قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » الگوی کشت،کلید مفقوده بخش کشاورزی ، سونامی زیاد کردن قیمت پیاز

الگوی کشت،کلید مفقوده بخش کشاورزی ، سونامی زیاد کردن قیمت پیاز

نوسان قیمت محصولات کشاورزی سریال آخر نیافتنی است که هر سال تکرار می شود، این بار در حالی شاهد زیاد کردن یکباره قیمت پیاز هستیم که هنوز ماجرای

الگوی کشت،کلید مفقوده بخش کشاورزی ، سونامی زیاد کردن قیمت پیاز

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، نوسان قیمت محصولات کشاورزی سریال آخر نیافتنی است که هر سال تکرار می شود. این بار در حالی شاهد زیاد کردن یکباره قیمت پیاز هستیم که هنوز ماجرای کم کردن شدید قیمت در سال های اخیر از یادمان نرفته است.

طی سه سال اخیر آنقدر پیاز روی دست کشاورزان ماند و خریداری نداشت که دولت جهت جبران ضرر و زیان کشاورزان اقدام به خرید تضمینی محصول نمود. به هر حال قصه ارزانی و گرانی محصولات کشاورزی ظاهراً گریبان پیاز را رها نمی‌گند، به طوریکه در شرایط فعلی قیمت پیاز سه برابر قیمت واقعی خود در بازار معامله می شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که تدوین الگوی کشت، شاه کلید بخش کشاورزی است که باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.

مجتبی شادلو مدیر اتحادیه باغداران استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه عوامل مؤثر بر پایداری بازار تولید و مصرف اظهار داشت: شاه کلید تولیدات کشاورزی بحث الگوی کشت است که این امر تا کنون به باعث عدم تأمین اعتبارات و بودجه های مورد نیاز اجرا نشده است.

الگوی کشت،کلید مفقوده بخش کشاورزی ، سونامی زیاد کردن قیمت پیاز

وی افزود: طی سه سال اخیر در بسیاری از مواقع به باعث نبود بازار، پیاز از روی زمین جمع آوری نمی شد و در نهایت امسال رغبتی از سوی کشاورزان جهت کاشت پیاز وجود نداشت.

شادلو با اشاره به ضرورت تدوین الگوی کشت جهت محصولات کشاورزی گفت: با توجه به هزینه های بالای تولید در بعضی مواقع، برداشت محصول جهت کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد و در نهایت این امر نوسانات قیمت را به همراه دارد.

رئیس اتحادیه باغداران استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به اینکه افزایش قیمت پیاز قابل قبول نیست، تصریح کرد: براساس آینده نگری صورت گرفته تا هفته آینده با فراوانی عرضه قیمت ها به تعادل برسد.

بازار پیاز آرام می شود

حسین مهاجران مدیر اتحادیه میوه و سبزی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی افزود: در حال حاضر قیمت پیاز در میدان ۲ هزار و ۵۰۰ الی ۳ هزار و ۲۰۰ تومان است که با رسیدن پیاز اصفهان طی هفته آینده قیمت محصول به کمتر از هزار تومان خواهد رسید.

نوسان قیمت محصولات کشاورزی سریال آخر نیافتنی است که هر سال تکرار می شود، این بار در حالی شاهد زیاد کردن یکباره قیمت پیاز هستیم که هنوز ماجرای

به گفته وی قیمت کنونی پیاز در بازار همچنان بالا هست، به طوریکه سه برابر قیمت واقعی خود معامله می شود.

صادرات پیاز شایعه ای بیش نیست

رضا نورانی مدیر اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی با انتقاد از نوسانات قیمت پیاز در بازار اظهار داشت: در صورت نبود برنامه مدون جهت کشاورزان طبیعی است که با نوسانات قیمت سبزی و صیفی روبرو می شود.

وی افزود: علی رغم هزینه های بالای تولید و نبود برنامه ریزی مدون جهت صادرات یکسال با مازاد تولید و سال بعد با کم کردن تولید و نوسانات قیمت روبرو هستیم.

نورانی با اشاره به اینکه همه ساله با نوسانات قیمت محصولات سبزی و صیفی روبرو هستیم، بیان کرد: با توجه به عدم دوام بالا این محصولات با نوسانات قیمت روبرو هستیم به طوریکه مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از این حیث مجبور ضرر و زیان می شوند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه صادرات پیاز شایعه ای بیش نیست، اظهار کرد: طی هفته های اخیر شایعاتی مبنی بر شروع صادرات پیاز شنیده می شود که این امر به باعث آنکه قیمت پیاز از مرز ۲۵ الی ۳۰ سنت در بازارهای جهانی زیاد نیست، امکان صادرات وجود ندارد.

به گفته وی با توجه به آنکه توانایی نگهداری محصول در انبار وجود ندارد، از این رو احتکار محصول را تکذیب می نمایم.

الگوی کشت،کلید مفقوده بخش کشاورزی ، سونامی زیاد کردن قیمت پیاز

نورانی با اشاره به اینکه تولید و صادرات محصولات کشاورزی به هم گره خورده هست، تصریح کرد: تولید، نقطه عطفی جهت صادرات هست، از این رو انتظار می رود که با فراهم کردن زیرساخت ها به جایگاه مشخصی دست یابیم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کشاورزی | صادرات | محصولات | محصول | تجارت | بازار | اخبار اقتصادی | محصولات کشاورزی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو