آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » آتش در کمین ۴۰ برج مشهد، هشدار جدی

آتش در کمین ۴۰ برج مشهد، هشدار جدی

رییس شرکت نظام مهندسی استان گفت: چند ساختمان دارای شرایط مشابه روتانا با احتمال آتش سوزی در مشهد وجود دارد.

آتش در کمین 40 برج مشهد، هشدار جدی

رییس شرکت نظام مهندسی استان گفت: چند ساختمان دارای شرایط مشابه روتانا با احتمال آتش سوزی در مشهد وجود دارد.

احتمال آتش سوزی در مشهد 

کامران رییس شرکت نظام مهندسی استان افزود: ۴۰ برج ساخته شده است تازه در مشهد داریم که نماهای آن ها ترکیبی از کامپوزیت و پلی اورتان یا کامپوزیت و شیشه است و باید نمای آن ها بررسی  شود و دوباره تائید کیفیت دریافت کنند. حسین کامران دیسفانی همچنین در گفت وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با بیان این که در ساخت و ساز هتل روتانای مشهد از مصالح ساختمانی غیراستاندارد و نامرغوب استفاده شده است بود، از تشکیل کمیته شناسایی ساختمان های پرخطر در شهر مشهد و اطراف حرم مطهر رضوی و ارائه گزارش این کمیته در سه ماه آتی جهت ساختمان های گروه دال (بالای ۵ هزار متر و ۱۱ طبقه) در استان، خبر داد.وی  راجع به علت آتش سوزی هتل روتانای شهر مشهد گفت: این پروژه در مقطع میانی انجام عملیات ساختمانی قرار داشت و نقشه ها در شرکت نظام مهندسی ساختمان بررسی شده است ولی گواهی آخر کار هنوز به شرکت ارائه نشده بود.
 

عبارات مهم : مصالح ساختمانی – استاندارد
وی افزود: گزارشی که در مورد آتش سوزی هتل درحال ساخت روتانا ارائه شده است گواه این است که هتل در بخش هایی در حال جوشکاری بوده که به علت قابل اشتعال بودن نما، جرقه ای ایجاد و آتش شروع می شود و این فاجعه رخ می دهد.
 
کامران با اشاره به این که مصالح غیراستاندارد و نمای کامپوزیت قابل اشتعال و نامرغوب و همچنین نبود ناظر مقیم حین انجام عملیات ساختمانی از دلایل این آتش سوزی هست، گفت: ورود مصالح غیراستاندارد به کشور چالشی است که امروزه با آن روبه رو هستیم. معمولا قیمت نماهای کامپوزیت غیراستاندارد و مشتعل شونده نصف نمای کامپوزیت استاندارد است و به همین علت نیز عده زیادی به باعث صرفه اقتصادی کوتاه مدت به این سمت گرایش دارند.
 
رئیس شرکت نظام مهندسی ساختمان استان با تاکید بر این که آتش سوزی برج سلمان مشهد در سال گذشته شبیه به آتش سوزی هتل روتانا بود، افزود: شرکت نظام مهندسی ساختمان استان در مورد استفاده نکردن از نوعی ورق آتش زا در نمای ساختمان قبلا اطلاعیه داده است و مهندسان موظف اند در این مورد در بحث نظارت دقت مورد نیاز را به عمل آورند. ولی از آن جا که عموما ناظر مقیم در پروژه ها حضور ندارد و ناظران به صورت مرحله ای به پروژه ها ورود می کنند، چنین مشکلاتی به وجود می آید.
 
وی ادامه داد: اتفاق دیگری هم که در آتش سوزی هتل روتانای مشهد رخ داد  دسترسی نداشتن خودروهای آتش نشانی به محل آتش سوزی بود که امکان استقرار آن ها در جبهه نمای پشتی ساختمان فراهم نشد.
 
کامران تصریح کرد: جهت جلوگیری از وقوع چنین آتش سوزی در این هتل کارفرما باید مصالح استاندارد تهیه می کرد، مهندس ناظر باید کنترل مورد نیاز را انجام می داد و مجری نیز باید کنترل و نظارت دقیقی می داشت. با این حال و اگرچه  نظارت بر مصالح ساختمانی برعهده ناظران ساختمانی است ولی مشکلی که داریم این است که در پروژه های بزرگ نیز ناظران به صورت مرحله ای تعریف می شوند. اعتقادی که داشته و دارم و اکنون در استان نیز در حال پیگیری عنوان هستم، این است که این نوع نظارت جهت ساختمان های بزرگ جوابگو نیست و باید اصلاح شود.
 
وی افزود: باید تشکل های حقوقی مسئولیت نظارت را برعهده بگیرند و ساختمان های دارای اهمیت و  حتی تمامی ساختمان ها، ناظر مقیم داشته باشند تا هرگونه مصالحی که در ساختمان استفاده می شود را پیش از استفاده تایید کنند.

 

آتش در کمین ۴۰ برج مشهد، هشدار جدی

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

واژه های کلیدی: مصالح ساختمانی | استاندارد | ساختمان | استفاده | کامپوزیت | مهندسی | پروژه | خبر

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو