به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » اقلامی که با شرع و فرهنگ اسلامی سازگار نیست ، عرضه کالاهای ممنوعه در بعضی از فروشگاه‌های کلان شهرها

اقلامی که با شرع و فرهنگ اسلامی سازگار نیست ، عرضه کالاهای ممنوعه در بعضی از فروشگاه‌های کلان شهرها

فروش جام های شراب و تنگ های طلایی،نقره ای و تزئین شده است در ویترین بعضی از مغازه های به اصطلاح لوکس فروشی از پدیده های تامل برانگیزی

اقلامی که با شرع و فرهنگ اسلامی سازگار نیست ، عرضه کالاهای ممنوعه در بعضی از فروشگاه‌های کلان شهرها

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،عرضه و فروش بطری ها،جام های شراب و تُنگ های بلورین ، نقره ای و طلائی رنگ در بعضی از فروشگاه های پایتخت و کلانشهرها از معضلاتی محسوب می شود که متاسفانه در طول سالیان اخیر با رشد فزاینده ای همراه شده است است.

نخستین رگه ها از عرضه این محصولات و اقلام خاص ! زمانی مشاهده شد که بعضی از بطری های آب با رنگ و لعاب های آنچنانی در فروشگاه های لوکس فروشی عرضه می شد،بطری هایی که با برندها و حروف انگلیسی،لاتین و…در ویترین بعضی مغازه ها تظاهر می کرد و بعضا شکل و شمایل آن،اذهان را به سمت تُنگ هایی می برد که در بارهای کشورهای غربی ، جهت عرضه نوشیدنی های مسکر مورد استفاده قرار می گرفت.

اما این داستان تلخ،صرفا به این شیشه ها خلاصه نشد و بعد از مدتی شاهد فروش بطری های کتابی،تُنگ ها و جام هایی بودیم که در واقع جهت نوشیدن مشروبات الکلی مورد استفاده قرار می گیرد.

اقلامی که با شرع و فرهنگ اسلامی سازگار نیست ، عرضه کالاهای ممنوعه در بعضی از فروشگاه‌های کلان شهرها

متاسفانه فروش و عرضه این اقلام،صرفا به بطری ها خلاصه نمی شود و بعضی گزارش ها موید گستاخی هر چه زیاد کاسبان این محصولات در اینترنت است که امید است با اتخاذ تدابیر و تمهیدات مقتضی،یکبار جهت هر لحظه در خصوص مقابله با این معضل فرهنگی چاره اندیشی شود تا هیچگاه مجبورِ به انعکاسِ زوایای پیدا و پنهان هر چه بیشتری از این فاجعه نشویم.

بطری های خاص،قطعا بصورت قاچاق و غیرمجاز وارد می شود

سعید نوریان،کارشناس بازار در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به ضرورت برخورد قاطعانه با عاملانِ عرضه و فروش این محصولات،اظهار داشت:بدون تردید این اقلام بصورت مجاز و قانونی وارد کشور نمی شود و هیچ ارگان و نهادی(تاکید می شود هیچ نهادی)مجوز واردات این اقلام را نداده و نخواهد داد.

وی افزود:اگرچه بعضی از تصمیمات غلط و ناصحیح در طول سالیان گذشته،حوزه اقتصاد و بازار کشور را اسیر چالش ها و معضلاتی نموده ،اما راحت اندیشی است که گمان شود در کشوری اسلامی همچون ایران،فرد یا گروهی مبادرت به واردات قانونی این محصولات می کنند.

نوریان گفت:این امر وجود ایراداتی جدی در ساز و کارهای نظارتی نیست و به هر حال این اقلام از آسمان به زمینِ کشور عزیزمان ایران نمی بارد و از مبادی ورودی کشور،جاسازی و وارد بعضی از فروشگاه های تزئیناتی لوکس فروشی، کادویی و…عرضه و به فروش می رسند.

فروش جام های شراب و تنگ های طلایی،نقره ای و تزئین شده است در ویترین بعضی از مغازه های به اصطلاح لوکس فروشی از پدیده های تامل برانگیزی

وی افزود:به هر حال،ظهور و بروز این پدیده در سایه شوم قاچاق انجام می پذیرد که این پدیده خود حدیثی مفصل است و آسیب های این عارضه در بخش های گوناگون اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور مشهود است و در نتیجه فروش و عرضه شیشه ها و بطری هایِ خالیِ مشروب نیز از مصادیق آن به شمار می رود.

نوریان عنوان کرد:بر اساس بعضی از اخبار و گزارش های واصله،احتمالا یکی از مبادی ورودی این اقلام را باید در راه های دریایی جستجو کرد که به هر حال پوشش نظارتی در این عرصه ضعیف تر از مرزهای زمینی می باشد.

قانون چه می گوید؟

یقینا عدم برخورد کافی باعث گستاخی و جسارت فروشندگان بطری ها و شیشه های مشروب شده است در غیر اینصورت عرضه عریان این اقلام به این سهولت انجام نمی پذیرفت.

البته منظور نظر از طرح این موضوع،رسیدن به چنین تحلیلی نیست که ضرورتا با برخوردهای سلبی و قهری، ضریب عرضه و فروش این اقلام به صفر می رسد،زیرا تجربه برخورد با مشروبات الکلی و مواد مخدر،نشان داده که صرفا با اعمال قانون و تعریف مجازات ، نمی توان در ریشه کن نمودن این معضلات موفق بود.

اما به هر ترتیب ورود قاطعانه و لحاظ نمودن تنبیهات و مجازات های مقتضی در کنترل و مهار نسبی این عنوان بی تاثیر نخواهد بود.

توحید مظفری،بازپرس شعبه اول دادسرای ملارد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی،با اشاره به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوبه سال ۱۳۷۵،تصریح کرد:بر اساس این ماده قانونی،هرکسی علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر،تظاهر به عمل حرام نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی باشد،ولی عِفَتِ عمومی را جریحه دار نماید،حبس ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تعداد شلاق اشاره شده(تا ۷۴ ضربه) به عنوان مجازات جهت فرد مجرم در نظر گرفته خواهد شد.

اقلامی که با شرع و فرهنگ اسلامی سازگار نیست ، عرضه کالاهای ممنوعه در بعضی از فروشگاه‌های کلان شهرها

وی افزود:به واقع اقدام مذکور(فروش بطری ها و شیشه های مشروبات الکلی)هر چند خالی و عاری از نوشیدنی های مسکر،می تواند از مصادیق این ماده قانونی محسوب شود که به دنبال آن مشمولِ شروطِ فوق(تظاهر به عمل حرام در انظار و اماکن عمومی و جریحه دار شدن عفت عمومی) ، خواهد شد.

با عنایت به بیانات بازپرس شعبه اول دادسرای ملارد،این واقعیت ملموس و مبرهن می شود که در ارتباط با برخورد و مقابله با این ناهنجاری،با خلاء و فقدان قانونیِ چندانی مواجه نیستیم،لذا امید آن می رود دستگاه های نظارتی و ذیربط که وظیفه رصد نحوه فعالیت اصناف را بر عهده دارند و مراجع قضائی و انتظامی، نسبت به اعمال برخورد دقیق تر در این خصوص کارها مورد نیاز را عملیاتی نمایند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: برخورد قاطع | کشاورزی | فروشگاه | خبرنگار | قانونی | کشاورزی | محصولات | قانون | تجارت | مجازات | برخورد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو