بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » سهم بازار از محصولات ارگانیک ناچیز است

سهم بازار از محصولات ارگانیک ناچیز است

علی رغم تلاش سال های اخیر جهت عرضه محصولات ارگانیک، ولی اوضاع چندان رضایت بخش نیست چراکه بازار مملو از محصولات اصلاح شده است ژنتیکی است.

سهم بازار از محصولات ارگانیک ناچیز است

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، کشاورزی ارگانیک به عنوان یکی از راهبردهای کشاورزی پایدار متکی بر روش های طبیعی کنترل آفات و امراض بوده، به طوریکه استفاده از آفت کش های مصنوعی و کودهای شیمیایی در آن منع شده است هست. علی رغم تلاش سال های اخیر جهت عرضه محصولات ارگانیک ولی اوضاع چندان رضایت بخش نیست آیا که بازار مملو از محصولات اصلاح شده است ژنتیکی هست. با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تولید محصولات سالم و ارگانیک، ولی بعضی افراد توسعه این محصولات را مغایر با منافع خود می دانند.

براین اساس به سراغ مسئولان مربوطه می رویم تا از آخرین اوضاع بازار با خبر شویم:

مسعود اسدی مدیر تشکل های بخش کشاورزی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه تولید محصولات کشاورزی کشور ما با استاندارهای جهانی همخوانی ندارد، اظهار داشت: هزینه های بالای تولید محصولات ارگانیک و نبود تقاضا کم کردن انگیزه تولیدکنندگان را به همراه داشته است.

سهم بازار از محصولات ارگانیک ناچیز است

وی با اشاره به اینکه بروز بیماری های متفاوت تنها ناشی از کودها و سموم شیمیایی هست، افزود: براین اساس باید تبلیغات گسترده ای علیه تولید محصولات ارگانیک صورت گیرد .

اسدی با انتقاد از اینکه تولید محصولات سالم بسیار ناچیز هست، گفت: با توجه به آنکه تولید محصولات سالم یک درجه پایین تر از ارگانیک قرار دارد، ولی متأسفانه کیفیت محصولات در کشور ما مورد توجه قرار نمی‌گیرد که این امر سلامت آحاد جامعه را به مخاطره می اندازد.

رئیس تشکل بخش کشاورزی ادامه داد: با وجود عدم استفاده از کودها و سموم شیمیایی در تولید محصولات ارگانیک، ولی مشتری چندانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه تولید محصولات ارگانیک و سالم یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی به شمار می رود، تصریح کرد: توسعه پایدار بخش تنها در گرو تولید محصولات ارگانیک است.

علی رغم تلاش سال های اخیر جهت عرضه محصولات ارگانیک، ولی اوضاع چندان رضایت بخش نیست چراکه بازار مملو از محصولات اصلاح شده است ژنتیکی است.

تولید محصولات ارگانیک در دستور کار قرار گرفت

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به ضرورت تولید محصولات ارگانیک اظهار داشت: علی رغم آنکه طی سال های اخیر تولید محصولات ارگانیک در دستور کار قرار داده شد ولی اراضی قابل توجهی به تولید این گونه محصولات اختصاص نیافته است.

وی افزود: سرمایه گذاری در تولید محصولات ارگانیک به باعث کارکرد پایین تا حدودی بالا است و دولت بخشی از بودجه سلامت را باید به این امر اختصاص دهد .

به گفته خان محمدی با توجه به زیاد کردن جمعیت در تولید محصولات ارگانیک باید روی کودهای عالی و بیولوژیک و میزان سطح کار کنیم تا بتوانیم به کارکرد بالا دست یابیم.

علت محدودیت تنوع محصولات ارگانیک چیست؟

آزاد عمرانی عضو هیات رئیسه انجمن ارگانیک در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به آخرین اوضاع سطح زیر کشت محصولات ارگانیک و عرصه های طبیعی اظهار داشت: در حال حاضر از مجموع ۸۰ هزارهکتار سطح زیر کشت محصولات ارگانیک، اقلامی نظیر چای ، زعفران، برنج، عسل و محصولات میوه و سبزی به دست می آید.

وی با انتقاد از اینکه تنوع محصولات ارگانیک در کشور ما قابل مقایسه با دنیا نیست، افزود: هزینه گواهی و بازرسی محصولات ارگانیک بسیار بالاست که این امر فشار مالی زیادی بر کشاورزان وارد می نماید، ضمن آنکه بودجه ای به تولید این گونه محصولات اختصاص نیافته است.

عمرانی ادامه داد: اگرچه شرکت تعاون روستایی و شهرداری زحمات زیادی جهت تولید محصولات ارگانیک کشیده‌اند، ولی جوابگوی بخش نیست.

سهم بازار از محصولات ارگانیک ناچیز است

عضو هیات رئیسه انجمن ارگانیک با اشاره به اینکه حمایت و یارانه ای در زمینه واردات قرار داده و فروش محصولات ارگانیک نداریم، بیان کرد: این در حالی است که اکثر کشورها ۱۰ هزار یورو به تولید این محصولات تخصیص می دهند.

وی با اشاره به آخرین اوضاع تولید محصولات ارگانیک در برنامه ششم توسعه گفت: علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری در ابتدا برنامه ششم توسعه توسعه کشاورزی ارگانیک مورد توجه قرار نگرفت که سپس با پیگیری های انجمن ارگانیک و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی این بند در برنامه قرار داده شد ولی بودجه ای در امسال جهت آن در نظر گرفته نشده است.

به گفته وی تولید انبوه محصولات ارگانیک نیازمند تقاضا بازار و برنامه ریزی منسجم است.

انتهای پیام/

علی رغم تلاش سال های اخیر جهت عرضه محصولات ارگانیک، ولی اوضاع چندان رضایت بخش نیست چراکه بازار مملو از محصولات اصلاح شده است ژنتیکی است.

واژه های کلیدی: برنامه ریزی | کشاورزی | شیمیایی | برنامه | محصولات | ارگانیک | تجارت | بازار | انجمن | آخرین

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو