اگر که متوجه شدید باعث بدتر شدن اسهالتان شده است است. شما می توانید با توجه به رنگ ادرار و همچنین میزان تشنه بودن تان می توانید میزان آبی که از دست داده اید را تشخیص دهید.آنقدر بنوشید تا تشنگی تان برطرف شود و رنگ ادرار شما زرد روشن شود (رنگ ادرار زرد روشن یعنی بدن شما کم آب نیست).

۳٫ به اندازه کافی استراحت کنید

در هنگام اسهال از ورزش بیش از حد و فعالیت بدنی شدید اجتناب کنید.احتمالا شما احساس ضعف و بی حالی دارید و احتمالا به علت علایمی که داشتید، شب گذشته هم خوب نخوابیده اید.با داشتن خواب کافی (۸ ساعت) بدن خود را ریکاوری (بازسازی) کنید. تلاش کنید استرس را از خود دور کنید تا مغزتان جهت بهبودی تان عالی ترین فرمان ها را بدهد.

۴٫ این مکمل ها را امتحان کنید

مکمل های خاص می توانند به اصلاح کلی روده و سلامت گوارشی کمک کنند، به شما اجازه می دهند تا مواد غذایی و مواد مغذی را که به آسانی مصرف می کنید، پردازش کنید و باعث آرامش بخشیدن به معده می شوند. توصیه میکنم بعضی از موارد زیر را امتحان کنید:

– پروبیوتیک Probiotics (50 میلیارد واحد در روز):

پروبیوتیک ها به مبارزه با عفونت کمک می کنند و با استفاده از باکتری های سالم به بازسازی روده کمک می کنند. پروبیوتیک ها در قالب مکمل و همچنین در غذاهای کشت شده است / تخمیر شده است موجود است مانند ماست یا پنیر پروبیوتیک.

– آنزیم های گوارشی Digestive Enzymes (2 عدد قبل از هر وعده غذایی):

این آنزیم ها به جذب مواد مغذی کمک می کنند.

– پودر گلوتامین Glutamine powder (5 گرم ۲ بار در روز):

گلوتامین یک اسید آمینه است که به دستگاه گوارش کمک می کند، مخصوصا جهت افراد مبتلا به اسهال مزمن.

– آب آلوئه ورا (۱/۲ فنجان در مورد ۳x روزانه):

آلوئه ورا پوشش داخلی سیستم گوارش را التیام می بخشد و به آسانی تجزیه می شود.

– فیبر خام موجود در بذر کتان و دانه های چیا(روزانه ۲-۳ قاشق غذاخوری):

فیبر محلول در دانه ها به سفت و حجیم شدن مدفوع کمک می کند و دفعات اسهال را کم کردن می دهد.

۵٫ از روغن های اسانس دار طبیعی استفاده کنید

مطالعات نشان داده اند که روغن اسانس نعناع می تواند التهاب روده را کم کردن دهد و دستگاه گوارش را تسکین دهد، و داشتن مدفوع شل را کم کردن می دهد. مطالعات همچنین نشان دادند که روغن نعنا حاوی عنصرهای فعالی مانند منتول menthol یا مونوترین monoterpine که که به خاطر بلوکه کردن کانال های کلسیم در عضلات صاف روده خاصیت ضد اسپاسمی دارد و به همین علت جلوی گرفتگی، بیرون روی مکرر و درد را می گیرد.

یک بررسی روی ۱۲ مطالعه کنترل شده است با دارونما نشان داد که در ۸ مورد اثرات مثبت قابل توجهی بین گروه مصرف کننده دارونما با گره مصرف کننده روغن نعنا وجود داشته هست. مطالعاتی خاص نشان داده اند که استفاده از روغن نعنا در کم کردن درد شکمی اسهال افرادی که مبتلا به سندرم روده جنبش پذیر بوده اند که اغلب به علت چندین عامل ایجاد می شود و به مشکل قابل درمان هست، تاثیر بیشتری داشته است. در یک مطالعه کنترل شده است با گروه دارونما و گزینش تصادفی که در آن ۷۴ بیمار با IBS حضور داشته اند. بعد از ۶ هفته استفاده از روغن نعنا ۳ بار در روز، درد شکمی و کیفیت زندگی به صورت قابل توجهی در مقایسه با گروه دارونما اصلاح داشته است.

درمان اسهال در نوزادان و کودکان

نوزادان زیاد در خطر کم آبی بدن که در نتیجه اسهال اتفاق می افتد هستند. به علاوه، نوزادان به علت اینکه سیستم ایمنی بدن ارزش هنوز کامل نشده و یا نیرومند نیست، زیاد از بزرگسالان به اسهال مبتلا می شوند. برآورد شده است است که ۳ درصد نوزادان به پروتئین موجود در لبنیات آلرژی دارند.این شامل:لبنیات موجود در غذاها و خوراکی ها و شیر مادری که خودش لبنیات مصرف می کند می شود.

علایم آلرژی نوزادان و کودکان به پروتئین موجود در لبنیات:

 • – اسهال
 • – استفراغ
 • – خارش و جنبش و قرمز شدن پوست

مصرف داروهای ضد اسهال که جهت بزرگسالان تجویز می شود جهت نوزادان و کودکان مناسب نیست.در عوض درمان های ذیل به شما پیشنهاد می شود:

– نسبت به حالت معمول به نوزاد/کودک مایعات بیشتری بدهید.سعی کنید زیاد از شیر مادر یا یک بطری بیش از معمول آب استفاده کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که نوشیدنی های شیرین مانند آب قند یا شربت های شیرین می تواند علائم اسهال را بدتر کند، بنابراین از آن ها اجتناب کنید.

اکثر پزشکان متخصص اطفال در حال حاضر توصیه می کنند که در هنگام اسهال تلاش کنید به نوزادان/کودک یک منبع الکترولیت دهید، بویژه برای جبران سدیم از دست رفته.

به آنها غذاهای پروبیوتیک بدهید. غذاهای کشت شده است یا تخمیر شده است مانند کفیر، ماست، سبزیجاتی که مصنوعی پرورش داده شده است اند مانند ترشی ها cultured veggies یا مکمل ها و حتی قطره های خوراکی، حاوی پروبیوتیک ها هستند. آنها به بازگرداندن باکتری های سالم در دستگاه گوارش کمک می کنند و می توانند جهت کم کردن بسیاری از انواع ناراحتی های گوارشی بافایده باشند.

اگر کودک شما دچار جنبش و سوزش و بثورات پوستی ناشی از تعویض سریع به سریع پوشک شده است است، جهت تمیز کردن نوزاد جایگزین دستمال مرطوب و مقدار زیادی صابون از لیف حوله ای و آب گرم استفاده کنید.و سپس نوزاد را خشک کنید.سپس از پماد یا یک مرطوب کننده جهت محافظت از پوست نوزاد مانند وازلین یا زینک اکسید(پماد ضد سوختگی) استفاده کنید.

اسهال باید در عرض ۱-۳ روز از بین برود. اگر بعد از ۳ روز همچنان ادامه داشت به دکتر مراجعه کنید. باید سایر پرسشها بهداشتی را بررسی کرده و مطمئن شوید که دچار عفونت روده یا مخمری نشده باشد.

احتیاط هایی که هنگام مبتلا شدن به اسهال باید رعایت کنید

معمولا بهتر است که درمان اسهال حاد را تا چند روز خودتان انجام دهید، مراقب اصلاح علایمی که در بالا توضیح داده شد باشید تا برطرف شود. با این حال اگر اسهال ایجاد شده است در نوزادان یا کودکان، افراد مسن یا اشخاصی که کمبود وزن دارند و از پرسشها مربوط به سلامتی زحمت می برند، بیش از چند روز پشت سر هم طول کشید یا کسی که علائم جدی دیگری مانند موارد زیر داشت به پزشکتان مراجعه نمایید:

 • – خون یا خلط (بلغم) در مدفوع
 • – کم کردن وزن
 • – تب

به نشانه های کم آبی توجه داشته باشید و آب بیشتری نوشیدن و الکترولیت بیشتری مصرف نمایید. اگر دچار سرگیجه، ضعف یا گیجی شدید جهت جلوگیری از عوارض با پزشکتان مشورت نمایید.

جمع بندی نهایی جهت درمان سریع اسهال

اسهال یک مسئله مرسوم است که زمانی رخ می دهد که مدفوع بسیار شل، مکرر و آبکی هست. اسهال ممکن است حاد ( کوتاه مدت ) یا مزمن باشد و ۲ – 3 هفته طول بکشد.

اسهال به علت آلرژی غذایی، عفونت یا ویروس، کم آبی بدن، استرس و داروهای خاصی ایجاد مشود.

– شما می توانید با نوشیدن مایعات به اندازه کافی، مصرف غذاهای ملایم و مغذی که هضم آسانی دارند، استراحت کافی، استفاده از یک رژیم غذایی محدود که جلوی بازگشت علایم را بگیرد و استفاده از روغن نعنا، علایم اسهال را اصلاح دهید.

عبارات مهم : مسمومیت غذایی – مواد غذایی

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: مسمومیت غذایی | مواد غذایی | رژیم غذایی | درمان خانگی | وعده غذایی | رژیم غذایی | استفاده | کودکان | نوزادان | مدفوع | عفونت

کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

کودکان و بزرگسالان/ علت و علایم در نوزادان/ اسهال|درمان خانگی اسهال

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو