گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » چرا موسیقی شاد، خاطرات خوب و موسیقی غمگین خاطرات بد را به یاد می آورد؟

چرا موسیقی شاد، خاطرات خوب و موسیقی غمگین خاطرات بد را به یاد می آورد؟

قطعا شما هم به یاد آوردن خاطرات خوب با شنیدن موسیقی شاد و خاطرات بد با موسیقی غمگین را تجربه کرده اید، ولی علتش چیست؟

چرا موسیقی شاد، خاطرات خوب و موسیقی غمگین خاطرات بد را به یاد می آورد؟

قطعا شما هم به یاد آوردن خاطرات خوب با شنیدن موسیقی شاد و خاطرات بد با موسیقی غمگین را تجربه کرده اید، ولی علتش چیست؟

 علت ارتباط موسیقی شاد با خاطرات خوب و موسیقی غمگین با خاطرات بد

خاطرات خوب و خوش حالی آور، سریع تر از خاطرات بد، ترسناک و حتی آرامش بخش به ذهن می آیند. اگر به موسیقی آرامش بخش و شاد گوش کنید، خاطرات خوب را به یاد می آورید. در حالی که اگر به موسیقی های ترسناک و غمگین گوش کنید، خاطرات بسیار منفی را از گذشته به یاد خواهید آورد. این دو، حاصل تحقیقاتی هستند که در آن، خاطرات و حسب حال ( زندگی نامه خود نوشت) شرکت کننده ها مورد مطالعه قرار گرفت. در این تحقیق، شرکت کنندگان، به قطعات ناشناخته موسیقی، مشمول بر قطعات غمگین و شاد گوش دادند. این پروژه، به وسیله سیگنی شلدون و جولیا دوناهو از دانشگاه مک گیل کانادا اجرا شد و در نشریه Memory and Cognitio به چاپ رسید

این تحقیق، مشمول بر بررسی ارزش و محتوای موسیقی (مثبت و منفی بودن) و میزان ایجاد شور و انگیزه (زیاد و کم) آن بود. هدف، بررسی این بود که افراد، چگونه خاطرات و حسب حال خود را به یاد می آورند. در کل، ۴۸ شرکت کننده در آزمایش حضور داشتند و هرکدام می بایست به مدت ۳۰ ثانیه، ۳۲ قطعه ای را از پیانو که تازه ساخته و نواخته شده است بود و قبلا نشنیده بودند، گوش کنند. قطعات به ۴ دسته شاد (مثبت با انگیزش بالا)، آرامش بخش (مثبت با انگیزش متوسط)، ترسناک (منفی با انگیزش پایین) و غمگین (منفی با انگیزش بسیار پایین) تقسیم می شدند.

چرا موسیقی شاد، خاطرات خوب و موسیقی غمگین خاطرات بد را به یاد می آورد؟

شرکت کنندگان موظف بودند در حین گوش دادن به موسیقی، خاطرات شخصی خود را که در یک وقت و مکان معین در کمتر از یک روز پیش جهت آنها اتفاق افتاده بود، به یاد بیاورند. به محض به یاد آوردن، می بایست کلیدی را در رایانه فشار داده و خاطره به یاد آورده را می نوشتند. در این هنگام، دو محقق، زمانی را که طول می کشید هر شرکت کننده خاطره ای را به یاد بیاورد، ثبت می کردند. همچنین وضوح خاطره و ارتباط آن با احساسات شخصی و نوع آن هم بررسی می شد. در این بررسی، ارتباط خاطره با رویدادی پرشور و هیجان و حتی رویدادی اجتماعی نیز مورد مطالعه قرار می گرفت. 

تحقیقات نشان داد، خاطراتی که در آنها، شرکت کننده، به قطعه ای از موسیقی مثبت و انگیزشی (شاد) گوش می داد، سریع تر از دیگر خاطرات به یاد می آمدند. همچنین ارتباط بین نوع موسیقی و خاطره به یاد آمده (شاد یا غمگین بودن آن) مورد تحقیق قرار گرفت.

در نهایت مشخص شد ماهیت رخدادی که شرکت کننده آن را به یاد می آورد، بستگی به نوع موسیقی (مثبت و منفی و انگیزشی بالا و پایین) آن دارد. شلدون در این باره اذعان داشت، خاطراتی که صرفا درجه انگیزشی بالایی دارند، وضوح کمتری دارند و زیاد شخصی هستند ولی اگر این درجه انگیزش بالا، همراه با مثبت بودن هم باشد، موجب به یاد آوردن خاطرات اجتماعی و پرشور و هیجان می شود

در طول این پروژه، قطعه های پیانو، جهت نیمی از شرکت کنندگان، بدون هیچ ترتیب خاصی پخش شد و این درحالی بود که جهت نیمی دیگر، قطعات موسیقی، به گروه های شاد، غمگین، ترسناک و آرامش بخش تقسیم و پخش شد.

قطعا شما هم به یاد آوردن خاطرات خوب با شنیدن موسیقی شاد و خاطرات بد با موسیقی غمگین را تجربه کرده اید، ولی علتش چیست؟

این منجر شد تا راهی که شاخصه های موسیقی بر خاطره اثر می گذارند نیز تعیین و در نتیجه باعث شد محققین به نتیجه های جالبی دست یابند. آن ها متوجه شدند، در گروهی که موسیقی با ترتیب معینی پخش می شود، به هنگام شنیدن قطعاتی با درجه انگیزش بالا و نیز مثبت، خاطرات به مراتب با وضوح بیشتری به یاد می آمدند، به گونه ای که وضوح خاطرات منفی در مقایسه با آنها ناچیز بود.

در شرایطی که موسیقی بدون هیچ ترتیب خاصی پخش می شد، قطعات موسیقی منفی همبستگی و اثرگذاری بهتری نسبت به مثبت ها داشتند و این منجر به وضوح بالای خاطرات ناشی از آنها می شد. در این باره دوناهو اظهار داشته که هنگامی که قطعات موسیقی با شاخصه های مثبت و منفی به شکل تصادفی پخش می شوند، ممکن است همان خاطراتی به ذهن بیاید که در هنگام پخشِ با ترتیب معین می آید، با این تفاوت که پخش تصادفی موسیقی، امکان بازیابی خاطره را به شکل یک خاطره یکسان (غالباً با شخصی خاص) ایجاد می کند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : علت علاقه شما به موسیقی غمگین چیست؟

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ

عبارات مهم : آرامش بخش – موسیقی
seemorgh.com/health
منبع:روزنامه سپید/ مترجم: کیان یوسفی کوشا

 

واژه های کلیدی: آرامش بخش | موسیقی | خاطرات | ترسناک | ارتباط | تحقیقات | قطعات | خاطره

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو