لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهترین درمان جهت منافذ باز پوست کدام است؟

بهترین درمان جهت منافذ باز پوست کدام است؟

بارها جلوی آینه می‌روید و از نزدیک صورت‌تان را زیر نور برانداز می‌کنید و می‌بینید روی پوست‌تان به‌ خصوص ناحیه گونه‌ها و بینی سوراخ‌های زیادی

بهترین درمان جهت منافذ باز پوست کدام است؟

بارها جلوی آینه می روید و از نزدیک صورت تان را زیر نور برانداز می کنید و می بینید روی پوست تان به خصوص ناحیه گونه ها و بینی سوراخ های زیادی در کنار هم قرار دارند و کنار بعضی از آن ها جوش های ریز و درشت سرسياه و سرسفید درآمده هست. درست انگار که یک پرتقال برداشته اید و دارید به پوست دون دون آن نگاه می کنید! درحالی که زیاد دوستان تان پوست سفید، صاف و بدون جوش دارند. این اوضاع واقعا باعث افسردگی و ناراحتی تان می شود؛ ولی آیا واقعا راهی جهت کوچک کردن این منافذ و سوراخ ها وجود دارد؟ در این مطلب از دکتر سلام راهکارهای طلایی جهت مقابله با این مسئله در اختیارتان قرار می دهیم.

بهترین درمان جهت منافذ باز پوست کدام است؟

پوست چرب ها زیاد گرفتار می شوند!

منافذ پوست، مجاری طبیعی هستند که چربی های ترشح شده است از غدد چربی از آن ها عبور می کنند و از کنار فولیکول های مو به سطح پوست می رسند. طبیعی است این مجاری در افرادی که پوست چرب دارند، بازتر هست. در این صورت توصیه می شود پوست ارزش را خشک نگه دارند. دفعات شست و شو را زیاد کنند، از داروهای خشک کننده پوست استفاده کنند و از مصرف کرم های چرب خودداری ورزند. به این ترتیب می توان تا حدودی منافذ را جمع تر کرد. در هر حال با گذشت وقت و زیاد کردن سن پوست همه افراد رو به خشکی می رود و منافذ کوچک تر می شوند.

می تواند ارثی هم باشد

– نوع پوست افراد از جمله چرب، خشک و … به صورت ارثی تعیین می شود؛ بنابراین از آن جایی که بازبودن منافذ و جوش زدن در پوست های چرب زیاد دیده می شود، می توان گفت این موارد نیز به صورت غیر مستقیم ارثی هستند؛ ولی با این حال ممکن است فردی پوست چرب را به ارث ببرد، ولی زیاد جوش نزند و منافذ پوست خیلی باز نباشند.

فقط به یک شرط آرایش کنید!

– اگر لوازم آرایش از نوع چرب باشند، قطعا می توانند باز بودن منافذ پوست را شدت یافتن کنند؛ بنابراین اگر دچار این مسئله هستید، اصلا نباید از موادی مثل کرم پودر استفاده کنید. توصیه می شود به جای آن پودر، پنکک، لوازم آرایش و ضدآفتاب فاقد چربی مصرف کنید. حتی اگر دچار لک و کک و مک باشید، باید از کرم ها و داروهای ضد لک فاقد چربی استفاده کنید.

بارها جلوی آینه می‌روید و از نزدیک صورت‌تان را زیر نور برانداز می‌کنید و می‌بینید روی پوست‌تان به‌ خصوص ناحیه گونه‌ها و بینی سوراخ‌های زیادی

مهم ترین کار شست وشوی مرتب است

– بااهمیت ترین کار جهت کوچک کردن منافذ پوست شست و شوی مرتب هست. همچنین داروهای کاهنده چربی پوست می توانند بسیار کمک کننده باشند. هر لحظه تلاش می شود از داروهای موضعی استفاده شود تا داروهای خوراکی ولی اگر شدت این اوضاع زیاد باشد، مورد نیاز می شود از داروهای خوراکی نیز استفاده كرد. لیزر و پیلینگ نیز در درمان جای جوش و منافذ باز کمک کننده هستند. در بازار شوینده های به شخصی تحت عنوان اسکراب وجود دارند. اصل درمان خشک کردن پوست هست، چه با صابون معمولی، چه با کرم ها و لایه بردارها. اسید میوه به کار رفته در کرم های لایه بردار نیز از همین طریق باعث بهبودی پوست می شود.

شست وشوی بیش از حد هم دردسرساز است!

– در درمان جوش یک اصل مطرح هست. اگر چربی پوست و جوش های صورت در حد ملایم باشند، استفاده از شوینده ها تا حدودی به برطرف آن ها کمک می کند، ولی اگر فرد دچار چربی و جوش شدید باشد و بدون استفاده از درمان دارویی فقط به شست و شوی زیاد پوست بپردازد، این کار باعث می شود بعضی از میکروب های بافایده که به طور طبیعی روی سطح پوست زندگی می کنند، از بین بروند. این میکروب ها در اثر شست وشوی زیاد یا استفاده زیاد از داروهای ضدعفونی کننده مثل بتادین، الکل و… از بین می روند و میکروب های مضر فعال می شوند. به این ترتیب جوش ها و چربی پوست شدت یافتن می شود؛ بنابراین شست وشوی تنها، فقط در افرادی که جوش و چربی ملایم دارند، تأثیرگذار است.

درمان ۱۰۰درصد نداریم!

– اگر بتوانیم فعالیت غدد چربی را کمتر کنیم، به طور حتم منافذ پوست هم جمع تر می شوند. جهت این منظور می توان از کرم های خاص مثل ترتینوئین و اسید میوه استفاده كرد. استفاده طولانی مدت از آن ها باعث می شود منافذ پوست به تدریج کوچک شوند و کلاژن سازی زیاد کردن یابد. در واقع زیاد کردن کلاژن سازی باعث می شود ناحیه دور منافذ غدد چربی بسته شود. استفاده از این کرم ها معمولا با دوز کم، هفته ای یک تا دو بار شروع می شود و به تدریج تعداد دفعات مصرف زیاد می شود. میکرودرم و لیزرهای جنبش کننده کلاژن ساز نیز می توانند کمک کننده باشند.

جدیدترین راه درمان کدام است؟

– پوست های چرب را باید به وسیله پاک کننده های مخصوص هر لحظه تمیز نگه داشت و بهداشت را كاملا رعایت كرد تا از به وجود آمدن منافذ باز (بازتر از حد معمول) جلوگیری كرد. علت مهم به وجود آمدن منافذ باز این است كه گردوغبار موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده است و مجرای خروجی سبوم یا چربی را مسدود می كند و چربی تولیدشده كه زیادتر از حد معمول هست، جهت خارج شدن به تدریج روزنه خروجی خود را گشاد كرده و منافذ باز كاملا مشخصی را روی پوست پدید می آورد. درمان قطعی جهت این مشكل پوستی وجود ندارد، ولی میكرودرم ابریژن، لیزر IPL و استفاده از كرم های آلفاهیدروكسی اسید و پیلینگ تا حدودی می تواند در اصلاح آن موثر باشند.

منبع: مجله زندگی ایده آل

بهترین درمان جهت منافذ باز پوست کدام است؟

واژه های کلیدی: درمان جای جوش | لوازم آرایش | راه درمان | درمان جوش | استفاده | میکروب | طبیعی | آرایش

بهترین درمان جهت منافذ باز پوست کدام است؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو