آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » مقصر مهم گرانی برنج کیست؟

مقصر مهم گرانی برنج کیست؟

در روزهای آغازین فصل برداشت، نوسانات قیمت برنج ایرانی در کوچه بعد کوچه های شهر طنین انداز شده است که هر کس دلایل خاص خود را جهت این نابه سامانی ها مطرح کند.

مقصر مهم گرانی برنج کیست؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، در روزهای آغازین فصل برداشت، نوسانات قیمت برنج ایرانی در کوچه بعد کوچه های شهر طنین انداز شده است که هر کس دلایل خاص خود را جهت این نابه سامانی ها مطرح کند این درحالی است که مسئولان امر جهت حفظ آرامش بازار از ثبات قیمت ها خبر می دهند؛ با این وجود چه کسی را می توان در آشفته بازار نوسانات قیمت مقصر دانست؟

گزارشات میدانی بیانگر آن است که هر کیلو برنج درجه یک در بازار عمده فروشی تا ۱۶ هزار تومان به فروش می رسد در حالیکه مسئولین امر قیمت منطقی هر کیلو برنج با کیفیت را ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام می کنند.

حال به سراغ مسئولان مربوطه می رویم تا از آخرین اوضاع نوسانات قیمت با خبر شویم:

مقصر مهم گرانی برنج کیست؟

کاوه خاکسار مدیر کل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به چالش های خرید تضمینی برنج اظهار داشت: براساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی در زمانیکه امکان فروش محصول از سوی کشاورز وجود ندارد، انجام می شود در حالیکه برنج کاران جهت فروش محصول خود مشکلی ندارند.

به گفته وی امسال میزان تولید برنج داخلی حدود ۲ الی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن مشابه سال گذشته خواهد بود.

خاکسار افزود: طی سال های اخیر گرایش مردم به سمت برنج ایرانی زیاد کردن یافته است و از آنجا که تولید داخل جوابگوی تمامی نیاز کشور نیست شاهد نوسانات قیمت هستیم.

مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی قیمت منطقی هر کیلو برنج کیفی را ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت های بالاتر موجود در بازار ناشی از سودجویی دلالان است که دستگاه های ذیربط بر این امر باید نظارت داشته باشند آیا که هیچ گونه کمبودی در داخل وجود ندارد.

در روزهای آغازین فصل برداشت، نوسانات قیمت برنج ایرانی در کوچه بعد کوچه های شهر طنین انداز شده است که هر کس دلایل خاص خود را جهت این نابه سامانی ها مطرح کند.

به گفته وی عرضه برنج نو در بازار بر کم کردن نوسانات قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

افزایش تقاضا برنج را گران کرد

دلاور حیدر پور مدیر جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: با توجه به آنکه ارقام کیفی ، بومی محلی و پرمحصول با قیمت مناسب در بازار به فروش می رسد نیازی به خرید تضمینی و توافقی محصول نیست.

وی افزود: بنابرقانون خرید تضمینی قبل از شروع سال زارعی حداقل قیمت ها با سود متعارف از سوی دولت اعلام می شود تا در صورت کم کردن شدید قیمت در بازار دولت بتواند جهت جبران زیان کشاورزان ورود نماید.

حیدر پور در پاسخ به این پرسش که خرید توافقی می تواند بر تعادل قیمت ها تاثیر گذار باشد، گفت: سال ۹۳ بازار برنج بومی با رکود مواجه شد که براین اساس دولت اقدام به خرید ۱۵ هزارتن خرید توافقی برنج با قیمت ۵ هزار و ۸۰۰ تومان کرد که این امر خروج بازار از رکود را به همراه داشت.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه خرید توافقی برنج از سوی بازرگانی دولتی باید انجام شود، بیان کرد: مسئولیت تنظیم بازار بر عهده بازرگانی دولتی است ولی مسئله نقدینگی جهت خرید محصول از کشاورزان وجود دارد .

وی ادامه داد: با وجود آنکه امکان مسابقه دولت با بخش شخصی در همه جا وجود ندارد ولی در صورت توان مالی بعضی شرکت ها این کار باید صورت گیرد.

مقصر مهم گرانی برنج کیست؟

حیدرپور با اشاره به دلایل نوسانات بازار برنج بیان کرد: با وجود کیفیت مناسب برنج داخلی گرایش افراد به سمت و سوی برنج ایرانی زیاد کردن یافته است.

به گفته وی قیمت منطقی خرید هر کیلو برنج از کشاورزان ۸ الی ۹ هزارتومان است که درنهایت با سود ۲ هزارتومانی باید به مصرف کننده عرضه شود.

پای واردات برنج همزمان با فصل برداشت به کشور باز شد

عنایت الله بیابانی قائم مقام منزل کشاورز در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به دلایل مهم نوسانات قیمت برنج بیان کرد: قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله برنج با تاخیر اعلام می شود که این امر باعث شده است تا تولیدکننده نتواند برنامه ریزی دقیقی جهت تولید داشته باشد.

وی با انتقاد از واردات برنج همزمان با فصل برداشت افزود: با توجه به شروع برداشت و نبود اوضاع مناسب تولید چه نیازی است که پای واردات برنج به کشور باز شود.

در روزهای آغازین فصل برداشت، نوسانات قیمت برنج ایرانی در کوچه بعد کوچه های شهر طنین انداز شده است که هر کس دلایل خاص خود را جهت این نابه سامانی ها مطرح کند.

بیابانی ادامه داد: واردات برنج همزمان با فصل برداشت اختلاط آن با برنج های با کیفیت و عرضه محصول با قیمت های بالا را به همراه دارد.

به گفته این مقام مسئول ، وزارت جهاد کشاورزی بعد از مشخص شدن میزان تولید برحسب نیاز باید اقدام به واردات برنج با کیفیت نماید.

انتهای پیام/

مقصر مهم گرانی برنج کیست؟

واژه های کلیدی: کشاورزی | خبرنگار | واردات | تضمینی | ایرانی | محصولات | محصول | تجارت | بازار

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو