خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » سودجویان ۵۵ درصد بازار لوازم آرایشی را تصاحب کردند ، وسوسه قاچاقچیان از قشنگی ۲٫۵ میلیارد دلاری زنان ایرانی

سودجویان ۵۵ درصد بازار لوازم آرایشی را تصاحب کردند ، وسوسه قاچاقچیان از قشنگی ۲٫۵ میلیارد دلاری زنان ایرانی

قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی از نمونه معضلات و چالش‌هایی است که عوارض و مخاطرات آن،حوزه سلامت و اقتصاد را توأمان با یکدیگر ترساندن می‌کند.

سودجویان 55 درصد بازار لوازم آرایشی را تصاحب کردند ، وسوسه قاچاقچیان از قشنگی 2.5 میلیارد دلاری زنان ایرانی

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، تجارت محصولات آرایشی و بهداشتی از نمونه حوزه های بسیار جالب و درآمدزا به شمار می رود که در بسیاری از کشورها همچون کشور عزیزمان ایران (با عنایت به ضریب بالای استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی) بازاری مورد توجه محسوب می شود.

با عنایت به تقاضای نسبتاً مطلوب در کشور عزیزمان ایران جهت تهیه و خرید محصولات آرایشی، در بسیاری از مراکز فروش محصولات آرایشی و بهداشتی، عرضه تولیدات قاچاق با شدت و ضعف هایی مشاهده می شود. نه تنها با بررسی های میدانی، بلکه در صورت آنالیز و پردازش اعداد و ارقام انتشار یافته در ارتباط با میزان قاچاق محصولات آرایشی به عمق این واقعیت تلخ پی خواهیم برد.

سهم ۵۵ درصدی قاچاقِ محصولات آرایشی و بهداشتی در بازار ایران،که بعضاً در قالب و پوشش برندهای صاحب نام و مشهور نمود پیدا می‌کند، نشان دهنده ضریب ورود غیر مجاز تولیدات خارجی این‌چنینی به کشور است.

سودجویان ۵۵ درصد بازار لوازم آرایشی را تصاحب کردند ، وسوسه قاچاقچیان از قشنگی ۲٫۵ میلیارد دلاری زنان ایرانی

میترا الوندی، یکی از فعالان حوزه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به ضرورت اجتناب مردم و بخصوص قشر بانوان و دختران جامعه از خرید محصولات آرایشی و بهداشتیِ جعلی اظهار داشت: آسیب ها و تبعات این پدیده نامیمون در دو حوزه اقتصادی و سلامت قابل بررسی است که متاسفانه هر یک می تواند به تحمیل خسارات جدی منتهی شود.

وی افزود: ورود اقلام آرایشی و بهداشتی از کانال ها و مجاری مجاز و قانونی توأم با اخذ عوارض خواهد بود که به هر ترتیب میزان وجوه اخذ شده است از وارد کنندگان، در چارچوب ضوابط تعریف شده، می تواند بخشی از نیازهای جامعه و کشور در عرصه اقتصادی را تأمین کند.

این فعال در عرصه تولید لوازم آرایشی و بهداشتی عنوان کرد: از سوی دیگر نظارت دستگاه های ذی‌ربط در حوزه سلامت و بهداشت به مثابه فیلتری است که سره از ناسره و محصولات غیر بهداشتی را از تولیدات استاندارد و مستثنی خواهد کرد و این امر صرفاً در شرایطی تأمین می شود که محصولات فوق به‌صورت قانونی واردکشور شود.

وی در ادامه افزود: متأسفانه سوابق گذشته نشان می‌دهد کم توجهی به سلامت و استانداردهای لوازم بهداشتی و آرایشی، بعضاً با تحمیل خساراتی جدی به جامعه نشانه و مشتریان چنین اقلامی همراه شده است که بنابر گزارشات واصِلِه بعضاً با نقص عضو و بیماری های سخت و پیچیده ای نیز توأم شده است است.

قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی از نمونه معضلات و چالش‌هایی است که عوارض و مخاطرات آن،حوزه سلامت و اقتصاد را توأمان با یکدیگر ترساندن می‌کند.

الوندی عنوان کرد: فارغ از کیفیت پایین محصولات جعلی و تقلبی، شرایط نگهداری و نحوه حمل و نقل آن نیز از موارد حائز اهمیتی است که عدم رعایت اصول و قواعد صحیح در این بخش،کیفیت نیم بند و حداقلی محصولات این‌چنینی را نیز از بین می برد و به تبع در شرایطی که فلان محصول آرایشی، مدت ها در انبارها می ماند یا در سرما و یخبندانِ شدید و بالعکس در گرمای بسیار زیاد نگهدای می شوند، ضریب کیفی آنها تَنَزُل پیدا خواهد کرد.

گردش مالی دو و نیم میلیارد دلاری لوازم آرایشی در ایران

سورنا یثربی، محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به نقش تعیین‌کننده میزان گردش مالی محصولات و تولیدات عرضه شده است در بازار جهت ارزیابی میزان اقبال و تقاضای بازار به خرید و تهیه آن،گفت: محاسبه و اِحصای آماری این اعداد و ارقام نشان می دهد که احساس نیاز جامعه نسبت به کالاها و محصولات خاصِ این‌چنینی به چه میزانی است.

وی افزود: بر اساس اخبار و گزارشات انتشار یافته در رسانه ها،گردش مالی لوازم و محصولات آرایشی و بهداشتی، دو و نیم میلیارد دلار برآورد می شود که رقم بسیار قابل توجهی به نظر می رسد و به واقع این میزان از حجم عرضه و تقاضا و میل به خرید و فروش تولیدات این‌چنینی از چنان جذابیتی برخوردار است که زمینه لغزش و میل به تخلف از سوی سودجویان را دو چندان خواهد کرد.

یثربی عنوان کرد: بخشی از این محصولات از طریق قاچاق وارد کشور می شود که بعضی در این میان معتقدند تجارت چمدانی یا مسافر در انتقال آن بسیار تأثیرگذار است که به اعتقاد بنده نمی توان سهم قابل توجهی را به این عرصه اختصاص داد.

محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: البته تحقیقات جامع و دقیقی در خصوص میزان واردات محصولات آرایشی و بهداشتی غیراستاندارد به وسیله مسافران انجام نشده و یا حداقل اینکه اطلاعات آن رسانه ای نشده و البته نباید از نظر دور داشت چنین تفکیک و ارزیابی نیز بسیار سخت و سخت بوده و این عنوان امری نیست که با یک محاسبه راحت امکان احصای آماری آن فراهم شود، ولی به هر ترتیب آنچه که شک و تردیدی در آن وجود ندارد، معطوف به این واقعیت تلخ می شود که بخش قابل توجهی از لوازم آرایشی و بهداشتی خارجی، از کانال های غیر قانونی وارد و عرضه می شوند که این پدیده موضوعی دلواپس کننده به نظر می رسد.

وی در خاتمه یادآور شد: رتبه دوم کشور عزیزمان ایران در زمینه مصرف لوازم آرایشی در کشور عزیزمان ایران بیش از پیش، اعمال نظارت دقیق تر و لحاظ نمودن وسواس و حساسیتِ فزآینده را اجتناب ناپذیر می سازد و قطعاً با وجود تبعات مخرب و نامیمون محصولات آرایشی غیر استاندارد در دو حوزه اقتصاد و سلامت، در اولویت قرار گرفتن مقابله و مبارزه با قاچاق چنین اقلام و تولیداتی و البته پیاده سازی تدابیر هوشمندانه و کاربردی تر جهت کنترل و مهار آن، از اولویت هایی است که نمی توان و نباید آن را نادیده اِنگاشت.

سودجویان ۵۵ درصد بازار لوازم آرایشی را تصاحب کردند ، وسوسه قاچاقچیان از قشنگی ۲٫۵ میلیارد دلاری زنان ایرانی

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آرایشی و بهداشتی | مبارزه با قاچاق | لوازم بهداشتی | محصولات آرایشی | لوازم آرایشی | لوازم آرایش | کشاورزی | محصولات | بهداشتی | اقتصادی | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو