آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » از کم کردن توان پول انگلستان تا تزلزل در امنیت شغلی ، اقتصاد بریتانیا در پیچ ابهام‌ها و چالش‌های پِیاپِی

از کم کردن توان پول انگلستان تا تزلزل در امنیت شغلی ، اقتصاد بریتانیا در پیچ ابهام‌ها و چالش‌های پِیاپِی

کشور بریتانیا از دیرباز یکی از حوزه های جغرافیایی مهم در تحولات قاره سبز بوده؛کشوری که در سال‌های اخیر تنگناهای اقتصادی اوضاع بغرنجی را جهت دولتمردان و مردم آن رقم زده است.

از کم کردن توان پول انگلستان تا تزلزل در امنیت شغلی ، اقتصاد بریتانیا در پیچ ابهام‌ها و چالش‌های پِیاپِی

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، تحولات سیاسی بریتانیا در پی برگزاری انتخابات سریع هنگام در انگلستان رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و بسیاری از کارشناسان آن را به مثابه آتشی زیر خاکستر جهت آینده سیاسی تِرزا می و حزب محافظه کار تلقی می کنند.

اگرچه حزب و جریان سیاسی مورد اشاره پیروز انتخابات مذکور بود ولی از دست دادن کرسی های ۶ وزیر در این انتخابات موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت.

به واقع یکی از بعد لرزه های این انتخابات را می توان در تحولات اقتصادی انگلستان مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد،موضوعی که در ذیل این گزارش و در گفت و گو با کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی تبیین و تشریح خواهد شد.

از کم کردن توان پول انگلستان تا تزلزل در امنیت شغلی ، اقتصاد بریتانیا در پیچ ابهام‌ها و چالش‌های پِیاپِی

معصومه شمسیان،کارشناس اقتصاد سیاسی،در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی ،با اشاره به معضلات اقتصادی متعدد انگلستان در طول سالیان اخیر و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اظهار داشت:به واقع یکی از مهم ترین دلایل این خروج را می توان در پرسشها و دغدغه های اقتصادی جستجو نمود.

وی افزود:مشکلات اقتصادی قاره سبز در طول یک دهه اخیر به میزانی پیچیده و بغرنج شده است که انگلستان نیز نتوانسته از آن مصون بماند و بعضی از سیاست های اقتصادی اتخاذ شده است داخلی این کشور از یکسو و شرایط وخیم حاکم بر اقتصاد جهانی در سال های گذشته،بریتانیا و دولتمردان این کشور را در مخمصه ای قرار داده که کم کردن توان خرید مردم،عدم زیاد کردن معقول درآمدهای عمومی،تنزل قدرت پول انگلستان و …هر یک منجر به تحمیل خساراتی جدی به اقتصاد این کشور شده است است.

کارشناس اقتصاد سیاسی گفت:اگرچه نشانه گذاری ترزا می عمدتا بر قرارگرفتن در میان ۷ اقتصاد برتر و قدرتمند دنیا متمرکز شده است ولی حصول این امر از یکسو و حفظ این نشانه گذاری از سوی دیگر،به سادگی و سهولت امکان پذیر نخواهد بود و علیرغم روحیه سرسخت و خاصِ مِی،تحقق آن در شرایط کنونی اقتصاد انگلستان بسیار سخت به نظر می رسد.

شمسیان گفت:تا پیش از انتخابات،بسیاری از کارشناسان و استراتژیست های اقتصادی بریتانیا گمان می کردند، مِی قادر به دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده است اقتصادی مورد نظر خود خواهد بود،اما انتخابات سریع هنگام و نتیجه حاصل شده است از آن،نشان داد اساسا تِرزا مِی ، خود نیز با آینده سیاسی مبهم و ناپایداری مواجه است.

کشور بریتانیا از دیرباز یکی از حوزه های جغرافیایی مهم در تحولات قاره سبز بوده؛کشوری که در سال‌های اخیر تنگناهای اقتصادی اوضاع بغرنجی را جهت دولتمردان و مردم آن رقم زده است.

وی افزود:چندی پیش،هندز مدیر یکی از شرکت های سرمایه گذاری قدرتمند بریتانیا اوضاع کنونی نخست وزیر انگلستان و شرایط اقتصادی حاکم بر این کشور را با تعبیری جالب،مورد ارزیابی قرار داد.

شمسیان در تشریح تحلیل مطرح شده است از سوی هندز گفت:وی در گفت و گو با بلومبرگ،اقتصاد بریتانیا را به شرکتی تشبیه کرد که همچون کشتی در حال غرق شدن است و تمامی اعضای هیات مدیره نیز ناظر بر این فاجعه هستند،اما مدیر عامل از چگونگی بسته بندی محصولات شرکت در حال غرق سخن می گوید!

کارشناس اقتصاد سیاسی عنوان کرد:به واقع به موازات کم کردن رشد اقتصادی بریتانیا،بخش قابل توجهی از شاغلان فعال در این کشور و بخصوص قشر کارگران فعال در بریتانیا، از ثبات شغلی کافی و مورد اطمینانی نیز برخوردار نیستند.

وی افزود:گرانی کالاها و خدمات و جوابگو نبودن در آمدها جهت تامین هزینه های روزانه زندگی و رکود شدید،مزید بر علت شده است تا اساسا امکان ترسیم افق و چشم اندازی روشن از اقتصاد انگلستان سخت،دشوار و حتی ناممکن شود.

خزانه بریتانیا رو به کم کردن و افول می باشد

حمید کردان،محقق و پژوهشگردر گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی ،در تشریح اوضاع فعلی اقتصاد انگلستان و آینده نگری وی از آینده کشور مذکور در حوزه اشاره شده،عنوان کرد:برآوردها و ارزیابی های نهادهای پژوهشی و تحقیقاتی بریتانیا موید این واقعیت است که ضریب درآمد کشور مذکور از محل اخذ مالیات ها کم کردن یافته و در چنین شرایطی،تامین هزینه ها با اتکای به خزانه انجام خواهد گرفت که استمرار روند موجود باعث تضعیف قدرت اقتصادی انگلستان خواهد شد.

وی افزود:به واقع،با اوضاع موجود،دولتمردان و نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز بریتانیا در بخش های اقتصادی،چاره ای جز کم کردن هزینه ها در حوزه های خدماتی سلامت،بهداشت،امنیت و…نخواهند داشت که نتیجه های این تنزل و اُفت،رضایت مندی عمومی مردم از دولت را تحت الشعاع قرار می دهد و همین پدیده می تواند بر تحمیل خسارات سیاسی جدی به حزب محافظه کاران منتهی شود.

از کم کردن توان پول انگلستان تا تزلزل در امنیت شغلی ، اقتصاد بریتانیا در پیچ ابهام‌ها و چالش‌های پِیاپِی

این کارشناس اقتصادی افزود:برخی از صاحب نظران اقتصادیِ فعال در انگلستان بر این عقیده اند که دولت باید عمده سرمایه گذاری های خود را در بخش های حمل و نقل،مسکن و آموزش و پرورش متمرکز کند.

کردان در خاتمه یادآور شد:با همه این اوصاف و با وجود ارائه تحلیل ها و نظرات گوناگون و متعددِ اقتصادی،بهره وری پایین اقتصاد بریتانیا،چالشی است که غلبه بر آن به سادگی ممکن نخواهد بود و قطعا در آینده شاهد ظهور و بروز پرسشها جدی و عدیده اقتصادی هر چه بیشتری در کشور مذکور خواهیم بود.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: شرایط اقتصادی حاکم | سرمایه گذاری | انگلستان | انتخابات | اقتصاد | اقتصادی | سیاسی | اقتصاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو