سعی کنید اشتباهات دیگران را ببخشید، حس انتقام انرژی منفی دارد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » علم و فناوری » بیوگرافی مریم میرزاخانی

بیوگرافی مریم میرزاخانی

دانشگاه | بیوگرافی | آمریکایی | دریافت | ایرانی | آمریکا | ریاضی | جایزه | ایران | ایرانی

بیوگرافی مریم میرزاخانی

بیوگرافی مریم میرزاخانی

عبارات مهم : دانشگاه – بیوگرافی

بیوگرافی مریم میرزاخانی نابغه ایرانی ریاضی

بیوگرافی مریم میرزاخانی

همه آنچه در مورد مریم میرزاخانی نابغه ایرانی ریاضی می خواهید بدانید

مریم مرزا خانی نابغه ایرانی ریاضی در دنیا است که متاسفانه مدتی است به بیماری سرطان مبتلا شده است هست. به همین بهانه بیوگرافی این نابغه ایرانی را گردآوری کرده ایم.

دانشگاه | بیوگرافی | آمریکایی | دریافت | ایرانی | آمریکا | ریاضی | جایزه | ایران | ایرانی

بیوگرافی مریم میرزا خانی

اوایل زندگی و تحصیلات

مریم میرزاخانی در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ (۳ مه ۱۹۷۷) در پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنیا آمد. پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و مدیر هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» بود. او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در نخستین دوره جذب استعدادهای درخشان وارد دبیرستان فرزانگان پایتخت کشور عزیزمان ایران (زیر نظر سمپاد) شد. مریم میرزاخانی در سال های ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ (سال سوم و چهارم دبیرستان) از دبیرستان فرزانگان پایتخت کشور عزیزمان ایران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شد و بعد از آن در سال ۱۹۹۴ در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با ۴۱ امتیاز از ۴۲ امتیاز مدال طلای جهانی گرفت. سال بعد یعنی ۱۹۹۵ در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با ۴۲ امتیاز از ۴۲، رتبهٔ اول طلای جهانی را به دست آورد.

عبادالله محمودیان استاد دانشگاه صنعتی شریف و از مسولان برگزاری المپیاد ریاضی در گفتگویی اطراف مریم میرزاخانی که در سالنامه شرق ۱۳۹۳ انتشار یافته گفته : در سال ۱۳۷۲ از دکتر حدادعادل درخواست کردم اجازه دهند ایشان (مریم میرزاخانی) در المپیاد شرکت کنند چون آن وقت فقط سال سومی ها امکان شرکت در المپیاد را داشتند و ایشان سال دوم بودند. در نهایت هم گزینش شدند و سال بعد شرکت کردند و زن میرزاخانی طی دو بار شرکت در المپیاد جهانی هر دوبار طلا گرفت.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی کشور عزیزمان ایران راه یافت و همچنین نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی کشور عزیزمان ایران طلا گرفت. وی نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی نمره کامل گرفت. میرزاخانی دورهٔ لیسانس و فوق لیسانس ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف طی کرد. وی در سال ۲۰۰۴ با اخذ مدرک دکترای دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک مولن، از برندگان جایزه فیلدز، در دانشگاه های پرینستون و استنفورد به تدریس مشغول شد. یک سال بعد در سال ۲۰۰۵ نشریه پاپیولار ساینس آمریکا او را به عنوان یکی از ۱۰ ذهنِ جوان دنیا برگزید و تجلیل کرد. میرزاخانی مدتی در پرینستون درس می داد ولی بعد به استنفورد رفت و کار تدریس و پژوهش را در آن جا پی گرفت. او در شهریور ۱۳۸۷ ( اول سپتامبر ۲۰۰۸ ) و در ۳۱ سالگی به درجه استادی و این دانشگاه رسید.

فعالیت ها و افتخارات مریم میرزاخانی

دانشگاه | بیوگرافی | آمریکایی | دریافت | ایرانی | آمریکا | ریاضی | جایزه | ایران | ایرانی

مریم میرزاخانی در حال دریافت مدال فیلدز از مدیر جمهور کره جنوبی

او به همراه ۹ محقق برجستهٔ دیگر در چهارمین نشست ۱۰ استعداد درخشان نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت. به نوشتهٔ یواس ای تودی این فهرست ۱۰ نفره، مشمول بر محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولاً از چشم عموم پنهان مانده اند. این فهرست بر اساس پیشنهادهای ارائه شده است از سوی شرکت های گوناگون، رؤسای دانشگاه ها و ناشران انتشارات علمی برگزیده شده است اند. این محققان برجسته جوان در حوزه های گوناگونی از گرافیک رایانه ای تا ریاضیات و علوم ربوتیک، افق های تازه ای در مرزهای دنیا اطراف ما گشوده اند که مریم میرزاخانی ریاضیدان ۳۹ سالهٔ ایرانی یکی از آنها است.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ میلادی موفق شد راه حلی جهت یک مسئله ریاضی پیدا کند. ریاضیدانان مدت های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی جهت محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم های هندسی هذلولوی بوده اند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان عالی ترین راه را به سوی دست یافتن به راه حلی روشن در اختیار داشت: محاسبهٔ عمق حلقه های ترسیم شده است بر روی سطوح هذلولوی. میرزاخانی در تلاش است تا معمای ابعاد گوناگون فرم های غیرطبیعی هندسی را حل کند. در صورتی که دنیا از قاعده هندسه هذلولی تبعیت کند، ابتکار وی به تعریف شکل و حجم دقیق دنیا کمک خواهد کرد. در واقع مسئله این است که بعضی از این اشکال هذلولی هم چون دونات و یا آمیب دارای ظاهری بسیار نافرم هستند که محاسبهٔ حجم آنها را به معمایی جدی جهت ریاضیدانان مبدل کرده هست. ولی میرزاخانی با یافتن راهی تازه در واقع دست به یک ابتکار عمل بزرگ زد و با ترسیم یک سری از حلقه ها بر روی سطح این گونه اشکال پیچیده به محاسبه حجم آنها پرداخت. کاربردهای عملی اندکی جهت پژوهش او وجود دارد ولی اگر مشخص شود که دنیا به وسیله هندسه هذلولوی اداره می شود، کار او می تواند به تعریف دقیق شکل و حجم آن کمک کند.

میرزاخانی در سال ۲۰۰۹ به خاطر دستاوردهایش در ریاضیات برنده جایزه بلومنتال شد. در اعلامیه ای که انجمن ریاضی آمریکا به مناسبت برنده شدن این جایزه جهت میرزاخانی منتشر کرد، علت گرفتن این جایزه مهم ریاضی، “خلاقیت استثنایی، و تز (دکترای) مبتکرانه که در آن، ابزارهای گوناگونی از هندسه هذلولوی گرفته تا روشهای کلاسیک فرمهای اتومورفیک و تقلیل سیمپلکتیک جهت بدست آوردن نتایجی در سه مسئله مهم ترکیب شده است اند ” عنوان شد. در این اعلامیه، این سه مسئله مهم به شرح زیر آمده اند:

۱ – یک رابطه بازگشتی جهت حجمهای وایل-پترسون در فضای پیمانه ای رویه های ریمانی.

۲ – یافتن تقریبی مجانبی جهت تعداد ژئودزیک های راحت بسته بر روی رویه های ریمانی هذلولوی با طول داده شده است {displaystyle L} L. تعداد این ژئودزیک ها، بر اساس نتیجه های میرزاخانی، جهت طول های کمتر یا مساوی {displaystyle L} L، رشدی مجانبی همانند {displaystyle L^{6g-6}} L^{{6g-6}} دارند. در این فرمول، منظور از {displaystyle g} g گونه رویه ریمانی مورد نظر هست. این نتیجه، پیامدی از محاسبه حجمهای وایل-پترسون گفته شده است در مورد ۱ است.

۳ – اثباتی نو از حدس ویتن که پیش از آن به وسیله ماکسیم کانتسویچ در سال ۱۹۹۲ ثابت شده است بود. میرزاخانی در اثبات جدیدش تفسیری تو از شمارش ژئودزیک ها در فضاهای پیمانه ای به دست می دهد.

در سال ۲۰۱۰، میرزاخانی، حدس «شار زلزله» ویلیام ترستن بر روی فضاهای تایشمولر را که مدتها پرسشی باز و بی پاسخ در ریاضی بود به اثبات رساند. این حدس می گوید که چنین شاری لزوماً ارگودیک می باشد.

میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به همراه الکس اسکین و امیر محمدی ثابت کرد که ژئودزیکهای مختلط و بستارهای آنها، بسیار منظم هستند و نه بر خلاف انتظار نامنظم یا فراکتالی. به عبارت دیگر، بستارهای چنین ژئودزیک هایی جبری هستند و بنابراین، ویژگیهایی از جمله صلبیّت را دارا می باشند. اتحادیه جهانی ریاضی در مطلبی با نام «کار مریم میرزاخانی» این نتیجه های را چنین توصیف کرد: «یافتن این حقیقت، شگفت انگیز است که تصلب در فضاهای همگن، چگونه انعکاسی در فضاهای ناهمگنی همچون دنیا فضای پیمانه ای دارد».

تصاویر مریم میرزاخانی نابغه ایرانی ریاضی

دیدگاه مریم میرزاخانی دربارهٔ ریاضیات

بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید. ولی قشنگی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می دهد. پُرارزش ترین بخش [مطالعه ریاضی] لحظه ای است که می گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی براق و واضح.

دریافت جایزه فیلدز

او در سال ۲۰۱۴ برندهٔ مدال فیلدز شد که بالاترین نشان علمی رشتهٔ ریاضیات است و هر چهار سال یک بار به دانشمندان برگزیدهٔ زیر ۴۰ سال اهدا می شود و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می شود. وی نخستین زن و نخستین ایرانی بود که موفق به دریافت این جایزه گشت.

واکنش ها به دریافت جایزه فیلدز

توصیف رسمی کمیتهٔ مدال فیلدز: «چیره دست در گسترهٔ قابل توجهی از تکنیک ها و حوزه های متفاوت ریاضی، او تجسم ترکیبی کمیاب است از توانایی تکنیکی، بلندپروازی جسورانه، بینش وسیع و کنجکاوی ژرف.»

حسن روحانی مدیر جمهور وقت کشور عزیزمان ایران در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ در پیامی که در صفحهٔ فیسبوک وی نیز منتشر شد، ضمن تقدیر از میرزاخانی، دریافت مدال فیلدز را به وی تبریک گفت.

رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی اکبر صالحی مدیر شرکت انرژی اتمی کشور عزیزمان ایران و محمدرضا عارف مدیر بنیاد پیشبرد علم و فناوری کشور عزیزمان ایران در خبر های جداگانه ای موفقیت مریم میرزاخانی را در کسب برترین جایزه ریاضیات در دنیا را به وی تبریک گفتند.

جیمز کارلسون از انستیتو ریاضیات کِلی (به انگلیسی: Clay Mathematics Institute) می گوید : میرزاخانی در یافتن ارتباطات جدید، عالی هست. وی می تواند به سرعت از یک مثال راحت به علت کاملی از یک نظریه ژرف و عمیق برسد.

رامین تکلو، استاد ریاضی دانشگاه ایلینوی شیکاگو گفت: «مریم میرزاخانی حتی بدون گرفتن فیلدز هم در میان معروف ترین ریاضیدانان دنیا بوده است.»

بهرنگ نوحی، استاد دانشگاه کویین مری گفت: «به محض اینکه در هاروارد شروع کرد مشخص بود که کارش خوب هست. مشخص بود که تز دکترایش یک تز انقلابی است.»

ریچارد داوکینز در حساب توییترش کسب جایزه فیلدز را به وی تبریک گفت.

یورگ کرامر (رئیس اتحادیه ریاضیدانان آلمان) و گونتر سیگلر (استاد ریاضی دانشگاه آزاد برلین) به میرزاخانی تبریک گفتند. همچنین نشریات آلمانی چون اشپیگل، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، زوددویچه تسایتونگ، تاگس اشپیگل و بعضی رسانه های دیگر در مطالب جداگانه ای به این عنوان پرداختند.

مریم میرزاخانی نابغه ایرانی

عضویت در آکادمی ملی علوم آمریکا

مریم میرزاخانی در مه سال ۲۰۱۶ به عضویت در آکادمی ملی علوم برگزیده شد او نخستین ایرانی-آمریکایی است که به عضویت در این آکادمی برگزیده می شود.

زندگی شخصی

سلیقهٔ سینمایی میرزاخانی بازتابی از ذات بدون مرز پژوهش اوست، که درگیر کاویدن «خصوصیات اشکال هندسی نامعمول» هست. او می گوید: «گاهی مواقع احساس می کنم در یک جنگل بزرگ هستم و نمی دانم به کجا می روم؛ ولی به طریقی به بالای تپه ای می رسم و می توانم همه چیز را واضحتر ببینم. آنچه آن گاه رخ می دهد، واقعاً هیجان انگیز است.» فیلم مورد علاقهٔ او، داگویل، نگاهی خشن به آمریکای دوران رکود بزرگ هست. وی گفته که در کودکی آرزو داشته نویسنده شود. او گفت: «وقتی که فرزند بودم رویایم این بود که نویسنده شوم. هیجان انگیزترین لحظاتم را به خواندن رمان می گذراندم، در واقع هر چیزی را به دستم می رسید می خواندم.» همسر وی یان وندراک، نیز دانشیار ریاضی دانشگاه استنفورد و پژوهشگر سابق علوم کامپیوتر نظری مرکز تحقیقات آی بی ام و اهل جمهوری چک است و از او دارای یک فرزند به نام آناهیتا می باشد.

مریم میرزاخانی به همراه همسر و فرزندش

حادثه سقوط اتوبوس حامل دانشجویان شریف

در اسفندماه ۱۳۷۶ اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت کننده در بیست و دومین دورهٔ مسابقه های ریاضی دانشجویی، که در آن تیم متشکل از میرزاخانی، ایمان افتخاری و حسین نمازی در آن رتبهٔ اول کشور را کسب کرده بودند، که از اهواز راهی پایتخت کشور عزیزمان ایران بود (مسابقات ریاضی دانشجویی در اهواز برگزار شد) به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبهٔ ریاضی دانشگاه صنعتی شریف مشمول بر آرزوی بزرگ بهرامیان، رضا صادقی – برندهٔ دو مدال طلای المپیادجهانی – علیرضا سایه بان، علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی دانشجوی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین المللی ریاضی بودند، جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانشجویان بازمانده از این سانحه بود.

بیماری مریم میرزاخانی

در تیر ۱۳۹۶ اعلام شد میرزاخانی به علت مبتلا شدن به سرطان در بیمارستانی در آمریکا بستری هست. یکی از نزدیکان او گفته است که حال وی وخیم هست. میرزاخانی از چهار سال پیش به سرطان سینه مبتلا بوده، و این سرطان اکنون به مغز استخوان وی سرایت کرده هست. پدر و مادر وی جهت مواظبت از او به آمریکا رفته اند.

منبع : fa.wikipedia.org

واژه های کلیدی: دانشگاه | بیوگرافی | آمریکایی | دریافت | ایرانی | آمریکا | ریاضی | جایزه | ایران | ایرانی

بیوگرافی مریم میرزاخانی

بیوگرافی مریم میرزاخانی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو