قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علت بدن درد و کوفتگی می تواند این امراض باشد؟

علت بدن درد و کوفتگی می تواند این امراض باشد؟

بدن درد می تواند یک کوفتگی ساده، همراه با درد باشد که با استراحت و درمان‌های خانگی برطرف شود، ولی گاهی اوقات می‌تواند علامت وجود یک بیماری نهفته باشد

علت بدن درد و کوفتگی می تواند این امراض باشد؟

بدن درد می تواند یک کوفتگی ساده، همراه با درد باشد که با استراحت و درمان های خانگی برطرف شود، ولی گاهی اوقات می تواند علامت وجود یک بیماری نهفته باشد

بیماری های ایجاد کننده بدن درد

در مواردی که بدن درد جهت مدت وقت طولانی ادامه پیدا کند، می تواند حاکی از وجود یک بیماری نهفته باشد و باید جهت تشخیص صحیح به دکتر مراجعه شود.

 

علت بدن درد و کوفتگی می تواند این امراض باشد؟

اما چه عواملی می توانند باعث بروز بدن درد شوند؟

 

استرس:

زمانیکه فرد استرس دارد، سیستم ایمنی نمی تواند تصویر العمل به التهاب را به خوبی کنترل کند. در نتیجه بدن قادر نیست با عفونت ها یا امراض همچون گذشته مقابله کند. این شرایط بدن درد را به همراه دارد لیکن بدن در برابر التهاب و عفونت ها آسیب پذیرتر می شود.

بدن درد می تواند یک کوفتگی ساده، همراه با درد باشد که با استراحت و درمان‌های خانگی برطرف شود، ولی گاهی اوقات می‌تواند علامت وجود یک بیماری نهفته باشد

 

از دست رفتن آب بدن:

آب عنصر مهم جهت عملکرد طبیعی و سالم بدن هست. بدون آن بدن نمی تواند بسیاری از فرآیندها همچون نفس کشیدن و هضم غذا را به درستی انجام دهد. زمانیکه بدن کمبود آب دارد و این فرآیند به طور صحیح انجام نشود فرد دچار درد جسمی می شود.

 

کمبود خواب:

نداشتن خواب کافی بر اوضاع کلی سلامت تاثیر می گذارد. افراد به طور معمول به شش تا هشت ساعت خواب شب نیاز دارند. بافت ها و سلول های بدن جهت سالم ماندن به خواب کافی نیاز دارند. همچنین مغز جهت هوشیار بودن به خواب نیاز دارد. بدون خواب بدن وقت کافی جهت احیای انرژی های مورد نیاز ندارد که این اوضاع موجب بروز درد در بدن می شود.

علت بدن درد و کوفتگی می تواند این امراض باشد؟

 

سرماخوردگی یا آنفلوآنزا:

هر دو این امراض عفونت های ویروسی هستند که موجب التهاب می شوند. این عفونت ها به بدن حمله کرده و سیستم ایمنی جهت مقابله با آنها تلاش می کند. التهاب بخصوص در ناحیه گلو، قفسه سینه و ریه ها دردآور هست. همچنین ممکن است دیگر نقاط بدن به علت مقابله با عفونت دچار درد شوند.

 

بدن درد می تواند یک کوفتگی ساده، همراه با درد باشد که با استراحت و درمان‌های خانگی برطرف شود، ولی گاهی اوقات می‌تواند علامت وجود یک بیماری نهفته باشد

کم خونی:

کمبود گلبول قرمز و کم خونی باعث می شود بافت های بدن میزان انرژی کافی دریافت نکنند. در شرایط کم خونی بسیاری از بخش های بدن احساس خستگی می کنند لیکن جهت انجام عملکرد صحیح خود از اکسیژن کافی برخوردار نیستند.

 

کمبود ویتامین D:

علت بدن درد و کوفتگی می تواند این امراض باشد؟

زمانیکه میزان کافی از ویتامین D در بدن وجود نداشته باشد سطح کلسیم خون کم کردن پیدا می کند. بسیاری از ارگان های بدن همچون کلیه ها و ماهیچه ها جهت آنکه عملکرد صحیح خود را داشته باشند به کلسیم وابسته هستند. بدون وجود ویتامین D و جذب کلسیم، فرد در اندام ها و استخوان های خود احساس درد می کند.

 

مونونوکلئوز:

این بیماری بسیار مسری است و یکی از مرسوم ترین علائم آن بدن درد هست. همچنین از دیگر نشانه های این بیماری خستگی مفرط، ورم لوزه ها، گلودرد و تب است.

 

ذات الریه:

ذات الریه (پنومونی) بیماری عفونت ریوی است که می تواند مجموع سیستم تنفسی را درگیر کند. زمانی که فرد نتواند به درستی نفس بکشد بدن جهت حفظ سلامت بافت ها و گلبول های قرمز اکسیژن کافی دریافت نمی کند و این اوضاع بدن درد را به همراه دارد.

 

فیبرو میالژیا:

این بیماری باعث می شود کل بدن از جمله ماهیچه ها و استخوان ها احساس خستگی و درد داشته باشند. علت بروز این بیماری مشخص نیست ولی حوادث استرس زا و فشارآور همچون آسیب های جسمی، عمل جراحی و عفونت می تواند شروع کننده آن باشد.

 

سندرم خستگی مزمن:

بر اثر این بیماری بدن احساس خستگی و ضعف دارد. همچنین این بیماری موجب کم خوابی می شود. از آنجاییکه بدن استراحت کافی ندارد در قسمت ماهیچه ها و مفاصل احساس درد می کند.

 

آرتریت:

ملتهب شدن مفاصل آرتریت نام دارد که می تواند بر اثر از بین رفتن غضروف اطراف مفاصل، عفونت در مفصل و بیماری های خود ایمنی که جداره اطراف مفصل را از بین می برد بوجود آید. این عارضه نیز در بروز درد و محدود کردن حرکات مفاصل نقش دارد.

 

لوپوس:

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به بافت های اطراف بدن از جمله رگ های خونی، اندام ها و مفاصل حمله می کند. بر اثر آسیب ها و التهاب های ناشی از این بیماری خود ایمنی، بدن دچار درد می شود.

 

بیماری لایم:

این بیماری از نیش نوعی کنه انتقال یافته می شود. درد مرسوم ترین علامت آن است که زیاد مفاصل و ماهیچه ها دچار احساس درد می شوند. در صورتیکه این بیماری درمان نشود می تواند پرسشها مفصلی همچون آرتریت و فلج عصبی را به دنبال داشته باشد.

 

هیستو پلاسموزیس:

این بیماری نوعی عفونت قارچی است که درد مرسوم ترین نشانه آن به حساب می آید. از دیگر علائم این بیماری می توان به تب، لرز، درد قفسه سینه، سردرد و سرفه اشاره کرد.

 

ام اس:

ام اس که بیماری خود ایمنی به حساب می آید باعث می شود بافت اطراف سلول های عصبی موسوم به غلاف “میلین” به علت التهاب مداوم از بین برود. این آسیب توانایی سیستم عصبی در انتقال صحیح حس ها را مسئله می کند و در نتیجه فرد دچار احساس درد، گزگز شدن و دیگر علائم می شود.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : کمبود ویتامین D – کمبود خواب
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: کمبود ویتامین D | کمبود خواب | بیماری | عفونت | سیستم | سلامت | ایمنی | احساس | مقابله

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو