خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » فوایدی که سکوت جهت مغز دارد

فوایدی که سکوت جهت مغز دارد

در این دنیای پرسر و صدا، اندکی سکوت و آرامش جهت ذهن و بدن ما فایده های زیادی خواهد داشت، بخصوص جهت مغز ما. در این جا ۴

فوایدی که سکوت جهت مغز دارد

در این دنیای پرسر و صدا، اندکی سکوت و آرامش جهت ذهن و بدن ما فایده های زیادی خواهد داشت، بخصوص جهت مغز ما. در این جا ۴ علت آورده ایم که با اعتبار علمی علت این امر را توضیح می دهد

از مغز خود با سکوت مواظبت کنید

ما در دنیایی زندگی می کنیم که بسیار پر سر وصدا است و پیدا کردن لحظه ای سکوت در آن بسیار سخت است و این چیزی است که جهت سلامتی ما ضرر بسیاری دارد.

در سال ۲۰۱۱، شرکت بهداشت جهانی طی گزارشی آلودگی صوتی را «طاعون مدرن» نامید، و اعلام کرد که «شواهد بسیاری وجود دارد دال بر این که قرار گرفتن در معرض اصوات محیطی سلامت جامعه را به خطر می اندازد.»

فوایدی که سکوت جهت مغز دارد

ما در طول روز به طور مداوم موسیقی گوش می کنیم، تلویزیون می بینیم، پادکست می شنویم، و البته، به صدای ذهنی خود در مغزمان گوش می سپاریم. جداٌ به این فکر کنید: روزانه چه مقدار از وقتتان را در سکوت کامل می گذرانید؟ پاسخ احتمالا این است که: زمانی بسیار اندک.

در شرایطی که صداهای ذهنی و اصوات محیط پیرامونی ما روز به روز بلندتر و گوش خراش تر می شوند، تعداد جویندگان آرامش هم زیاد و زیاد می شود. روش هایی که این افراد جهت فرار از سر و صدا گزینش می کنند متفاوت است: از ۱۰ دقیقه مدیتیشن در روز گرفته تا ۱۰ روز گوشه نشینی.

آیا شما هم می خواهید از سکوت در زندگی روزانه خود بهره ببرید؟ با خواندن ۴ علت علمی زیر متوجه می شوید که آیا سکوت جهت مغز بافایده هست، و آیا وقت گذاشتن جهت آن خلاقیت و تمرکز را زیاد می کند و اضطراب را کم کردن می دهد. سکوت تمرکز و خلاقیت شما را زیاد می کند، و اضطرابتان را نیز کم کردن می دهد

 

در این دنیای پرسر و صدا، اندکی سکوت و آرامش جهت ذهن و بدن ما فایده های زیادی خواهد داشت، بخصوص جهت مغز ما. در این جا ۴

۱. سکوت تنش و استرس را از بین می برد

فلورانس نایتینگل، پرستار مشهور انگلیسی و فعال اجتماعی قرن نوزدهم، زمانی نوشت: «سر و صدای غیرضروری زیان آور ترین دشمن بهداشت بیماران و حتی افراد سالم است که ناخواسته به آن ها تحمیل می شود.»

دلیلی هم که جهت این گفته اش می آورد، این بود که  این امر باعث هراسناک و پریشان شدن بیماران رو به بهبودی می شود، و آن ها را بی خواب می کند.

در همین راستا، تحقیقات انجام شده است نشان می دهد که آلودگی صوتی منجر به زیاد کردن فشارخون می شود، احتمال حمله قلبی را زیاد می کند، و برشنوایی و در کل سلامت ما تاثیر منفی می گذارد. به گفته دانشمندان، صداهای بلند بخشی از مغز به نام آمیگدالا را جنبش می کنند، و بدین وسیله باعث می شوند هورمونی به نام کورتیزول ترشح شود، که استرس را زیاد کردن می دهد.

در عین حال، با توجه به پژوهش منتشر نشده ای که در سال ۲۰۰۴ به وسیله دکتر کرگ زیمرینگ روانشناس زیست محیطی انجام شده است هست، زیاد کردن سر و صدا در واحد مواظبت های خاص نوزادان(NICU) در بیمارستان، منجر به ازدیاد فشار خون، تپش قلب زیاد و اختلال در تناوب خواب آن ها می شود.

آن طور که محققان می گویند، دقیقا به همان میزان که سر و صدا استرس و تنش را زیاد می کند، سکوت نقش بازدارنده دارد، و باعث رهایی مغز و بدن ما از اضطراب و پریشانی می شود.

فوایدی که سکوت جهت مغز دارد

طبق پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ در نشریه هارت Heart منتشر شد و در آن میزان فشار و گردش خون در مغز افراد اندازه گیری شده است بود، دو دقیقه سکوت از گوش کردن موسیقی های «آرام بخش»، آرام بخش تر خواهد بود.

 

۲. سکوت باعث می شود مراکز حسی مغز احیا شوند

در زندگی روزمره، داده ها به طور مرتب از هر گوشه و کنار به سمت ما پرتاب می شوند، هنگامی که در معرض این سیگنال های مختل کننده نباشیم، مراکز حسی ذهن ما وقت پیدا می کنند تا خود را بازسازی کنند.

در این دنیای پرسر و صدا، اندکی سکوت و آرامش جهت ذهن و بدن ما فایده های زیادی خواهد داشت، بخصوص جهت مغز ما. در این جا ۴

در زندگی مدرن، حضور بی وقفه سیگنال هایی که توجه را جلب می کنند، فشار زیادی را به قسمت جلوی مغر(لوب پیشانی)- که در فرآیند ادراک، تصمیم گیری و حل مساله نقش ایفا می کند-  وارد می آورد، نتیجه این که، ذخایر حسی مغز ما تخلیه می شوند، و هنگامی که این اتفاق می افتد، از نظر ذهنی خسته و پریشان می شویم.

در این شرایط، تمرکز کردن، حل مسائل، و دستیابی به ایده های تازه و خلاقانه بسیار سخت می گردد و مستلزم تلاشی دوچندان خواهد بود.

از طرف دیگر بر اساس نظریه ترمیم حسی، در محیط هایی با دریافت های حسی کمتر از حد معمول، مغز می تواند منابع ادراکی خود را ترمیم کند. به عنوان مثال هنگامی که به تنهایی در محیطی آرام پیاده روی می کنید، مغز شما گارد حسی اش را بر می دارد و شروع به احیای خود می کند.

 

فوایدی که سکوت جهت مغز دارد

۳. در هنگام سکوت، ما می توانیم به شبکه پایه مغز وارد شویم

شبکه مغزی پایه زمانی فعال می گردد که مشغول «خودشناسی»(self-generated cognition) باشیم. «خودشناسی» مشمول بر کارهایی چون خیالبافی، مدیتیشن، فکر کردن راجع به آینده، و تامل آزادانه می شود.

در شرایطی که مغز بی کار است و به وسیله عوامل بیرونی جنبش نمی شود، آن وقت ما قادریم به جریان درونی افکار، احساسات، حافظه و ایده هایمان وارد شویم.

به کارگرفتن این شبکه درون مغزی به ما کمک می کند تا معنای تجربیاتمان را درک کنیم، با دیگران همدردی و همدلی داشته باشیم، خلاق تر شویم و شرایط ذهنی و احساسی خودمان را بازتاب دهیم.

در این راستا، مهم است که از عوامل پرت کننده حواس، که باعث می شوند ذهن ما در شرایط سطحی خود بماند، دوری گزینیم و تفکر در سکوت، یکی از راه هایی است که به وسیله آن می توانیم به این نشانه برسیم.

فعالیت در شرایط پایه به ما کمک می کند تا عمیق تر فکر کنیم و خلاق تر شویم. هرمان ملویل، نویسنده و شاعر آمریکایی قرن نوزدهم، زمانی نوشت: «تمامی تجربیات و احساسات عمیق در سکوت اتفاق می افتند.»

 

۴. نبود صدا منجر به تولید سلول های مغزی می شود

سکوت به معنای واقعی کلمه ذهن را رشد می دهد. در سال ۲۰۱۳، محققان طی پژوهشی که نتیجه های آن در نشریه برین استراکچر، اند فانکشن (Brain, Structure, and Function)به چاپ رسید، تاثیر اصوات محیط، نویز سفید، و سکوت را بر مغز موش ها با هم مقایسه کردند.

در این آزمایش قرار بود از سکوت فقط به عنوان یک عامل کنترل کننده استفاده شود (و در ابتدا قرار نبود تاثیرات آن به طور مستقل مورد بررسی قرار گیرد). ولی در ادامه، خود به عنوان عاملی مهم نظر دانشمندان را جلب کرد: آن ها متوجه شدند که دو ساعت سکوت در روز منجر به تولید سلول های جدیدی در ناحیه هیپوکامپوس مغز می شود. ناحیه ای که با یادگیری، حافظه و احساس در ارتباط است.

هرچند نتیجه های این تحقیقات مقدماتی هست، ولی با اتکا به همین نتیجه های نیز می توان گفت که سکوت بر بیماری هایی چون افسردگی و آلزایمر- که هردو آن ها به گفته دانشمندان با کم کردن تولید نورون ها در هیپوکامپوس مرتبط اند- اثری درمانی خواهد داشت.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com /health

عبارات مهم : دانشمندان – سلامتی
منبع: salamati.ir

واژه های کلیدی: دانشمندان | سلامتی | تحقیقات | سلامت | زندگی | تمرکز | استرس | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو