کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » کوچک شدن کلیه نشانه چیست؟

کوچک شدن کلیه نشانه چیست؟

كلیه‌ها از اعضای حیاتی بدن هستند، چراكه تقریبا ۲۰ درصد خروجی خون قلب در هر ضربان به كلیه‌ها می‌رود و این عضو وظیفه تصفیه خون و مواد سمی

کوچک شدن کلیه نشانه چیست؟

كلیه ها از اعضای حیاتی بدن هستند، چراكه تقریبا ۲۰ درصد خروجی خون قلب در هر ضربان به كلیه ها می رود و این عضو وظیفه تصفیه خون و مواد سمی را به عهده دارد. در این مطلب به کوچک شدن کلیه ها و روش های درمانی آن می پردازیم

کوچک شدن کلیه یعنی چه و آیا اتفاق می افتد؟

کلیه، این عضو نجیب بدن كه هر نوع اختلال در خود را بسیار دیرهنگام در قالب درد یا نشانه های دیگر بروز می دهد، در سیستم خون سازی، تعادل سیستم استخوانی، متابولیسم كلسیم در بدن و نیز تنظیم فشارخون نقش دارد. بعد بدانید كه كلیه های شما به توجه و مواظبت خاص ای نیاز دارند، چراكه وظایف سنگینی طی فرآیند سوخت و ساز بدن به عهده آنها گذاشته شده است است حتی بسیاری از داروها و هورمون ها در كلیه ها متابولیزه و دفع می شوند و اگر كلیه هایتان به درستی كار نكنند، تعادل محیط داخلی بدنتان از حیث تعادل اسید و بازی كه طی فرآیند سوخت و ساز و تجزیه مواد غذایی تولید می شوند، به هم می ریزد.  

بی شك اطلاع از وظایف كلیه ها، شما را به ضرورت كنترل بیماری های زمینه ای مثل دیابت و فشار خون به عنوان عوامل تاثیرگذار در بروز اختلالات كلیوی و نیز مواظبت از این عضو زیاد متوجه می كند، با این حال اگر تحت شرایطی در معرض عفونت بیماری های انسدادی كلیه مثل سنگ كلیه یا بیماری های زمینه ای ذكر شده است قرار گرفتید، تعجب نكنید كه بافت كلیه تان بعد از مدتی چروك خورده و كوچك شود كه در آن صورت باید جهت حفظ احتمالی این عضو حیاتی در قالب روش های درمانی تخصصی، تلاش زیادی بكنید.

کوچک شدن کلیه نشانه چیست؟

 

بافت های كلیه از بین می روند

دكتر امیر ایجادی، فوق تخصص جراحی كلیه، می گوید: در اهمیت حفظ عملكرد طبیعی كلیه ها همین قدر بدانید كه اگرچه تعادل اسید و باز ناشی از سوخت و ساز بدن به وسیله سیستم تنفسی و كلیوی صورت می گیرد، ولی قدرت كلیه ها در مقایسه با سیستم تنفسی جهت انجام این وظیفه در بدن بی نهایت هست، به همین علت هم سلول های مهم كلیه، توده ای را می سازند كه همان عضو لوبیایی شكل بدن را تشكیل می دهد. با این حال هنگامی که این عضو، تحت تاثیر بیماری های متفاوت قرار می گیرد، بافت آن آسیب دیده و دچار آسیب می شود كه در آن صورت تشخیص كوچك شدن كلیه داده می شود.

به بیان دیگر، بیماری هایی مثل عفونت های ادراری، عفونت های كلیوی، بیماری های انسدادی كه معمولا ناشی از سنگ های كلیوی یا انسدادهای مادرزادی هستند و نیز عواملی چون دیابت و فشار خون می توانند عروق ریز كلیه را درگیر و منجر به كوچك شدن بافت آن شوند.

كلیه‌ها از اعضای حیاتی بدن هستند، چراكه تقریبا ۲۰ درصد خروجی خون قلب در هر ضربان به كلیه‌ها می‌رود و این عضو وظیفه تصفیه خون و مواد سمی

 

كلیه های كوچكی كه بیمار نیستند

دكتر ایجادی با اشاره به كلیه هایی كه به طور طبیعی كوچك هستند، می گوید: بعضی كلیه ها اصطلاحا مینیاتوری هستند، یعنی كلیه های سالمی هستند كه نسبت بین بافت قشر و مركزشان طبیعی هست، ولی كوچك تر از حد معمولی هستند.

با این حال بیماری های ژنتیك در كلیه ها معمولا در سه ماهه اول بارداری منجر به سقط جنین می شود، ولی یك سری بیماری های ژنتیك وجود دارد كه مجموعه ای از بیماری های متفاوت و در واقع نوعی سندرم خاص هستند كه از نشانه های آن، نارسایی كلیه هست. در چنین شرایطی فرد با درجاتی از اختلال كلیه روبه رو خواهد شد و در جریان سیر بیماری، كلیه هایش را كاملا از دست می دهد.

در بعضی بیماری های ژنتیك هم، كلیه كودك یا نوزاد به طور غیرعادی ایجاد سنگ می كند و این روند نیز به تخریب بافت كلیه و از دست رفتن آن منجر می شود.

 

کوچک شدن کلیه نشانه چیست؟

مبتلایان به فشار خون، زیاد آسیب می بینند

دكتر ایجادی با اشاره به این كه فشار خون و كلیه اثر متقابلی روی هم دارند، می افزاید: فشار خون به خودی خود می تواند از طریق آسیب به عروق داخلی كلیه منجر به آسیب به این عضو شود. در عین حال اختلال عملكرد كلیه نیز روی فشار خون تاثیر می گذارد، كما اینكه تومور های كلیه، عفونت های كلیوی و ریفلاكس های كلیوی می توانند منجر به تغییرات فشار خون در افراد شوند.

 

درمان هر لحظه غیرممكن نیست

كلیه‌ها از اعضای حیاتی بدن هستند، چراكه تقریبا ۲۰ درصد خروجی خون قلب در هر ضربان به كلیه‌ها می‌رود و این عضو وظیفه تصفیه خون و مواد سمی

این فوق تخصص جراحی كلیه با تاكید بر این كه كوچك شدن كلیه، مرحله نهایی حیات این عضو به علت بیماری هایی است كه موجب از بین رفتن بافت كلیوی شده است اند، می گوید: این درست كه متخصصان، كوچك شدن كلیه را در واقع مرحله خاتمه یافتن فعالیت كلیه تلقی می كنند، ولی با اعمال سریع و بموقع روش های درمانی كه می توانند معطوف به كنترل دیابت یا فشار خون باشند یا بهره گیری از روش های جراحی آندوسكوپیك جهت از بین بردن سنگ كلیه یا از بین بردن منشاء عفونی یا تومور كلیه، می توان در شرایطی به حفظ كلیه امیدوار بود.در واقع درمان احتمالی كلیه در چنین مرحله ای، به دو مساله بستگی دارد، یكی درمان بیماری های زمینه ای اولیه و دیگری درمان عوارضی كه بر اثر این امراض به وجود آمده اند.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

عبارات مهم : بیماری – عفونت
منبع: hyperclubz.com

واژه های کلیدی: بیماری | عفونت | طبیعی | سیستم | دیابت | جراحی | تومور | تعادل | درمانی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو