افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » کاری که باید جهت یافتن بنیتا انجام می‌شد که نشد!

کاری که باید جهت یافتن بنیتا انجام می‌شد که نشد!

حادثه فوت بنیتا، بار دیگر افکار عمومی را جریحه‌دار کرد و قلب آحاد جامعه را به درد آورد.

کاری که باید جهت یافتن بنیتا انجام می‌شد که نشد!

حادثه فوت بنیتا، بار دیگر افکار عمومی را جریحه دار کرد و قلب آحاد جامعه را به درد آورد.

چرا بنیتا قبل از فوت پیدا نشد ؟

سیدمجتبی حسین پور بازپرس سابق دادسرای امور جنایی پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: حالا با گذشت چند روز از وقوع این حادثه  این پرسش به ذهن می رسد که آیا کشف جرم  در این پرونده تا این حد طولانی شد؟ آیا پلیس با وجود امکاناتی که در اختیار دارد زمانی او را پیدا کرد که دیگر کار از کار گذشته بود؟ آنچه از صحبت های مقامات انتظامی بر می آید این است که ما از وجود پلیسی مقتدر برخوردار هستیم. بارها شنیده ایم که به عنوان نمونه پلیس می تواند در طول چند ساعت یا چند روز همه معتادان شهر را جمع آوری کند. این ادعا به این معناست که پلیس اشراف اطلاعاتی خوبی دارد ولی اگر این توانمندی واقعی باشد باید در سایر حوزه ها نیز وجود داشته باشد.

عبارات مهم : اطلاعات – دوربین
یکی از دلایلی که مانع به نتیجه رسیدن سریع پرونده ها می شود در دسترس نبودن اطلاعات شهروندی هست. به این معنی که پلیس باید اطلاعات جامعی درخصوص شهروندان، مشاغل آنها، سوابق ارزش و آخرین جابه جایی ها داشته باشد تا در مواقع مهم مأموران بتوانند ساده تر فرد مورد نظر را بیابند. در جرایم جنایی فرصتی به عنوان وقت طلایی وجود دارد که اگر بگذرد شاید هیچ وقت حقیقت کشف نشود یا اینکه جهت کشف حقیقت دیر شده است باشد. درست مثل ماجرای تلخ بنیتا که شاید اگر در یکی دو روز اول او پیدا می شد هیچ وقت شاهد فوت او نبودیم.

نکته دیگر اینکه در شهر دوربین های متعددی راه اندازی شده است است که تعدادی از آنها جهت حفظ امنیت هست. اگر اینطور است بعد آیا نمی شود از آنها به درستی استفاده کرد؟ اینکه گفته می شود متهمان پرونده بنیتا از برابر هیچ یک از دوربین های شهری عبور نکرده اند توجیه قابل قبولی نیست. از سوی دیگر حالا که معلوم شده است متهم مهم فردی سابقه دار بوده و چند روز قبل از زندان  آزاد شده است مطالبه عمومی است که آیا چنین فردی آزاد شده است بود؟ پاسخ این پرسش را باید در قانون جست. در قانون موضوعی به عنوان قرار های تأمین وجود دارد که براساس آن جهت فرد با توجه به شدت جرمی که مرتکب شده است قرار صادر می شود. اگر این قرار سبک باشد هیچ توجیهی ندارد و اگر سنگین باشد آزادی فرد را سلب کرده است.

حلقه مفقوده در این بحث عنوان بازگشت یا عدم بازگشت فرد به ارتکاب جرم هست. عدم وجود ساز و کار بازپروری و نهادهای متناسب با آن که با تحلیل دقیق اوضاع متهم به وسیله کارشناسان، روش مناسبی را جهت بازگشت افرادی که دارای واکنش‌ها پرخطر هستند به جامعه بررسی کرده و تدابیر متناسبی را در این خصوص اتخاذ کنند. به عنوان نمونه فردی به اتهام دزدی با حکم دادگاه روانه زندان می شود و بعد از آخر دوران محکومیت آزاد می شود. باید دید چه سازوکاری وجود دارد که او دوباره وارد تناوب ارتکاب جرم نشود.

 

کاری که باید جهت یافتن بنیتا انجام می‌شد که نشد!

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: خبرآنلاین

 

 

واژه های کلیدی: اطلاعات | دوربین | اطلاعات | قانون | زندان | حادثه | پرونده | بازگشت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو